Рішення від 06.11.2025 по справі 520/17461/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

06 листопада 2025 року № 520/17461/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ), Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Луї Пастера, буд.16а,м. Харків, 61075, код ЄДРПОУ40108599) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у зверненні до Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомлення про відсутність факту порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- визнати протиправними дії Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області, що полягають у використанні інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з метою обліку відомостей про ОСОБА_1 , як про особу, що допустила порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- зобов'язати Відділ поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області виключити з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, та інформацію про його розшук.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що є військовозобов'язаним у розумінні ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач в добровільному порядку зареєстрував електронний кабінет військовозобов'язаного, реалізований у мобільному додатку «Резерв +» та своєчасно уточнив облікові дані. 22.05.2025р. позивач виявив в електронному кабінеті військовозобов'язаного повідомлення наступного змісту «Схоже, у вас є порушення правил військового обліку. Можливі причин та варіанти вирішення шукайте в розділі «Питання - відповіді». У відповідь на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що 04.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов'язаному ОСОБА_1 поштовим зв'язком була направлена повістка №2481320, про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 27.02.2025 о 09.00 год. для уточнення даних. 27.02.2025 вищезазначена повістка №2481320 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з відсутністю ОСОБА_1 за вказаною адресою. Таким чином, ОСОБА_1 був оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме на 27.02.2025 о 09.00 год., однак у вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_6 не з'явився, про поважні причини неявки не повідомив, чим порушив абз. 8, ч. 3, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що « 09.03.2025, у зв'язку з неявкою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , системою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів автоматично сформовано та направлено електронне подання до ВП1 ХРУП №2 ГУНП в Харківській області з метою доставлення ОСОБА_2 , як особу яка вчинили адміністративне правопорушення» і зазначив, що « ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов'язаному ОСОБА_1 протокол не складався і постанова не виносилась».

При цьому, позивач зазначає, що факт порушення ним законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію не відповідає дійсності, жодних повісток позивач не отримував, від отримання повісток не відмовлявся, повідомлень про надходження на його адресу рекомендованих поштових відправлень не отримував. При цьому, оскільки звернення до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є заходом впливу, а умовою для його застосування є одночасна наявність таких двох обставин: - невиконання особою під час мобілізації обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вчинення особою адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП одночасно, відсутність хоча б однієї із вказаних обставин свідчить про відсутність підстав для застосування заходу впливу у вигляді звернення до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав відзив в якому просить в задоволенні позову відмовити, зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_7 не володів відомостями щодо наявності у ОСОБА_1 прав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, в зв'язку з чим виникла необхідність для виклику позивача (в повістці зазначено мету виклика, а саме для уточнення даних). Під час автоматичної перевірки системою відомостей (персональних даних) внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язаним, у яких, відповідно до ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не має, які не заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України автоматично формується повістка про виклик за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки дана категорія військовозобов'язаних відноситься до мобілізаційного людського ресурсу (згідно даних внесених до реєстру ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації.) Так 15.02.2025 сформована автоматично за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів повістка №2481320 військовозобов'язаному ОСОБА_1 (підтверджується витягом з Реєстру), 17.02.2025 р на зазначену повістку керівником ІНФОРМАЦІЯ_8 підполковником ОСОБА_3 накладено кваліфікований електронний. Даний процес відбувається автоматично та створюється системою. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: 2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних. Згідно довідки про причини повернення з відбитком печатки Укрпошти на якій зазначена дата 27.02.2025 вищезазначена повістка № 2481320 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_8 , у зв'язку з відсутністю ОСОБА_1 за вказаною адресою. Таким чином, ОСОБА_1 був оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а саме на 27.02.2025 о 09:00 годині, однак у вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_8 не з'явився про поважні причини неприбуття не повідомив, чим порушив ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Згідно даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів 23.05.2024 через застосунок Дія ОСОБА_1 було змінено місце проживання з АДРЕСА_3 на АДРЕСА_4 . В зв'язку з чим повістка про виклик автоматично відправлена до м. Бориспіль. Дана адреса 17.04.2025 додана системою, як адреса ВПО. На підставі вищезазначеного, ОСОБА_1 всупереч встановленим правилам на військовий облік за місцем перебування не став. Про зміну персональних даних ІНФОРМАЦІЯ_7 не повідомив. Досі перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 . Оскільки ОСОБА_1 не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_8 , чим порушив ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» автоматично через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_7 направлено електронне звернення до ВП № 1 ХРУП № 2 ГУ НП в Харківській області щодо доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідач - Відділ поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області, надав відзив, в якому зазначив, що не має можливості щодо виключення з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію про порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також виключити інформацію про його розшук, це здійснюється в автоматичному режимі після внесення відповідних даних ТЦК та СП в Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Судове рішення щодо виключення інформацію про розшук ОСОБА_1 з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» стосуватиметься виключно взаємовідносин між Позивачем та ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач в добровільному порядку зареєстрував електронний кабінет військовозобов'язаного, реалізований у мобільному додатку «Резерв +» та своєчасно уточнив облікові дані.

22.05.2025р. позивач виявив в електронному кабінеті військовозобов'язаного повідомлення наступного змісту «Схоже, у вас є порушення правил військового обліку. Можливі причин та варіанти вирішення шукайте в розділі «Питання - відповіді».

У відповідь на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що 04.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов'язаному ОСОБА_1 поштовим зв'язком була направлена повістка №2481320, про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 на 27.02.2025 о 09.00 год. для уточнення даних. 27.02.2025 вищезазначена повістка №2481320 була повернута до ІНФОРМАЦІЯ_6 , у зв'язку з відсутністю ОСОБА_1 за вказаною адресою. Таким чином, ОСОБА_1 був оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме на 27.02.2025 о 09.00 год., однак у вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_6 не з'явився, про поважні причини неявки не повідомив, чим порушив абз. 8, ч. 3, ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що « 09.03.2025, у зв'язку з неявкою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , системою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів автоматично сформовано та направлено електронне подання до ВП1 ХРУП №2 ГУНП в Харківській області з метою доставлення ОСОБА_2 , як особу яка вчинили адміністративне правопорушення» і зазначив, що « ІНФОРМАЦІЯ_4 військовозобов'язаному ОСОБА_1 протокол не складався і постанова не виносилась».

Відповідач - 1 прояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_7 не володів відомостями щодо наявності у ОСОБА_1 прав на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, в зв'язку з чим виникла необхідність для виклику позивача (в повістці зазначено мету виклика, а саме для уточнення даних).

Під час автоматичної перевірки системою відомостей (персональних даних) внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язаним, у яких, відповідно до ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не має, які не заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України автоматично формується повістка про виклик за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки дана категорія військовозобов'язаних відноситься до мобілізаційного людського ресурсу (згідно даних внесених до реєстру ОСОБА_1 підлягає призову на військову службу під час мобілізації.)

Так 15.02.2025 сформована автоматично за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів повістка №2481320 військовозобов'язаному ОСОБА_1 (підтверджується витягом з Реєстру), 17.02.2025 р на зазначену повістку керівником ІНФОРМАЦІЯ_8 підполковником ОСОБА_3 накладено кваліфікований електронний. Даний процес відбувається автоматично та створюється системою.

Згідно довідки про причини повернення з відбитком печатки Укрпошти на якій зазначена дата 27.02.2025 вищезазначена повістка № 2481320 повернута до ІНФОРМАЦІЯ_8 , у зв'язку з відсутністю ОСОБА_1 за вказаною адресою.

Отже, відповідач зазначає, що таким чином, ОСОБА_1 був оповіщений належним чином про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а саме на 27.02.2025 о 09:00 годині, однак у вказаний час до ІНФОРМАЦІЯ_8 не з'явився про поважні причини неприбуття не повідомив, чим порушив ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Згідно даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів 23.05.2024 через застосунок Дія ОСОБА_1 змінено місце проживання з АДРЕСА_3 на АДРЕСА_4 . В зв'язку з чим повістка про виклик автоматично відправлена до м. Бориспіль. Дана адреса 17.04.2025 додана системою, як адреса ВПО. На підставі вищезазначеного, ОСОБА_1 всупереч встановленим правилам на військовий облік за місцем перебування не став. Про зміну персональних даних ІНФОРМАЦІЯ_7 не повідомив. Досі перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 . Оскільки ОСОБА_1 не з'явився за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_8 , чим порушив ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» автоматично через Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_7 направлено електронне звернення до ВП № 1 ХРУП № 2 ГУ НП в Харківській області щодо доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

На адвокатський запит від 13.06.2025 в інтересах ОСОБА_1 ГУНП в Харківській області надало відповідь, в яків вказано, що станом на 16.06.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення № Е1544977 у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_11 , щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення зареєстровано 10.03.2025 за № 6428 в системи ІПНП відділом поліції № 1 Харківського районного управлінням поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідачів позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Частинами 1, 3 ст.33 Закону №2232-XII встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону №2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону №2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Частинами 8,9 ст.5 Закону №1951-VIII встановлено, що органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.

До Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024р. №560 визначено, зокрема в пункті 21, що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до пункту 23 Порядку, поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Згідно з п.24 Порядку, у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Також Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 визначений та закріплений порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, а саме: згідно пункту 27 Порядку встановлено, що під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1)до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

Згідно пункту 34 Порядку, повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.

У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та направлення їх військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку здійснюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним поштового зв'язку та/або державними підприємствами, які мають значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі).

Згідно пункту 36 Порядку, за адресою місця проживання або за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язані можуть бути оповіщені, зокрема, представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв'язку.

Згідно пункту 41 Порядку, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, зокрема:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до п.4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 р. № 265, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Як зазначає відповідач, повістка надіслана позивачу на адресу: АДРЕСА_4 , оскільки згідно даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів 23.05.2024 через застосунок Дія ОСОБА_1 змінено місце проживання з АДРЕСА_3 на АДРЕСА_4 . Вказані обставини позивачем не спростовані.

Крім того, суд зазначає, що ця ж сама адреса зазначена в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Отже, доводи представника позивача про направлення повістки на неналежну адресу суд не приймає до уваги.

Продовжуючи розгляд справи суд зазначає, що згідно п. 17 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270 встановлено, що внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв'язку.

Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв'язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

Затверджена АТ «Укрпошта» форма бланку опису вкладення «Ф.107» окрім відомостей про вміст вкладення, назву та адресу отримувача, містить місце для підпису відправника, працівника поштового зв'язку та відбитку календарного штемпеля.

З врахуванням наведеного опис вкладення поштового відправлення та повідомлення про вручення формується при прийнятті такого поштового відправлення.

Проте, судом з матеріалів справи встановлено, що повістка № 2481320 про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 скріплена електронним підписом уповноваженої особи 17.02.2025р. При цьому відповідно до копії конверта поштового відправлення № 0610230992064 від ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому містилася вказана повістка про виклик позивача, датоване 15.02.2025р. З копії повідомлення про вручення поштового відправлення № 0610230992064, яке мало бути сформовано разом з поштовим відправленням вбачається що воно подано на пошту 15.02.2025, опис вкладень не містить відбитку штемпеля відділення зв'язку та підпис працівника відділення поштового зв'язку.

Крім того, відповідно до трекінку відправлення № 0610230992064, долученого відповідачем до відзиву, встановлено, що відправлення прийнято відділенням поштового зв'язку 19.02.2025 у м. Київ.

Суд враховує, що відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суд приходить до висновку, що надані відповідачем-1 докази в повній мірі не підтверджують належне надіслання позивачу повістки № 2481320. Що в сою чергу дає підстави вважати, що позивач не був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

З огляду на викладене слід дійти висновку, що в даному випадку звернення відповідача -1 до органів поліції щодо порушення ОСОБА_1 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію не було обґрунтованим та правомірним.

Стосовно посилань представника позивача на те, що позивач не притягався до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, згідно презумпції невинуватості є особою, яка не вчиняла правопорушень передбачені за ст.ст. 210, 210-1 КУпАП та відповідно, що звернення до органів та підрозділів, що входять до системи поліції є заходом впливу, а умовою для його застосування є одночасна наявність таких двох обставин: невиконання особою під час мобілізації обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та вчинення особою адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП.

Суд зазначає, що не вирішує в цій справі питання наявності в діяв відповідача ознак адміністративного правопорушення, а також вини позивача в адміністративному правопорушенні.

При цьому відповідно до положень ст. 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де передбачено, що з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а при порушенні законодавства про державну таємницю або порушенні військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України, правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - до органів Служби безпеки України її співробітником.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487).

Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20).

Системний аналіз вищезазначених положень ст. 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення у сукупності із приписами Порядку № 1487 дозволяє стверджувати, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені відповідними повноваженнями звертатись до органів Національної поліції з приводу доставлення осіб, які порушують законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також встановлені правила військового обліку, з метою примусової їх доставки до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, вказані доводи представника позивача суд не приймає до уваги.

Що стосується вимог до відповідача - 2, то їх обґрунтування фактично зведено до безпідставності дій першого відповідача щодо надіслання до органу поліції відповідного звернення стосовно позивача.

При цьому, судом з боку другого відповідача не встановлено протиправних дій щодо неправомірного використання інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з метою обліку відомостей про позивача, які б потягли реальне порушення прав останнього, за наявності дій першого відповідача щодо надіслання до органу поліції відповідного звернення, які судом визнаються протиправними.

За таких обставин, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у зверненні до Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомлення про відсутність факту порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізації.

Решта позовних вимог є передчасною, отже задоволенню не підлягає.

З огляду на встановлені у справі обставини та положення норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.6-9, ст.ст.241-243, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ), Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Луї Пастера, буд.16а,м. Харків, 61075, код ЄДРПОУ40108599) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягають у зверненні до Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити до Відділу поліції № 1 (Індустріальний) Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомлення про відсутність факту порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізації.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн. 92 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.