06 листопада 2025 р. Справа № 480/6003/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати протиправною дії відповідача щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 60% до 55% грошового забезпечення з 01.02.2025 року;
2) зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію починаючи з 01.02.2025 року по теперішній час виходячи з основного розміру пенсії - 60% грошового забезпечення з урахуванням фактично виплачених сум.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно зменшив основний розмір пенсії позивача за вислугу років з 60% відповідних сум грошового забезпечення до 55% під час її перерахунку. Однак, позивач наголошує, що при призначенні йому пенсії, розмір було визначено виходячи саме з 60% грошового забезпечення, а не з 55%.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відзиву на позовну заяву відповідачем надано не було. Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з позову та підтверджується матеріалами справи, позивач є отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), а також відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1989 році під час проходження військової служби і віднесений до категорії 3 (а.с.11-24, 36, 41-45). При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення відповідачем склав 60% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 20 років та з урахуванням участі на ЧАЕС, що вбачається з протоколу про призначення пенсії (а.с.10, 41).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №480/10328/24 крім іншого ГУ ПФУ в Сумській області зобов'язано:
- здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 15.10.2024 № 6301/1-5744/6313 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області станом на 01.01.2020, з урахуванням виплачених сум;
- здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 15.10.2024 № 6301/1-5745/6313 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області станом на 01.01.2021, з урахуванням виплачених сум;
- здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 15.10.2024 № 6301/1-5746/6313 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області станом на 01.01.2022, з урахуванням виплачених сум;
- здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки від 15.10.2024 № 6301/1-5747/6313 про розмір грошового забезпечення, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області станом на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду, відповідачем проведено позивачу перерахунки пенсії:
- з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення позивача від 15.10.2024 № 6301/1-5744/6313 (а.с.43 зворот);
- з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення позивача від 15.10.2024 № 6301/1-5745/6313 (а.с.44);
- з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення позивача від 15.10.2024 № 6301/1-5746/6313 (а.с.44 зворот);
- з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення позивача від 15.10.2024 № 6301/1-5747/6313 (а.с.45).
Втім, при проведенні вказаних перерахунків пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №480/10328/24 позивачу було визначено основний розмір пенсії в 55% грошового забезпечення.
Вважаючи, що позивачу протиправно було визначено основний розмір пенсії в 55% грошового забезпечення, позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою, втім відповідач листом повідомив позивача про те, що при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідачем застосовано норми законодавства, чинні на момент його проведення, а саме статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII, якою передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно для здійснення перерахунку пенсії із розрахунку 60% відповідних сум грошового забезпечення підстави відсутні (а.с.8-9).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції до 29.04.2006) встановлювалось, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
В подальшому, підпунктом 9 пункту 1 Розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 № 3591-IV (далі - Закон № 3591-IV), який набрав чинності 29.04.2006, були внесені зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону № 3591-IV), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт б статті 12): за страховий стаж 25 років 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей (пункт в статті 12): за вислугу 15 років 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Таким чином, Законом № 3591-IV були внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту "в" вказаної статті, шляхом виключення можливості збільшення основної пенсії на 10 відсотків та 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2, 3 відповідно.
Згідно ст. 51, ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З 2004 року позивачу призначено пенсію за вислугу років, основний розмір якої у відповідності до пунктів "а" та "в" статті 13 № 2262-XII склав 60 відсотки відповідних сум грошового забезпечення, в т.ч. 55 відсотків грошового забезпечення встановлено позивачу у зв'язку з наявністю 20 років вислуги та додатково 5 відсотків грошового забезпечення у зв'язку з наявністю статусу особи, яка брала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (категорія 3) під час проходження військової служби (а.с.10, 41).
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.43-45), здійснюючи перерахунок пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №480/10328/24 на підставі оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 15.10.2024 № 6301/1-5744/6313, від 15.10.2024 № 6301/1-5745/6313, від 15.10.2024 № 6301/1-5746/6313 та від 15.10.2024 № 6301/1-5747/6313, відповідачем було визначено розмір пенсії позивача у розмірі 55% грошового забезпечення.
Разом з тим, питання стосовно зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, в якій Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 жовтня 2019 року зазначила, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Крім того, подібні правовідносини до тих, які виникли у цій справі, були предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду у справі №200/7786/19-а. Так, у постанові від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону № 2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Проте застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Аналогічного висновку, керуючись позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а, також дійшов Верховний Суд у постанові від 19.12.2023 у справі №140/500/21.
Таким чином, враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, дії відповідача щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії виходячи з 55% суми грошового забезпечення замість 60%, не відповідають критеріям правомірності, визначених ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а також враховуючи, що розмір грошового забезпечення позивача у відсотках було зменшено саме при здійсненні відповідачем перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №480/10328/24 з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 (а не лише починаючи з 01.02.2025 як вважає позивач), суд з урахуванням положень ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, вважає необхідним вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії з 60% до 55% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії позивачу з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023, виходячи з основного розміру пенсії 60% грошового забезпечення, з урахуванням оновлених довідок Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області від 15.10.2024 № 6301/1-5744/6313, від 15.10.2024 № 6301/1-5745/6313, від 15.10.2024 № 6301/1-5746/6313 та від 15.10.2024 № 6301/1-5747/6313 та з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача з ГУ ПФУ в Сумській області за рахунок його бюджетних асигнувань в рахунок повернення суму судового збору в розмірі 1211,20грн., сплачених позивачем за подання позовної заяви згідно квитанції.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43,м. Суми,Сумська область,40009, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 60% до 55% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, з урахуванням довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення від 15.10.2024 №6301/1-5744/6313, виходячи з основного розміру пенсії 60% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2021, з урахуванням довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення від 15.10.2024 №6301/1-5745/6313, виходячи з основного розміру пенсії 60% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022, з урахуванням довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення від 15.10.2024 №6301/1-5746/6313, виходячи з основного розміру пенсії 60% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, з урахуванням довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про розмір грошового забезпечення від 15.10.2024 №6301/1-5747/6313, виходячи з основного розміру пенсії 60% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір у розмірі 1211,20грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 06.11.2025.
Суддя І.Г. Шевченко