Справа № 420/30026/25
06 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства “ОДЕСЬКА ТЕЦ» (вул. Церковна, буд. 29, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 05471158) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ ВП 40477150) про визнання протиправним та скасувати пункт плану,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства “ОДЕСЬКА ТЕЦ» до Південного офісу Держаудитслужби, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати пункт 1.3.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року, затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби від 17.06.2025 № 122, в частині включення заходу державного фінансового контролю державного фінансового аудиту діяльності Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ».
В обґрунтування позовних вимог та відповіді на відзив зазначено, що під час воєнного стану заборонено проведення заходів державного фінансового контролю органами Держаудитслужби, що не стосується контролю за дотриманням бюджетного законодавства. Також позивач зазначає, що Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не стосується державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, ліцензійних умов та законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, то дійсно, здійснення ліцензованої діяльності АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» перевіряється органами НКРЕКП, відповідно до Закону України «Про НКРЕКП», а не органами державного фінансового контролю. Таким чином, на думку позивача, АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» не бере участь в бюджетному процесі, та відносно неї не може бути проведений захід державного фінансового нагляду під час воєнного стану.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив в яких просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні органи державного фінансового контролю мають право здійснювати заходи державного фінансового контролю (на виконання Постанови № 561), в той час як Постанова № 303 припиняє проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), а не заходів державного фінансового контролю на період воєнного стану. На думку відповідача, АТ «ОДЕСЬКА ТЕЦ» приймає участь у бюджетному процесі та може бути перевірена в рамках заходів державного фінансового контролю. Крім того, відповідач вважає, що зазначений спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Ухвалою суду від 06 листопада 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позовну заяву, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного:
Згідно Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на IІI квартал 2025 року, затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби від 17.06.2025 № 122, за яким закріплено пункт 1.3.1 та включено захід державного фінансового контролю державного фінансового аудиту діяльності Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ». В якості підстави для проведення заходів державного фінансового контролю у відповідному розділі зазначено «Власна ініціатива».
Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване рішення, звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939- ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону № 2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
У силу вимог статті 2 Закону № 2939-ХІІ Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі - Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Згідно з пунктом 7 Положення № 43 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
За приписами підпункту 3 пункту 3 Положення № 43 серед основних завдань Держаудитслужби України визначають здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.
Підпунктом 3 пункту 4 Положення № 43 закріплено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Пунктами 4, 5 Порядку № 550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку. Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії за наявності підстав, визначених Законом.
На адресу Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» надійшло повідомлення №151505-14/3619-2025 від 18.09.2025 року від Південного офісу Держаудитслужби про проведення державного фінансового аудиту діяльності акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» за період з 01 листопада 2021 року по 30 червня 2025 року, згідно зі ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та відповідно до пункту 1.3.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року.
У вказаному повідомленні відповідач просив 29.09.2025 о 10:00 бути присутнім керівника для представлення аудиторською групою та забезпечення місцем для роботи й створення інших умов відповідно до п. 18 Порядку проведення Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 2019 року № 252. Крім того, з метою оптимізації роботи та оперативного опрацювання інформації просило заповнити таблиці, що додаються.
Так, Південний офіс Держаудитслужби посилалось на приписи Порядку проведення Державною аудиторською службою її міжрегіональними територіальними органами державного фінансового аудиту діяльності суб'єктів господарювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №252 (далі по тексту Порядок №252).
Згідно п.2 Порядку №252 дія цього Порядку не поширюється на бюджетні установи.
Державний фінансовий аудит діяльності суб'єкта господарювання за період, протягом якого проводився державний фінансовий аудит окремих господарських операцій, що здійснюються суб'єктами господарювання державного сектору економіки, та за результатами якого складено аудиторський звіт, не проводиться за ініціативою органу державного фінансового контролю.
Згідно Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на IІI квартал 2025 року, затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби від 17.06.2025 № 122, за яким закріплено пункт 1.3.1 та включено захід державного фінансового контролю державного фінансового аудиту діяльності Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ». В якості підстави для проведення заходів державного фінансового контролю у відповідному розділі зазначено «Власна ініціатива».
Відповідно до п.п. «г», п. 7 Порядку планування заходів державного фінансового контролю органами державного фінансового контролю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 955 від 08 серпня 2001 року (далі - Порядок № 955) однією із основних підстав для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю є зокрема ініціатива, виявлена органами державного фінансового контролю з урахуванням таких критеріїв, як: економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період; значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів; публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном; імовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня) внутрішнього контролю; ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах.
Так, Порядком № 955 такої підстави як «власна ініціатива» не передбачено, а визначено - ініціативу, виявлену органами державного фінансового контролю з урахуванням таких критеріїв як економічна та соціальна важливість питань, які обов'язково включаються до програм і планів дій Кабінету Міністрів України на відповідний період, значний обсяг фінансових потоків, інших державних ресурсів, що спрямовувалися на виконання бюджетних програм, утримання державних органів; публічна інформація про факти порушень і зловживань у фінансовій сфері та неефективного управління державним майном; імовірність виникнення фінансових порушень, у тому числі внаслідок відсутності (низького рівня) внутрішнього контролю; ризики допущення фінансових порушень у підконтрольних установах.
Таким чином, відповідачем визначено підставу для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до плану проведення заходів не передбачену Порядок № 955.
Пунктом 7 Порядку № 995 визначено основні підстави для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю.
Так, пунктом 7 Порядку № 995 окреслено вичерпний перелік підстав для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту та інспектування до планів проведення заходів державного фінансового контролю.
При цьому, вказаними приписами чітко зазначено зміст відповідних підстав, а тому така підстава вважається зазначеною згідно приписів 7 Порядку № 995, якщо її зміст викладено в повному обсязі, в інакшому випадку не можна стверджувати, що її обрано з відповідного переліку, а не свавільно на свій розсуд.
Таким чином, відповідачем фактично не визначено у спірних правовідносинах підстави для включення заходів з проведення державного фінансового аудиту до плану проведення заходів державного фінансового контролю, та відповідно порушено процедуру призначення таких заходів.
Враховуючи вищевикладене, п.1.3.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року, затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби від 17.06.2025 № 122, в частині включення заходу державного фінансового контролю державного фінансового аудиту діяльності Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ» є протиправним та підлягає скасуванню.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
Щодо інших посилань сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов Акціонерного товариства “ОДЕСЬКА ТЕЦ» (вул. Церковна, буд. 29, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 05471158) до Південного офісу Держаудитслужби (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ ВП 40477150) про визнання протиправним та скасувати пункт плану - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1.3.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на ІІІ квартал 2025 року, затвердженого наказом Південного офісу Держаудитслужби від 17.06.2025 № 122, в частині включення заходу державного фінансового контролю державного фінансового аудиту діяльності Акціонерного товариства «ОДЕСЬКА ТЕЦ».
Стягнути з Південного офісу Держаудитслужби за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства “ОДЕСЬКА ТЕЦ» сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Д.К. Василяка