Справа № 420/37441/24
06 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко О.А
секретар судового засідання Іщенко С.О.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Огородника О.М. (згідно ордеру)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду 03.12.2024 надійшов позов ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що полягає у не виключені з військового обліку ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 виключити ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 з військового обліку як непридатного до військової служби.
Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_2 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 28 березня 2025 року розгляд справи № 420/37441/24 за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії проводити у порядку загального позовного провадження. Призначити підготовче засідання. Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Державної установи "ІНСТИТУТ ТРАВМАТОЛОГІЇ ТА ОРТОПЕДІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ" належним чином засвідчені копії документів.
16 квітня 2025 року ухвалою суду задоволено клопотання представника позивача про участь у судовому засіданні по справі №420/37441/24 в режимі відео конференції.
Ухвалою суду від 23 квітня 2025 року повторно витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Державної установи "ІНСТИТУТ ТРАВМАТОЛОГІЇ ТА ОРТОПЕДІЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ" належним чином засвідчені копії документів.
Ухвалою суду від 19.05.2025 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання замінено відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_3 на ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою суду від 19 травня 2025 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії документів.
Ухвалою суду від 04.06.2025 року, занесеною до протоколу судового засідання задоволено клопотання представника відповідача, визнана явка позивача в судове засідання обов'язковою.
Ухвалою від 16 червня 2025 року визнано явку ОСОБА_2 в судове засідання обов'язковою. Закрито підготовче провадження у адміністративній справі № 420/37441/24. Призначено справу № 420/37441/24 за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії до судового розгляду по суті
Під час розгляду справи судом встановлено, що згідно із директивою Міністра оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.03.2024 та Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 29.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 30.04.2024 - перейменовано на ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджено довідкою №493/24 управління корпоративного менеджменту Міністерства Оборони України від 06.09.2024 р.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у період з 06.03.2023 по 10.03.2023 року, у Інституті травматології ортопедії Національної академії медичних наук України, що підтверджено випискою із історії хвороби №588287. Під час лікування позивачу зроблено операцію: Латарже лівого плечового суглоба та встановлено діагноз: Пошкодження Банкарта із кістковими дефектами переднього краю гленоїду лівого плечового суглоба. 25 травня 2023 року, Військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 проведено огляд ОСОБА_2 та видано довідку військово-лікарської комісії № 54/4545 оформлену протоколом № 61. Діагноз та постанова військово-лікарської комісії про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Посттравматичний ДОА лівого плечового суглобу ІІІ ст. Комбінована контрактура суглобу (операція 09.09.2023 року). Пошкодження Банкартатахіл-сакса із кістковим дефектами плечового суглоба. Виражений больовий синдром, зі значним порушенням функції. На підставі статті 61а графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ не придатний до військової служби із виключенням із військового обліку. В тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 від 25.05.2023 року, у розділі 14 зазначено, що позивач, виключений із військового обліку на підставі ст. 37 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок», однак, станом на дату написання даної позовної заяви, він не був внесений до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних резервістів. 27 вересня 2024 року, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 із заявою про внесення його даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» про присвоєння відповідного номеру у Єдиному державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ОБЕРІГ). 25 жовтня 2024 року, представник позивача, зверталася з адвокатським запитом щодо розгляду заяви ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_9 від 27.09.2024 року. Однак, станом на дату написання даної позовної заяви відповіді на заяву від 27.09.2024 тa на адвокатський запит № 1 від 25.10.2024 від ІНФОРМАЦІЯ_9 не надходило і проігноровано. Відповідачем протиправно не внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі п. 3 ч. 6 см 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із непридатністю до військової служби із виключенням із військового обліку, чим порушено право позивача у зв'язку з чим він звернувся до суду за захистом свого порушеного права та законних інтересів з даним позовом.
26 травня 2025 року до суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (Вхід. ЕС/51725/25) де зазначено, що позивач 27.09.2024 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 а не до ІНФОРМАЦІЯ_10 з відповідною заявою з питання виключення його з військового обліку. Зазначену заяву позивач розглянуто та надано обґрунтовану відповідь (Вих №8885 від 20.10.2024). Згодом, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_10 надійшов адвокатський запит від адвоката Огородніка О.М., який представляє інтереси позивача, щодо результатів розгляду заяви позивача (копія- у матеріалах справи). На зазначений запит адвоката була надана обґрунтована відповідь (Вих №9397 від 28.10.2024), та надіслано було засобами поштового зв'язку. З метою перевірки зазначеної інформації у позові, та на підставі наявних матеріалів справи позивача (заяви та адвокатського запиту) та копій документів, було встановлено що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_11 з 24.02.2009 року перебуває на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_12 , та проживає у АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 . Перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС “ОБЕРІГ») ІНФОРМАЦІЯ_13 , встановлено, що громадянин ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 на обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у ІНФОРМАЦІЯ_14 , не перебував та не перебуває, а як вбачається з витягу із Реєстру з 24.02.20009 року перебував у ІНФОРМАЦІЯ_15 . Перевіркою поданих позивачем та адвокатом який діяв в інтересах позивача документів було встановлено факт відсутності картки обстеження та медичного огляду яка б свідчила про фактичне проходження громадянином ОСОБА_2 медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_16 (на т.ч). Таким чином, походження довідки ВЛК від 25.05.2023 №54/4545, копію якої надав позивач, має сумнівне походження, оскільки у ІНФОРМАЦІЯ_14 позивач медичне обстеження ВЛК не проходив, та працівниками РТЦК та СП не оповіщався, та не доставлявся, як стверджує позивач та його представник. Крім того, при перевірці копії військового облікового документу позивача встановлено, що у ньому наявна відмітка наступного змісту: «На підставі абз.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації», але дата такого висновку не зазначена. Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, в редакції, чинній до 18 травня 2024 року передбачалось, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). Законних підстав для внесення відомостей про виключення з військового обліку позивача, на підставі довідки військово-лікарської комісії від 25.05.2023 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у ІНФОРМАЦІЯ_14 , немає та не було на момент виникнення спірних правовідносин. Ознайомившись з копією довідки військово-лікарської комісії від 25.05.2023 №54/4545 та копією військово-облікового документу позивача, серії МА №004975 від 25.05.2023, які додані були до позову, встановлено, що походження зазначених документів відповідачу невідомо, оскільки позивач до ІНФОРМАЦІЯ_10 не прибував, а на той час до ІНФОРМАЦІЯ_8 , щодо постановки його на військовий облік, проходження ним медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 , і як наслідок, у подальшому щодо виключення його з військового обліку.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , зареєстрований з 24.07.2003 року за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено паспортом громадянина України, позивача від 24.07.2003 року (а.с. 21-22).
Згідно посвідчення про приписку до призовної дільниці № 696 від 26.02.2003 року ОСОБА_2 , 1986 року народження приписаний до призовної дільниці Солом'янського району м. Києва, 26.02.2003 року прийнятий на військовий облік. На стр. 5 посвідчення наявна відмітка «Студент ВУЗ уст. 17 п.4 до 30.06.2009 ПР. № 86 від 21.09.04» (а.с. 117).
Відповідно до інформації з військово-облікового документу Резерв+, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; військовозобов'язаний; тип відстрочки: бронювання; ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_18 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ; дата уточнення даних 02.10.2024 (а.с. 118зв.).
27 вересня 2024 року поштовим зв'язком (а.с. 16), ОСОБА_2 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 заяву від 24.09.2024 року про внесення його даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; присвоїти відповідний номер у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ОБЕРІГ); про прийняте рішення повідомити письмово у встановлений законодавством термін. До заяви додано: довідку військово-лікарської комісії № 54/4545, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_3 від 25.05.2023 року; паспорт та іпн. ОСОБА_2 (а.с. 14-15).
20 жовтня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_14 позивачу надано відповідь, де зазначено, що згідно із директивою Міністра оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.03.2024 та Командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_6 " від 29.03.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 30.04.2024 - перейменовано на ІНФОРМАЦІЯ_4 . Перевіркою облікових даних, які наявні у електронній базі Реєстру (АІТС "ОБЕРІГ") ІНФОРМАЦІЯ_13 , встановлено, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_10 . Тому, законних підстав у ІНФОРМАЦІЯ_10 , щодо внесення відомостей про, ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та присвоєння відповідного номера у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ОБЕРІГ), немає (а.с. 101).
Згідно довідки-виписки №588287 ДУ «ІТО НАМН України» з історії хвороби стаціонарного хворого ОСОБА_2 госпіталізовано - 06.03.2023, дата виписки - 10.03.2023. 09.03.2023 операція лата рже лівого плечового суглоба (а.с.10).
В довідці військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_8 № 54/4545 від 25 травня 2023 року зазначено, що ОСОБА_2 , 1986 р.н. проведено медичний огляд ВЛК 25.05.2023 року. Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) Посттравматичний ДОА лівого плечового суглобу ІІІ ст..Комбінована контрактура суглобу (операція 09.03.2023р.) Пошкодження Банкарта та хіл-сакса із кістковими дефектами плечового суглобу. Виражений больовий синдром, зі значним порушенням функцій. На підставі статті 61-А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Протокол № 61 від 25 травня 2023 року (а.с. 11).
В тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_3 від 25.05.2023 року, що наданий до суду позивачем, зазначено, що видано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 25.05.23 р. ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 визн. непридат. до в/сл. з викл. з в/обліку за ст.. 61А гр. ІІ Нак. МОУ 402/08р. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_8 зарахований у запас за ст. 61А Нак. МОУ 402/08р. Підлягає повторному медичному пересвідченню - не підлягає. Тимчасове посвідчення видано у зв'язку з викл. з в/обліку. В п. 13 «Відмітки про військовий облік» Посвідчення зазначено: « ІНФОРМАЦІЯ_19 на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 25.05.23»; «Знято з військового обліку п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації». Згідно п. 14 - 25.05.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС» (а.м. 12-13).
З дослідженого листа Державної установи «Інститут травматології та ортопедії Національної академії медичних наук України» № 246 від 22.04.2025 р. судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікувані з 06.03.2023 по 10.03.2023 з приводу пошкодження Банкарта із кістковими дефектами переднього краю гленоїду лівого плечового суглоба, з приводу якого 09.93.2023 року виконано оперативне втручання (а.с.66).
Листом КНП «Міська клінічна лікарня № 11» ОМР №01-83/4033 від 08.10.2025 року повідомлено суд, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_20 в журналах реєстрації звернення громадян у період з 01.04.2023р. по 31.05.2023 р. не значиться.
Спірним у даній справі є питання, щодо виключення ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 з військового обліку як непридатного до військової служби.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Згідно ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)
Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).
Обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації визначені в ст. 22 Закону № 3543-ХІІ.
Приписами ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487)
Відповідно до п. 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
З дослідженого судом паспорта громадянина України ОСОБА_2 від 24.07.2003 року (а.с.21-22), вбачається, що зареєстроване місце проживання позивача, з 24.07.2003 року є: АДРЕСА_1 , що підтверджено штампом Солом'янського РУ ГУМВС України в м. Києві.
Отже ОСОБА_2 , відповідно до п.п. 1 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_15 .
При цьому з наданих до суду позивачем документів вбачається, що згідно довідки військово-лікарської комісії № 54/4545 від 25.05.2023, ОСОБА_2 , 1986 р.н. проведено медичний огляд ВЛК 25.05.2023 року. Діагноз та постанова ВЛК: Посттравматичний ДОА лівого плечового суглобу ІІІ ст. Комбінована контрактура суглобу (операція 09.09.2023 року). Пошкодження Банкартатахіл-сакса із кістковим дефектами плечового суглоба. Виражений больовий синдром, зі значним порушенням функції. На підставі статті 61-А графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТДВ не придатний до військової служби з виключенням із військового обліку. Протокол № 61 від 25 травня 2023 року (а.с. 11).
З досліджених матеріалів справи, а саме копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_3 від 25.05.2023 року вбачається, що в п. 13 «Відмітки про військовий облік» (а.с. 12-13), вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 25.05.2023 року взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також 25.05.2023 року в п.п. «Знято з військового обліку» п.13 «Відмітки про військовий облік» тимчасового посвідчення зазначено: «Знято з військового обліку абз.3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації» запис засвідчено підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 полковником ОСОБА_3 та підпис засвідчено печаткою ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В п. 14 тимчасового посвідчення НОМЕР_3 зазначено « 25.05.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 за ст. 37 Закону України «Про ВО і ВС». Тимчасове посвідчення підписано начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 полковником ОСОБА_3 та підпис засвідчено печаткою ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Отже з дослідженої судом копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 від 25.05.2023 року вбачається в п. 13 та в п. 14 посвідчення, наявність невідповідності відомостей щодо військового обліку позивача.
Окрім того суд звертає увагу, що в п. 14 тимчасового посвідчення НОМЕР_3 відсуне посилання на пункт та частину статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Приписами абз. 3 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції станом на 24.01.2023 року) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок № 559).
Згідно п. 1 Порядку № 559 військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п. 2 Порядку № 559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного веб порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
З дослідженого військово-облікового документу Резерв+, судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ; військовозобов'язаний; тип відстрочки: бронювання; ТЦК та СП - ІНФОРМАЦІЯ_18 ; номер в реєстрі Оберіг - 100520251320252600026; адреса проживання: АДРЕСА_1 ; дата уточнення даних 02.10.2024 (а.с. 118зв.).
Положеннями п. 3 Порядку № 559 визначено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно п. 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
З досліджених матеріалів справи, а саме копії облікової картки ОСОБА_2 (а.с. 98зв-99) вбачається, що позивач з 24.02.2009 року перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 .
З урахуванням вище вказаних приписів чинного законодавства, встановлених обставин справи, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_21 не є уповноваженим органами військового управління на внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_2 , який зареєстрований та проживає м. Києві, а також перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Відповідним органом ведення Реєстру, щодо включення (не включення) до Реєстру запису про ОСОБА_2 , який зареєстрований з 24.07.2003 року в Солом'янському районі м. Київ, та взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_12 з 24.02.2009 року, є у ІНФОРМАЦІЯ_18 , тобто за місцем реєстрації (проживання) позивача.
Отже, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у не виключені з військового обліку ОСОБА_2 та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_10 виключити ОСОБА_2 з військового обліку як непридатного до військової служби, задоволенню не підлягають.
ІНФОРМАЦІЯ_14 отримано заяву ОСОБА_2 від 24.09.2024 року про внесення його даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; присвоїти відповідний номер у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ОБЕРІГ); про прийняте рішення повідомити письмово у встановлений законодавством термін (а.с. 14-15).
До суду відповідачем надано відповідь, що надана ІНФОРМАЦІЯ_14 позивачу 20 жовтня 2024 року №8885, де зазначено, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІНФОРМАЦІЯ_10 . Тому, законних підстав у ІНФОРМАЦІЯ_10 , щодо внесення відомостей про, ОСОБА_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та присвоєння відповідного номера у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ОБЕРІГ), немає (а.с. 101).
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII із змінами (далі Закон № 1951-VIII) визначено, що основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі. Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Згідно ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
В ч. 4 ст.14 Закону № 1951-VIII зазначено, що надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію.
'Відповідно до п.1, п.3, п.9 та п. 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються зокрема і районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. При цьому територія відповідальність районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначена відповідно до адміністративно-територіального устрою України.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань: розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Отже відповідно до п. 11 Положення № 154 та п.1 ч.1 ст. 9 Закону № 1951-VIII, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» а призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру.
При цьому положеннями чинного законодавства не визначено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 за наслідком розгляду заяви громадян України про надання інформації стосовно внесення відомостей до Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, повинен приймати рішення про, що зазначалося позивачем в заяві позивача від 24.09.2024 року.
Щодо посилань позивача, що в квітні - травні 2023 року він проживав з сином у м. Одесі, а тому звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо його мобілізації та отримав у травні 2023 року документи: довідку військово-лікарської комісії та тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та на підтвердження зазначеного надав акт про встановлення факту проживання громадянина від 20.05.2025 року (а.с. 128зв.), суд зазначає наступне.
1 грудня 2021 року набрав чинності Закон України від 5 листопада 2021 року № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі Закон № 1871-IX), який регулює відносини у
сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, а також встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №1871-IX документом у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу є витяг з реєстру територіальної громади (п.2).
В ч.1 ст. 4 Закону №1871-IX зазначено, що особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Відповідно до п. 2 розділу VI Закону №1871-IX, місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до: 1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки; 2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон; 3) витягу з реєстру територіальної громади.
Дослідивши акт від 02.07.2025 року про встановлення факту проживання громадянина від 20.05.2025 року, суд зазначає, що у вказаному акті відсутня інформація, щодо проживання позивача в м. Одеса.
Окрім того акт про встановлення факту проживання громадянина складений головою ОСББ та громадянами не є документом, що виданий відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, оскільки особи, які проживають в будинку та голова ОСББ відповідно до Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» не є уповноваженими особами складати та видавати документ про місце проживання особи.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та недоведеність позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що полягає у не виключені з військового обліку ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 виключити ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 з військового обліку як непридатного до військової служби - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 )
Суддя O.A. Вовченко
.