06 листопада 2025 рокусправа № 380/7874/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) з вимогами:
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо повернення на доопрацювання заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду та надати статус учасника бойових дій.
Позов мотивований тим, що відповідач при розгляді заяви про надання статусу учасника бойових дій протиправно повернув подані документи на доопрацювання.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечує. Зазначає, що комісія відповідача правомірно відмовила позивачу, оскільки командиром військової частини НОМЕР_3 позитивного рішення про видання довідки за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413 прийнято не було, а тому правові підстави для прийняття рішення про надання учасника бойових дій позивачу за безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, у комісії відповідача відсутні.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 28.04.2025 року, вказану позовну заяву залишено без руху, а особі, що звернулась, надано строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали судді від 28.04.2025 року позивачем виконано повністю. Ухвалою від 12.05.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Судом встановлено, що Позивач проходить Військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 .
Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_3 від 08.11.2024 № 21, позивач з 08.04.2024 по 16.08.2024 брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисти безпеки населення та інтересів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України.
20.01.2025 на адресу військової частини НОМЕР_3 представником позивача було скеровано адвокатський запит, в якому просила надати в частині, що стосуються виключно позивача наступні документи:
витяг (копію) бойових донесень, витяг (копію) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), витяги (копії) з вахтових журналів, копії польових листів, копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
витяг (копію) бойових донесень, витяг (копію) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), копії рапортів командирів підрозділів (груп) про виконання військовослужбовцем ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , бойових (службових) завдань (знищення, захват техніки або живої сили противника);
витяги з наказів про прибуття (вибуття) військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до (з) районів виконання бойових (службових) завдань;
копії документів про направлення військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань.
За результатом розгляду адвокатського запиту, листом Військова частина НОМЕР_3 , від 27.01.2025 року № 1546/32/15/112, повідомила зокрема, що запитувані документи, а саме: копії рапортів командирів підрозділів про виконання. бойових (службових) завдань, витяги (копії) бойових донесень, витяги (копії) 3 - журналів бойових дій, витяги (копії) з вахтових журналів відносяться 10 категорії "дск" (для "службового користування) та має гриф обмеженості "таємно", військова частина НОМЕР_3 не має права розповсюджувати копії та витяги із секретних розпорядчих документів відповідно до пп. 289, 307, 348 постанови KM України від 18.12.2013 № 939 "Про затвердження Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах, організаціях" (зі змінами та доповненнями).
Представник позивача звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою в інтересах позивача про надання останньому статусу учасника бойових дій. До заяви додали заяву про витребування довідки командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовцям в бойових діях.
25.03.2025 отримано лист відповідача від 25.03.2025 № 765/8/ВихЗВГ/211, відповідно до якого, документи військовослужбовця військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_1 повертаються на доопрацювання, відомості, які підтверджують перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у кадровому центрі Сухопутних військ Збройних Сил України відсутні.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви по суті протиправною, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII), учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону №3551-XII, учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій (крім осіб, особливості набуття статусу учасника бойових дій якими визначені у статті 6-1 цього Закону) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.
Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413).
Відповідно до абзацу другого пункту 2 Порядку №413 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)
Пунктом 1 Порядку №413 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Згідно підпункту 4 пункту 4 Порядок №413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.
Відповідно до пункту 5 Порядок №413 для надання статусу учасника бойових дій документи подаються: командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації стосовно заявників, зазначених в пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону, або самостійно заявником з їх числа у разі неподання документів командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації.
Заявники, зазначені в абзаці першому цього підпункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.
Пунктом 8 Порядок №413 встановлено, що для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.
Отже, підставою для надання статусу учасника бойових дій для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, є довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку №413.
За змістом форми довідки (додаток 6 до Порядку №413), остання видається на підставі та із зазначенням документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
Така, довідка видається на підставі наявного переліку документів, який підтверджує безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України.
У разі неподання командиром військової частини до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, військовослужбовець може самостійно звернутися до відповідної комісії.
Відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_3 від 08.11.2024 № 21, позивач з 08.04.2024 по 16.08.2024 брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах і в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисти безпеки населення та інтересів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України.
Суд звертає увагу, що за результатом розгляду адвокатського запиту, листом Військова частина НОМЕР_3 , від 27.01.2025 року № 1546/32/15/112, повідомила зокрема, що запитувані документи, а саме: копії рапортів командирів підрозділів про виконання. бойових (службових) завдань, витяги (копії) бойових донесень, витяги (копії) 3 - журналів бойових дій, витяги (копії) з вахтових журналів відносяться 10 категорії "дск" (для "службового користування) та має гриф обмеженості "таємно", військова частина НОМЕР_3 не має права розповсюджувати копії та витяги із секретних розпорядчих документів відповідно до пп. 289, 307, 348 постанови KM України від 18.12.2013 № 939 "Про затвердження Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах, організаціях" (зі змінами та доповненнями).
Представник позивача звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою в інтересах позивача про надання останньому статусу учасника бойових дій. До заяви додала заяву про витребування довідки командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовцям в бойових діях.
Згідно з пунктом 20 Порядку №413 комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10календарних днів.
Так, Кадровий Центр Сухопутних Військ Збройних Сил України рішенням від 25.03.2025, яке оформлене листом №765/8/Вих./ЗВГ/211, повернула подані позивачем документи про визнання учасником бойових дій на доопрацювання.
Суд зазначає, що представник позивача при зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою в інтересах позивача про надання останньому статусу учасника бойових дій, до заяви додала наступні документи:
Копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю.
Ордер про надання правничої допомоги:
Заяву про витребування Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;
Копія паспорту;
Копія реєстраційного номеру облікової картки платника податків;
Витяг з інформаційно - аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;
Згода на збір та обробку персональних даних;
Дві кольорові фотокартки;
Опис вкладення у цінний лист.
Однак, суд зазначає, що у вищезазначеному рішенні відповідача про визнання учасниками бойових дій відсутнє безпосереднє/конкретне зазначення того, що саме послугувало підставою для повернення документів на доопрацювання та що саме необхідно доопрацювати чи уточнити представнику позивача.
Формулюючи повернення документів на доопрацювання відповідач вказав, що відомості, які підтверджують перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у кадровому центрі Сухопутних військ Збройних Сил України відсутні.
Проте, відповідачем було проігноровано заяву представника позивача, про витребування Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та не надано жодного нормативного обґрунтування у листі від 25.03.2025 року № 765/8/Вих.ЗВГ/211, про повернення документів на доопрацювання.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що оскільки командиром військової частини НОМЕР_3 позитивного рішення про видання довідки за формою згідно з додатком 6 до Порядку № 413 прийнято не було, а тому правові підстави для прийняття рішення про надання учасника бойових дій позивачу за безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, у комісії відповідача відсутні.
Згідно з п.22 Порядку №413 у разі відсутності оригіналів або електронних копій оригіналів паперових документів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 цього Порядку, вони витребовуються комісіями, утвореними міністерствами, центральними органами виконавчої влади чи іншими державними органами, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, в командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дати надходження заяви (звернення).
Командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій зобов'язані надати комісії запитувані документи (відомості) або повідомити обґрунтовану причину їх відсутності не пізніше ніж через 15 календарних днів з дати надходження такого запиту.
Відповідно до п.23 Положення №413 Комісія не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відповіді на запит приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.
Доказів витребування оригіналів або електронних копій оригіналів паперових документів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 Порядку №413 в установі, у складі якої проходив службу заявник, для підтвердження обставин надання / відмови у наданні статусу учасника бойових дій, судом не здобуто та учасниками справи суду не подано.
За приписами п.24 Положення №413 Комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі: 1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій; 2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку; 3) подання недостовірної інформації; 4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
У разі усунення виявлених підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій заявник або уповноважена особа може повторно ініціювати винесення питання про надання зазначеного статусу (за процедурою, визначеною цим Порядком) на розгляд комісії шляхом подання заяви до керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, в якому утворено комісію.
Варто зазначити, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення. Орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (п. 36 рішення Європейського суду з прав людини від 01 липня 2003 року у справі «Suominen v. Finland»; заява №37801/97).
Належна мотивація рішення (як форма зовнішнього вираження дискреційних повноважень) дає можливість перевірити, як саме (за якими ознаками) відбувалася процедура прийняття відповідного рішення.
Обсяг і ступінь мотивації рішення залежить від конкретних обставин, які були предметом обговорення, але у будь-якому випадку має показувати, приміром, що доводи/пояснення/документи взято до уваги і, що важливо, давати розуміння чому і чим керувалася Комісія, коли досліджувала документи під час засідання, тобто встановити мотиви ухваленого рішення. Особливо-виняткової значимості обґрунтованість/вмотивованість рішення набуває тоді, коли йдеться про відмову у наданні особі статусу учасника бойових дій, з огляду на наслідки, які це потягне.
Оскільки відповідачем не прийнято обґрунтованого рішення за результатами розгляду поданих документів щодо надання позивачу статусу учасника бойових дій, тому належним способом захисту прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлене листом від 25.03.2025 №765/8/Вих.ЗВГ/211, про повернення документів на доопрацювання та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій прийнявши відповідне рішення про надання або про відмову у наданні статусу учасника бойових дій.
Стосовно вимог позивача надати статусу учасника бойових дій, суд зазначає, що за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо надання статусу учасника бойових дій є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Отже, дискреційне право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним, або адміністративним, розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Більш того, станом на дату розгляду справи відсутні докази розгляду заяви позивача про надання статусу учасника бойових дій, а тому у суду відсутні підстави вважати, що відповідачем не буде надано такий статус.
Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх дій (рішення) у спірних правовідносинах. Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасування рішення Кадрового Центру Сухопутних Військ Збройних Сил України, яке оформлене листом від 25.03.2025 №765/8/Вих.ЗВГ/211, про повернення документів на доопрацювання.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій прийнявши відповідне рішення про надання або про відмову у наданні статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду.
У решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна