Рішення від 05.11.2025 по справі 380/12685/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 рокусправа № 380/12685/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея 10 м. Львів 79016) (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області № 913310113152 від 03.06.2025 року про відмову ОСОБА_1 щодо переведення з пенсії за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу» зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах державної податкової служби з 01.05.1995 року по 08.07.2013 року - 18 років 02 місяці 07 днів (робота в органах державної податкової служби) та з 01.01.2014 року по 27.05.2025 року (дата звернення до пенсійного фонду) - 11 років 04 місяці 26 днів (робота в органах державної податкової служби);

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 27.05.2025 року пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 27.05.2025 року № 256-13-01 10-00-11, від 27.05.2025 року № 257-13-01-10-00-11 та від 27.05.2025 року № 77-13-01-10-21.

В обґрунтування позовних вимог позивачка вказала, що у період з 06.04.1995 по даний час працює в органах Державної податкової служби. Зазначила, що за час роботи в органах податкової служби позивачці присвоєно відповідні ранги державного службовця, а також спеціальні звання. Враховуючи те, що з 06.04.1995 по даний час позивачка працює в органах державної податкової служби, прийняла присягу державного службовця 07.04.1995, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), що їй присвоювались відповідні ранги державних службовців та спеціальні звання за наслідками атестації у визначеному Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 04 грудня 1990 року № 509-XII порядку, а також те, що одержувала заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, і з отримуваної заробітної плати проводились відрахування підвищених розмірів відповідних (страхових, соціальних) внесків до спеціальних фондів державного бюджету, - то вважає, що всі періоди роботи (служби) позивачки в органах податкової служби підлягають зарахуванню до стажу державної служби. З таких міркувань не погоджується зі спірним рішенням відповідача щодо незарахування їй стажу роботи на посадах державної служби. Вважає, що має право на переведення її на пенсію державного службовця з урахуванням довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця 27.05.2025 року № 256-13-01 10-00-11, від 27.05.2025 року № 257-13-01-10-00-11 та від 27.05.2025 року № 77-13-01-10-21, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області, тому звернулася до суду із цим позовом.

Ухвалою від 30.06.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Копію позовної заяви з додатками та копію ухвали від 30.06.2025 відповідачу надіслано в його електронний кабінет 30.06.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа. Станом на день розгляду справи відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як одержувач пенсії за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 .

Позивачка 27.05.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо переведення її на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця, до якої долучила довідку Головного управління ДПС у Львівській області 27.05.2025 року № 256-13-01 10-00-11 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку № 257-13-01-10-00-11 від 27.05.2025 року про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, довідку № 77-13-01-10-21 від 27.05.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 03.06.2025 року за № 913310113151 відмовлено у проведенні перерахунку у зв'язку з відсутністю правових підстав. Рішення мотивоване тим, що згідно поданих документів ОСОБА_1 за зверненням від 27.05.2025, зокрема довідок № 256-13-01 10-00-11, від 27.05.2025 року № 257-13-01-10-00-11 та від 27.05.2025 року № 77-13-01-10-21 від 27.05.2025 позивачка дійсно працює з 06.04.1995 року у органах державної податкової служби і їй присвоювалось спеціальне звання, крім періоду з 06.04.1995 по 30.04.1995 та з 08.07.2013 по 31.12.2013 де було присвоєно ранг державного службовця. Також відповідач у рішенні зазначає, що довідки про заробітну плату, які надані для перерахунку пенсії не відповідають вимогам Постанови КМУ від 14.09.2016 № 622 « Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» зі змінами. Стверджує, що у позивачки відсутній необхідний стаж на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби, то здійснити перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII немає законних підстав.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивачка звернулася до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керується таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 врегульоване Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом України займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 11 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених вказаним Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ визначено, що для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII.

Водночас, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 вказаного Закону України і "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України № 889-VIII) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-XII набувають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-XII вік і страховий стаж.

Аналогічні висновки викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 676/4235/17.

Абзацом першим частини першої статті 28 Закону № 1058-IV встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Суд також зазначає, що стаж державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 обчислюються згідно з законодавством, яке діяло раніше, і на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені (п. 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII).

Стаж державної служби до 01.05.2016 обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 (далі - Порядок № 283), та додатка до нього.

Зі змісту спірного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 03.06.2025 № 913310113152, яким відмовлено в проведенні перерахунку пенсії позивачці, слідує, що відповідач дійшов висновку, що ОСОБА_1 дійсно працює з 06.04.1995 року у Головному управлінні ДПС у Львівській області, проте довідки про заробітну плату, які надані для перерахунку пенсії не відповідають вимогам Постанови КМУ від 14.09.2016 № 622 « Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» зі змінами.

Таким чином, відповідачем не зараховано до стажу державної служби період роботи позивачки в органах податкової служби.

Суд вважає, що позивачка на час звернення до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII мала достатній стаж державної служби (понад 20 років станом на 01.05.2016), з огляду на таке.

Відповідно до записів трудової книжки позивачки серії НОМЕР_2 від 08.01.1982 судом встановлено, що позивачка у період з 06.04.1995 по даний час працює в органах Державної податкової служби, зокрема

- 06.04.1995 призначена в порядку переводу на конкурсній основі на посаду державного податкового інспектора відділу зборів та стягнень податків з юридичних осіб;

- 07.04.1995 прийняла присягу державного службовця;

- 01.05.1995 присвоєно персональне звання інспектора податкової служби 1 рангу;

- 01.02.1996 переведена на посаду старшого інспектора відділу зборів та стягнень податків з юридичних осіб;

- 26.11.1996 у зв'язку із ліквідацією Державної податкової інспекції по м. Трускавець переведена у Державну податкову адміністрацію у м. Трускавець на посаду старшого державного податкового інспектора відділу зборів та стягнень податків з юридичних осіб;

- 03.01.1997 призначена в порядку переводу на посаду старшого державного податкового інспектора в управління справ справляння податків з юридичних осіб;

- 02.10.1998 Державна податкова інспекція перейменована в Державну податкову інспекцію у м. Трускавець;

- 04.05.1995 Управління справ справляння податків з юридичних осіб перейменовано на відділ прямих і не прямих податків з юридичних осіб;

- 30.10.1997 оголошено подяку та премійовано в розмірі 100 грн. на відзнаку першої річниці від дня утворення Державної податкової адміністрації;

- 01.06.1998 переведена на посаду начальника відділу документальної перевірки юридичних осіб;

- 30.10.1998 оголошено подяку та премійовано в розмірі 70 грн з нагоди створення Державної податкової адміністрації України;

- 29.10.1999 оголошено подяку з нагоди святкування третьої річниці створення Державної податкової адміністрації України;

- 02.01.2000 переведена на посаду головного державного податкового ревізор-інспектора відділу документальних перевірок юридичних осіб;

- 18.09.2001 переведена на посаду виконуючого обов'язки начальника відділу оподаткування юридичних осіб;

- 01.02.2022 призначена на посаду начальника відділу оподаткування юридичних осіб;

- 10.03.2004 переведена на посаду старшого державного податкового інспектора відділу автоматизації процесів оподаткування обліку та звітності;

- 10.06.2004 переведена на посаду старшого державного податкового інспектора групи прогнозування та аналізу податкових надходжень відділу оподаткування юридичних осіб, прогнозування та аналізу податкових надходжень;

- 01.02.2005 переведена на посаду завідуючої сектора з прогнозування та аналізу податкових надходжень;

- 22.06.2005 призначена на посаду начальника відділу документальних перевірок СТД-юридичних осіб;

- 20.09.2005 переведена на посаду начальника відділу податку на прибуток та інших податків і зборів;

- 08.11.2005 Відділ податку на прибуток та інших податків і зборів перейменовано у відділ оподаткування юридичних осіб;

- 08.11.2005 переведена на посаду начальника відділу оподаткування юридичних осіб;

- 01.12.2005 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової служби 3-го рангу»;

- 01.12.2005 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової служби 2 рангу»

- 16.03.2012 у зв'язку з реорганізацією у порядку перетворення ДПІ у м. Трускавець та утворення ДПІ у м. Трускавці Львівської обл. ДПС переведена на посаду начальника відділу оподаткування юридичних осіб;

-05.07.2013 звільнена в порядку переводу в Трускавецьке відділення Дрогобицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України

- 28.07.2013 прийнята в порядку переведення на посаду завідувача сектору оподаткування та контролю окремих об'єктів і операції Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, присвоєно 11 ранг державного службовця

-01.01.2014 присвоєно спеціальне звання Радник податкової та митної справи 2 рангу

-02.02.2015 у зв'язку з реорганізацією переведена на посаду завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Трускавецького відділення Дрогобицької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області згідно ч. 4 ст. 36 КЗпП України;

- 10.02.2016 переведена на посаду завідувача сектору податків і зборів з юридичних осіб Трускавецького відділення;

- 14.07.2016 переведена на посаду завідувача сектору обслуговування платників Трускавецького відділення;

- 15.11.2016 переведена на посаду завідувача сектору податків із зборів з юридичних осіб Трускавецького відділення;

- 08.06.2017 звільнена з роботи в порядку переведення в ГУ ДФС у Львівській області відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України від 10.12.2015 № 889-VII «Про державну службу та п. 5 ст. 36 КЗпП України

- 09.06.2017 прийнята в порядку переведення на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу адміністрування та камеральних перевірок податкової звітності з податку на прибуток платників територіального обслуговування податків і зборів з юридичних осіб головного управління ДФС у Львівській області;

- 14.09.2018 у зв'язку зі зміною організаційної структури Головного управління ДФС у Львівській області переведена на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб Дрогобицького управління Головного управління ДФС у Львівській області;

- 02.09.2019 відповідно до п. 2 ч. 1. Ст. 41 Закону України «Про державну службу» звільнена з посади у порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні ДПС у Львівській області, п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України

- 03.09.2019 прийнята у порядку переведення на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб Дрогобицького управління Головного управління ДПС у Львівській області, присвоєно 5 ранг державного службовця;

- 17.03.2020 у зв'язку з введенням в дію організаційної структури та штатного розпису переведена на посаду головного державного ревізора-інспектора Дрогобицького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Львівській області;

- 21.12.2020 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про державну службу звільнено із займаної посади у порядку переведення для подальшої роботи в Головному управлінні ДПС у Львівській області, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України

- 22.12.2020 призначена на посаду головного державного ревізора-інспектора Дрогобицького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Львівській області;

- 21.10.2021 у зв'язку із введенням в дію штатного розпису на 2021 рік посада головний державний ревізор-інспектор Дрогобицького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків перейменована на головний державний інспектор Дрогобицького відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків;

- 24.08.2022 у зв'язку із введенням в дію організаційної структури та штатного розпису переведена на посаду головного державного інспектора Дрогобицького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області;

- 17.12.2024 у зв'язку із введенням в дію переліку змін до організаційної структури та переліку змін до штатного розпису Головного управління ДПС у Львівській області переведена на посаду головного державного інспектора відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузях добувної промисловості, постачання електроенергії, газу та комунальних послуг управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області.

Отже, суд враховує, що позивачка 07.04.1995 прийняла присягу державного службовця; 28.07.2013 присвоєно 11 ранг державного службовця; 03.09.2019 присвоєно 5 ранг державного службовця; 01.12.2005 присвоєне спеціальне звання «Радник податкової служби 3 рангу»; 01.12.2005 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової служби 2 рангу»; 01.01.2014 присвоєно спеціальне звання «Радник податкової та митної справи ІІ рангу».

Таким чином, стаж роботи позивачки в органах Державної податкової служби за вказаний період становить понад 30 років.

Пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 03.05.1994 № 283 (норми якого були чинними до 01.05.2016) (далі - Порядок № 283) регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), серед іншого, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Пунктом 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Пунктом 5 Порядку № 283 визначено, що обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії.

Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивачки на відповідних посадах був Закон України "Про державну податкову службу в Україні" № 509-XII від 04.12.1990 (далі - Закон № 509-XII), а з 12.08.2012 - Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Пунктом 342.4 статті 342 ПК України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Згідно з абз. 1 та 2 п. 344.1 ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Отже, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Крім того, ч. 17 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Аналогічні положення щодо віднесення посадових осіб органів доходів і зборів до державних службовців та пенсійного забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу", були передбачені і Податковим кодексами України від 12.08.2012.

Отже, законодавством, чинним на період роботи (служби) позивача, та яке діє на теперішній час, визначено, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Вказане підтверджується також приписами п. 7 ч. 2 ст. 46 Закону № 889-VIII та п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 (далі - Порядок № 229), які діють з 01.05.2016, якими визначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Отже, суд не бере до уваги положення п. 17 ч. 3 ст. 3 Закону № 889-VIII, відповідно до якого дія цього Закону не поширюється на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом, оскільки судом в ході розгляду справи встановлено, що нормами Податкового кодексу України та ст. 46 Закону № 889-VIII (яка є спеціальною щодо ст. 3 цього ж Закону) передбачено протилежне. Тому суд критично оцінює відповідні доводи відповідача-2.

Таким чином, суд дійшов висновку, що на час звернення позивачки до Головного управління ПФУ у Чернігівської області (27.05.2025), у неї були наявні всі умови, які необхідні для призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, п.п. 10, 12 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, а саме: позивачка досягла 62 річного віку, набула більше 30 років страхового стажу, а стаж роботи на посадах державного службовця станом на 01.05.2016 становив понад 20 років.

Таким чином, відмова відповідача в переведенні позивачки на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" є протиправною, а тому рішення від 03.06.2025 року за № 913310113152 також є протиправним і підлягає скасуванню.

При цьому, з метою захисту порушеного права позивачки, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії державного службовця період роботи в податкових органах з 04.06.1995 по 27.05.2025 включно (по день звернення до відповідача із заявою про переведення на інший вид пенсії).

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду у Чернігівській області від 03.06.2025 року № 913310113152 про відмову в здійсненні перерахунку (переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу») та зобов'язання відповідача перевести позивачку на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 27.05.2025, зарахувавши до стажу до стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії державного службовця період з 04.06.1995 по 27.05.2025 включно.

Вимога позивачки про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії - перехід на інший вид пенсії, з урахуванням довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 27.05.2025 року № 256-13-01 10-00-11 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку № 257-13-01-10-00-11 від 27.05.2025 року про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, довідку № 77-13-01-10-21 від 27.05.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) є передчасними, оскільки стосуються розміру пенсійних виплат, що ще не обрахований суб'єктом владних повноважень, який наділений такою дискрецією, наслідки який може бути предметом перевірки судом на відповідність критеріям, визначеним у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже така вимога спрямована на майбутнє, через що не підлягає задоволенню з огляду на те, що судовому захисту підлягає тільки порушене право.

До аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 12 вересня 2023 року при розгляді справи № 560/8328/22, який в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та частини 6 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом при вирішенні спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з огляду на те, що судом задоволено позовну вимогу немайнового характеру, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки слід стягнути сплачений нею при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління в Чернігівській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 03.06.2025 № 913310113152 про відмову у здійсненні перерахунку (переходу з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу»).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 27.05.2025, та зарахувати до стажу стаж роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії державного службовця період з 04.06.1995 по 27.05.2025 включно.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачка: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в Чернігівській області (14005 м. Чернігів вул. П'ятницька 83А; код ЄДРПОУ 21390940).

Суддя Р.П. Качур