06 листопада 2025 року м. Київ Справа № 320/5273/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певну дію,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати рішення, оформлене протоколом від 25 липня 2024 року № 9 Комісією з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 на підставі пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позовні вимоги мотивовані безпідставною відмовою у відстрочці від призову на військову службу, оскільки позивач навчається на денній формі навчання в Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе Польської Республіки, й до заяви про надання відстрочки додавалось довідку (сертифікат) про навчання відповідно до інформації, що міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (надалі також - ЄДЕБО), виданої Академією Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе Польської Республіки разом з перекладом. Однак відповідачем не надано жодної оцінки, натомість зазначено про відсутність довідки про здобувача освіти, сформованої в ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 (надалі - Порядок № 560). Вважає, що відсутність механізму формування довідок у системі ЄДЕБО для іноземних навчальних закладів не має створювати перешкоди для студентів у реалізації права на відстрочку, відтак не може бути підставою для відмови в розгляді документів про надання відстрочки.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позову, стверджуючи про обґрунтованість відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за відсутності серед поданих документів довідки про здобувача освіти, сформованої у ЄДЕБО. Відповідач наполягає, що за правилами пункту 62 Порядку № 560 єдиним документом, який здобувач освіти додає до заяви про надання відстрочки, і який підтверджує дотримання послідовності здобуття освіти, є довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО, форма якої є додатком до Порядку № 560. Тому наданий позивачем сертифікат (довідка) про навчання не відповідає визначеній формі довідки згідно з додатком № 9 до Порядку № 560, а тому, як доводить відповідач, не може бути досліджений на предмет послідовності здобуття освіти.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення сторін у заявах по суті справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 зарахований до Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе Польської Республіки на період від 01.10.2024 по 30.09.2027 та навчається на денній формі навчання, на рівні І ступеня (бакалаврат). Вказаний факт підтверджується Довідкою про зарахування іноземця на навчання № ІО.3314.2024/31-05-2024 від 31.05.2024.
17.07.2024 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 17.07.2024 за формою, встановленою Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 № 560.
У заяві було повідомлено про те, що п1озивач с особою, якана підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону Україи «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації та долучені відповідні документи для підтвердження факту здобувача освіти.
До заяви було додані наступні документи: завірені належним чином копія паспорта такартки платника податків ОСОБА_1 ; завірений належним чином атестат про повну загальну середню освіту з додатком; завірений належним чином Договір про навчання та умови оплати за навчання в Академії Прикладних Наук - Вищої ШколиМенеджменту та Адміністрації в м. Ополе від 27.05.2024 (переклад з польської на українську мову); завірене належним чином Рішення про внесення до списку студентів до Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе від 27.05.2024 (переклад з польської на українську мову); завірена належним чином Довідка про сплату внесків за навчання в Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Meнeджмeнту та Адміністрації в м. Ополе від 29.05.2024 року (переклад з польської на українську мову); завірений належним чином Підтвердження оплати KP 1428/2024 зa навчання в Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Oпoлe вiд 29.05.2024 (переклад з польської на українську мову); завірений належним чином Підтвердження оплати КР 1429/2024 за навчання в Академії Прикладних Наyк -Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе від 29.05.2024 року (переклад з польської на українську мову); завірена належним чином Довідка про зарахування іноземця на навчання до Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе від 31.05.2024 (переклад з польської на українську мову); завірена належним чином Підтвердження надання місця для проживання від 31.05.2024 (переклад з польської на українську мову); завірена належиим чином Виписка з Ресстру документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про загальну освіту від 28.06.2024; завірена належним чином Виписка Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи.
29 липня 2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 (Відповідач) оформлено Повідомлення за № 1/2/7157, з якого вбачається, що ОСОБА_1 проінформовано, що Протоколом від 25 липня 2024 року № 9 Комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на загальних підставах.
Причина відмови: до заяви про надання відстрочки не додана довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
Таким чином, спірні правовідносини виникли з приводу відмови у наданні довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстави відсутності довідки здобувача освіти, сформованої в ЄДЕБО.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон № 3543-XII.
Згідно з абзацом 4 статті 1 Закону України № 3543-XII мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 4 Закону № 3543-XII організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Статтею 23 Закону № 3543-XII обумовлено категорії громадян, для яких встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII (у редакції на час спірних правовідносин) призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII "Про освіту" (надалі - Закон № 2145-VIII), а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначає Порядок № 560 (тут і надалі у редакції на час спірних правовідносин), відповідно до пункту 62 якого здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII, а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.
При цьому пунктом 60 Порядку № 560 передбачено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Аналізуючи наведені норми законодавства, суд зазначає про те, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи разом із заявою про надання відстрочки від 17.07.2024 ОСОБА_1 подано, зокрема Довідку про зарахування іноземця на навчання № ІО.3314.2024/31-05-2024 від 31.05.2024, якою підтверджено зарахування позивача на період з 01.10.2024 по 30.09.2027 та навчається на денній формі навчання, на рівні І ступеня (бакалаврат) до Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе Польської Республіки.
Проте, відповідачем відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстави відсутності довідки про здобувача освіти, сформованої у ЄДЕБО.
Тому, надаючи оцінку обґрунтованості підстав для спірної відмови суд враховує таке.
Відповідно до пункту 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону № 2145-VIII, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Додатком 5 до Порядку № 560 також зазначено, що документами, що підтверджують право на відстрочку відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів є довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО.
Відтак, військовозобов'язаному, який претендує на оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України № 3543-XII, передбачено обов'язок подання до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, зокрема довідку про здобувача освіти, сформованої в ЄДЕБО за формою, визначеною в додатку 9 до Порядку № 560.
Суд бере до уваги, що постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 752 "Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти" визначено забезпечити створення та функціонування ЄДЕБО.
Єдина державна електронна база з питань освіти є автоматизованою системою збирання, реєстрації, оброблення, зберігання та захисту відомостей та даних з питань освіти. Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти є держава Україна, розпорядником - Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - Державне підприємство "Інфоресурс".
Проте іноземні навчальні заклади не мають доступу до ЄДЕБО України та, відповідно, не можуть сформувати таку довідку, що, своєю чергою, не може позбавляти позивача права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації враховуючи те, що належними доказами в матеріалах справи підтверджено зарахування позивача з 01.10.2024 на навчання за денною формою І бакалаврського ступеня до Академії Прикладних Наук - Вищої Школи Менеджменту та Адміністрації в м. Ополе Польської Республіки.
Натомість відповідачем не підтверджено належної перевірки поданих позивачем документів у порядку абзацу 1 пункту 60 Порядку № 560, як і подання відповідних запитів до органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку/використання інформації з публічних електронних реєстрів з метою перевірки інформації, наявної в поданих документах для отримання відстрочки.
Продовжуючи вирішення спору, суд зважає, що критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), а у силу частини другої статті 77 КАС України обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.
Тому відповідність закону рішення чи діяння (управлінського волевиявлення) суб'єкта владних повноважень, зокрема, за критеріями дотримання компетенції, меж повноважень, способу дій, підстави реалізації владної функції, обґрунтованості, безсторонності (неупередженості), добросовісності, розсудливості, рівності перед законом, унеможливлення дискримінації, пропорційності, своєчасності, права особи на участь у процесі прийняття рішення, - має доводитись, насамперед, відповідачем - суб'єктом владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07 листопада 2019 року у справі № 826/1647/16, де указано, що обов'язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб'єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав (інтересів) та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, що вимагає наведення органом військового управління конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відповідно до викладеного, на переконання суду, виникають обґрунтовані сумніви у вивченні Комісією отриманої заяви позивача та підтвердних документів, як і оцінка законності підстав для надання відстрочки, у тому числі поданням відповідних запитів, що дає підстави для висновку про порушення тим самим встановленої процедури розгляду згідно з пунктом 60 Порядку № 560. З цих підстав оскаржуване рішення не відповідає критеріям добросовісності та розсудливості згідно з частиною другою статті 2 КАС України, а тому визнається судом протиправним та, відповідно, підлягає скасуванню.
Оскільки у цій справі відповідачем належним чином не вжито усіх заходів задля перевірки права позивача на відстрочку, а вирішення питання відстрочки із вказаних позивачем підстав потребує перевірки та оцінки з боку відповідача питання послідовності здобуття освіти, не втручаючись у компетенцію суб'єкта владних повноважень та неперебираючи на себе його функції, суд доходить висновку, що належним та відповідним порушеному праву способом захисту буде зобов'язання відповідача повторно на засіданні комісії розглянути заяву позивача від 17.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII з урахуванням наступних висновків суду.
Положення п. 1 ч. 3 ст. 23 Закон України "Про мобілазаційну підготовку і мобілізацію" (як в редакції Закону на час винекнення спірних правовідносин так і на даний час) не пов'язують винекнення права на відстроку, у зв'язку з навчанням з умовою навчання саме в вітчизняному навчальному закладі, а також конкретного документу, який підтверджує такий факт.
Встановлення підзаконними нормативно-правовими актами відповідних процедур, виконання яких з об'єктивних підстав не може бути забезпечено військовозобов'язаним не може позбавити його права на відстрочку, у зв'язку з навчанням гарантовану Законом.
Обраний судом спосіб захисту, на переконання суду, повною мірою відповідає порушеному праву, забезпечить ефективне поновлення права позивача на відстрочку та вичерпне вирішення спору.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень частини третьої статті 139 КАС України та оскільки позов містить одну вимогу немайнового характеру, яка хоча і частково, але підлягає задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає виходячи з кількості (а не розміру) задоволених / незадоволених позовних вимог.
Такий підхід викладено Верховним Судом у рішенні від 16 червня 2020 року у справі № 620/1116/20 та який є застосовним при вирішенні розподілу судових витрат зі сплати судового збору у цій справі.
Тож сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним немайновим вимогам.
Керуючись статтями 242-246, 255 КАС, суд,
1. Позов - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформлене протоколом від 25 липня 2024 року № 9 , яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 липня 2024 року із доданими до неї матеріалами щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та ухвалити рішення з урахуванням правової оцінки наданої судом.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок судових витрат зі сплати судового збору.
5. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сас Є.В.