06 листопада 2025 року справа №320/19565/24
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Довіра-Капітал» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,-
Приватне акціонерне товариство «Компанія з управління активами «Довіра-Капітал» (01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 40/85, код ЄДРПОУ 32707701) звернулось до Київського окружного адміністративного суду із позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 10, корпус 30, код ЄДРПОУ 37956207), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку капіталу та організованих ринках №45-КУА/ПІФ від 11.04.2024.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що фактично персональний склад Наглядової ради позивача не змінювався, оскільки рішенням акціонера від 19.12.2022 було продовжено повноваження тих самих членів Наглядової ради, що призначались на посаду раніше. Таким чином, у позивача був відсутній обов'язок подавати інформацію Комісії щодо голів та членів Наглядової ради. Вважає, що винесена постанова про накладення санкцій є протиправною та підлягає скасуванню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26 червня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач, не погоджуючись із доводами позивача, надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що відповідно до Рішення Комісії №1339 від 11.11.2022 та Порядку здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану передбачено обов'язок подачі інформації щодо голів та членів Наглядової ради, призначених після набрання чинності цим рішенням.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
20.10.2023 року постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №14/02/11447 про порушення справи про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринків було порушено справу у відношенні ПрАТ КУА «Довіра-Капітал».
31.10.2023 року актом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 266-КУА/ПІФ про правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках зафіксовано порушення ПрАТ КУА «Довіра-Капітал» пункту 1 глави 6 розділу ІІ Ліцензійних умов №92, в частині недотримання вимог Порядку, а саме неподання до Комісії документів, визначених цим Порядком в разі обрання/призначення особи на посаду.
02.11.2023 року постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №14/01/12223 призначено до розгляду справу про порушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках у відношенні ПрАТ КУА «Довіра-Капітал».
21.11.2023 року постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №238-КУА/ПІФ про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках до ПрАТ КУА «Довіра-Капітал» було застосовано санкції у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. за невиконання рішення Комісії № 1339 від 11.11.2022 року.
21 листопада 2023 року винесено Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №429-КУА/ПФ про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
08 грудня 2023 року позивач надіслав листом № 08-12/2023-2 клопотання відповідачу про перегляд та продовження терміну виконання Розпорядження.
18 грудня 2023 року відповідач листом № 14/01/16513 повідомив позивача про те, що не вбачає можливості продовження терміну виконання Розпорядження Комісії.
11 квітня 2024 року постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №45-КУА/ПФ про накладення санкції за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках (надалі - Постанова) до ПрАт КУА «Довіра-Капітал» було застосовано санкції у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. за невиконання Розпорядженням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 429-КУА/ПІФ від 21.11.2023 року.
Вважаючи вказану постанову протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Відповідно до норм ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку діє в межах повноважень, наданих їй Законом України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків».
Згідно з ст. 2 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», метою державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків є дотримання учасниками ринків капіталу та організованих товарних ринків вимог актів законодавства. Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», регулює відносини, що виникають під час емісії, обігу, викупу цінних паперів та виконання зобов'язань за ними, укладання і виконання деривативних контрактів, заміни сторони деривативних контрактів та вчинення правочинів щодо фінансових інструментів на ринках капіталу, а також відносини, що виникають під час провадження професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
За ст. 4 Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», учасники фондового ринку - це емітенти, у тому числі іноземні, або особи, які видали неемісійні цінні папери, особи, які надають забезпечення, інвестори у фінансові інструменти, які набули права власності на цінні папери, адміністратори, професійні учасники ринків капіталу, особи, які провадять діяльність, пов'язану з ринками капіталу та організованими товарними ринками, об'єднання професійних учасників ринків капіталу.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
З метою забезпечення державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку створює комплексну інформаційну систему як інтегровану систему, складові (підсистеми) якої забезпечують, зокрема, здійснення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку нагляду за діяльністю учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, надання нею послуг (у тому числі електронних), пов'язаних із здійсненням державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків, фізичним та юридичним особам, а також розкриття інформації учасниками ринків капіталу та професійними учасниками організованих товарних ринків.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та Фондового ринку, серед іншого є захист прав інвесторів (у тому числі споживачів фінансових послуг) щодо фінансових послуг, які надаються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Так, згідно п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків», встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, у тому числі про систему накопичувального пенсійного забезпечення на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринках капіталу та організованих товарних ринках.
Питання притягнення до відповідальності за порушення законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринків, регулюється Законом України «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків» (ст. 11) та Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, застосування санкцій або інших заходів впливу, затверджених рішенням Комісії від 28.07.2020 № 405 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.10.20 за № 966/35249.
Під час розгляду справи судом встановлено, що в зв'язку з введенням воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 та з метою мінімізації негативного впливу наслідків військової агресії російської федерації проти України, сприяння стабільності ринків капіталу Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ( далі - НКЦПФР) прийняла рішення № 1339 від 11.11.2022 «Про моніторинг відповідності осіб займаним посадам у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків у період дії воєнного стану» (зі змінами) (далі - Рішення №1339), яким було затверджено Порядок здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану (далі - Порядок).
Відповідачем у відношенні ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках від 21.11.2023 № 429-КУА/ПФ (далі - Розпорядження).
Розпорядження виносилось у зв'язку із порушенням Товариством вимог пункту 1 глави 6 розділу Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів, що затверджені рішенням Комісії від 03.02.2022 № 92, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2022 за № 465/37801, в частині недотримання вимог Рішення №1339, а саме неподання до Комісії документів, визначених Порядком в разі обрання/призначення особи на посаду.
Відповідно до Розпорядження позивачу протягом 10 робочих днів з моменту отримання розпорядження необхідно було усунути порушення законодавства шляхом подання до Комісії документів на виконання Рішення № 1339, визначених Порядком в разі обрання/призначення особи на посаду та протягом 10 робочих днів з моменту отримання Розпорядження письмово проінформувати уповноважених осіб Комісії та департамент ліцензування та регулювання в сфері спільного інвестування, недержавного пенсійного забезпечення та управління ФОН та ФФБ про виконання цього Розпорядження.
Листом № 08-12/2023-2 від 08.12.2023 (вх. № 20/01-10/21985 від 08.12.2023) ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» надіслало клопотання про перегляд та продовження терміну виконання Розпорядження.
За результатами розгляду вищезазначеного клопотання, продовження терміну виконання Розпорядження Комісія зазначила, що не вбачає можливим, про що ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» повідомлено листом № 14/01/16513 від 18.12.2023.
Окрім того, листом № 20-11/2023-1 від 20.11.2023 (вx. № 20/01-10/19441 від 20.11.2023) ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» надало до Комісії документи на виконання рішенням Комісії № 1339 щодо погодження оцінки відповідності займаній посаді одного з трьох членів наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» - ОСОБА_1 , які Комісія залишила без розгляду, про що повідомила заявника листом № 11/01/13941 від 27.11.2023.
В зв'язку із тим, що листи на виконання Розпорядження від ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» до Комісії не надходили, відповідач вважає, що Товариством не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках № 429 - КУА/ПІФ від 21.11.2023, за що правомірно застосовані штрафні санкції згідно постанови від 11.04.2024.
Обґрунтовуючи протиправність постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринках капіталу та організованих товарних ринках №45-КУА/ПІФ від 11.04.2024, позивач зазначає, що фактично персональний склад Наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» не змінювався, оскільки рішенням акціонера №19/12-22 від 19.12.2022 було продовжено повноваження тих самих членів Наглядової ради, які призначались на посаду рішенням від 19.12.2022, в зв'язку із чим обов'язок подавати інформацію щодо членів Наглядової ради учасників ринку капіталу у позивача відсутній.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд не погоджується із такими висновками позивача з огляду на наступне.
Персональний склад Наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» змінювався, що підтверджується листами позивача, наданими до Комісії.
Так, листом №24/12 від 24.12.2019 (вх. 272 від 03.01.2020) ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» надало до Комісії, зокрема:
-додатки 4 та 5 до Ліцензійних умов №1281 щодо ОСОБА_2 , в яких зазначено, що він займає посаду голови наглядової ради в ПрАт «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» з 21.05.2007 безстроково;
- додаток 4 до Ліцензійних умов № 1281 щодо ОСОБА_1 , в якому зазначено, що він займає посаду члена наглядової ради з 21.05.2007 безстроково;
-додаток 6 до Ліцензійних умов № 1281 станом на 24.12.2019, в якому зазначено, що ОСОБА_2 призначений на посаду голови наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» протоколом № 1 від 05.12.2003, ОСОБА_1 призначений на посаду члена наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» протоколом № 08/10 від 08.10.2012, ОСОБА_3 призначений на посаду члена наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА- КАПІТАЛ» рішенням акціонера № 19/121 від 19.12.2019.
Листом № 12-07/2023 від 12.07.2023 (вх. Комісії № 20/01-10/11732 від 17.07.2023 доповнення до листа № 14-06/2023-9 від 14.06.2023 (вх. Комісії № 20/01-10/10206 14.06.2023) у зв'язку з виявленими помилками, ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» надало, зокрема, довідку про наглядову раду (або інший орган заявника, відповідальний за здійснення нагляду), виконавчий орган заявника у формі додатку 8 до Ліцензійних умов № 92 провадження професійної діяльності на ринках капіталу - діяльності з управління активами інституційних інвесторів, що затверджені рішенням Комісії від 03.02.2022 №92, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.04.2022. за № 465/37801 (далі - Ліцензійні умови № 92), в якій, серед іншого зазначено:
-період перебування на посаді ОСОБА_4 , члена наглядової ради з 19.12.2022-05.02.203, що підтверджується рішенням акціонера від 19.12.2022;
- період перебування на посаді ОСОБА_4 , як голови наглядової ради з 06.02.2023 - 19.12.2025, що підтверджується протоколом рішення наглядової ради від 06.02.2023;
- період перебування на посаді ОСОБА_1 - члена наглядової ради з 19.12.2022 - 19.12.2025, що підтверджується рішенням акціонера від 19.12.2022;
- період перебування на посаді ОСОБА_3 - члена наглядової ради з 19.12.2022 - 19.12.2025, що підтверджується рішенням акціонера від 19.12.2022.
Суд звертає увагу, що рішення Комісії № 1339 «Про моніторинг відповідності осіб займаним посадам у професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків у період дії воєнного стану» (зі змінами), прийняте 11.11.2022, тобто напередодні прийняття рішень щодо призначення голови та членів Наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» (рішення акціонера від 19.12.2022 та протокол рішення наглядової ради від 06.02.2023).
Крім цього, згідно матеріалів справи, ОСОБА_5 був членом Наглядової ради з 19.12.2022 по 05.02.2023, (документ, яким відбулося призначення на цю посаду - рішення акціонера від 19.12.2022), а головою Наглядової ради став з 06.02.2023 до 19.12.2025, згідно протоколу рішення наглядової ради від 06.02.2023.
В свою чергу, листом від 15.03.2024 за вих. № 01/15-03-24 (вх. №8580 від 18.03.2024) ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» було подано до Комісії документи відповідно до Рішення № 1339 для здійснення моніторингу відповідності займаним посадам голови та членів наглядової ради, обрання/призначення яких на посади відбулося 13.03.2024.
Також, до розгляду адміністративної справи ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» було подано клопотання від 25.03.2024 за вих. № 01/25-03-24 , яке, на думку суду правоміно не підлягало задоволенню, з урахуванням обставин викладених вище, та оскільки інформація, зазначена в ньому, не стосувалась виконання розпорядження про усунення порушень законодавства на ринках капіталу та організованих товарних ринках № 429 - КУА/ПФ від 21.11.2023, а стосувалась осіб, призначених пізніше - 13.03.2024.
Отже, враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що персональний склад Наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» був перепризначений та змінений після дати набрання чинності рішенням № 1339 (тобто посади вищевказаних осіб зазнали змін), а тому позивач повинен був подати до відповідача інформацію, згідно Додатку 1 щодо таких осіб протягом десяти робочих днів з дати прийняття рішення про обрання/призначення їх на посаду.
Суд зазначає, що згідно змісту Рішення №1339 та Порядку здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану встановлено обов'язок подачі інформації щодо голів та членів Наглядової ради без уточнення, що це стосується лише осіб, призначених вперше, а отже, що цей обов'язок поширюється на всіх голів та членів Наглядових рад, призначених після дати набрання чинності рішенням.
Таким чином, відповідно до Рішення Комісії №1339 від 11.11.2022 року та Порядку здійснення НКЦПФР моніторингу відповідності осіб займаним посадам у період дії воєнного стану, передбачено обов'язок подачі інформації щодо голів та членів Наглядової ради, призначених після набрання чинності цим рішенням.
Суд зауважує, що відсутність уточнення у рішенні Комісії №1339, що цей обов'язок стосується лише осіб, призначених вперше, свідчить про те, що інформація повинна подаватися про всіх голів та членів Наглядової ради, призначених після дати набрання чинності рішенням, незалежно від того чи продовжено повноваження тих самих членів Наглядової ради, чи ні.
Доводи позивача про те, що відповідність членів Наглядової ради ПрАТ «КУА «ДОВІРА-КАПІТАЛ» займаним посадам вже було підтверджено відповідачем, суд не приймає до уваги та вважає необґрунтованими, оскільки питання законності винесення Розпорядження є предметом позову у справі № 320/14955/24, що розглядається Київським окружним адміністративним судом. Станом на час винесення рішення у даній справи, розгляд справи № 320/14955/24 судом не завершено.
Таким чином, за результатами розгляду справи, враховуючи невиконання позивачем розпорядження Комісії, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку капіталу та організованих ринках №45-КУА/ПІФ від 11.04.2024, в зв'язку із чим відсутні підстави для її скасування.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч. ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог та доводів в їх підтвердження, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятої постанови, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
В зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250, 255 КАС України, суд-
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Компанія з управління активами «Довіра-Капітал» (01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 40/85, код ЄДРПОУ 32707701) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.