05 листопада 2025 року № 320/24234/23
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, про зобов'язання вчинити певні дії,-
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить суд:
- визнання протиправними дій ГУ ПФ Київській області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності та призначенні пенсії по інвалідності у відповідності до пункту “а» частини 1 статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення відповідно до пункту “а» частини 1 статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ, та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-ХІІ;
-скасувати рішення про відмову від 13.04.2023 №126976 ГУ ПФ Київській області в переведенні пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності та призначенні пенсії по інвалідності у відповідності до пункту “а» частини 1 статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення відповідно до пункту “а» частини 1 статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ, та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-ХІІ;
- зобов'язання ГУ ПФ у Київській області перевести ОСОБА_1 з 12.08.2022 з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності та призначити пенсію у відповідності до частини 1, пункту “а», статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення, відповідно до частини 1, пункту “а», статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ГУ ПФ у Київській області не враховано факт отримання ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, а відтак і поширення на останнього положень ст. ст. 20, 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому останній просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки визначена у довідці МСЕК причина інвалідності Позивача унеможливлює призначення останньому пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, оскільки статус учасника бойових дій ОСОБА_1 не встановлювався, а інвалідність Позивачу встановлена не в період проходження служби.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно довідки серії КИО-І №216562 від 12.12.2003 ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності довічно у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з наслідком Чорнобильської катастрофи в період проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позивач є потерпілим від Чорнобильській катастрофи (категорії 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 28.02.2020.
Управлінням соціального захисту населення Обухівської районної військової адміністрації Київської області 12.08.2022 ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_2 , згідно якого на підставі п. 2 ч. 2 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Позивача визнано особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, яка має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.
У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФ у Київській області із заявою, в якій просив призначити йому пенсію відповідно до п. “а» ч. 1 ст. 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до п. “а» ч. 1 ст. 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з вересня 2022 року.
Листом від 01.09.2022 №1000-0203-8/84007 ГУ ПФ у Київській області повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для переведення останнього на пенсію по інвалідності, призначену як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, оскільки статус учасника бойових дій Позивачу не встановлювався, а із змісту виписки до акту огляду МСЕК не вбачається зв'язок із захистом Батьківщини.
Не погоджуючись з даними діями позивач звернувся з позовом до суду та рішенням Київського окружного адміністративного суду від 06.12.2022 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності та призначення пенсії по інвалідності у відповідності до частини 1, пункту « а », статті 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення, відповідно до частини 1, пункту « а », статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ, та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 3551-ХІІ. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перевести з 12.08.2022 року з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності та призначення пенсії у відповідності до частини 1, пункту « а », статті 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення, відповідно до частини 1, пункту « а », статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" 3551-ХІІ позивачу.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.03.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задоволено частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року - скасовано.
Прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 12 серпня 2022 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву від 12 серпня 2022 року із доданими до неї документами про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Позивач виконуючи рішення суду звернувся повторно до відповідача з заявою в якій просив призначити йому пенсію відповідно до п. “а» ч. 1 ст. 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення відповідно до п. “а» ч. 1 ст. 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з вересня 2022 року з урахуванням висновків суду.
Проте, рішенням ГУ ПФ у Київській області від 13.04.2023 №126976 повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для переведення останнього на пенсію по інвалідності, призначену як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, оскільки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності, пов'язану з проходженням служби довічно. Статус учасника бойових дій Позивачу не встановлювався. Виписка з акту огляду медико-соціальної експертної комісії, що встановлює зв'язок з захистом Батьківщини відсутня.
Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 7 цього ж Закону до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб начальницького і рядового складу органів Міністерства внутрішніх справ і органів Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та інших військових формувань, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов'язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, інших уражень ядерними матеріалами.
Статтею 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що Залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:
а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.
Відповідно до ст. 21 Закону пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Аналіз вказаних вище правових норм дає підстави для висновку, що встановлення особі статусу інваліда війни згідно Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вказує на наявність у неї права на призначення пенсії у відповідності до норм статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30.11.2020 у справі № 363/420/17.
ОСОБА_1 на час звернення до ГУ ПФ у Київській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі ст. ст. 20, 21 Закону набув статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, тому суд вважає, що він має право на призначення пенсії по інвалідності у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення на підставі цих норм Закону.
Посилання Відповідача на те, що статус учасника бойових дій Позивачу не встановлювався, як і зв'язок його інвалідності із захистом Батьківщини, а відтак відсутні підстави для призначення пенсії по інвалідності у розмірі 80% суми грошового забезпечення судом оцінюється критично.
Приписи ст. 18 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначають, що ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
Згідно п. 2 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.05.1994 № 302 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни (далі - Положення №302) посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників чи Захисниць України, на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
В абз. 2 п. 7 Положення №302 закріплено, що, зокрема, “Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.
Пунктом 10 Положення №302 передбачено, що “Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що основним документом, що підтверджує статус особи з інвалідністю внаслідок війни та надає право користування пільгами, встановленими Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема, призначення пенсії у розмірі 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, є посвідчення “Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», в якому зазначається передбачена ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» підстава встановлення особі відповідного статусу.
Відтак посилання відповідача на те, що пенсія Позивачу на підставі ст. ст. 20, 21 Закону може бути призначена виключно у випадку відповідності особи ч. 1 ст. 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та наданням нею доказів встановлення статусу учасника бойових дій та інвалідності у зв'язку із захистом Батьківщини, є безпідставним і таким, що ґрунтується на неправильному застосуванні норм указаних нормативно-правових актів.
З приводу аргументів ГУ ПФ у Київській області щодо ненадання ОСОБА_1 виписки з акту огляду МСЕК, що встановлює зв'язок з захистом Батьківщини та посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1), суд зазначає таке.
Пунктом 8 указаного Порядку передбачено, що для встановлення до пенсії надбавок, підвищень, додаткових пенсій згідно із Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-12, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 796-12, “Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» 962-12, “Про донорство крові та її компонентів» 239/95-ВР, “Про статус гірських населених пунктів в Україні» 56/95-ВР подаються, зокрема, документи про:
- визнання заявника ветераном війни,
- особою, на яку поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-12,
- особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно із статтями 12-16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).
Отже, суд зазначає, що, з урахуванням наведеного вище правового регулювання надання ОСОБА_1 копії посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є самостійною і достатньою підставою для вирішення питання про переведення останнього з пенсії за вислугу років та пенсію по інвалідності, оскільки, як вже зазначалось раніше, саме такий документ є підтвердженням встановленого особі відповідного статусу.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своєї відмови у перерахунку пенсії позивача. Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України. Позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 КАС України, суд,-
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнання протиправними дій ГУ ПФ Київській області щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності та призначенні пенсії по інвалідності у відповідності до пункту “а» частини 1 статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення відповідно до пункту “а» частини 1 статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ, та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-ХІІ.
Скасувати рішення про відмову від 13.04.2023 №126976 ГУ ПФ Київській області в переведенні пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію по інвалідності та призначенні пенсії по інвалідності у відповідності до пункту “а» частини 1 статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення відповідно до пункту “а» частини 1 статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ, та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-ХІІ.
Зобов'язання ГУ ПФ у Київській області перевести ОСОБА_1 з 12.08.2022 з пенсії по вислузі років на пенсію по інвалідності та призначити пенсію у відповідності до частини 1, пункту “а», статті 20 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ у розмірі 80 % грошового забезпечення, відповідно до частини 1, пункту “а», статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» 2262-ХІІ та призначення додаткової пенсії згідно із Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» 3551-ХІІ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.