Рішення від 04.11.2025 по справі 280/6407/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року Справа № 280/6407/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до Державного управління справами

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому з урахуванням уточнення (вх. №40533 від 12.08.2025) просить:

визнати протиправними дії відповідача щодо складання довідки № 17.1-624 від 28.01.2025 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою додатку 4 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб від 14.09.2016 № 622, виданої позивачу, що працював в Секретаріаті Президента України на посаді головного консультанта-керівника Регіональної приймальні Президента України у Запорізькій області Департаменту з питань прийому громадян Служби з питань звернень громадян Кабінету Президента України з використанням показників заробітної плати працюючого державного службовця по посаді головного консультанта відділу - Приймальні Президента України Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України;

довідки № 17.1-625 від 28.01.2025 за формою додатку 5 до Порядку № 622 про інші складові заробітної плати, виданої позивачу, для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу», про надбавки, премії та інші виплати за період з 01 травня 2016 року по 31 грудня 2023 року;

довідки № 17.1-653 від 03.04.2025 за формою додатку 6 до Порядку 622 про інші складові заробітної плати, виданої позивачу для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу», про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 р., з використанням показників заробітної плати працюючого державного службовця по посаді головного консультанта відділу - Приймальні Президента України Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України;

зобов'язати відповідача видати позивачу:

довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою додатку 4 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб від 14.09.2016 № 622, про те, що позивач працював в Секретаріаті Президента на посаді головного консультанта-керівника Регіональної приймальні Президента України у Запорізькій області Департаменту з питань прийому громадян Служби з питань звернень громадян Кабінету Президента України з використанням показників заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади - завідувача відділу Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України;

довідку про інші складові заробітної плати за формою додатку 6 до Порядку №622 для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ “Про державну службу», про середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року з використанням показників заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади - завідувача відділу Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України.

На обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначає, що з липня 2005 року по березень 2006 року працював на посаді головного консультанта-керівника Регіональної приймальні Президента України у Запорізькій області Департаменту з питань прийому громадян Служби з питань звернень громадян Кабінету Президента України. 15.01.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про розмір заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Відповідач видав довідки: № 17.1-624 від 28.01.2025 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) по посаді головного консультанта-керівника Регіональної приймальні Президента України у Запорізькій області Департаменту з питань прийому громадян Служби з питань звернень громадян Кабінету Президента України станом на грудень 2023 року за формою додатку 4 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 (далі - Порядок 622); № 17.1-625 від 28.01.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця «за період з 01 травня 2016 р. по 31 грудня 2023 р.» з нульовими показниками за формою додатку 5 до Порядку 622 (додаток № 3; № 17.1-653 від 03.04.2025 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця «за грудень 2023 р.» за формою додатку 6 до Порядку 622.

Вважає, що вищезазначені довідки містять невірно обраховані показники заробітної плати, а їх розмір визначений виходячи з посади головного консультанта відділу, а не керівника. З наданих позивачу роз'яснень у листі-відповіді від 10.02.2025 № 01-10/17/14/25 вбачається, що порядок прирівняння посад державної служби, які не були класифіковані, до посад державної служби, які були класифіковані, не визначений. На переконання позивача, відповідачем було обрано найбільш не несприятливий підхід та здійснено розрахунок в довідках, виходячи з посади рядового працівника, коли як він займав керівну посаду. Зазначені обставини змусили позивача звернутись із даним до суду.

Ухвалою суду від 29.07.2025 позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивачем було усунуто.

Ухвалою судді від 18.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідач проти позову не заперечив, відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.

На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 з 25.07.2005 по 15.03.2006 працював на посаді головного консультанта-керівника Регіональної приймальні Президента України у Запорізькій області Департаменту з питань прийому громадян Служби з питань звернень громадян Кабінету Президента України.

Державним управлінням справами видано довідки на ім'я позивача:

№ 17.1-624 від 28.01.2025 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою додатку 4 до Порядку №622, станом на грудень 2023 року становить усього 23 215,00 грн (посадовий оклад 15 210,00 грн; надбавка за ранг (7 ранг) 400,00 грн; надбавка за вислугу років (50% за стаж державної служби 21 рік) 7605,00 грн);

№ 17.1-625 від 28.01.2025 за формою додатку 5 до Порядку №622 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, в якій визначено, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2016 по 31.12.2023 становили 0 грн;

№ 17.1-653 від 03.04.2025 за формою додатку 6 до Порядку №622 про інші складові заробітної плати, в якій визначено, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили 26 235,08 грн.

На звернення позивача щодо окремих питань надання довідок для призначення пенсії, Державним управлінням справами листом від 10.02.2025 №01-10/17/14/25 р.в.с. роз'яснено, що відповідно до пункту 4-2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (зі змінами), для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2002 року № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2023 року № 661), або які звільнилися до 01 січня 2024 року з державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 року, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали в державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5; розміри виплат, вказаних в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Відповідно до абзацу шостого пункту 4 цього Порядку за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Порядок прирівняння посад державної служби, які не були класифіковані, до посад державної служби, які були класифіковані з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції і типів державних органів, не визначений, тому Державне управління справами не має можливості надати довідку про середні розміри інших виплат (за формою 6 до вищевказаного Порядку) за класифікованою посадою в Офісі Президента України, яка відповідає посаді, яку позивач обіймав в Секретаріаті Президента України.

Не погоджуючись з визначеним у довідках розміру заробітної плати, з вимогою про здійснення перерахунку, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До 01.05.2016 діяло законодавство у сфері державної служби, яке передбачало право державного службовця на призначення пенсії на умовах, визначених статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З 01.05.2016 набрав чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10,11 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Також згідно з пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім цього, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Пунктом 4 Порядку № 622 передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.

Зокрема, пунктом 4-2 Порядку № 622 визначено, що для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.

Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;

розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;

розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Пунктом 5 Порядку №622 передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

Згідно із пунктом 6 Порядку №622 за посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Додатком 4 до Порядку №622 встановлена форма довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)

Додатком 5 до Порядку №622 встановлена форма довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд).

Додатком 6 до Порядку №622 встановлена форма довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби.

Отже за змістом вказаних приписів для призначення пенсії державного службовця видаються довідки, форми яких передбачені додатками № 1-6 до Порядку № 622 залежно від того, чи проведено класифікацію посад державних службовців.

До компетенції органу, що видає довідку, належить встановити, чи проведена класифікація посади державної служби, на якій працювала особа, у разі її непроведення визначити розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, встановлених станом на грудень 2023 року.

Матеріалами справи встановлено, що позивач працював на посаді державного службовця - головного консультанта-керівника Регіональної приймальні Президента України у Запорізькій області Департаменту з питань прийому громадян Служби з питань звернень громадян Кабінету Президента України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (у редакції Указу Президента України від 27.06.2006 № 588/2006), Комісія при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісія) є допоміжним органом при Президентові України, утвореним відповідно до Закону України «Про громадянство України».

Пунктом 1 Положення про Офіс Президента України, затвердженого Указом Президента України від 25.06.2019 № 436/2019, встановлено, що Офіс Президента України (далі - Офіс) є постійно діючим допоміжним органом, утвореним Президентом України відповідно до пункту 28 частини першої статті 106 Конституції України.

Згідно з абзацом другим пункту 3 Положення про Державне управління справами, затвердженого Указом Президента України від 17.12.2002 № 1180/2002, основним завданням Державного управління справами є фінансове забезпечення діяльності Президента України, Адміністрації Президента України, Ради національної безпеки і оборони України, інших державних органів, а також органів, апаратів, утворених для здійснення їх повноважень.

Розпорядженням Президента України «Про Регіональні приймальні Президента України» від 28 квітня 2005 року № 1014/2005-рп було вирішено: «1. Утворити в Автономній Республіці Крим, обласних центрах, містах Києві та Севастополі Регіональні приймальні Президента України. Встановити, що Регіональні приймальні Президента України підпорядковуються Службі з питань звернень громадян Кабінету Президента України».

Розпорядженням Президента України «Питання Регіональних приймалень Президента України» від 10 червня 2005 року № 1088/2005-рп затверджено Положення про Регіональні приймальні Президента України.

Пунктом 2 Положення було передбачено, що «Регіональні приймальні у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядженнями Державного секретаря України, а також цим Положенням.

Пунктом 7 Положення визначено, що регіональні приймальні очолюють керівники. Керівників та працівників Регіональних приймалень призначає на посади та звільняє з посад Державний секретар України за поданням Першого помічника Президента України - Керівника Кабінету Президента України.

В подальшому Указом Президента України «Про першочергові заходи із забезпечення діяльності Президента України» від 25 лютого 2010 року № 265/2010 утворено Адміністрацію Президента України, ліквідувавши Секретаріат Президента України.

Указом Президента України «Питання забезпечення діяльності Президента України» № 417/2019 від 20 червня 2019 року утворено Офіс Президента України шляхом реорганізації Адміністрації Президента України.

Матеріали справи не свідчать про те, що стосовно посади позивача не проводилась класифікація, за таких обставин відповідачем було видано довідки за формою додатку 4,5,6 до Порядку №622 за прирівняною до посади державної служби позивача відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. (станом на грудень 2023 року).

В свою чергу, позивачем в ході розгляду даної не доведено належним чином, що відповідач застосував неприрівняний до його посади розмір заробітної плати. Лист Державного управління справами від 10.02.2025 №01-10/17/14/25 р.в.с. не свідчить про те, що під час видачі довідок посаду позивача було прирівняно до посади «рядового працівника», замість посади керівного складу. З його змісту лише вбачається, що в довідці про розмір заробітної плати визначається в середніх розмірах, визначених за відповідною (прирівняною) посадою, за останнім місцем роботи на державній службі.

Також суд відхиляє посилання позивача на у даній справі на практику Верховного Суду щодо неоднозначності тлумачення норм законодавства, оскільки в даній справі наявне однозначне визначення порядку розрахунку заробітної плати за останнім місцем роботи для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ.

З огляду на викладене, суд не вбачає протиправних дій з боку відповідача щодо видачі позивачу довідок № 17.1-624 від 28.01.2025, № 17.1-625 від 28.01.2025, № 17.1-653 від 03.04.2025. Похідні позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача видати довідки з використанням показників заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади - завідувача відділу Департаменту з питань звернень громадян Офісу Президента України, задоволенню також не підлягають.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Державного управління справами (01220, м. Київ, вул. Банкова, буд.11, код ЄДРПОУ 00037256) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя І.В. Батрак