Рішення від 06.11.2025 по справі 280/7746/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06 листопада 2025 року Справа № 280/7746/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області,

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04.09.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Шевченківського об'єднаного управління ПФУ м. Запоріжжя Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.07.2025 № 083850002795;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області врахувати при призначенні пенсії по інвалідності 2 групи ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії по інвалідності (2024 рік), тобто за 2021-2023 роки, що складає 13 559,41 грн., а також здійснити призначення та виплату пенсії по інвалідності ІІ групи з урахуванням фактично виплачених сум згідно його заяви від 17.10.2024.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області, з 22.03.2019 отримував пенсію за віком. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.02.2025 у справі №160/32111/24 відповідач 2 з 17.10.2024 здійснив призначення позивачу пенсії по інвалідності в межах покладених на нього зобов'язань. На переконання позивача, під час призначення пенсії по інвалідності ним було протиправно не застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, а залишено попередній (за 2016-2018 роки), застосований під час первинного призначення пенсії за віком. Вважає такі дії протиправними та просить позов задовольнити.

09.09.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/7746/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позов не визнало. У письмовому відзиві, що надійшов до суду 20.09.2025 за вх.№48248 посилається на те, що позивачу первинно було призначено пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в галузях економіки за 2016-2018 роки - 8913,83 грн. В подальшому на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.02.2025 у справі №160/32111/24 відповідачем 2 було переведено позивача на пенсію по інвалідності. Щодо застосованого під час переведення з одного виду пенсії на інший зазначив, що відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. За таких обставин відповідачем 2 правомірно застосовано під час переведення позивача на пенсію по інвалідності показника середньої заробітної плати в галузях економіки за 2016-2018 роки у розмірі 8913,83 грн. Вважає, що позовна вимога в зобов'язальній частині пред'явлена до відповідача 1 безпідставно, оскільки ним не було порушено права позивача. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області позов не визнало. У письмовому відзиві, що надійшов до суду 15.10.2025 за вх.№51604 підтримано позицію відповідача 1 в частині безпідставності застосування до пенсії позивача показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 22.03.2019 по 17.04.2024 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.02.2025 у справі №160/32111/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 083850002795 від 24.10.2024р. яким ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії та відмову в перерахунку пенсії, викладену в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 31.10.2024 за вих. № 18866-18974/С-02/8-0800/24.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити (перерахувати) пенсію по інвалідності 2 групи ОСОБА_1 згідно його заяви від 17.10.2024 року, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.05.2025 у справі №160/32111/24 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.02.2025 у справі №160/32111/24 змінено в частині абзацу третього резолютивної частини словосполучення «Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області» замінити словосполученням «Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області».

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.02.2025 у справі №160/32111/24 позивача з 17.10.2024 було переведено на пенсію за інвалідністю із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки - 8913,83 грн. Зазначений перерахунок оформлено рішенням № 083850002795 від 04.06.2025, що прийняте Шевченківським об'єднаним управлінням ПФУ м. Запоріжжя.

Позивач звернувся до відповідачів із заявами про перерахунок пенсії пенсії по інвалідності 2 групи із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2021-2023 роки у розмірі 13 559,41 грн.

Листом від 04.07.2025 № 29992-21085/С-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про необхідність звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оскільки матеріали пенсійної справи знаходяться за місцем його реєстрації.

Листом від 08.08.2025 № 13691-13770/С-02/8-0800/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача про те, що розмір пенсії на сьогодні обчислено у розмірі 90 відсотків пенсії за віком відповідно до частини 1 статті 33 Закону №1058 з урахуванням статей 27 і 28 Закону №1058, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2016, 2017, 2018 роки - 8913,83 грн.

Підстави для проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі пенсії за віком із застосуванням іншого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник 2020, 2021, 2023 роки, відсутні.

Зазначені обставини обумовили позивача звернутися до суду з даним позовом.

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Відповідно до норм Конституції України гарантування непрацездатним громадянам України права на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій передбачено Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Види пенсійних виплат і соціальних послуг встановлені статтею 9 Закону №1058-IV.

Частиною першою статті 9 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Судом встановлено, що з 22.03.2019 позивачу первинно призначено пенсію за віком на підставі Закону №1058-IV.

В подальшому на виконання рішення суду позивача з 17.10.2024 переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

Статтею 30 Закону №1058-ІV передбачено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону №1058-ІV від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Відповідно до частини першої статті 33 Закону №1058-ІV пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Частиною 1 статті 27 Закону №1058-IV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII розділ XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV доповнено пунктом 4-3 такого змісту: "4-3. Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.".

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника), на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 31.05.2019 у справі №344/7053/17.

У постанові від 23.10.2020 (справа № 528/196/17) Верховний Суд зазначив, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, а відтак показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

У справі, що розглядається, позивачу з 22.03.2019 було призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV. В подальшому після отримання 2 групи інвалідності позивач виявив бажання отримувати пенсію за інвалідністю відповідно до Закону №1058-ІV, у зв'язку з чим в судовому порядку з 17.10.2024 його переведено на такий вид пенсії.

За таких обставин, показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки під час переведення позивача на інший вид пенсії у 2024 році не може застосований, оскільки ним у 2019 році вже було набуто право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV.

Суд відхиляє твердження позивача, що у зв'язку призначенням пенсії по інвалідності на виконання рішення суду створює неоднозначне або множинне тлумачення норм права, оскільки позивач не висловлював свого бажання врахувати заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV, суд зазначає наступне.

Зі змісту визначених у справі №160/32111/24 фактичних обставин справи, позивач виявив бажання вчинити переведення з одного виду пенсії на іншій (з пенсії за віком на пенсію по інвалідності), у зв'язку з чим звернувся до органів Пенсійного фонду України, однак йому було відмовлено через те, що розмір пенсії буде зменшено у буде складати 90% пенсії за віком. В результаті розгляду справи №160/32111/24 судом було визнано право позивача на такий перехід та призначено (перераховано) пенсію по інвалідності 2 групи згідно його заяви від 17.10.2024, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично виплачених сум.

Таким чином, позивач під час подання заяви від 17.10.2024 про переведення з одного виду пенсії у випадку бажання враховувати заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-ІV мав надати відповідні документи, що підтверджують підстави для зазначеного та вказати про таке бажання в заяві.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, заявлені позивачем вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, просп. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 06.11.2025.

Суддя М.С. Лазаренко