про залишення позовної заяви без руху
06 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/8861/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Іванчулинець Д.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Грюнвальська, буд. 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, код ЄДРПОУ 43316386), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (вул. П. Мирного, буд. 2а, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 37975895) та Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (вул. Дністровська, буд. 14, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76015, код ЄДРПОУ 37951998) про визнання дій протиправними та скасування постанови, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області та Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, яким просить суд:
1) визнати протиправними дії Стягувача щодо подання заяви № 4441 від 24.04.2025 про відкриття виконавчого провадження та примусове виконання постанови № УП-137;
2) визнати протиправною та скасувати постанову Виконавця від 13.05.2025 про відкриття ВП № 78053905;
3) визнати протиправною постанову Виконавця від 13.05.2025 про арешт коштів боржника за ВП № 78053905;
4) стягнути на користь Позивача моральну шкоду в розмірі 50000 грн, завдану неправомірними діями Стягувача та рішеннями Виконавця, за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання коштів Головним управлінням Державної казначейської служби України у Закарпатській області та Головним управлінням Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області відповідно до закону.
Відповідності до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Розглянувши поданий адміністративний позов, суд вважає за необхідне залишити такий без руху з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з частиною 3 статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, жодна з них не звернена до відповідача 1 та 2. Відтак, позивачу слід уточнити позовні вимоги чи сторін (учасників справи) за даним адміністративним позовом.
Відповідно до статті 161 частини 3 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI (надалі Закон України № 3674-VI).
Відповідно до статті 3 частини 1 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності до статті 4 частини 1 Закону України № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Водночас, статтею 4 частиною 2 пунктом 2 Закону України № 3674-VI закріплено, що за подання до адміністративного суду позовної позови немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 6 частини 3 абзацу 2 Закону України № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З матеріалів справи слідує, що позивачем заявлено три позовні вимоги немайнового характеру, зокрема:
- визнати протиправними дії Стягувача щодо подання заяви № 4441 від 24.04.2025 про відкриття виконавчого провадження та примусове виконання постанови № УП-137;
- визнати протиправною та скасувати постанову Виконавця від 13.05.2025 про відкриття ВП № 78053905;
- визнати протиправною постанову Виконавця від 13.05.2025 про арешт коштів боржника за ВП № 78053905.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2025 року у розмірі 3028 грн.
Таким чином, ураховуючи немайновий характер даного позову і розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня 2025 року, ставка судового збору за подання до суду цього позову становить 1211,20 грн..
А відтак, сума судового збору, яка підлягає до сплати за подання адміністративного позову за три позовні вимоги немайнового характеру становить - 3633,60 грн..
Позивачем при звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою немайнового характеру не було сплачено судовий збір.
Відповідно до статті 4 частини 3 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, позивачу необхідно сплатити судовий збір згідно ставок, передбачених Законом України «Про судовий збір» за подання адміністративного позову немайнового характеру у розмірі - 3633,60 грн..
Для сплати судового збору для звернення до Закарпатського окружного адміністративного суду встановлені наступні реквізити: отримувач коштів - ГУК у Зак. обл/Ужгородська тг/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37975895; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA988999980313141206084007493; код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу - *; 101; _____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ____(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Закарпатський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною третьою статті 122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 згаданого Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
З позовної заяви вбачається, що позивач вважає протиправними дії Стягувача щодо подання заяви № 4441 від 24.04.2025 про відкриття виконавчого провадження та примусове виконання постанови № УП-137, постанову Виконавця від 13.05.2025 про відкриття ВП № 78053905 та протиправною постанову Виконавця від 13.05.2025 про арешт коштів боржника за ВП № 78053905. Тобто позивачеві стало відомо про протиправні дії ще 13 травня 2025 року. Натомість, із позовом звернувся лише 05 листопада 2025 року, тобто з очевидним пропуском десятиденного строку звернення до суду.
Жодного обґрунтування причин пропуску строку звернення позивачем до суду, ні в позовній заяві, ні в долучених до неї матеріалах суду не надано та не наведено.
Відтак, для усунення недоліків позовної заяви, позивачеві необхідно надати суду клопотання про поновлення пропущеного строку із зазначенням причин поважності пропуску такого строку.
Чч. 1, 2 ст. 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Згідно з частинами другою та четвертою ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як вбачається з позовної заяви, позивач у складі учасників справи зазначив Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області та Головне управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області. При цьому правовий статус таких учасників визначено як третя особа.
Поряд з цим норми КАС України розмежовують третіх осіб на тих, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, та тих, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. При цьому останні можуть вступити у справу як на стороні позивача, так і на стороні відповідача.
Однак позивач, зазначаючи Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області та Головне управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області, в якості третьої особи, не конкретизував правовий статус такої згідно з вимогами положень ст. 49 КАС України.
За таких обставин, згідно з вимогами ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків шляхом подачі до суду позовної заяви із уточненням правового статусу третьої особи відповідно до положень 49 КАС України.
Згідно з частинами першою та другою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Отже, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно у спосіб, визначений КАС України, надати суду:
- заяву про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин пропуску такого строку;
- докази сплати судового збору або докази про наявність підстав для звільнення від сплати такого;
- подати позовну заяву у новій редакції із уточнення або складу відповідачів або змісту позовних вимог до них;
- подати позовну заяву у новій редакції із уточненням правового статусу третіх осіб відповідно до положень 49 КАС України
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 287 КАС України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Івано-Франківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Грюнвальська, буд. 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, код ЄДРПОУ 43316386), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (вул. П. Мирного, буд. 2а, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 37975895) та Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області (вул. Дністровська, буд. 14, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76015, код ЄДРПОУ 37951998) про визнання дій протиправними та скасування постанови - залишити без руху.
2. Надати позивачам, строк десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вищезазначених недоліків.
Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню заявнику.
3. Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 256 КАС України.
Суддя Д.В. Іванчулинець