Рішення від 05.11.2025 по справі 200/4509/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року Справа№200/4509/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії-

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у перерахунку пенсії від 20.03.2025 №930050869090;

зобов'язати провести перерахунок пенсії на підставі заяви від 14.03.2025 з урахуванням довідки про заробітну плату від 12.02.2025 №24/6-118-ВС з дати подання заяви, а саме з 14.03.2025.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що їй протиправно відмовлено в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі наданої довідки про заробітну плату. Згдіно з позовом відсутність акту зустрічної перевірки не може позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист ще до вирішення питань щодо перерахунку пенсії. Посилань на невідповідність вищевказаної довідки чинному законодавству відповідач не надавав, тому, на думку позивача, відсутність акту зустрічної перевірки, не може бути підставою для настання для позивача несприятливих наслідків, з урахуванням того, що сам пенсіонер вчинив усі необхідні дії для проведення перерахунку пенсії, а тому рішення відповідача про відмову у проведенні перерахунку із врахуванням поданого для проведення перерахунку документу є протиправним.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у наданому до суду відзиві на позов заперечував щодо задоволення позову. У наданому до суду відзиві відповідач, посилаючись на ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», якою визначено, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, зазначив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з у рахуванням довідки № 24/6-118-Вс, оскільки довідка № 24/6-118-Вс не підтверджена первинними документами.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згдіно з розпорядженням від 25.02.2025 основний розмір пенсії позивача становить 6096,30 грн та обчислений шляхом добутку середньомісячного заробітку (15800,48 грн) на коефіцієнт стажу (0,38583), розмір пенсії із надбавками становить 6285,18 грн

Згдіно з розрахунком заробітку середньомісячний заробіток (15800,48 грн) обчислено шляхом добутку середнього заробітку за 2014-2016 року (3764,40 грн), коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати 2,367928 (1,17*1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796*1,115) та індивідуального коефіцієнту для обчислення 1,77258.

14.03.2025 позивач надала заяву про перерахунок пенсії - зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000, в якій просила врахувати у разі доцільності довідку про заробітну плату за період з січня 1995 по грудень 1999 на підставі довідки 24/6-118 від 12.02.2025.

Заяву позивача за принципом екстериторіальності опрацьовано спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі.

Рішенням відповідача від 20.03.2025 № 930050869090 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням наданої позивачем довідки. Підставою неврахування відомостей наданих позивачем довідок є непідтвердження довідки первинними документами.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 врегульовано Порядком № 22-1.

Підпунктом 3 п. 2.1. Порядку 22-1 встановлено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (п.2.10 Порядку).

До заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу (пункт 2.7. Порядку 22-1).

Згідно з пунктом 2.10 Порядку 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Спірним питанням в межах цієї справи є правомірність рішення відповідача від 20.03.2025 року № 930050869090 про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії, що підлягає вирішенню з урахуванням наведених в цьому рішенні підстав для відмови.

В матеріалах справи наявна копія довідки Галузевого державного архіву Служби безпеки України від 12.02.2025 № 24/6-118-ВС, що не була врахована відповідачем під час вирішення питання про перерахунок пенсії позивача.

У довідці зазначено, що ОСОБА_1 працювала в Службі безпеки України з січня 1995 по грудень 1999 року, визначено розмір заробітної плати за період з січня 1995 року по грудень 1999 року. Згідно з довідкою, її видано на підставі ГДА СБУ, фонд 46, опис 23, справа 36, 42, 52, 56, ГДА СБУ, фонд 46, опис 1/32, справа 251,260-269 (картки особового рахунку грошового забезпечення), що знаходяться за адресою: 01601, м. Київ, вул. Золотоворітська, 7. У довідці зазначено про відсутність заперечень щодо проведення перевірки первинних документів за період, що зазначений у довідці.

Виходячи зі змісту положень Порядку 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. При цьому, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

За змістом положень ст. 44 Закону № 1058 відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом направлення відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.

Відповідно до приписів Порядку № 22-1 працівник пенсійного органу під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів та відповідність оформлення таких вимогам законодавства з метою забезпечення не лише реалізації права особи на призначення та отримання пенсії, а й контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, а тому сумніви останнього щодо обґрунтованості видачі документів, зокрема, довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у врахуванні такої при призначенні (перерахунку) пенсії.

У довідці про заробітну плату від 12.02.2025 № 24/6-118-ВС, наданій позивачем, зазначено про її видачу на підставі відомостей особових рахунків, довідка відображує суми заробітної плати позивача, довідку видано уповноваженим органом та містить усі необхідні реквізити та відомості. Матеріали справи не містять доказів невідповідності змісту довідки первинним документам та доказів вчинення відповідачем дій з проведення перевірки обґрунтованості видачі цих довідок.

Суд зазначає, що особа не може бути позбавлена свого права на отримання пенсії у належному розмірі через нездійснення відповідачем перевірки достовірності зазначених у них відомостей. Проведення перевірки достовірності виданих документів здійснюється пенсійним органом, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

У постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Як зазначено Верховним Судом у постанові від 23.12.2020 у справі №520/7125/17 посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.

Вказана позиція також підтримана Верховним Судом у постановах від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17, від 03.06.2021 у справі №127/8001/17.

Тобто, нездійснення відповідачем перевірки обґрунтованості видачі документів підприємствами, установами та організаціями не може бути підставою для неврахування зазначених документів при призначенні та виплаті пенсії. Виключно встановлення факту подання недостовірних відомостей, а не виникнення сумнівів і проведення перевірки, є підставою для неврахування поданих особою документів.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене вище, суд вважає наведені відповідачем у рішенні від 20.03.2025 №930050869090 підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача необґрунтованими, з огляду на що вимоги позивача про визнання протиправним та скасування зазначеного рішення підлягають задоволенню.

Через незазначення відповідачем інших підстав відмови у перерахунку пенсії, вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої заяви від 14.03.2025 із урахуванням довідки від 12.02.2025 № 24/6-118-ВС є також обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі підпункту 9 частини 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», як особа з інвалідністю I та II груп. Право на пільги щодо сплати судового збору підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ № 748003, копія яко наявна у справі.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 20.03.2025 №930050869090 про відмову у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 14.03.2025 з урахуванням довідки про заробітну плату від 12.02.2025 №24/6-118-ВС з дати подання заяви - з 14.03.2025.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач): юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010

Суддя А.С. Михайлик