06 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/6630/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для здійснення перерахунку призначеної пенсії, періоду з 23.08.1999 по 21.02.2000 через відсутність даних щодо проведення атестації робочого місяця та здійснення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»; зобов'язання зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для здійснення перерахунку призначеної пенсії, періоду роботи з 23.08.1999 по 21.02.2000 на посаді електрослюсаря підземного ДП «Шахта №1 «Нововолинська» та здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі відповідно до вимог Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 16.12.2024.
В обґрунтування позову позивач вказує, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №140/7050/24 відповідачем здійснено перерахунок пенсії, після чого розмір пенсії визначено в сумі 3323,00 грн. Але зазначений перерахунок проведено неправильно, оскільки після зарахування стажу за рішенням суду, стаж роботи позивача за Списком 1 становив понад 15 років, відтак розмір пенсії повинен бути перерахованим з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі , не меншому як три прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
03.04.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про необхідність перерахунку пенсії в розмірі та на умовах, визначених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Листом від 01.05.2025 відповідач у проведенні перерахунку відмовив, виходячи з того , що після виконання судового рішення у справі позивачу проведено перерахунок пенсії виходячи зі стажу роботи на посадах за Списком №1 - 14 років 02 місяці 09 днів та 09 місяців 13 днів - навчання за фахом.
Позивач вказує, що ГУ ПФУ у Волинській області не зарахувало до пільгового страхового стажу за Списком №1 період роботи з 23.08.1999 по 21.02.2000 через відсутність у вказаний період атестації робочого місця, хоча позивач з 17.05.1996 по 01.06.2000 безперервно працював на посаді електрослюсаря підземного 4 розряду на ВП «Шахта №1 «Нововолинська».
Позивач вважає дії відповідача протиправними, щодо не зарахування стажу на пільгових умовах. Тому для захисту своїх прав звернулася до суду з даним позовом та просить його задовольнити.
Ухвалою судді від 22.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с.71).
У поданому до суду відзиві на позовну заяву від 15.08.2025 представник відповідача заперечує проти позову. В обґрунтування своєї позиції вказує, що позивач із заявою про перерахунок пенсії до відповідача не звертався, відповідно, протиправні дії щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) стажу періодів роботи відповідачем не вчинялись, рішення з цього приводу не приймались.
Вказав, що з урахуванням Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1), органом, що приймав рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення № 669/03-16 від 13 червня 2025 року № 9078510151406 про відмову в перерахунку пенсії через відсутність необхідного стажу на підземних роботах, передбаченого статтею 8 Закону України № 345.
На даний час розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 05 місяців 04 днів, з них: 14 років 02 місяців 09 днів - пільговий стаж з повним робочим днем під землею; 09 місяців 13 днів - навчання за фахом (коефіцієнт страхового стажу - 0,44417). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 6660,59грн, який взято за періоди з 01 червня 1991 року по 31 січня 1997 року та з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2018 року та обчислено з урахуванням середньої заробітної плати по Україні - 8913,83 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,74722). Враховуючи наведене, розмір пенсії за віком становить 3323,00 грн.
Щодо обчислення пенсії з урахуванням Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Згідно з статтею 8 Закону України № 345 встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, статтею 8 Закону України № 345 передбачені пільги для шахтарів щодо підвищеного мінімального розміру пенсії за віком. Ці пільги поширюються на працівників, зазначених у Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду в адміністративній справі № 140/7050/24 від 13.02.2025 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду навчання на курсах підземних електрослюсарів з відривом від виробництва з 24.02.1992 пo 18.09.1992 та періодів роботи з 03.01.2017 по 03.02.2017, з 08.08.2017 по 01.03.2018, з 12.03.2018 по 13.09.2018 на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», та не врахування отриманих доходів для обчислення розміру пенсії. Зобов'язання зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період навчання на курсах підземних електрослюсарів з відривом від виробництва з 24.02.1992 пo 18.09.1992 та періоди роботи з 03.01.2017 по 03.02.2017, з 08.08.2017 по 01.03.2018, з 12.03.2018 по 13.09.2018 на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», з врахуванням отриманих доходів для обчислення розміру пенсії та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 10.01.2024 (з урахуванням виплачених сум). Рішення суду від 13 лютого 2025 року виконано в межах покладених зобов'язань.
03.04.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою про необхідність перерахунку пенсії в розмірі та на умовах, визначених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
За результатами розгляду звернення листом від 01.05.2025 відповідач у проведенні перерахунку відмовив, виходячи з того, що після виконання судового рішення у справі позивачу проведено перерахунок пенсії виходячи зі стажу роботи на посадах за Списком №1 - 14 років 02 місяці 09 днів та 09 місяців 13 днів - навчання за фахом(а.с.22).
05.06.2025 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області стосовно зарахування періоду роботи з 23.08.1999 по 21.02.2000 до пільгового страхового стажу на підземних роботах за Списком №1 та рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13.06.2025 №907510151406 прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії із зарахуванням спірного періоду роботи.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано такі обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, згідно частини 3 статті 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Також у відповідності до пункту а частини 1 статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Як встановлено судом рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.10.2024 у справі №140/7050/24, яке набрало законної сили 13.02.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період навчання на курсах підземних електрослюсарів з відривом від виробництва з 24.02.1992 пo 18.09.1992 та періоди роботи з 03.01.2017 по 03.02.2017, з 08.08.2017 по 01.03.2018, з 12.03.2018 по 13.09.2018 на ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля», з врахуванням отриманих доходів для обчислення розміру пенсії та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 10.01.2024 (з урахуванням виплачених сум).
Як слідує з відзиву на позовну заяву та підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача на даний час розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 05 місяців 04 днів, з них: 14 років 02 місяців 09 днів - пільговий стаж з повним робочим днем під землею; 09 місяців 13 днів - навчання за фахом (коефіцієнт страхового стажу - 0,44417). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток - 6660,59грн, який взято за періоди з 01 червня 1991 року по 31 січня 1997 року та з 01 липня 2000 року по 30 вересня 2018 року та обчислено з урахуванням середньої заробітної плати по Україні - 8913,83 грн (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,74722).
Крім того, 05.06.2025 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області стосовно зарахування періоду роботи з 23.08.1999 по 21.02.2000 до пільгового страхового стажу на підземних роботах за Списком №1 та рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13.06.2025 №907510151406 прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії із зарахуванням спірного періоду роботи.
В даній справі рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 13.06.2025 №907510151406 не є предметом оскарження.
При вирішенні вказаного спору суд зауважує, що згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).
При цьому, 30.03.2021 набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова правління ПФУ №25-1).
Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління ПФУ №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3. розділу IV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про наступне:
- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п.4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Так, заява позивача про зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для здійснення перерахунку призначеної пенсії, періоду роботи з 23.08.1999 по 21.02.2000 на посаді електрослюсаря підземного ДП «Шахта №1 «Нововолинська» розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Запорізькій області та за результатом її розгляду прийнято спірне рішення.
Суд зауважує, що відповідачем у справі, в які оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.
Натомість, ГУ ПФУ у Волинській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.
Враховуючи наведені вище обставини суд доходить висновку про відмову у задоволенні позову.
Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя А.Я. Ксензюк
06 листопада 2025 року