Рішення від 06.11.2025 по справі 120/67/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 листопада 2025 р. Справа № 120/67/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Територіального центру соціального обслуговування Бершадської міської ради до Джулинської сільської ради, Бершадської міської ради про зобов'язання розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю

ВСТАНОВИВ:

У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом Територіальний центр соціального обслуговування Бершадської міської ради (далі - позивач) до Джулинської сільської ради (далі - відповідач-1), Бершадської міської ради (далі - відповідач-2) про зобов'язання розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю.

У позовній заяві позивач просить зобов'язати Джулинську сільську раду та Бершадську міську раду розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю між Бершадською міською радою та Джулинською сільською радою.

Ухвалою від 08.01.2025 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Територіального центру соціального обслуговування Бершадської міської ради до Джулинської міської ради, Бершадської міської ради про зобов'язання розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2025 апеляційну скаргу Територіального центру соціального обслуговування Бершадської міської ради задоволено, ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Територіального центру соціального обслуговування Бершадської міської ради до Джулинської сільської ради, Бершадської міської ради про зобов'язання розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю скасовано.

Справу направлено до Вінницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Автоматизованою системою документообігу суду, відповідно до статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України визначено головуючого суддю по справі - Дмитришену Руслану Миколаївну.

Ухвалою від 05.05.2025 справу прийнято до провадження та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.

Відповідачам копія ухвали надіслана в їх електронний кабінет та доставлена 06.05.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 144).

Верховний Суд у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 дійшов висновку, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.

Проте, правом заперечити проти позову відповідачі не скористалися.

Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив такі обставини.

Згідно з Положенням про територіальний центр соціального обслуговування Бершадської міської ради, затвердженого рішенням 33 сесії Бершадської міської ради 8 скликання №1078 від 25.05.2023 року, територіальний центр соціального обслуговування Бершадської міської ради є бюджетною установою, утвореною Бершадською міською радою для надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, за місцем проживання, в умовах стаціонарного та денного перебування.

Відповідно до пункту 16 Положення основними завданнями територіального центру є:

- виявлення громадян, зазначених у пункті 10 цього Положення, формування електронної бази даних таких громадян, визначення (оцінювання) їх індивідуальних потреб у наданні соціальних послуг;

- забезпечення якісного надання соціальних послуг;

- установлення зв'язків з підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, фізичними особами, родичами громадян, яких обслуговує територіальний центр, з метою сприяння в здійсненні надання соціальних послуг громадянам, зазначених у пункті 10 цього Положення;

- внесення відомостей про отримувачів соціальних послуг до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;

- здійснення моніторингу надання соціальних послуг та оцінювання їхньої якості.

Територіальний центр соціального обслуговування Бершадської міської ради забезпечує перебування у відділенні стаціонарного догляду та надання послуг громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , жителів Джулинської територіальної громади.

ОСОБА_1 є жителем села Тернівка Джулинської територіальної громади та має першу групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААН № 020305 (а.с. 92).

Соціальні послуги йому надаються на підставі Договору про надання соціальних послуг від 09.12.2019 (а.с. 85-86).

ОСОБА_2 є жителем села Тирлівка Джулинської територіальної громади та має другу групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 364394 (а.с. 81).

Соціальні послуги йому надаються на підставі Договору про надання платних послуг у відділенні стаціонарного догляду територіального центру соціального обслуговування Бершадського району від 03.01.2020 № 4 (а.с. 65-66).

29.09.2021 між позивачем та ОСОБА_2 розірвано договір про надання соціальних послуг.

Територіальний центр соціального обслуговування Бершадської міської ради має відділення стаціонарного догляду, яке знаходить в селі Маньківка.

Згідно із розрахунками вартості проживання заборгованість по відшкодуванню різниці повної вартості утримання у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання с. Маньківка ОСОБА_1 становить: за 2021 рік - 73581,50 грн, за 2022 рік - 80699,00 грн, за 2023 рік - 101346,00 грн, на 30.12.2024 - 110946,00 грн.

Заборгованість по відшкодуванню різниці повної вартості утримання у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання с. Маньківка ОСОБА_2 становить: за період з 01.01.2021 по 11.11.2021 - 63691,69 грн.

Позивач неодноразово звертався з листами до голови Джулинської територіальної громади про повернення відшкодування різниці повної вартості утримання у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання жителів Джулинської ОТГ.

Листами від 22.01.2024 та від 13.02.2024 відповідач 1 вказав, що Джулинська сільська рада не має діючих договорів з Територіальним центром соціального обслуговування Бершадської міської ради, а відповідно і підстав для здійснення перерахування коштів (а.с. 63-64).

З метою зобов'язання відповідачів розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 7 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до статті 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об'єднувати на договірних засадах об'єкти комунальної власності, а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, організацій і установ, створювати для цього відповідні органи і служби.

Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування. Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою.

Статтею 143 Конституції України встановлено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до статті 2 Закону України від 21.05.97 № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Як встановлено ч. 1 ст. 10 Закону № 280/97, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 25 Закону № 280/97, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із пунктами 23 та 27 частини першої статті 26 Закону № 280/97, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджет; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 280/97 бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування.

Частиною сьомою статті 16 Закону № 280/97 передбачено, що органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.

У свою чергу, Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу (стаття 1 Бюджетного кодексу України).

Статтею 2 Бюджетного Кодексу України встановлено, що міжбюджетні трансферти - кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого (пункт 32); субвенції - міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 48).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 86 Бюджетного кодексу України до другої групи видатків відносяться видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують надання основних публічних послуг для всіх громадян України.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Бюджетного кодексу України, місцева рада може передати кошти на здійснення окремих видатків місцевих бюджетів іншій місцевій раді у вигляді міжбюджетного трансферту до відповідного місцевого бюджету, у тому числі якщо на території територіальної громади недостатньо бюджетних установ, інших суб'єктів господарювання комунальної власності, які забезпечують надання публічних послуг, визначених пунктом 2 частини першої статті 86 цього Кодексу.

Передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору (ч. 3 ст. 93 Бюджетного кодексу України).

Отже, аналізуючи вказані норми слід зробити висновок, що на виконання делегованих повноважень у сфері соціального захисту населення Джулинська сільська рада зобов'язана проводити видатки на функціонування бюджетних установ та реалізацію заходів, які забезпечують надання основних публічних послуг для громадян, на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору.

Однак таке рішення відповідачем не прийнято.

Згідно із розрахунками вартості проживання заборгованість по відшкодуванню різниці повної вартості утримання у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання с. Маньківка ОСОБА_1 становить: за 2021 рік - 73581,50 грн, за 2022 рік - 80699,00 грн, за 2023 рік - 101346,00 грн, на 30.12.2024 - 110946,00 грн.

Заборгованість по відшкодуванню різниці повної вартості утримання у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання с. Маньківка ОСОБА_2 становить: за період з 01.01.2021 по 11.11.2021 - 63691,69 грн (а.с. 55-57).

При цьому, суд звертає увагу, що позивач неодноразово звертався до відповідача із пропозицією про укладення адміністративного договору про надання міжбюджетного трансферту, однак Джулинська сільська рада уникає обов'язку із виділення вказаних коштів.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, суд погоджується з доводами позивача про необхідність зобов'язання Джулинської сільської ради та Бершадської міської ради розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю між Бершадською міською радою та Джулинською сільською радою.

За нормами ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Судові витрати, сплачені позивачем при поданні позовної заяви, відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідачів не стягуються.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Територіального центру соціального обслуговування Бершадської міської ради задовольнити.

Зобов'язати Джулинську сільську раду та Бершадську міську раду розглянути питання щодо укладення договору про співпрацю між Бершадською міською радою та Джулинською сільською радою.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Територіальний центр соціального обслуговування Бершадської міської ради (код ЄДРПОУ - 20106315, вул. Героїв України, 11, м. Бершадь, Гайсинський район, Вінницька область, 24400);

Відповідач 1: Джулинська сільська рада (код ЄДРПОУ - 04329547, вул. Соборна, 1, с. Джулинка, Гайсинський район, Вінницька область, 24450);

Відповідач 2: Бершадська міська рада (код ЄДРПОУ - 04051033, вул. Героїв України, 23, м. Бершадь, Гайсинський район, Вінницька область, 24400).

Повне судове рішення складено 06.11.2025.

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна