м. Вінниця
06 листопада 2025 р. Справа № 120/10403/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач 1) , Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ у Дніпропетровській області, відповідач 2) із позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення №025350010807 від 14.07.2025 р. про відмову в призначенні дострокової пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ;
- зобов'язати зарахувати до стажу в кратному розмірі періоди участі в бойових діях та антитерористичній операції з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р., 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 10.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 13.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 07.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р. з розрахунку один місяць за три і призначити та виплачувати пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням довідок військової частини НОМЕР_1 від 03.10.2016 р. та військової частини НОМЕР_2 від 21.11.2022 р. №1401.
В обгрунтування вимог позивач вказує, що управлінням протиправно не зараховано до пільгового стажу період проходження військової служби з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р., 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 10.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 13.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 07.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р. в обчисленні один місяць за три місяці. При цьому, в разі зарахування до стажу даного періоду в кратності один за три місяці, пільговий стаж буде становити більше 25 років , що буде достатньо для призначення пенсії.
Ухвалою від 29.07.2025 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 КАС України.
12.08.2025 р. надійшов відзив, в якому представник відповідача 1 просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що позивача недостатньо стажу для призначення пенсії. Окремо вказано, що до стажу не зараховано в кратності один до трьох військову служубу, оскільки відсутня довідка відповідної форми. А отже, рішення про відмову в призначенні пенсії є правомірним та не підлягає скасуванню.
18.08.2025 р. надійшов відзив, в якому представник відповідача 2 просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що у сукупності стаж позивача складає 23 роки 3 місяці 6 днів, що є недостатнім для призначення пенсії, відтак, рішення про відмову в призначенні пенсії є правомірним та не підлягає скасуванню.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
07.07.2025 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах незалежно від віку, яку за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №025350010807 від 14.07.2025 р. позивачу відмовлено у призначенні вказаної пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Не погоджуючись із таким рішенням позивач звернувся до суду із цим позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058-IV).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1?зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1?зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, передумовою призначення пенсії на підставі п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV є наявність двох складових: віку особи та відповідного страхового стажу.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення. Документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Надаючи оцінку правомірності зарахування періоду роботи з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р., 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 10.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 13.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 07.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р. в одинарному розмірі , суд вказує наступне.
Ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Ч. 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Приписами ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України Про пенсійне забезпечення або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України " Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються:
- військові квитки;
- довідки територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС;
- довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до стажу роботи на підставі довідок територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які видаються в порядку, що визначається Міноборони.
Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) визначено порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років.
Згідно з вказаним Порядком № 393 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці сьомому, восьмому, дев'ятому підпункту "а" пункту 3 зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
27 грудня 2024 року постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2024 року № 1508 внесено зміни до Порядку № 393 та доповнено його пунктом 4-1.
Відповідно до пункту 4-1 Порядку № 393 особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, яким відповідно до пункту 3 цієї постанови в редакції, що діяла до 17 травня 2024 р. включно, зарахування періодів служби було передбачено на пільгових умовах для визначення розміру пенсії, під час призначення пенсії за вислугу років такі періоди зараховуються до вислуги років відповідно до законодавства, що діяло до 17 травня 2024 р. включно, для визначення розміру пенсії.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 від 14.08.2014 року передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Із системного аналізу вказаних норм слідує, що законодавством визначено категорії осіб, до вислуги років для призначення пенсій яких зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці) час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України.
В ході судового розгляду судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач, відповідно до довідки військової частини № НОМЕР_3 від 03.10.2016 р. №2167 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, у період з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції.
Також згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 21.11.2022 р. за вих. №1401 ОСОБА_1 брав учсть в бойових діях в період з 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 11.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 14.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 08.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р.
При цьому, відповідач 2 даний період зарахував в одинарному розмірі, що ним не заперечується та підтверджується формою РС - право.
Отже, страховий стаж позивача за період з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р. відповідачем розраховано з порушенням норм чинного законодавства.
Відтак, суд, керуючись ст.. 245 КАС України, вважає за необхідне зобовязати відповідача зарахувати період військової служби з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р. здійснивши обчислення стажу за даний період з розрахунку за один місяць - три.
А отже, враховуючи зарахований пенсійним органом стаж, що складає 23 роки 7 місяців 6 днів, беручи до уваги, що період з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р. підлягає зарахуванню до стажу із розрахунку один за три місяці, що складе понад 3 роки, відповідно , загальний стаж позивача буде становити понад 25 років, що є достатнім для призначення пенсіх у відповідності до ст. 115 Закону № 1058-IV.
Відтак, суд доходить висновку, що слід визнати протиправним та скасувати спірне рішення і, як наслідок, зобов'язати призначити і виплачувати пенсію з 07.07.2025 р.
Разом з тим, вимога про зобов'язання призначити пенсії з врахуванням довідок військової частини НОМЕР_1 від 03.10.2016 р. та військової частини НОМЕР_2 від 21.11.2022 р. №1401 є передчасною, адже розмір не визначено, як і заробіток , який підлягає врахуванню при обчисленні пенсії, відповідно, в цій частині позов задоволенню не підляагає.
Також не підлягає задоволенню вимога про зобов'язання зарахувати період військової служби з 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 11.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 14.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 08.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р., здійснивши обчислення стажу за даний період з розрахунку за один місяць - три, виходячи з наступного.
Законодавець передбачив можливість пільгового обрахунку вислуги років саме для призначення пенсії і надав повноваження уряду на встановлення конкретних періодів служби, які зараховуються у такому пільговому обчислені.
17.07.1992 Кабінет Міністрів України, на виконання вимог ст. 17-1 Закону №2262-ХІІ, прийняв постанову №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі Постанова №393), якою встановив перелік періодів служби, які підлягають зарахуванню у пільговому обчисленні.
Відповідно до пункту 3 Постанови 393, постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497 та наказу МВС України від 20 липня 2006 року №№ 722 “Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця», затвердженого в Міністерстві юстиції України 31 липня 2006 року за № 896/12770, період проходження служби у підрозділах Державної служби боротьби з економічною злочинністю підлягає зарахуванню до вислуги років в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.
Водночас 16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №119 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393», яка набрала чинності 19.02.2022 (Далі Постанова №119) та якою внесено зміни до п. 3 Постанови №393 і викладено його в наступній редакції: До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:.....
Тобто, на даний момент у пункті 3 Постанови №393 передбачено періоди служби, яка враховується лише для визначення розміру пенсії. Натомість норми, яка визначала б дану вислугу років при набутті права для призначення пенсії, з 19.02.2022 Постанова № 393 не містить.
Після внесення відповідних змін до Постанови №393, свою правову позицію з застосування цих положень до правовідносин з набуття права на призначення пенсії висловив Верховний Суд.
Зокрема, в постановах від 31.08.2023 у справі №200/4951/22, від 11.09.2023 у справі №480/4827/22 від 15.09.2023 у справі №380/10714/22 Верховний Суд сформував правовий висновок, відповідно до якого для призначення пенсії за вислугу років за Законом №2262-XII календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України №119 від 16 лютого 2022 року. Натомість після 19 лютого 2022 року зарахування строку на пільгових умовах до вислуги років застосовується виключно для визначення розміру пенсії, а не для призначення пенсії.
Відтак, періоди військової служби з 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 11.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 14.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 08.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р. підлягають зарахуванню один місяць за один .
За таких обставин відсутні підстави для зобов'язання зарахувати до стажу період військової служби з 03.04.2022 р. по 10.04.2022 р., 11.04.2022 р. по 13.06.2022 р., 14.06.2022 р. по 07.07.2022 р., 08.07.2022 р. по 26.08.2022 р., 30.08.2022 р. по 29.10.2022 р., здійснивши обчислення стажу за даний період з розрахунку за один місяць - три.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Разом з тим, відповідно до статті 5 Закону України “Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, відтак такий не сплачувався, а отже не підлягає стягненню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області №025350010807 від 14.07.2025 р. про відмову в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу в кратному розмірі періоди участі в антитерористичній операції з 15.09.2015 р. по 04.10.2016 р. з розрахунку один місяць за три, і призначити та виплачувати пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.07.2025 р.
В решті заявлених вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ін НОМЕР_4 )
Відповідач 1: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Відповідач 2: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427).
Повний текст рішення сформовано 6.11.25 р.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна