м. Вінниця
05 листопада 2025 р. Справа № 120/6681/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю прийнятого органом Пенсійного фонду рішення щодо відмову у переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зокрема, зауважує, що при наявності 20 років стажу держслужби, незалежно від того чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на держслужбі, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області скористалося своїм правом на подання відзиву, у якому заперечило проти задоволення позову. Так, зауважує, що позивача на день набрання чинності Законом № 889 немає 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України (в наявності 2 роки 2 місяці 18 днів), у Головного управління були відсутні законні підстави для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 889. Окрім того, зауважує, що матеріали пенсійної справи позивача було повернуто до територіального управління на обліку якого перебуває позивач.
До суду від головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив, у якому представник акцентує увагу на безпідставності доводів позивача. Серед іншого зауважує, що стаж в органах місцевого самоврядування не підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
09.04.2025 року позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Розгляд вказаної заяви та доданих до неї документів здійснювався головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області за принципом екстериторіальності.
За результатами розгляду даного звернення було винесено рішення від 17.04.2025 року № 905200134478 про відмову в переведенні з пенсії за віком згідно із Законом № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889, оскільки у позивача на день набрання чинності Законом № 889 немає 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України (в наявності 2 роки 2 місяці 18 днів). Зауважено, що стаж роботи Позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, становить 2 роки 2 місяці 18 днів, водночас стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не зараховується до стажу державної служби.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується таким.
01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII), згідно з ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ мають право особи, які на день набрання чинності Законом №889-VIII: мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 889 мають особи, які станом на 01.05.2016 року: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016 відповідно до ст. 90 Закону № 889, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється, відповідно до Закону № 1058.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Отже, у цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 №283(далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Згідно з п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема:
- на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців
- на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.
Так, судом встановлено, що позивач з 01.05.1985 року по 24.10.1990 року працював на посаді секретаря РК ЛКСМ. Окрім того з 06.04.2005 року по 05.05.2006 року та з 10.02.2016 року по 23.01.2018 року працював на посадах першого заступника голови та голови Тростянецької районної державної адміністрації, які, відповідно до ст. 25 Закону України "Про державну службу" віднесені Кабінетом Міністрів України до посад державних службовців.
Також суд зауважує, що пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що до стажу державної служби включається також, зокрема, час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування часу військової служби з 11.11.1980 року по 16.06.1982 року до стажу державної служби не зважаючи на те, що така посада не віднесена до посад державних службовців.
Окрім того, суд зауважує, що п. 2 Порядку № 283 також передбачено, що до стажу державної служби включається стаж на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" ( 2493-14 ), а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III від 07.06.2001 в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема:
третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад;
четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад;
сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.
Отже, періоди роботи позивача у органах місцевого самоврядування, а саме періоди працевлаштування Тростянецькій районній раді (з 01.02.1991 року по 20.06.1992 року, 26.04.2006 року по 27.11.2015 року) підлягають зарахуванню до стажу у державній службі.
Окремо, суд звертає увагу, що станом на момент набрання чинності Закону № 889, позивач продовжував працювати на посадах віднесених до категорії посад державної служби, а саме, на посаді голови Тростянецький РДА.
Водночас, головним управлінням Пенсійного фонду не надано належної оцінки наявного страхового стажу позивача.
Відтак, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню
З огляду на формальний розгляд заяви позивача про перехід на інший вид пенсії, не дослідження органом Пенсійного фонду належним чином наявності права на отримання пенсії державного службовця та у рамках визначеного позивачем способу захисту, суд вважає, що для правильного вирішення питання про обґрунтованість призначення позивачу пенсії необхідно зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (як суб'єкта який порушив права позивача) повторно розглянув заяву, належним чином перевіривши дотримання усіх передбачених законом вимог та наданих документів, з урахуванням висновків суду.
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у визначений судом спосіб.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.
З огляду на встановлену протиправність рішення, прийнятого головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, понесені витрати зі сплати судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок цього територіального органу.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, код ЄДРПОУ 20987385) головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 17.04.2025 року № 905200134478 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 09.04.2025 року, з урахуванням висновків суду, відображених у мотивувальній частині рішення суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович