Рішення від 06.11.2025 по справі 320/5980/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

06 листопада 2025 р. Справа № 320/5980/20

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хоугтон Україна" до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла справа Окружного адміністративного суду м. Києва за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хоугтон Україна» (далі - ТОВ «Хоугтон Україна», позивач) до Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця, митний орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару від 14.04.2020 р. №КТ-UA100000-2026-2020.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач вчинив протиправні дії щодо взяття проб (зразків) товарів, оскільки відсутнє вмотивоване письмове рішення, підписане керівником митного органу або його заступником.

Ухвалою від 21.09.2020 р. прийнято позовну заяву до провадження, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою від 07.03.2025 р. справу прийнято до провадження судді Вінницького окружного адміністративного суду Воробйової І.А.

10.06.2025 р. надійшло клопотання Житомирської митниці, до якого долучено відзив відповідача датований 13.10.2020 р., однак такий до уваги не приймається, адже поданий поза межами строку встановленого ухвалою про відкриття. Більш того, відповідачем, до передачі справи до Вінницького окружного адміністративного суду, даний відзив подано не було.

Ухвалою від 01.07.2025 р. відмовлено в заміні сторони та витребувано докази.

Ухвалою від 28.07.2025 р. витребувано докази.

Ухвалою від 06.11.2025 р. відмовлено в заміні сторони.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

З метою ідентифікації та встановлення відповідності товар, здійснено взяття проб (зразків) товарів та направлено до спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень.

Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень складено висновок №1420003101-0054 від 09.04.2020 р., в якому вказано, що за результатами досліджень виявлено суміш аліфатичних вуглеводів.

В подальшому, Київською митницею прийнято рішення про визначення коду товару від 14.04.2020 р. №КТ-UA100000-2026-2020.

Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся до суду із позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та входить з наступного.

Засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулювання економічних, організаційних, правових, кадрових та соціальних аспектів діяльності митної служби України визначає Митний кодекс України.

Пунктом 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України визначено поняття митного контролю. Це - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини першої статті 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

За змістом статті 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Засвідчення органом доходів і зборів прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.

Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, зокрема: код товару згідно з УКТЗЕД; фактурна вартість товарів; митна вартість товарів та метод її визначення; суми митних платежів; спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати) (стаття 257 Митного кодексу України).

Згідно ст. 336 митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).

Перевірка документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу подаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом (ч. 1 ст. 337 МКУ).

Контроль із застосуванням системи управління ризиками - це оцінка ризику шляхом аналізу (у тому числі з використанням інформаційних технологій) поданих документів у конкретному випадку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з метою обрання форм та обсягу митного контролю, достатніх для забезпечення додержання вимог законодавства України з питань митної справи (ч.4 ст. 337 МКУ).

Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.08.2012 за №1360/21672, затвердженого Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа (далі Порядок №631).

Відповідно до п. 4.5 розділу IV Порядку №631 при здійсненні митного оформлення виконується, зокрема, такі митні формальності: контроль із застосуванням системи управління ризиками, в тому числі оцінка ризику за МД здійснюється шляхом аналізу ЕК МД та ЕК ДМВ (ЕМД та ЕДМВ) за допомогою АСАУР (автоматизованої системи аналізу управління ризиками).

В рамках здійснення митного контролю за митним оформленням товару. Його класифікації відповідно до УКТЗЕД та контролю за справлянням митних платежів було здійснено відбір зразків товарів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 356 МКУ взяття проб (зразків) товарів здійснюється посадовими особами митного органу в рамках процедур митного контролю та митного оформлення з метою встановлення характеристик, визначальних для: 1) класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД; 2) перевірки задекларованої митної вартості товарів;3) встановлення країни походження товарів; 4) встановлення належності товарів до наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, сильнодіючих чи отруйних речовин;5) встановлення належності товарів до предметів, що мають художню, історичну чи археологічну цінність; 6) встановлення належності товарів до таких, що виготовлені з використанням об'єктів права інтелектуальної власності, що охороняються відповідно до закону.

Взяття проб (зразків) товарів проводиться уповноваженими посадовими особами митного органу на підставі вмотивованого письмового рішення керівника цього митного органу або його заступника.

Відповідно до ч. 1, 2, 8 ст. 357 МКУ взяті проби (зразки) товарів під митним забезпеченням разом з актом про їх взяття у строк, що не перевищує трьох календарних днів після їх взяття, надсилаються поштою або доставляються посадовою особою митного органу до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи до його відокремленого підрозділу або до іншої експертної установи (організації) для проведення їх дослідження (аналізу, експертизи).

Дослідження (аналізи, експертизи) проводяться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи його відокремленого підрозділу або інших експертних установ (організацій), призначених митним органом. Зазначені дослідження (аналізи, експертизи) проводяться з метою забезпечення здійснення митного контролю та митного оформлення і не є судовими експертизами.

За результатами проведених досліджень (аналізів, експертиз) експерт готує висновок за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У висновку про результати дослідження (аналізу, експертизи) зазначаються: 1) місце і дата проведення дослідження (аналізу, експертизи); 2) ким і на підставі якого документа проводилося дослідження (аналіз, експертиза);3) запитання, поставлені перед експертом; 4) об'єкти дослідження (аналізу, експертизи); 5) матеріали і документи, надані експерту; 6) зміст та результати дослідження (аналізу, експертизи) із зазначенням методів їх проведення; 7) оцінка результатів дослідження (аналізу, експертизи), висновки та їх обґрунтування.

Частиною 2 вказаної статті визначено, що взяття проб (зразків) товарів проводиться уповноваженими посадовими особами митного органу на підставі вмотивованого письмового рішення керівника цього митного органу або його заступника.

З огляду на викладене, для проведення експертизи шляхом взяття проб (зразків) товарів необхідною умовою є наявність рішення керівника митного органу або його заступника.

Як встановлено судом, головним державним інспектором відділу митного оформлення митного поста Коростень направлено на ім'я заступника начальника митного поста «Коростень» начальника відділу митного оформлення Київської митниці, лист-звернення для отримання дозволу на відбір проб (зразків) від 24.03.2020 .

В подальшому , Київською митницею Держмитслужбою направлено запит до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.

На підставі вказаного запиту посадовими особами Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби складено висновок №1420003101-0054 від 09.04.2020 р., який фактично став обгрунтуванням підстав для прийняття оскаржуваного рішення про визначення коду товару.

Разом з тим, суд зазначає, що вказаний запит не можна вважати рішенням керівника митного органу або його заступника в розумінні статті 356 Митного кодексу України.

При цьому, в ході розгляду справи відповідачем так і не надано рішення керівника чи його заступника про взяття проб.

За таких обставин, суд доходить висновку, що рішення про визначення коду товару від 14.04.2020 р. №КТ-UA100000-2026-2020, є протиправним та підлягає скасуванню.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів , суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведену норму, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 2 102 грн. судового збору підлягають відшкодуванню повністю.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Київської митниці Держмитслужби від 14.04.2020 р. №КТ-UA100000-2026-2020.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Хоугтон Україна» (вул.Прирічна, 13, м. Київ, код ЄДРПОУ 34617826) сплачений судовий збір 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Київської митниці Держмитслужби (бульвар Гавела Вацлава, буд. 8-А, м. Київ, код ЄДРПОУ 43337359).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Хоугтон Україна" (вул.Прирічна, 13, м. Київ, код ЄДРПОУ 34617826).

Відповідач: Київська митниця Державної митної служби України (бульвар Гавела Вацлава, буд. 8-А, м. Київ, код ЄДРПОУ 43337359).

Повний текст рішення сформовано 6.11.25 р.

Суддя Воробйова Інна Анатоліївна