Справа № 521/19172/25
Номер провадження № 2-о/521/632/25
06 листопада 2025 року місто Одеса
Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Леонова О.С.,
при секретарі судового засідання Должненко В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У МІСТІ ОДЕСІ ПІВДЕННОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М. ОДЕСА) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території
До Хаджибейського районного суду м. Одеси звернувся представник ОСОБА_1 - адвокат Мартишко Андрій Васильович з вищевказаною заявою та просить суд:
- Встановити факт народження дитини чоловічої статі на тимчасово окупованій території України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець Донецької області, Бахмутський район, м. Торецьк, громадянина України,
- Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець Донецької області, Бахмутський район, м. Торецьк, в графі батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, в графі мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України.
В обґрунтування заяви, представник заявника зазначив, що підставою звернення до суду з вказаною заявою для встановлення в порядку окремого провадження факту, що має юридичне значення, а саме, для державної реєстрації народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Встановлення факту народження дитини заявнику необхідно для отримання свідоцтва про народження і відповідної реєстрації дитини у встановленому законом України порядку.
Після надходження цивільної справи, суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду, відповідно до ст.ст. 14, 33 ЦПК України.
Ухвалою Хаджибейського районного суду м. Одеси від 05.11.2025 року відкрито провадження у даній цивільній справі та призначено судове засідання.
Заявник та його представник в судове засідання не з'явилися.
Заінтересована особа представник ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У МІСТІ ОДЕСІ ПІВДЕННОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М. ОДЕСА) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду заяви був повідомлений належним чином, шляхом направлення на її офіційну електронну адресу ухвали суду про відкриття провадження у справі та призначення її до судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_1 громадянка України, та має реєстрацію за адресою: АДРЕСА_1 . та ОСОБА_3 громадянин України, адреса реєстрації: АДРЕСА_1 перебувають у шлюбі, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 03.12.2011 року Серія НОМЕР_1 .
Від шлюбу у них народилась дитина ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території, а саме в м. Горлівка, Донецька область, що підтверджується:
- свідоцтвом про народження видане Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційною службою Горлівського міського управління юстиції у Донецькій області свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 14 листопада 2014 року, відповідний актовий запис №643.
- стосовно медичного свідоцтва про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року №545, Заявник зазначає, що у неї немає можливості надати його до Суду у зв'язку з тим, що воно знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Зазначені документи видані органами окупаційної влади та є незаконними на території України
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав
Згідно п. 7 ч. 1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Частиною 2 ст.319 ЦПК України встановлено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
Сімейним кодексом України покладено обов'язок батьків зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до частини першої статті 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Невиконання цього обов'язку є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та частини першої розділу 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану (далі - Правила) підставою для проведення державної реєстрації народження дитини, яка народилась в Україні, є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи що підтверджують факт народження дитини, а саме:
а)медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я відповідно до Порядку Формування та видачі медичних висновків про народження в Реєстрі-медичних висновків електронної системи охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18 вересня 2020 року № 2136, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 30 вересня 2020 року за №953/35236;
б) медичне свідоцтво про народження, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
в) медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024;
ґ) медичний документ, виданий компетентним суб'єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до пункту 24 розділу 3 Правил заява про державну реєстрацію народження дитини, яка досягла одного року і більше надійшла після закінчення одного року з дня народження дитини і до досягнення нею 16 років, то державна реєстрація народження проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання дитини на загальних підставах (за заявою будь-кого з осіб, визначених статтею 144 Сімейного кодексу України, але після перевірки наявності державної реєстрації народження за місцем народження дитини, за місцем проживання батьків дитини на момент її народження або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян. У цих випадках одночасно подаються один із документів, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу, а також довідка з місця проживання дитини. За відсутності такої довідки дані про місце проживання дитини можуть бути підтверджені паспортом або паспортним документом одного з батьків чи законних представників дитини. Водночас подаються документи, що підтверджують походження дитини.
Згідно з пункту 14 розділу 2 Правил, у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях державна реєстрація актів цивільного стану проводиться будь яким органом державної реєстрації актів цивільного стану за зверненням заявника (народження - незалежно від місця народження новонародженої дитини чи проживання її батьків).
За викладених обставин, суд приходить до висновку що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою, надані заявником докази є належними, достовірними, допустимими, та в своїй сукупності достатніми для задоволення даної заяви.
Керуючись ст.12,13,95,263-265,317,319,354,355ЦПК України, Хаджибейський районний суд міста Одеси
Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У МІСТІ ОДЕСІ ПІВДЕННОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М. ОДЕСА) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , громадянина України, що народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в Донецькій області, Бахмутський район, м. Торецьк, Мати: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, Адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , Адреса місця проживання: АДРЕСА_3 . Батько: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, адреса реєстрації: АДРЕСА_1
Допустити негайне виконання рішення.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження судового рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення суду складено та підписано 06.11.2025 року.
Суддя: О. С. Леонов
06.11.25