Справа № 521/9921/25
Номер провадження:1-кс/521/3750/25
27 жовтня 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Хаджибейського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у рамках кримінального провадження №42021163020000076 від 14.09.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України, -
Як вбачається з клопотання слідчого, що ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення №6646-VII від 16.09.2020 року «Про надання дозволу ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1400 га, за адресою: АДРЕСА_1 , цільове призначення - В.03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку), вид використання для будівництва і обслуговування офісного - торгового комплексу».
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 11.09.2025 року, розроблений у відповідності до діючого законодавства України, проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , для підготовки відповідного проєкту рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , до Департаменту не надходив, земельна ділянка знаходиться в комунальній власності.
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29.09.2025 року, в реєстрі будівельної діяльності наявні відомості щодо реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на реконструкцію нежилого приміщення під квартири з приміщеннями торгівлі на 1-му поверсі, без зміни геометричних розмірів фундаменту у плані №ОД 082171493136 від 29.05.2017 та декларації про готовність до експлуатації об'єкта ОД 101210126934 від 28.01.2021, що за класом наслідків належить до об'єктів з незначним наслідками СС1.
За результатами проведеного обстеження спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.03.2021 року, встановлено, що за вищевказаною адресою розташована закінчена будівництвом 5-типоверхова будівля.
ІНФОРМАЦІЯ_3 (на теперішній час - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) за зверненням ОСОБА_5 та ОСОБА_4 надані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №01-07/79 від 20.04.2017 року на реконструкцію нежитлових приміщень з надбудовою другого та третього поверхів для розміщення офісно-торгівельного комплексу, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані.
Під час обстеження оглядово зафіксовано, що вищевказана будівля має відмітку у рівні 5-го поверху, що не відповідає виданим містобудівним умовам та обмеженням.
Згідно з відомостями, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, рішенням державного реєстратора ОСОБА_6 від 04.03.2021 №56937417 внесені змінити про об'єкт нерухомого майна, а саме: «нежиле приміщення» змінено на «будинок квартирного типу», загальна площу змінена з «501,7 кв.м» на «загальна площа 2500, житлова площа: 1076,9 кв.м».
Відповідно до ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до вказаних вище положень ІНФОРМАЦІЯ_4 від імені територіальної громади міста Одеси розпоряджається землею, в межах міста.
Згідно з частиною 1 ст. 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
При цьому, згідно з положеннями статті 126 ЗК право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яка є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, відповідно до наведених вимог закону обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку та державної реєстрації майнового права на неї, а відсутність у особи таких документів є самовільним зайняттям вказаної земельної ділянки.
Відсутність оформленого відповідно до вимог законодавства речового права на земельну ділянку взагалі виключає можливість проводити на ній будь які будівельні роботи, та, тим більш, вводити в експлуатацію реконструйований або побудований об'єкт, який будувався на земельній ділянці, що не була відведена в установленому законодавством порядку для цієї мети, що прямо вказує на самочинне будівництво, здійснене із порушенням прав територіальної громади м. Одеси.
Статтями 29, 34, 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 4 Закону України «Про архітектурну діяльність», встановлено, що без документу, який посвідчує право власності або користування земельною ділянкою для будівництва, без отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, а також належно розробленої та затвердженої проектної документації, будівництво не допускається.
Згідно з ч. 4 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в даному випадку є власником ділянки місцевості, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , рішення про виділення громадянину ОСОБА_5 , ОСОБА_4 або будь-якій іншій особі земельної ділянки, що розташована за вказаною вище адресою в натурі не приймалось, проект землеустрою не розроблявся та рішення про його затвердження також не приймалось, кадастровий номер не надано, що підтверджується даними, що містяться у Публічній кадастровій карті, відповідно ІНФОРМАЦІЯ_5 як представнику територіальної громади міста Одеси, заподіюється шкода.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що реєстраційна справа об'єкта нерухомого майна 617344351101 зберігається в юридичному департаменті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Як вбачається із матеріалів кримінального провадження, правовстановлюючі документи, технічна документація та інші документи, які стали підставою для реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна 617344351101, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , є речовими доказами у кримінальному провадженні, містять відомості, якими на сьогоднішній день слідство не володіє та які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, доказування вини особи, причетної до скоєння злочину.
Із метою подальшого доведення протиправних дій та доведення причетності осіб до даного злочину, встановлення фактів, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів наступних документів з можливістю вилучення їх копій:
- в повному обсязі реєстраційної справи в паперовій та електронній формі щодо об'єкта нерухомого майна 617344351101.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, розгляд клопотання проводиться без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існують підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Вивчивши надане клопотання разом із доданими до нього матеріалами, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частина 2 ст. 93 КПК України, закріплює, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених КПК України.
Відповідно до ч.ч 1, 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у надані стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Також, згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
При розгляді клопотання слідчим суддею встановлено, що документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у даному кримінальному провадженні, необхідні для належної кваліфікації скоєного кримінального правопорушення, містять відомості про осіб, які можуть бути причетні до скоєння кримінального правопорушення та в подальшому можуть бути використані як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Таким чином, наявність тимчасового доступу до цих документів із можливістю отримання належним чином завірених їх копій, надає можливість їх ретельного вивчення та проведення ряду слідчих дій.
Враховуючи викладені обставини, а також ту обставину, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, у результаті чого необхідно отримати дозвіл на тимчасовий доступ до вказаної документації.
Керуючись ст.ст. 132, 159, 162, 163, 164, 165, 166, 369-372 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання слідчого СВ відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у рамках кримінального провадження №42021163020000076 від 14.09.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 358, ч. 3 ст. 197-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого відділення відділення поліції №3 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 або іншому слідчому, який входить до групи слідчих у цьому кримінальному провадженні, на тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме:
- в повному обсязі реєстраційної справи в паперовій та електронній формі на об'єкт нерухомого майна 617344351101, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 надати тимчасовий доступ до зазначених речей та документів.
Строк дії ухвали слідчого судді становить 30 (тридцять) днів і обчислюється з моменту її оголошення, тобто з 27.10.2025 року. Ухвала слідчого судді припиняє свою дію 27.11.2025 року.
Ухвала слідчого судді щодо надання тимчасового доступу до документів набирає законної сили з моменту її оголошення і підлягає безумовному виконанню.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_7