cправа №947/38620/25
провадження №3/947/5100/25
06 листопада 2025 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., у присутності секретаря судового засідання Гнатів К.Р.,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю: прокурора Зайкова Д.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
13.10.2025 року на адресу суду з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №852/2025 від 10.10.2025 року зокрема вбачається, що ОСОБА_1 , припиняючи з 29.09.2023 діяльність на посаді головного спеціаліста відділу організаційного забезпечення виконання рішень суду та архівної роботи Одеського окружного адміністративного суду, будучи державним службовцем 9 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 13.02.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз.1 ч.2 ст.45 Закону, та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засідання ОСОБА_1 підтвердила, що після звільнення з Одеського окружного адміністративного суду несвоєчасно подала декларацію, оскільки не знала, що її потрібно подавати. Коли її зателефонували з попереднього місця роботи та повідомили про необхідність подати декларацію, вона її подала.
Прокурор, під час судового розгляду, вважав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та з урахуванням обставин справи, вважав за можливе накласти стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Частина 1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених ч.ч.2 та 3 цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п.1, п.п. «а», «в»-«ґ» пункту 2 ч.1 ст.3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, відповідно до п.п.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон), державні службовці є особами, уповноваженими на виконання функцій держави та віднесені до суб'єктів на яких поширюється дія Закону, а тому зобов'язані виконувати вимоги Закону, у тому числі передбачені у ч.1 ст.45 Закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду №187-К/ТР/А, ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу організаційного забезпечення виконання рішень суду та архівної роботи Одеського адміністративного суду, а згідно з наказом в.о. керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 року №230-К/ТР/А, останній присвоєно 9 ранг державного службовця в межах посад категорії «В».
В подальшому, відповідно до наказу в.о. керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду №216-К/ТР/А від 08.09.2023, ОСОБА_1 з 29.09.2023 року було звільнено з вищевказаної посади.
З 12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З наданих до протоколу документів та пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, судом встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію з відміткою «при звільненні» 13.02.2024 року, тобто після спливу передбаченого законом терміну для подання відповідної декларації.
Таким чином, дослідивши докази по справі, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, оцінюючи кожний доказ з точку зору належності, допустимості та достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суддя робить висновок, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого відповідно до п.п.«в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону та припинивши діяльність з 29.09.2023 року, пов'язану з виконанням функцій держави, несвоєчасно, 13.02.2024 року подала без поважних причин декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В той же час, відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
З матеріалів справи також вбачається, що відділом управління персоналом Одеського окружного адміністративного суду 13.02.2024 року було виявлено факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 та проінформовано Національне агентство з питань запобігання корупції.
В подальшому, Національним агентство з питань запобігання корупції листом від 12.03.2025 року повідомило Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України про несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 .
Проте протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 надійшов до суду лише 13.10.2025 року, тобто після шести місяців, після виявлення факту правопорушення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 38 172-6, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
2. Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.
3. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
4. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна