Рішення від 05.11.2025 по справі 927/860/25

РІШЕННЯ

Іменем України

05 листопада 2025 року м. Чернігівсправа № 927/860/25

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Кузьменко Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу

за позовом: Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 14233274), проспект Михайла Грушевського, будинок 168Б, м. Чернігів, 14034;

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846), проспект Перемоги, будинок 126Б, м. Чернігів, 14013;

про стягнення 52 359,35 грн

представники сторін не викликались;

Суть спору. Позиції учасників справи, їх заяви і клопотання та процесуальні дії суду щодо розгляду справи.

До Господарського суду Чернігівської області 28.08.2025 року через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява від Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" про повернення безпідставно отриманих грошових коштів у сумі 52 359,35 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2024 у справі № 927/260/24 за позовом заступника прокурора Чернігівської області додаткові угоди № 1 від 16.03.2021, № 3 від 27.08.2021, № 4 від 07.10.2021, № 5 від 07.10.2021, № 6 від 29.10.2021, № 7 від 01.11.2021, № 8 від 25.11.2021 до Договору визнано недійсними. У результаті визнання зазначених додаткових угод недійсними судом стягнуто з ТОВ «ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ» на користь бюджету Чернігівської міської територіальної громади кошти у сумі 209 883,14 грн, надмірно сплачені за рахунок місцевого бюджету КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» за електричну енергію. Таким чином було відновлено порушене право територіальної громади міста Чернігова в особі Чернігівської міської ради як розпорядника бюджетних коштів. Разом з тим, власні кошти підприємства, що були безпідставно сплачені Позивачем за рахунок власних надходжень на користь Відповідача за недійсними додатковими угодами, що не були предметом позову заступника прокурора Чернігівської області, відповідачем не повернуті, тому позивач вважає, що відповідач зобов'язаний повернути їх як безпідставно отримані грошові кошти відповідно до положень статей 216, 1212 Цивільного кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 02.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, без проведення судового засідання, встановленого сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечень.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі доставлена до Електронних кабінетів сторін 02.09.2025 об 11:44, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

В розумінні положень ст. 242 ГПК України сторони повідомлені належним чином про розгляд справи в суді, встановлені строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечень.

08.09.2025 представник відповідача через підсистему “Електронний суд» подала до суду заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у яких просить суд розгляд справи № 927/860/25 проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 10.09.2025 відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Енера Чернігів» у задоволенні заяви про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

17.09.2025 відповідачем поданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній проти позовних вимог заперечив, посилаючись на таке:

- КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради у спірних правовідносинах, які виникли щодо закупівлі електричної енергії за Договором № 31028ВЦ від 12.02.2021, діє як розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (отримувач бюджетних коштів) та є замовником зазначеного товару в обсязі та в межах видатків, що визначені розпорядниками бюджетних коштів вищого рівня. Відтак, у даному випадку визнання недійсними спірних додаткових угод мало наслідком повернення безпідставно сплачених коштів саме до місцевого бюджету, чим було відновлене порушене право територіальної громади міста Чернігова в особі Чернігівської міської ради, яка є розпорядником таких коштів.

- заявлені позовні вимоги КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» ЧМР по даній справі є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з огляду на те, що останній не є належним позивачем по справі за вимогою щодо стягнення коштів на підставі статей 216, 1212 ЦК України внаслідок визнання недійсними додаткових угод до Договору № 31028ВЦ від 12.02.2021;

- якщо здійснити математичний обрахунок та від загальної суми сплачених за договором коштів, а саме від 1 190 946,52 грн відняти суму сплачених позивачем коштів за рахунок місцевого бюджету, тобто, 966 953,38 грн, вбачається, що різниця складає 223 993,14 грн, а не 224 099,48 грн, як про це зазначає позивач в позовній заяві;

- надані копії платіжних доручень не є належними та допустимими доказами заявлених позивачем вимог, оскільки з наданих платіжних доручень не можливо визначити джерело походження коштів, якими було оплачено виставлені позивачу акти прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії.

Крім того, до позовної заяви додано платіжне доручення № 631 від 10.12.2021 на суму 32835,97 грн в якому зазначено: платник - КНП «ЧМЛ № 2» ЧМР; код - 14233274, банк платника - АТ КБ «ПРИВАТБАНК»; отримувач - АТ «Облтеплокомуненерго»; код - 03357671; банк отримувача - ЧЕРНІГІВСЬКЕ ОБЛАС АТОЩАД М.ЧЕРНІГІВ; призначення платежу - 0712113;2610; Теплова енергія; зг.дог 173 від 19.02.21р. акт б/н рах.1-0130-21 від 06.12.21,ПДВ 5472,66.

З вище зазначеного вбачається, що позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення за іншим договором, а тому це платіжне доручення не є належними та допустимими доказами по даній справі.

Відзив прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи. Справа розглядається з урахуванням поданого відзиву на позов.

23.09.2025 позивачем подана відповідь на відзив, відповідно до якої останній зазначає таке:

- доводи Відповідача щодо неналежності Позивача у даній справі є безпідставними. КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради виступає як належний позивач, оскільки саме підприємство несло витрати на оплату електричної енергії з різних джерел фінансування, а не виключно з місцевого бюджету, і тому має законні підстави для пред'явлення позову про стягнення коштів на підставі статей 216, 1212 ЦК України у зв'язку з визнанням недійсними додаткових угод до Договору № 31028ВЦ від 12.02.2021 року;

- рішенням Господарського суду Чернігівської області стягнуто різницю вартості лише за 341022,63196 кВт/год, що жодним чином не спростовує обов'язку Відповідача повернути безпідставно набуті кошти за поставлені за завищеною ціною 77360,41994 кВт/год електроенергії.

- у наданих платіжних дорученнях чітко зазначено, з якого рахунку здійснювалася оплата електричної енергії, що безпосередньо підтверджує джерело походження коштів. Зокрема, вбачається, що оплата електричної енергії здійснювалася як за рахунок коштів місцевого бюджету (з рахунку Державної казначейської служби України), так і за рахунок власних надходжень підприємства (з рахунку АТ КБ «ПриватБанк»). Отже, доводи Відповідача про неналежність наданих доказів є безпідставними та такими, що спростовуються змістом самих платіжних документів.

Відповідь на відзив прийнята судом до розгляду та долучена до матеріалів справи. Справа розглядається з урахуванням поданої відповіді на відзив.

29.09.2025 відповідачем подані заперечення на відповідь на відзив, які ідентичні запереченням, викладеним відповідачем у відзиві на позов.

Заперечення прийняті судом до розгляду та долучені до матеріалів справи.

Будь-яких інших заяв та клопотань сторонами не надано.

За загальними принципами здійснення судочинства, що також відображені у статтях 13, 14 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Зважаючи на принципи диспозитивності, змагальності господарського судочинства та рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а також достатність часу, наданого учасникам справи для розумної реалізації своїх процесуальних прав у господарському процесі, у тому числі права на судових захист, рішення приймається з урахуванням поданих відзиву, відповіді на відзив та заперечень сторін.

В силу вимог п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

Європейський суд щодо тлумачення положення “розумний строк» в рішенні у справі “Броуган та інші проти Сполученого Королівства» роз'яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введення на території України воєнного стану, складну безпекову ситуацію у Чернігівській області та у м. Чернігові, і, відповідно, наявність обставин, що загрожують життю, здоров'ю та безпеці працівників апарата суду в умовах збройної агресії проти України, розгляд даної справи здійснено у розумний строк відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

14.01.2021 КНП «Чернігівська міська лікарня № 1» Чернігівської міської ради на веб-порталі публічних закупівель “Prozorro» розміщено оголошення про проведення відкритих торгів № UA-2021-01-14-002251-а із закупівлі «Електрична енергія», за кодом ДК 021:2015-093100005 (Електрична енергія) обсягом 636 000 кВт/год за бюджетні кошти очікуваною вартістю 2 100 000,00 грн з терміном постачання до 31.12.2021.

За результатами проведених торгів переможцем визнано ТОВ “Енера Чернігів» з ціновою пропозицією у розмірі 1411920,00 грн з ПДВ.

12.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю “Енера Чернігів» (далі - Постачальник) та КНП «Чернігівська міська лікарня № 1» Чернігівської міської ради (далі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №31028ВЦ (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції Споживачу Постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Згідно з п. 2.1 Договору Постачальник продає електричну енергію згідно ДК 021:2015, код 09310000-5 - Електрична енергія (електрична енергія) Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Згідно з п. 2.2. Договору кількість товару за цим Договором: 636000 кВт/год.

Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є Додатком 1 до цього Договору (п. 3.1. Договору), тобто з 12.02.2021.

Відповідно до п. 3.2. Договору строк поставки товару: до 31 грудня 2021 року.

У пунктах 5.2. та 5.3. Договору визначено, що сума Договору складає 1 411 920,00 грн з ПДВ. Спосіб визначення ціни електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника (Додаток 2 до Договору).

Так, у пункті 1 Комерційної пропозиції (Додатку №2 до Договору) визначено, що ціна електричної енергії: 2,22 грн за 1 кВт/год.

Згідно з п. 5.5. Договору ціна електричної енергії має зазначатися Постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни. Ціна за одиницю товару може змінюватися у випадках, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», а саме:

5.5.1. Ціна за одиницю товару може збільшуватись протягом дії Договору до 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі. У цьому випадку зміна ціни за одиницю товару здійснюється у такому порядку:

- зміна ціни за одиницю товару допускається за умови надання Постачальником документального підтвердження факту коливання ціни такого товару на ринку;

- документальним підтвердження факту коливання ціни товару на ринку може бути інформаційна довідка, висновок або інший документ Торгово-промислової палати України чи її територіального відділення або скріншот зі сторінки офіційного сайту Національної комісії регулювання електроенергетики та комунальних послуг України (далі НКРЕКП) тощо.

Під коливанням ціни за одиницю товару на ринку слід розуміти будь-яку зміну ціни за одиницю товару у наданих документах, порівняно із ціною за одиницю товару, визначеною у Додатку 2 до Договору. За такої умови ціна за одиницю товару збільшується пропорційно збільшенню середнього показника ціни у наданих документах відносно ціни за одиницю товару, визначеної у Додатку 2 до Договору, але не більше ніж на 10%.

Зміна ціни за одиницю Товару здійснюється шляхом укладення додаткової угоди про внесення змін до цього Договору за результатами переговорів сторін в частині коригування обсягів фактичного, споживання товару Споживачем без зміни суми Договору.

Згідно пункту 13.1. Договір вважається укладеним та дійсним з моменту його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (уразі їх наявності) та діє до 31 грудня 2021 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Відповідно до п. 12.2. Договору Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов'язаний повідомити Споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, якщо Споживач не приймає нові умови.

Сторонами у пункті 13.8. Договору визначено, що умови Договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у т.ч. ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, зокрема, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

12.02.2021 Споживач підписав заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу, яка є Додатком №1 до Договору. У заяві-приєднанні визначено початок постачання електричної енергії з 12.02.2021.

16.03.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня № 1» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 1 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 1 від 16.03.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 12.02.2021, за умовами якої, відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 4,91% і викласти п. 2 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 2,31168 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

29.04.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №1» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 2 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 2 від 29.04.2021), якою змінено споживача з КНП «Чернігівська лікарня № 1» Чернігівської міської ради на КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради.

27.08.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 3 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 3 від 27.08.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 05.08.2021, за умовами якої, відповідно до п.2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 9,99% і викласти п. 1 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 2,722632 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

07.10.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 4 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 4 від 07.10.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 01.09.2021, за умовами якої, відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 9,99% і викласти п. 1 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 2,959387 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

07.10.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 5 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 5 від 07.10.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 02.09.2021, за умовами якої, відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 9,99% і викласти п. 1 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 3,219793 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

29.10.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 6 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 6 від 29.10.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 01.10.2021, за умовами якої, відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 9,38% і викласти п. 1 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 3,488725 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

01.11.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 7 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 7 від 01.11.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 04.10.2021, за умовами якої, відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 9,62% і викласти п. 1 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 3,790409 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

25.11.2021 між ТОВ «Енера Чернігів» та КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради укладено додаткову угоду № 8 про внесення змін та доповнень до Договору (Додаткова угода № 8 від 25.11.2021), що поширює свою дію на відносини сторін з 01.11.2021, за умовами якої, відповідно до п. 2 частини 5 статті 41 Закону України “Про публічні закупівлі», сторони домовились збільшити ціну за 1 кВт/год на 9,70% і викласти п. 1 Додатку 2 «Комерційна пропозиція» до Договору в наступній редакції: ціна електричної енергії - 4,123865 грн з ПДВ за 1 кВт/год.

В період з квітня по грудень 2021 року ТОВ «Енера Чернігів» поставило позивачу електроенергію у кількості 418355 кВт/год на суму 1190946,52 грн за актами прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії, складеними сторонами в двосторонньому порядку, а саме:

- № 31028ВЦ/64897/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за квітень 2021 року в об'ємі 73 025 кВт/год по 2,31168 грн кВт/год з ПДВ, на загальну суму 168 810,43 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 73025 кВт/год (168 810,43 грн/2,31168 грн).

- № 31028ВЦ/81580/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за травень 2021 року в об'ємі 54 379 кВт/год по 2,31168 грн кВт/год з ПДВ, на загальну суму 125 706,85 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 44 462,18 кВт/год (102 782,34 грн/2,31168 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 9 916,82 кВт/год (22924,51грн/2,31168 грн).

- № 31028ВЦ/97967/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за червень 2021 року в об'ємі 51 514 кВт/год по 2,31168 грн кВт/год з ПДВ, на загальну суму 119 083,88 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 39 574,2966 кВт/год (91 483,11 грн/2,31168 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 11 939,7034 кВт/год (27 600,77 грн/2,31168 грн);

- № 31028ВЦ/115039/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії за липень 2021 року в об'ємі 43 531 кВт/год по 2,31168 грн кВт/год з ПДВ, на загальну суму 100 629,74 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 31 179,92 кВт/год (72 078,00 грн/2,31168 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 12 351,08 кВт/год (28 551,74 грн./2,31168 грн);

- № 31028ВЦ/129049/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії від 13.09.2021 за серпень 2021 року в об'ємі 38 820 кВт/год по 2,722632 грн, на загальну суму 105 692,58 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 26930,77 кВт/год (73 322,58 грн/2,722632 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 11889,23 кВт/год (32 370,00 грн/2,722632 грн);

- № 31028ВЦ/146536/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії від 19.10.2021 за вересень 2021 року в об'ємі 42 760 кВт/год по ціні 3,219793 грн, на загальну суму 137 678,35 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 32 509,124 кВт/год (104 672,65 грн/3,219793 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 10 250,876 кВт/год (33 005,70 грн/3,219793 грн);

- № 31028ВЦ/158025/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії від 31.10.2021 за жовтень 2021 року в об'ємі 51 509 кВт/год по ціні 3,790409 грн, на загальну суму 195 240,17 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 39 867,86386 кВт/год (151 115,51 грн/3,790409 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 11 641,13614 кВт/год (44 124,66 грн/3,790409 грн);

- № 31028ВЦ/176301/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії від 08.12.2021 за листопад 2021 року в об'ємі 57 510 кВт/год по ціні 3,790409 грн, на загальну суму 217 986,41 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 48 166,4775 кВт/год (182 570,65 грн/3,790409 грн), поставлено електричної енергії за рахунок власних надходжень підприємства - 9 371,5744 кВт/год (35 522,10 грн/3,790409 грн);

- № 31028ВЦ/176301/1 прийняття-передавання товарної продукції-активної електричної енергії від 08.12.2021 за грудень 2021 року в об'ємі 5307 кВт/год по ціні 3,790409 грн, на загальну суму 20 118,11 грн з ПДВ; поставлено електричної енергії за бюджетні кошти - 5307 кВт/год (20118,44 грн/3,790409 грн).

КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради на рахунок ТОВ «Енера Чернігів» перераховано:

- бюджетні кошти згідно платіжних доручень від 25.05.2021 № 164 - 153617,43 грн, від 25.05.2021 № 163 - 15193,00 грн, від 18.06.2021 № 226 - 93582,34 грн, від 18.06.2021 № 225 - 9200 грн, від 21.07.2021 № 279 - 80763,11 грн, від 21.07.2021 № 278 - 10720,00 грн, від 18.08 2021 № 348 - 11200 грн, від 18.08.2021 № 349 - 60878,00 грн, від 17.09.2021 № 410 - 62322,58 грн, від 17.09.2021 № 409 - 11000,00 грн, від 22.10.2021 № 476 -11000,00 грн, від 22.10.2021 № 475 - 93672,65 грн, від 09.11.2021 № 532 - 11000,00 грн, від 09.11.2021 № 531 - 140115,51 грн, від 16.12.2021 № 657 - 149734,68 грн, від 10.12.2021 № - 32835,97 грн, від 16.12.2021 № 656 - 20118,11 грн;

- власні кошти згідно платіжних доручень від 15.06.2021 № 1766 - 22 924,51 грн, від 23.07.2021 № 2281 - 27600,77 грн, від 25.08.2021 № 2587 - 28 551,74 грн, від 17.09.2021 №2893 - 32 370,00 грн, від 26.10.2021 № 3300 - 33 005,70 грн, від 10.11.2021 №3565 - 44 124,66 грн, від 20.12.2021 № 4117 - 35 522,10 грн.

Таким чином, КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради за поставлену електричну енергію у кількості 418 355 кВт/год на загальну суму 1 190 946,52 грн, зокрема, сплачено кошти місцевого бюджету у сумі 966 953,38 грн за 341022,63196 кВт/год та 224099,48 грн власних коштів за 77 360,41994 кВт/год.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2024 у справі за позовом заступника прокурора Чернігівської області № 927/260/24 додаткові угоди № 1 від 16.03.2021; № 3 від 27.08.2021; № 4 від 07.10.2021;№ 5 від 07.10.2021; № 6 від 29.10.2021; № 7 від 01.11.2021; № 8 від 25.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №31028ВЦ від 12.02.2021, укладені між комунальним некомерційним підприємством «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Енера Чернігів» визнано недійсними; присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Чернігів» на користь бюджету Чернігівської міської територіальної громади кошти в сумі 209883,14 грн, що надмірно сплачені за рахунок коштів місцевого бюджету КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради за електричну енергію у результаті безпідставно укладених додаткових угод.

Як зазначає позивач, ним було сплачено за поставлену за Договором електричну енергію у кількості 418 355 кВт/год - 1190946,52 грн, у тому числі з місцевого бюджету 966953,38 грн за 341022,63196 кВт/год, а коштами за рахунок власних надходжень підприємства 224 099,48 грн за 77 360,41994 кВт/год., тоді як, враховуючи ціну, обумовлену відповідачами у п. 5.1. Договору та п. 1 Комерційної пропозиції (Додаток №2 до Договору), з місцевого бюджету мало бути сплачено 757 070,24 грн (341022,63196 кВт/год х 2,22 грн), а за рахунок власних надходжень підприємства 171 740,13 грн (77 360,41994 кВт/год х 2,22 грн).

Відтак, різниця між сумою власних коштів, які фактично перераховано ТОВ «Енера Чернігів» (224 099,48 грн) за електроенергію по ціні, визначеній з урахуванням додаткових угод, та сумою (171 740,13 грн) за електроенергію за ціною згідно умов Договору становить 52 359,35 грн з ПДВ (224 099,48 грн - 171 740,13 грн).

Таким чином, за твердженням позивача, грошові кошти в сумі 52 359,35 грн є такими, що були безпідставно одержані Відповідачем, підстава їх набуття відпала, а тому ТОВ «Енера Чернігів» зобов'язане повернути власні кошти підприємства, що відповідає приписам статей 216, 1212 ЦК України.

Нормативно-правове обґрунтування, оцінка доказів та висновки суду.

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне некомерційне підприємство "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради (далі - КНП "ЧМЛ № 2" ЧМР) (ЄДРПОУ 14233274; а.с. 10-11 том 1) здійснює такі види економічної діяльності: загальна медична практика (основний); діяльність лікарняних закладів; спеціалізована медична практика; інша діяльність у сфері охорони здоров'я; діяльність із догляду за хворими із забезпеченням проживання; надання послуг догляду із забезпеченням проживання для осіб похилого віку та інвалідів; надання інших послуг догляду із забезпеченням проживання.

Рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 349 від 28.08.2020 затверджено статут КНП "ЧМЛ № 2" ЧМР у новій редакції (далі - статут).

Згідно з пунктом 1.1 статуту Підприємство є лікарняним (амбулаторним) закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги первинної, вторинної/спеціалізованої, третинної/високоспеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим статутом, а також вживає заходи із профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров'я.

Відповідно до пункту 1.2 статуту Підприємство створене за рішенням Чернігівської міської ради № 29/VII-9 від 29.03.2018 відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в України" шляхом перетворення комунального закладу охорони здоров'я ЧМЛ № 2 ЧМР у комунальне некомерційне підприємство. Майно підприємства є власністю територіальної громади міста Чернігова в особі Чернігівської міської ради. КНП "ЧМЛ № 2" ЧМР є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків ЧМЛ № 2 ЧМР.

Зі змісту пунктів 1.3, 1.4, 1.5 статуту вбачається, що Підприємство є об'єктом комунальної власності територіальної громади міста Чернігова, перебуває в управління виконавчого комітету Чернігівської міської ради та підпорядковується управлінню охорони здоров'я Чернігівської міської ради. Підприємство створене на базі майна територіальної громади міста Чернігова. Власником Підприємства є територіальна громада м. Чернігова в особі Чернігівської міської ради (далі - Власник). Підприємство здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.

Пунктом 3.2 статуту визначено, що предметом діяльності Підприємства є медична практика, яка включає в себе основні напрямки надання висококваліфікованої амбулаторно-поліклінічної, консультативної, медичної допомоги, зокрема, надання платних послуг з медичного обслуговування населення відповідно до Положення про платні послуги, які надаються закладами охорони здоров'я - комунальними некомерційними підприємствами Чернігівської міської ради та чинного законодавства України (пп. 3.2.25).

Пунктами 4.3, 4.5, 4.6, 4.7, 4.11 статуту визначено, що Підприємство здійснює некомерційну господарську діяльність, організовує свою діяльність відповідно до фінансового плану, затвердженого уповноваженим Власником органом, самостійно організовує надання послуг і реалізує їх за цінами (тарифами), що визначаються в порядку, встановленому законодавством. Для здійснення господарської некомерційної діяльності Підприємство залучає і використовує матеріально-технічні, фінансові, трудові та інші види ресурсів, використання яких не заборонено законодавством. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням, штампи, а також бланки з власними реквізитами. Підприємство має право укладати угоди (договори), набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути особою, яка бере участь у справах, що розглядаються в судах України, міжнародних та третейських судах. Доходи (прибутки) Підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Підприємства, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених його установчими документами.

Згідно з пунктом 5.3 статуту джерелами формування майна та коштів Підприємства є: 5.3.1 Комунальне майно, передане Підприємству відповідно до рішення про його створення; 5.3.2 Кошти місцевого бюджету (Бюджетні кошти); 5.3.3 Медична субсидія, субвенція; 5.3.4 Власні надходження Підприємства: кошти від здачі в оренду майна в порядку визначеному Власником майна, закріпленого на праві оперативного управління; кошти та інше майно, одержані від реалізації продукції (робіт, послуг); 5.3.5 Цільові кошти; 5.3.6 Кредити банків; 5.3.7 Майно, придбане у інших юридичних або фізичних осіб; 5.3.8 Кошти, отримані за договорами з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення; 5.3.9 Майно, що надходить безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань юридичних і фізичних осіб; надходження коштів на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону, програм розвитку медичної галузі; 5.3.10 Майно, придбане, отримане з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України; 5.3.11 Інші джерела, не заборонені законом.

Відповідно до пункту 5.6 статуту Підприємство має право надавати в оренду майно, закріплене за ним на праві оперативного управління, юридичним та фізичним особам відповідно до чинного законодавства України та локальних нормативних актів органів місцевого самоврядування за згодою уповноваженого органу.

Приписами пункту 5.8 статуту передбачено, що власні надходження Підприємства використовуються відповідно до чинного законодавства України.

Пунктом 5.9 статуту обумовлено фінансування Підприємства: фінансування діяльності Підприємства здійснюється у встановленому порядку за рахунок місцевого та державного бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством України (пп. 5.9.1); Підприємство є одержувачем бюджетних коштів відповідно до чинного законодавства (пп. 5.9.2).

Згідно з пунктом 6.1 статуту Підприємство має право, зокрема, самостійно планувати, організовувати і здійснювати свою статутну діяльність, визначати основні напрямки свого розвитку відповідно до своїх завдань і цілей, у тому числі спрямовувати отримані від господарської діяльності кошти на утримання Підприємства, його матеріально-технічне та соціальне забезпечення (пп. 6.1.2.); самостійно визначати напрямки використання грошових коштів у порядку, визначеному чинним законодавством України, враховуючи норми статуту (пп. 6.1.4).

Пунктом 6.3 статуту визначено обов'язки Підприємства, зокрема, акумулювати власні надходження та витрачати їх з метою забезпечення діяльності Підприємства відповідно до чинного законодавства України та цього статуту (пп. 6.3.6).

Підприємство самостійно здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності та веде обробку та облік персональних даних працівників, а також веде юридичну, фінансову та кадрову звітність. Порядок ведення бухгалтерського обліку та обліку персональних даних, статистичної, фінансової та кадрової звітності визначається чинним законодавством України. Контроль за фінансово-господарською діяльністю Підприємства здійснюють відповідні державні органи в межах їх повноважень та встановленого чинним законодавством України порядку. Власник має право здійснювати контроль фінансово-господарської діяльності Підприємства та контроль за якістю i обсягом надання медичної допомоги. Підприємство подає Власнику, за його вимогою, бухгалтерський звіт та іншу документацію, яка стосується фінансово-господарської, кадрової, медичної діяльності (п.п. 10.1, 10.3, 10.4 статуту).

Враховуючи наведене, Підприємство, зокрема, має самостійний баланс, рахунки в Державному казначействі України, установах банків, власні надходження коштів від здачі в оренду майна в порядку, визначеному Власником майна, закріпленого на праві оперативного управління; кошти та інше майно, одержані від реалізації продукції (робіт, послуг). В той же час доходи (прибутки) Підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Підприємства, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених його установчими документами і Підприємство має право спрямовувати отримані від господарської діяльності кошти на утримання Підприємства, його матеріально-технічне та соціальне забезпечення та самостійно визначати напрямки використання грошових коштів у порядку, визначеному чинним законодавством України, враховуючи норми статуту.

Як встановлено рішенням Господарського суду Чернігівської області у справі № 927/260/24, КНП «Чернігівська міська лікарня № 2» Чернігівської міської ради на рахунок ТОВ «Енера Чернігів» перераховано:

- бюджетні кошти згідно платіжних доручень від 25.05.2021 № 164 - 153617,43 грн, від 25.05.2021 № 163 - 15193,00 грн, від 18.06.2021 № 226 - 93582,34 грн, від 18.06.2021 № 225 - 9200 грн, від 21.07.2021 № 279 - 80763,11 грн, від 21.07.2021 № 278 - 10720,00 грн, від 18.08 2021 № 348 - 11200 грн, від 18.08.2021 № 349 - 60878,00 грн, від 17.09.2021 № 410 - 62322,58 грн, від 17.09.2021 № 409 - 11000,00 грн, від 22.10.2021 № 476 -11000,00 грн, від 22.10.2021 № 475 - 93672,65 грн, від 09.11.2021 № 532 - 11000,00 грн, від 09.11.2021 № 531 - 140115,51 грн, від 16.12.2021 № 657 - 149734,68 грн, від 10.12.2021 № - 32835,97 грн, від 16.12.2021 № 656 - 20118,11 грн;

- власні кошти згідно платіжних доручень від 15.06.2021 № 1766 - 22 924,51 грн, від 23.07.2021 № 2281 - 27600,77 грн, від 25.08.2021 № 2587 - 28 551,74 грн, від 17.09.2021 №2893 - 32 370,00 грн, від 26.10.2021 № 3300 - 33 005,70 грн, від 10.11.2021 №3565 - 44 124,66 грн, від 20.12.2021 № 4117 - 35 522,10 грн.

Таким чином, КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради за поставлену електричну енергію у кількості 418 355 кВт/год на загальну суму 1190946,52 грн, зокрема, сплачено кошти місцевого бюджету у сумі 966 953,38 грн за 341022,63196 кВт/год та 224099,48 грн власних коштів за 77360,41994 кВт/год.

Слід також зазначити, що у розділі договору юридичні адреси та реквізити сторін, зокрема, зазначені відомості про споживача (додаткова угода № 2 до договору1), а саме те, що Підприємство має рахунки в Управлінні Державної казначейської служби України (УДКСУ) у м. Чернігові Чернігівської області та в АТ КБ "ПриватБанк" (UA903052990000026005046301073).

Вказані перерахування власних коштів здійснені споживачем на користь постачальника з власного рахунку АТ КБ "ПриватБанк" ( НОМЕР_1 ).

Враховуючи те, що рішенням Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2024 у справі № 927/260/24 додаткові угоди № 1 від 16.03.2021; № 3 від 27.08.2021; № 4 від 07.10.2021; № 5 від 07.10.2021; № 6 від 29.10.2021; № 7 від 01.11.2021; № 8 від 25.11.2021 до Договору про постачання електричної енергії споживачу №31028ВЦ від 12.02.2021, укладені між комунальним некомерційним підприємством «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Енера Чернігів» визнано недійсними, ціна за одиницю електричної енергії згідно умов договору складає 2,22 грн за кВт/год, у зв'язку з чим КНП "ЧМЛ № 2" ЧМР повинно було сплатити за фактично поставлену електроенергію згідно договору за рахунок власних коштів 171740,13 грн (77360,41994 кВт/год х 2,22 грн).

Відповідно до частини 1 статті 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Оскільки додаткові угоди №№ 1, 3-8 є недійсними та не породжують правових наслідків, а правовідносини між КНП "Чернігівська міська лікарня №2" та ТОВ "Енера Чернігів" щодо ціни електричної енергії, поставленої за договором, мали регулюватись додатком № 2 "Комерційна пропозиція", підписаним сторонами при укладенні зазначеного договору, згідно з яким ціна за одиницю електричної енергії складає 2,22 грн за кВт/год з ПДВ, власні грошові кошти сплачені споживачем з його банківського рахунку в АТ КБ "ПриватБанк" ( НОМЕР_1 ) постачальнику є такими, що були безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, а відтак має наслідком повернення безпідставно сплачених коштів саме споживачу, чим буде відновлено його порушене право.

Вищевикладеними висновками спростовуються доводи відповідача, що КНП «Чернігівська міська лікарня №2» є неналежним позивачем.

Також доводи відповідача, що позивач є неналежним не спростовують висновків суду щодо статусу позивача як бюджетної установи, проведення процедури закупівлі на підставі Закону України «Про публічні закупівлі», недійсності додаткових угод (правочинів), і, як наслідок, необхідність застосування реституції як імперативного наслідку недійсності правочину (реституції), передбаченого ст. 216 ЦК України.

Щодо суми безпідставно отриманих коштів суд зазначає таке.

Як зазначалось вище, рішенням Господарського суду Чернігівської області у справі №927/260/24 від 20.05.2024 встановлено, що КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради за поставлену електричну енергію у кількості 418355 кВт/год на загальну суму 1190946,52 грн, зокрема, сплачено кошти місцевого бюджету у сумі 966953,38 грн за 341022,63196 кВт/год.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішення Господарського суду Чернігівської області від 20.05.2024 у справі № 927/260/24 сторонами не оскаржувалось, законної сили набрало 11.06.2024.

Такий припис частини четвертої статті 75 ГПК України спрямований на забезпечення дотримання принципу правової визначеності та його складової res judicata.

В основі принципу правової визначеності як одного з істотних елементів принципу правовладдя (верховенства права) лежить відоме з римського права положення res judicata (лат. «вирішена справа»), відповідно до якого остаточне рішення правомочного суду, яке вступило в силу, є обов'язковим для сторін і не може переглядатися (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Брумареску проти Румунії» (заява № 28342/95)).

З урахуванням вищевикладеного, різниця між загальною сумою поставленої електроенергії та коштами, сплаченими КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради за рахунок місцевого бюджету становить 223993,14 грн (1190946,52-966953,38).

Отже, різниця між сумою сплачених власних коштів в сумі 223993,14 грн, які фактично перераховані позивачем відповідачу по ціні, визначеній з урахуванням додаткових угод та сумою за електроенергію за ціною згідно з умовами Договору (171740,13 грн) становить 52253,01 грн, які і належить повернути позивачу як безпідставно одержані.

Щодо інших заперечень відповідача, викладених у відзиві на позов, зокрема, з приводу того, що надані копії платіжних доручень не є належними та допустимими доказами заявлених позивачем вимог, оскільки з наданих платіжних доручень не можливо визначити джерело походження коштів, якими було оплачено виставлені позивачу акти прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії, суд зазначає таке.

Власні кошти - це грошові кошти, які належать особі або підприємству і можуть використовуватися для покриття витрат або як джерело фінансування.

Згідно з пп. 11 п. 1 ст. 2 БКУ бюджетні кошти (кошти бюджету) - це належні відповідно до законодавства надходження бюджету та витрати бюджету.

У разі отримання постачальником оплати за поставлені товари/послуги безпосередньо за рахунок бюджетних коштів, зокрема з відповідного рахунку в органах Державного казначейства, зазначається код економічної класифікації видатків бюджету 2610.

З огляду на те, що з платіжних доручень № 1766 від 15.06.2021, 3 2281 від 23.07.2021, № 2584 від 25.08.2021, № 2893 від 17.09.2021, № 3300 від 26.10.2021, № 3565 від 10.11.2021, № 4117 від 20.12.2021 вбачається, що оплата здійснювалась не з рахунку Казначейства, а з поточного рахунку позивача, відкритого у АТ КБ «Приватбанк», то вона не вважається оплатою за рахунок бюджетних коштів.

Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що однією із основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність (пункт 6 частини першої статті 3 ЦК України), а отже, і дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними. Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 10.04.2019 у справі №390/34/17 зазначив, що: «добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Загалом позиція відповідача в цій справі видається суперечливою, оскільки стверджуючи про те, що надані позивачем платіжні доручення є неналежними та недопустимими, він при цьому не заперечує (ні при розгляді даної справи, ні при розгляді справи № 927/260/24), що позивачем була здійснена оплата вартості електроенергії в кількості 77360,41994 кВт/год на суму 224099,48 грн. Також матеріали справи не містять ані доказів звернення відповідача до позивача з вимогами про стягнення 224099,48 грн, ані доказів повернення відповідачем суми коштів, перерахованих за вказаними платіжними дорученнями, ані доказів існування спору між сторонами з приводу неповної оплати/наявності заборгованості за договором. А тому, на думку суду, зазначені заперечення свідчать про недобросовісність поведінки відповідача у відносинах з позивачем, суперечливість його доводів встановленим обставинам справи і порушення ним доктрини venire contrafactum proprium.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ч. 4 статті 74 ГПК України).

Під час розгляду цієї справи сумнівів у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів у суду не виникло.

На підставі статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.

За змістом п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах Трофимчук проти України, Серявін та інші проти України обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Судом було вжито усіх заходів для забезпечення реалізації сторонами своїх процесуальних прав та з'ясовано усі питання, винесені на його розгляд.

Ураховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню і з відповідача на користь позивача підлягає 52253,01 грн безпідставно одержаних коштів.

В решті вимог про стягнення 106,34 грн позов задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат.

Згідно з пунктом 5 ч. 1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на часткове задоволення позову у повному обсязі, судовий збір в сумі 2417,48 грн покладається на відповідача.

Судовий збір в сумі 4,92 грн покладається на позивача.

Разом з тим, в контексті розподілу судового збору суд зазначає таке.

Позивачем при зверненні до суду сплачено 3028,00 грн судового збору.

Позов КНП «Чернігівська міська лікарня №2» Чернігівської міської ради подано через підсистему "Електронний суд".

Законом України від 26.05.2021 №2147а-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" включено частину третю, відповідно до якої при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (підпункт "б" підпункту 1 пункту 17 § 1 розділу 4).

Відповідно до правового висновку викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі №916/228/22 особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням підсистеми "Електронний суд", мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України "Про судовий збір". При цьому надані Державною судовою адміністрацією України в листі від 29.10.2021 №10-19326/21 та Вищою радою правосуддя в листі від 30.11.2021 №28581/0/9-21 роз'яснення щодо того, що вказана норма (ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір") не набрала чинності у порядку, встановленому Законом, не змінюють установленого порядку та умов набрання чинності нормативно-правовим актом.

Отже, з урахуванням зазначених положень та висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного в постанові від 16.11.2022 у справі №916/228/22, а також з огляду на обставини подання позивачем позову через підсистему "Електронний суд", розмір судового збору, який підлягав сплаті за звернення до суду становить 2422,40 грн (3028 грн х 0,8), який і розподілений судом за результатами розгляду даної справи.

У зв'язку зі сплатою позивачем при зверненні до суду судового збору у більшому розмірі, ніж встановлено законом, він не позбавлений права звернутися до суду з клопотанням про повернення надлишково сплаченого судового збору в сумі 605,60 грн в порядку, передбаченому ст. 7 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 129, 236-239, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ЧЕРНІГІВ" (код ЄДРПОУ 41823846, проспект Перемоги, будинок 126Б, м. Чернігів, 14013) на користь Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська міська лікарня № 2" Чернігівської міської ради (код ЄДРПОУ 14233274, проспект Михайла Грушевського, будинок 168Б, м. Чернігів, 14034) 52253,01 грн безпідставно збережених коштів, 2417,48 грн судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

5. В решті позову відмовити.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду згідно зі статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України подається безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Т.О.Кузьменко