Справа № 147/1828/25
Провадження № 3/147/960/25
06 листопада 2025 року с-ще Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Почкіна Оксана Миколаївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділення поліції №2 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, непрацюючої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.2 ст. 184 КУпАП,
10.09.2025 близько 15 год. 00 хв. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов проживання для своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2021 року народження та ОСОБА_3 2024 року народження а саме на момент перевірки службою у справах дітей в будинку відчутний запах сигарет, було брудно, розкидані речі, брудна постільна білизна. Постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 14.07.2025 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді попередження.
Відтак ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене за ч.2 ст. 184 КУпАП - ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення,
Крім того, 09.10.2025 в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов проживання для своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2021 року народження та ОСОБА_3 2024 року народження а саме на момент перевірки в будинку було брудно, розкидані речі, не забезпечено продуктами харчування. Постановою Тростянецького районного суду Вінницької області від 14.07.2025 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді попередження.
Таким чином ОСОБА_4 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене за ч.2 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне порушення з числа вчинених.
Керуючись ст. 36 КУпАП, суд вважає за необхідне матеріали про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184, за ч.2 ст.184 КУпАП розглядати в одному провадженні, а тому постановою від 30.04.2025 справи про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 184 КУпАП №147/1828/25 (3/147/960/25), за ч. 2 ст. 184 КУпАП України №147/1829/25 (3/147/961/25) об'єднано в одне провадження і присвоєно один номер №147/1828/25 (номер провадження 3/147/960/25).
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час і місце розгляду справи судом була повідомлена належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи не подавала.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях (у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 року, у справі «Олександр Шевченко проти України» від 26 квітня 2007 року та «Трух проти України» від 14 жовтня 2003 року) неодноразово зазначав, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Окрім того, Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях наголошує на тому, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 отримала судову повістку, їй відомо про розгляд Тростянецьким районним судом Вінницької області справи про вчинення нею адміністративного правопорушення.
Враховуючи принцип судочинства, зазначений у практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, з метою усунення зловживань процесуальними правами особи, відносно якої вирішується питання про її притягнення до адміністративної відповідальності, уникнення затягування розгляду справи з огляду на строки накладення адміністративного стягнення, що можуть бути спрямовані на уникнення адміністративної відповідальності за вчинене, а також на строки розгляду даної категорії справи про адміністративне правопорушення (ст. 277 КУпАП), вважаю, що відповідно до ст. 268 КУпАП, можливо розглядати справу у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності, суддя вважає, що в діях ОСОБА_5 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП з огляду на наступне.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП відповідальність батьків за даною нормою настає у разі ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Відповідальність згідно з ч. 2 ст. 184 КУпАП настає за ті самі дії, вчинені особою повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Вина ОСОБА_1 повністю підтверджується наявними у справі доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення ВАД №673873 від 10.10.2025 з якого вбачається, що 10.09.2025 близько 15 год. 00 хв. в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов проживання для своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2021 року народження та ОСОБА_3 2024 року народження а саме на момент перевірки службою у справах дітей в будинку відчутний запах сигарет, було брудно, розкидані речі, брудна постільна білизна;
-актом обстеження умов проживання проведеногои головним спеціалістом служби у справах дітей Тростянецької селищної ради ОСОБА_6 , фахівцем із соціальної роботи КЗ «Тростянецький селищний ЦНСП» ОСОБА_7 та поліцейського офіцера громади ОСОБА_8 з якого вбачається, що під час відвідування помешкання де проживає ОСОБА_1 з неповнолітніми дітьми було виявлено незадовільний санітарно-гігієнічний стан будинку, а саме у будинку було брудно, на підлозі розкидане сміття, недопалки та собачі фекалії на столі брудний посуд. В будинку перебувала донька Єва 2024 рокународження, яка була без одягу та ходила по брудній підлозі;
-поясненнями ОСОБА_1 , в яких вона підтвердила, що стан житлових умов є незадовільний;
- копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Охтирським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Суми) 23.04.2021, зміст якого підтверджує те, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- копією свідоцтва про народження виданого Тростянецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 13.02.2024, зміст якого підтверджує те, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
-протоколом про адміністративне правопорушення ВАД №673872 від 09.10.2025 з якого вбачається, що 09.10.2025 в АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов проживання для своїх малолітніх дітей ОСОБА_2 , 2021 року народження та ОСОБА_3 2024 року народження а саме на момент перевірки в будинку було брудно, розкидані речі, не забезпечено продуктами харчування;
-поясненнями ОСОБА_1 від 09.10.2025, в яких вона підтвердила, що на момент перевірки в будинку було брудно;
- актом обстеження умов проживання проведеного фахівцем із соціальної роботи КЗ «Тростянецький селищний ЦНСП» ОСОБА_7 , начальником служби у справах дітей ОСОБА_10 та старшим інспектором ювенальної поліції Войтюк А.Г., з якого вбачається, що під час відвідування помешкання де проживає ОСОБА_1 з неповнолітніми дітьми було виявлено , що будинку брудно, на підлозі розкидане сміття, недопалки на столі брудний посуд.
- фото на яких зафіксовано, що у будинку неприбрано, розкидані речі .
Оцінюючи наявні у справі докази, визнаю їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Адміністративні матеріали містять відомості про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення. А саме 14.07.2025 постановою Тростянецького районного суду Вінницької області у справі №147/1133/25 ОСОБА_1 було визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді попередження.
Досліджені та оцінені судом докази доводять винуватість ОСОБА_1 "поза розумним сумнівом", тобто достовірно і достатньо підтверджують вчинення ним вказаного порушення.
Відтак вважаю, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
При обранні виду адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, його особу, ступінь вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, вважаю, що з метою виховання правопорушника та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. ст. 33, 34,, 184, 280, 283, 284 ст. 23, 33, 251, 252, Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 150 (сто п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2550 (дві тисяча п'ятсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Тростянецький районний суд Вінницької області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, тобто у розмірі 5100 грн (п'ять тисяч сто).
У випадку добровільної сплати штрафу в строк визначений ч.1 ст. 307 КУпАП платіжний документ надати Тростянецькому районному суду Вінницької області (вул. Соборна, 21, с-ще Тростянець, Гайсинський район, Вінницька область).
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя О.М. Почкіна