Рішення від 21.10.2025 по справі 910/7759/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.10.2025Справа № 910/7759/25

Суддя Мудрий С.М., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛІС-2"

до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі"

про визнання протиправним та скасування рішення

При секретарю судового засідання: Карашевич В.В.

Представники сторін:

від позивача: Трохимець Олександр Петрович - представник за ордером серії АА №1560298 від 01.04.2025;

від відповідача: Кирищук Василь Петрович - представник за довіреністю №27/2025 від 21.01.2025;

ВСТАНОВИВ:

У червні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ПОЛІС-2" (далі - ТОВ "ПОЛІС-2", Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" (далі - ДТЕК), в якому просило суд визнати протиправним та скасування рішення комісії Відповідача, що оформлене Протоколом №221 від 21.03.2024 засідання комісії по розгляду акта про порушення №003610 від 09.02.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані порушення Відповідачем вимог електротехнічного законодавства під час проведення перевірки Товариства та складання акта про порушення:

1) Акт про порушення № 003610 від 09.02.2024 року є недійсним, адже складений представниками ОСР з порушенням п. п. 6.5.11, 6.5.12 ККОЕЕ, п. 8.2.5 ПРРЕЕ, а саме:

- Споживач (його уповноважений представник) не був ознайомлений з програмою перевірки та правами Споживача під час проведення перевірки, а також з правовими наслідками, що виникають у результаті зафіксованих порушень;

- Споживач (його уповноважений представник) не був повідомлений про проведення технічної перевірки ОСР та був позбавлений можливості надати свої письмові пояснення та зауваження з приводу складеного Акту про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання;

- Акт про порушення підписаний Гавьюком М.П., який не має ніякого відношення до Споживача, не є його уповноваженим представником в розумінні положень ЦК України, і не є працівником ТОВ "Поліс-2";

- Гавьюк М.П., що підписав Акт про порушення, не може вважатись іншою особою, яка допустила представників ОСР на об'єкт (територію) Споживача для проведення перевірки, в розумінні п. 8.2.5 ПРРЕЕ, адже ГРЩ, в якому розташований лічильник Споживача, знаходиться у вільному доступі на території, яка перебуває в управлінні та на обслуговуванні ЖЕД-901;

- будь-які свідки, незацікавлені особи при проведенні ОСР технічної перевірки та складанні Акту про порушення були відсутні;

- майстер технічної дільниці ЖЕД-901 Пилипчук Р.К. не була присутня при перевірці та не підписувала власноруч Акт про порушення, як свідок. Тобто, її підпис на Акті, вочевидь, був проставлений іншою особою;

2) відповідно до Договору електроустановка знаходиться на території Основного споживача - ЖЕД-901, тобто не в зоні відповідальності Субспоживача (Позивача), що також підтверджується фотографіями, які є додатком до Акту. Відповідачем не доведено, що самовільне підключення було здійснено прихованим чином та виявити його при проведенні перевірки було неможливо, доказів виявлення небалансів на об'єкті Споживача Відповідачем до Акту, а також до протоколу засідання комісії не було додано;

3) у зв'язку з тим, що Відповідачем було неправильно визначено вид порушення, тому і розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснений неправильно, тобто Відповідач неправомірно застосував при розрахунку обсягу та вартості необлікованої електроенергії п. 8.4.12 ПРРЕЕ внаслідок невірного визначення виду виявленого порушення ПРРЕЕ, а саме застосував пп. 7 п. 8.4.2 замість пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ.

Разом із позовом, Товариством подано клопотання про призначення почеркознавчої експертизи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 22.07.2025. Встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

04.07.2025 через систему "Електронний суд" Товариство подало клопотання про долучення доказів: відповідь ДТЕК №1/04/37752 від 25.06.2025 на адвокатський запит Позивача та долучені до нього документи.

14.07.2025 через систему "Електрони суд" (зареєстровано судом 15.07.2025) Відповідач подав відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, виходячи з того, що

- обов'язок ОСР попереджати Споживача про намір здійснити технічну перевірку об'єкту електропостачання не передбачений Правилами роздрібного ринку електричної енергії. Більше того, таке завчасне попередження Споживача сприяло б умовам для недобросовісних Споживачів в приховуванні наявності порушень цих Правил;

- Гавьюк М.П., який перебував на об'єкті Позивача та надав доступ до об'єкту останнього за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський, 42, не може бути неуповноваженою особою, оскільки допустити представників Відповідача на об'єкт для проведення перевірки може зробити лише уповноважена особа;

- суть порушення полягає у самовільному підключенні електропроводки до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем 2ПВС 3х6 від ГРЩ житлового будинку, який знаходиться на території спорт (фітнес) клубу в підвальному приміщенні фітнес клубу до струмоприймачів фітнес-клубу приховано, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. При включенні навантаження (струмоприймачів) імпульси були відсутні, лічильний механізм розрахункового лічильника не враховує електричну енергію, покази лічильника не змінюються, тобто спожита електрична енергія не враховується;

- ДТЕК було здійснено обґрунтований розрахунок обсягу необлікованої електричної енергії було на підставі пункту 8.4.12 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, оскільки суть порушення полягає у самовільному підключенні електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку - пп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ.

Також 14.07.2025 через систему "Електронний суд" (зареєстровано судом 15.07.2025) Відповідач подав: клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності судового рішення у справі №910/13644/24, заперечення на витрати Позивача на правничу допомогу та заперечення на клопотання Позивача про призначення почеркознавчої експертизи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.07.2025 відмовлено у задоволенні клопотань про призначення почеркознавчої експертизи та про зупинення провадження у цій справі, долучено подані 04.07.2025 докази, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 02.09.2025.

02.09.2025 через систему "Електронний суд" ДТЕК подало клопотання про долучення доказів: копію постанови Північного апеляційного господарського суду від 29.07.2025 у справі №910/13644/24.

Підготовче засідання 02.09.2025 не відбулося у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги у місті Києві.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.09.2025 призначено підготовче провадження на 23.09.2025.

Протокольними ухвалами Господарського суду міста Києва від 23.09.2025 задоволено клопотання Позивача та Відповідача про долучення доказів, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.10.2025.

21.10.2025 у судовому засіданні представник Товариства підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити позов.

Представник ДТЕК заперечив проти позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову.

У судовому засіданні на підставі статті 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги Товариства необґрунтованими.

31.05.2006 між Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго", правонаступником якої є ДТЕК (за текстом договору - Постачальник електричної енергії), та Товариством (за текстом договору - Споживач) було укладено Договір про постачання електричної енергії №40559 з о/р №40559019, відповідно до розділу І якого Постачальник взяв на себе зобов'язання постачати електричну енергію споживачу, а Споживач - оплачувати її вартість та здійснювати інші платежі згідно з умовами цього Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.

Згідно з підпунктом 4.2.4 пункту 4.2 Договору споживач сплачує постачальнику електричної енергії вартість електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (згідно з методикою, затвердженою НКРЕ), у разі таких дій споживача:

- самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

- пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб із засобів обліку;

- споживання електроенергії поза засобами обліку;

- інших умов, визначених методичними рекомендаціями НКРЕ.

Точка продажу електричної енергії: на межі балансової належності електроустановок споживача.

Згідно з Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток 6Б до Договору) на балансі знаходиться:

- у Основного споживача (ДЕЖ 901; ПдРКМ) на балансі знаходиться: ГРЩ ж/б №42 по просп. Повітрофлотський ДЕЖ-901; кл.- 0,4 кВ від ТП 1217 та ТП 1296 Пд РКМ; ТП 1217, ТП 1296;

- у Субспоживача (ТОВ "Полісся-2", фітнес-клуб) на балансі знаходиться: кл 04 кВ від ГРЩ ж/б №42 до ВРУ фітнес клубу по просп. Повітрофлотський №42.

Пунктом 2 Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток 6Б до Договору) межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлена на наконечниках в ГРЩ ж/б №42:

1) в бік споживача між ДЕЖ - 901 та "Поліс-2",

2) в бік ТП 1217 та ТП 1296 МІЖ Пд РКМ та ДЕЖ-901.

Відповідно до п. 3 Додатку 6Б до Договору Основний споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електрообладнання, що перебуває на її балансі: ГРЩ ж/б №42 по просп. Повітрофлотському; ДЕЖ-901; кл.- 0,4 кВ від ТП 1217 та ТП 1296 на балансі Пд РКМ; ТП 1217, ТП 1296.

Згідно з п. 4 Додатку 6Б до Договору Основний споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електрообладнання, що перебуває на її балансі: кл.- 0,4 кВ від ГРЩ ж/б №42 до ВРУ, фітнес-клубу та внутрішні мережі.

За положеннями п. 5 Додатку 6Б до Договору Субспоживач електроенергії та основний споживач зобов'язуються утримувати установки, зазначені в цьому акті, у справному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією, ПТЕ, ПБЕ.

Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" Відповідач є оператором системи розподілу (ОСР) та діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затвердженою Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), від 13.11.2018 року № 1411.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", зокрема, встановлено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил (Правил роздрібного ринку електричної енергії) здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (п. 2); до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб'єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР (оператор систем розподілу) як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо (п. 6); договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії (п. 4).

Отже, з 01.01.2019 розподіл електричної енергії на об'єкт за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський, 42, здійснюється на підставі публічного Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, до умов якого приєднано Позивача, згідно з п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 №312, на умовах Договору про постачання електричної енергії №40559 з о/р 40559019.

Уповноваженими представниками позивача зафіксовано порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - Правила), а саме порушення п. 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 Правил, що відповідає порушенню п. 8.4.2 Правил: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів електропроводки до електромережі, що не є власністю ОСР, з порушенням схеми обліку.

У результаті вказаного порушення уповноваженими представниками позивача, в присутності представника споживача/відповідача (Гавьюка М.П.), складено акт про порушення від 09.02.2024 № 003610 (далі - Акт про порушення).

Згідно з пунктом 11 Акта про порушення представник споживача/відповідача повідомлений про призначення засідання комісії з розгляду Акта про порушення на 21.03.2024 о 10:15 за адресою: м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 1а, каб. 119, про що свідчить підпис представника споживача/відповідача (Гавьюка М.П.) в Акті про порушення.

У подальшому, Акт про порушення розглянутий на засіданні комісії, оформленому протоколом засідання комісії від 21.03.2024 №221 (за участю представника споживача/відповідача - Поліщука О.А. на підставі довіреності відповідача від 09.05.2022 №б/н).

За результатами розгляду комісією прийнято рішення провести нарахування за Актом про порушення згідно з пунктом 8.4.12 та за формулою №8 порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII Правил.

Згідно з проведеним розрахунком у період нарахування з 09.02.2023 по 08.02.2024 вартість недоврахованої електроенергії склала 1 621 597,04 грн.

Оскільки рішення комісії Відповідача, оформлене Протоколом №221 від 21.03.2024, було прийнято на підставі недійсного Акту про порушення № 003610 від 09.02.2024 є недійсним, Товариство звернулося з даним позовом до суду.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до положень статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.

Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (частина 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Споживач зобов'язаний, зокрема, сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (частина 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом (частина 1 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії").

У пункті 4 частини 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" зазначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Правилами роздрібного ринку електричної енергії (тут у надалі - ПРРЕЕ у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин - складення Акту №003610 від 09.02.202) врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

За змістом пункту 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Відповідно до пункту 2.3.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Згідно з пунктом 3.1.1 ПРРЕЕ постачання (продаж) електричної енергії споживачеві здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.

У пункті 3.1.9 ПРРЕЕ встановлено, що споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

Згідно підпунктів 1, 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) та не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до пункту 5.5.5 Правил споживач електричної енергії зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Згідно з пунктом 5.2.1 Правил електропостачальник має право, зокрема, на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, іншого електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.

Пунктом 8.2.4. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;

фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.

Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.

Зазначений пункт 8.2.5 ПРРЕЕ визначає як випадки, за наявності яких оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до ПРРЕЕ, а саме, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень ПРРЕЕ, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, так і місце оформлення відповідно акта про порушення, а саме, на місці виявлення порушення.

Також зазначеним пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.

Зокрема, такими особами, згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Аналогічні вимоги містить і пункт 6.5.13 ККОЕЕ, яким передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень цього Кодексу або ПРРЕЕ, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб тощо, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до ПРРЕЕ.

В абзаці 2 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

Тобто в зазначеній нормі визначено вимоги, за наявності яких особа вважається представником оператора системи у розумінні ПРРЕЕ, із повноваженнями щодо складення акта про порушення

У підпункті 66 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ міститься визначення споживача, зокрема, споживач електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Поряд з тим ні ПРРЕЕ ні ККОЕЕ не надають визначення (вимог) щодо представника споживача та іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У той же час в абзаці 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Аналіз наведених вище положень ПРРЕЕ та ККОЕЕ дає підстави дійти висновку, що представник споживача повинен бути наділений такими ж правами як і споживач. Тобто представником споживача слід вважати особу, яку споживачем, у передбаченому чинним законодавством порядку, уповноважено, крім участі в процесі контрольного огляду або технічної перевірки, вносити пояснення та зауваження до акта про порушення, викладати мотиви своєї відмови від підписання акта про порушення, підписувати акт про порушення без зауважень.

У пункті 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що об'єкт - це електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб'єкту господарювання або фізичній особі на праві власності або користування.

У юридичній практиці посвідченням особи розуміється вчинення дій щодо встановлення особи.

За змістом частини 3 статті 43 Закону України "Про нотаріат" встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи.

Отже, за відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття "інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)", наведеного в абзацах 1 і 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу, яка: має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території (далі - об'єкт), що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено об'єкт; має можливість допуску представників оператора системи до об'єкта, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено об'єкт, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи.

При цьому ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати в акті про порушення документ, за яким відбулося встановлення особи.

Аналогічні правові висновки, щодо застосування абзаців 1, 2, 8, 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, викладено Верховним Судом у постановах від 19.07.2018 у справі №923/832/17, від 06.06.2020 у справі №916/2504/18, від 16.06.2021 у справі №911/26/20, від 03.08.2021 у справі №910/5998/20 та від 17.05.2022 у справі №910/18902/20, від 21.06.2022 у справі №912/1133/21.

Як установлено судом та підтверджується матеріалами справи, із акта про порушення від 09.02.2024 №003610 слідує, що акт складено на місці виявлення порушення у присутності Гавьюка М.П., як особи, яка допустила представників ДТЕК на об'єкт (територію) та до електроустановки Товариства.

В Акті про порушення №003610 від 09.02.2024 зафіксовано відмову споживача (іншої особи, яка допустила на територію для перевірки) від підписання акта. Цей акт підписано п'ятьма представниками ДТЕК та запрошеною незаінтересованою особою (свідком), а саме майстром технічної дільниці житлово-експлуатаційної дільниці №901 Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" Пилипчук Раїсою Костянтинівною.

За доводами Позивача, Пилипчук Р.В. не була присутня під час виявлення порушення та не була уповноваженою особою житлово-експлуатаційної дільниці. Крім цього, у посвідчення Пилипчук Р.К. на момент проведення перевірки закінчився термін дії. На підтвердження своїх аргументів Товариством долучено посвідчення вказаної особи №273 та відповідь Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" №108/383105 від 12.06.2025 на адвокатський запит Товариства. Однак суд відхиляє вказані аргументи, виходячи з наступного.

З аналізу абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ вбачається, що законодавцем визначено дві окремі та незалежні одна від одної умови дійсності акта про порушення у разі відмови, зокрема, іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки підписати такий акт, а саме: 1) якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи; 2) якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

При цьому виконання двох умов одночасно не вимагається. Виконання відповідачем будь-якої з цих умов вважається дотриманням положень абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ та свідчить про дійсність відповідного акта.

Такий правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 21.06.2022 у справі №912/1133/21.

По-перше, у пункті 3 відповіді №108/383105 від 12.06.2025 Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" саме визнало, що станом на 09.02.2024 Пилипчук Р.К. працювала майстром технічної дільниці житлово-експлуатаційної дільниці №901 Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва". Таким чином, закінчення терміну дії службового посвідчення не свідчить про відсутність трудових відносин між вказаною фізичною особою та житлово-експлуатаційною дільницею.

По-друге, у відповіді стверджується, що Пилипчук Р.К. не була присутня при складанні акту про порушення 09.02.2025 №003610. При цьому, суд зауважує, що перевірка Позивача та складання спірного акту відбулося 09.02.2024, а не 09.02.2025.

По-третє, як було раніше вказано судом, положеннями ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати в акті про порушення документ, за яким відбулося встановлення особи.

Оскільки Акт про порушення підписано п'ятьма представниками Відповідача та однією незаінтересованою особою (свідком), доводи Позивача про порушення відповідачем положень абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.

Крім цього, суд не бере до уваги доводи Позивача в частині неознайомлення з програмою перевірки та правами Споживача під час проведення перевірки, а також з правовими наслідками, що виникають у результаті зафіксованих порушень, оскільки такий обов'язок не покладається ПРРЕЕ на ОСР.

Навпаки споживач зобов'язаний забезпечувати доступ представників оператора системи до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача (підпункти 12, 13 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V).

При цьому, як слушно зауважив Відповідач завчасне попередження Споживача сприяло б умовам для недобросовісних Споживачів в приховуванні наявності порушень цих Правил.

У частині посилання скаржника на інші недоліки Акта про порушення, які можуть свідчити про невідповідність його вимогам Правил, суд враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 27.04.2020 у справі №908/2359/18, відповідно до якого незначні дефекти акта не можуть спростувати порушення споживачем Правил.

Ураховуючи вищевикладене, а також те, що Гавьюк М.П. допустив представників Відповідача на об'єкт (територію) Позивача, чого не може зробити неуповноважена особа, суд дійшов висновку, що Акт про порушення №003610 від 09.02.2024 відповідає положенням абзаців 1, 2, 8, 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ та пункту 6.5.13 ККОЕЕ, а тому, доводи скаржника щодо невідповідності акта вимогам ПРРЕЕ у цій частині відхиляються судом як необґрунтовані.

В обґрунтування позовних вимог Товариство також зазначало, що доступ до ГРЩ ж/б № 42 є саме у Основного споживача - ЖЕД-901, адже ГРЩ перебуває в нього на балансі, і, відповідно, відповідальність за електроустановку також покладається саме на Основного споживача-ЖЕД-901, а не на Субспоживача.

В Акті про порушення №003610 від 09.02.2024 на об'єкті (фітнес клуб) за адресою: м. Київ, просп. Повітрофлотський, 42, було зафіксовано самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку; було виконано кабелем 2ПВС 3x6 від ГРЩ житлового будинку яка знаходиться на території спорт (фітнес) клубу в підвальному приміщенні фітнес клубу до струмоприймачів фітнес-клубу приховано, виявити яке при контрольному огляді можливості не було.

Як було раніше встановлено судом, згідно з Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток 6Б до Договору) на балансі знаходиться:

- у Основного споживача (ДЕЖ 901; ПдРКМ) на балансі знаходиться: ГРЩ ж/б №42 по просп. Повітрофлотський ДЕЖ-901; кл.- 0,4 кВ від ТП 1217 та ТП 1296 Пд РКМ; ТП 1217, ТП 1296;

- у Субспоживача (ТОВ "Полісся-2", фітнес-клуб) на балансі знаходиться: кл 04 кВ від ГРЩ ж/б №42 до ВРУ фітнес клубу по просп. Повітрофлотський №42.

Пунктом 2 Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток 6Б до Договору) межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок встановлена на наконечниках в ГРЩ ж/б №42:

1) в бік споживача між ДЕЖ - 901 та "Поліс-2",

2) в бік ТП 1217 та ТП 1296 МІЖ Пд РКМ та ДЕЖ-901.

Відповідно до п. 3 Додатку 6Б до Договору Основний споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електрообладнання, що перебуває на її балансі: ГРЩ ж/б №42 по просп. Повітрофлотському; ДЕЖ-901; кл.- 0,4 кВ від ТП 1217 та ТП 1296 на балансі Пд РКМ; ТП 1217, ТП 1296.

Згідно з п. 4 Додатку 6Б до Договору Основний споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електрообладнання, що перебуває на її балансі: кл.- 0,4 кВ від ГРЩ ж/б №42 до ВРУ, фітнес-клубу та внутрішні мережі.

За положеннями п. 5 Додатку 6Б до Договору Субспоживач електроенергії та основний споживач зобов'язуються утримувати установки, зазначені в цьому акті, у справному стані та експлуатувати їх відповідно до Правил користування електричною енергією, ПТЕ, ПБЕ.

Оскільки Товариство несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електрообладнання, що перебуває на його балансі: кл. 0,4 кВ від ГРЩ ж/б № 42 до ВРУ фітнес клубу та внутрішні мережі, а тому й відповідальне за вищезазначене порушення.

Відповідно до пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

З огляду на зазначене, суд також звертає увагу Позивача, що нормами ПРРЕЕ не передбачено випадків оформлення акта, які нівелюють наслідки проведеної технічної перевірки, а тому недоліки в оформленні не можуть спростувати факт виявленого порушення.

ПРРЕЕ визначено єдиний випадок, з настанням якого пов'язується недійсність акта про порушення, а саме: у разі, коли такий акт не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення (абзац 7 пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ).

Як було раніше встановлено судом, Акт про порушення розглянутий на засіданні комісії, оформленому протоколом засідання комісії від 21.03.2024 №221 (за участю представника споживача/відповідача - Поліщука О.А. на підставі довіреності відповідача від 09.05.2022 №б/н).

За результатами розгляду комісією прийнято рішення провести нарахування за Актом про порушення згідно з пунктом 8.4.12 та за формулою №8 порядку, визначеного главою 8.4 розділу VIII Правил.

Таким чином, Акт про порушення №003610 від 09.02.2024 був розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення.

Отже, суд відхиляє доводи Товариства про протиправність рішення комісії Відповідача, що оформлене Протоколом №221 від 21.03.2024, оскільки останнім не було доведено та судом не встановлено недійсність Акту про порушення №003610 від 09.02.2024.

Також Товариство наголошувало на необґрунтованість розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у зв'язку з неправильністю виду порушення, а саме застосував пп. 7 п. 8.4.2 замість пп. 5 п. 8.4.2 ПРРЕЕ.

Розрахунок обсягу необлікованої електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу VIII ПРРЕЕ.

Відповідно до пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема:

- самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку (підпункт 5);

- самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (підпункт 7).

Відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою (8):

W доб.с.п. = P с.п. t вик.с.п.,

де Р с.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулою у разі підключення до однієї фази

P с.п. = I · U ном.фаз. · cosj;

де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи:

з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), А;

з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3. ПУЕ), А.

де U ном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ;

cosj - косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosj приймається рівним 0,9;

t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Згідно з пп. 3 п. 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, або установив пристрій, що занижує покази лічильника електричної енергії (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо), - з дня останньої технічної перевірки або набуття споживачем права власності/користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Зі змісту Акта про порушення №003610 від 09.02.2024 вбачається, що самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки здійснено до електромережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано кабелем 2ПВС 3x6 від ГРЩ житлового будинку яка знаходиться на території спорт фітнес-клубу в підвальному приміщенні фітнес клубу до струмоприймачів фітнес-клубу приховано, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Для виявлення місця підключення було використано сигналізатор прихованої проводки "Дятлом" та показчик напруги. При включенні навантаження (струмоприймачів) імпульси відсутні, лічильний механізм розрахункового лічильника не враховує електричну енергію, покази лічильника не змінюються - спожита електрична енергія не враховується.

Також із змісту Акта про порушення вбачається, що самовільне підключення здійснено приховано. Схема обліку електроенергії була відновлена. Відключено та демонтовано лінії самовільного підключення. Зразок кабелю було вилучено, поміщено у пакет, який було опломбовано пломбою №SP2004912.

Схематичне зображення самовільного підключення із деталізацією матеріалу до облікового провідника, його точки підключення, межі балансової належності сторін міститься у додатку № 1 до акта про порушення.

Таким чином, суд погоджується з доводами ДТЕК про те, що виявлене порушення відповідає підпункту 7 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ.

При розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії Позивачем було використано наступні вихідні данні:

Р = 59,4 кВт, розрахована виходячи із найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричних мереж - 100 А.

t доб = 12 годин 7 днів на тиждень;

Період нарахування: з 09.02.2023 по 08.02.2024 (12 місяців).

Виходячи з викладеного, обсяг необлікованої електричної енергії, донарахованої Позивачу, складає 260173,00 кВт*год на суму 1 621 597,04 грн (разом із ПДВ), що підтверджується розрахунком вартості електроенергії, спожитої без обліку за Актом про порушення.

Разом із цим, суд звертає увагу Позивача на те, що неправильність розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії не може бути підставою для визнання протиправним та скасування рішення комісії Відповідача, що оформлене Протоколом №221 від 21.03.2024, оскільки факт порушення було встановлено та підтверджений у межах цієї справи.

У той же час, суд зауважує, що між Сторонами існує судовий спір, предметом якого є стягнення 1 621 597,04 грн вартості необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення Товариством ПРРЕЕ, яке зафіксовано актом про порушення від 09.02.2024 № 003610 (справа №910/13644/24).

Таким чином, Товариство не позбавлене права та повинно доводити неправильність розрахунку вартості необлікової електроенергії у межах справи №910/13644/24.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 ГПК України).

Отже, позов Товариства не підлягає задоволенню.

При цьому, враховуючи положення частини 1 статті 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів №2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 №3477-IV (3477-15) "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 04.11.1950) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

З урахуванням усіх фактичних обставин справи, встановлених судом, інші доводи сторін не беруться до уваги, оскільки не впливають на вирішення спору у даній справі.

Судовий збір згідно статті 129 ГПК України та з урахуванням положень частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" покладається на Позивача.

Керуючись статтями 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Відповідно до частин 1, 2 статті 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 06.11.2025.

СуддяСергій МУДРИЙ