Ухвала від 30.09.2025 по справі 761/39355/25

Справа № 761/39355/25

Провадження № 1-кс/761/25361/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:

слідчого - судді: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,

ВСТАНОВИВ:

Старший детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням із прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням у кримінальному провадженні №72025001530000002 від 16.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, в якому просить: надати тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій, які перебувають у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРОУ НОМЕР_1 ).

Своє клопотання обґрунтовує тим, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №72025001530000002 від 16.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРОУ НОМЕР_1 ) та інші невстановлені особи, в період з 2024 року по теперішній час, в порушення вимог ст.ст. 134-137, 185-188 Податкового кодексу України, діючи умисно шляхом реалізації товарно-матеріальних цінностей без фактичного відображення таких операцій в бухгалтерському обліку та податковій звітності, приховували об'єкт оподаткування з податку на прибуток, податку на додану вартість, акцизного податку, чим ухилились від сплати податків в особливо великих розмірах, що спричинило фактичне ненадходження коштів до бюджету держави в особливо великих розмірах.

Так, починаючи з квітня 2024 року по теперішній час на нафтобазі №25 ПП « ОСОБА_5 », розташованій за адресою: Волинська область, Ковельський район, село Римачі, утворюються необліковані запаси світлих нафтопродуктів, зокрема дизельного пального. Утворені надлишки, згідно чинного законодавства, повинні бути обліковані та оподатковані, зокрема акцизним податком. Однак, всупереч чинному законодавству, службові особи ПП « ОСОБА_5 » реалізовують такі залишки за готівку поза бухгалтерським обліком, уникаючи таким чином від сплати будь-яких обов'язкових податків та зборів до державного бюджету України.

Реалізація необлікованого пального за готівкові кошти відбувається за наступною схемою.

На нафтобазі №25, завантажуються паливом автомобілі (паливовози) ПП « ОСОБА_5 », в подальшому, з метою маскування незаконного його походження, як спосіб отримання стабільного незаконного прибутку, усвідомлюючи весь механізм виробництва та подальшої реалізації пального, на них виписуються всі товаросупроводжуючі документи, зокрема і акцизні накладні. При цьому, вказані акцизні накладні складаються у двох примірниках на кожну поставку та реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі - ЄРАН). Тобто, у випадку зупинки такого паливовоза уповноваженими компетентними органами, відсутні будь-які сумніви, щодо законності походження та транспортування такого пального.

Таким чином, службові особи ПП « ОСОБА_5 » та інші учасники вказаної протиправної схеми, достовірно знаючи, що в разі фіксації скоєння ними злочинів з незаконної реалізації підакцизних товарів та їх легалізації за раніше розробленою схемою їхня діяльність буде викрита працівниками правоохоронних органів, у зв'язку з цим останні, у вказаний період часу, розробили, деталізували та довели до кожного учасника, план направлений на легалізацію незаконно отриманих підакцизних товарів, який повинен працювати за схемою використання завідомо недостовірної товарно-транспортної накладної та зміни даних в ЄРАН, згідно яких офіційно отриманий акциз фіктивно переміщається з одного акцизного складу до іншого при фактичному завантаженні необлікованих підакцизних товарів контрагенту-покупцю, чим саме під час перевірки документів працівниками правоохоронних органів унеможливлює виявлення порушень з перевезення не облікованого пального, а в цілому до розкриття вказаної протиправної діяльності.

Після цього пальне перевозиться на нафтобазу 18 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), яка розташована в місті Рівне, де зливається (розвантажується). Після того, як пальне доставлене на вказану нафтобазу та розвантажене, службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ПП « ОСОБА_5 » комунікують між собою та знищують всі товаросупровідні документи, а кошти за доставлене необліковане пальне передаються в готівковій формі ПП « ОСОБА_5 ».

З метою приховування своєї незаконної діяльності та ухилення від сплати обов'язкових податкових платежів, службові особи ПП « ОСОБА_5 » видаляють з податкового(бухгалтерського) обліку відомості про таку поставку та вносять до ЄРАН коригування про начебто відсутність такої поставки.

Щомісячно за такою схемою реалізовується від 700 до 1400 тон світлих нафтопродуктів, що наносить істотну шкоду інтересам держави у вигляді ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах.

Таким чином, службові особи ПП « ОСОБА_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та інші особи причетні до вказаної протиправної схеми, пов'язані між собою досить тривалий період часу, маючи широке коло зав'язків серед осіб підприємницька діяльність яких пов'язана з оптовою та роздрібною торгівлею пальним, маючи досвід роботи та ведення підприємницької діяльності на підприємствах діяльність яких пов'язана з переробкою нафтопродуктів, будучи добре обізнаними з положеннями законодавства України, що регламентують порядок ліцензування виробництва та обігу пального, а також маючи у фактичному підпорядкуванні сітку комерційних структур, матеріальні ресурси, використовуючи матеріально технічні бази та транспорт, організували протиправний механізм ухилення від сплати податків, шляхом реалізації поза податковим обліком надлишкових об'ємів світлих нафтопродуктів, що призвело до фактичного ненадходження до Державного бюджету України коштів в особливо великих розмірах.

Беручи до уваги вищевикладене, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, з метою досягнення дієвості провадження, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні ПП « ОСОБА_5 », з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій.

В той же час, на запит №11/6/4.5.3/16305-25 від 18.06.2025 року, направлений до ПП « ОСОБА_5 » у порядку ст.93 КПК України, останнім запитуваних документів не надано. Відповідно, іншим способом, на даному етапі досудового розслідування, а ніж у порядку передбаченому ч. 2 ст. 159 КПК України, отримати необхідні документи не можливо.

Такі документи та речі самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, встановлення події кримінального правопорушення, встановлення осіб, які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення, та доведення їх винуватості у вчиненні правопорушення, встановлення обставин, що викривають та/або виправдовують цих осіб у вчиненні кримінального правопорушення, а також встановлення інших відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, і в подальшому можуть бути використані як докази. Крім того, наявність вказаних документів дозволить проводити подальші слідчі (розшукові) та процесуальні дії із особами, які є причетними до вчинення кримінального правопорушення.

Детектив ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, подане клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених у клопотанні та просив його задовольнити.

Враховуючи ту обставину, що наявні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення або зміни документів до яких надається доступ, суд вважає за необхідне розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження №72025001530000002, вважаю, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

В ч. 1 ст. 132 КПК України, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Відповідно до п.6) ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

За змістом п. 2) ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно п.2) ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що отримані документи, можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження №72025001530000002, як докази факту протиправних дій, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню.

За таких обставин, керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати у кримінальному провадженні №72025001530000002 від 16.01.2025 старшим детективам Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , детективам Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , керівнику відділу детективів ОСОБА_25 тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій, які перебувають у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код ЄДРОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), зокрема:

- статутів, положення про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку, штатний розпис підприємства, накази про призначення директора та головного бухгалтера, їх особові справи та/або контракти (інші договори), накази на призначення, посадові інструкції, положення про обов'язки, інші документи, що підтверджують повноваження працівників на займаних посадах, інформацію про склад керівних та контролюючих органів, а саме: учасників, органів, що здійснюють постійний контроль за діяльністю вищевказаних осіб (вказати номери контактних телефонів).

- акцизні накладні, розрахунки коригування до таких акцизних накладних за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- товарно-транспортні накладні виписані до акцизних накладних по яким складені розрахунки коригування, також надати контактні данні водіїв (П.І.Б. контактні номери телефонів) за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- інформацію щодо проведеної інвентаризації та встановлення залишків пального, тощо, за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- відомості про об'єкти оподаткування (транспортні засоби, склади, нафтобази, склади ПММ, та інші), які використовуються у господарській діяльності, вказавши їх адреси знаходження, та відповідальних осіб по кожному об'єкту;

- документи передбачені Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України №281/171/578/155 від 20.05.2008 року (зокрема, але не виключно: журнал обліку надходження нафти і нафтопродуктів, зведених актів приймання-здавання нафтопродуктів, актів інвентаризації нафтопродуктів (нафти), та інші), за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- регістри бухгалтерського обліку по усім рахункам, у тому числі: 63 (розрахунок з постачальником та підрядниками), 68 (розрахунки за іншими операціями) 31 (рахунки в банках), 28 (товари) і 36 (розрахунки з покупцями та замовниками), 37 (розрахунки з різними дебіторами), щодо операцій з реалізації та переміщення ПММ у розрізі первинних документів, ПММ, складів, за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- авансові звіти, довіреності, документи, які містять відомості про місця завантаження та розвантаження ПММ, які перевозились, зазначити контактні данні водіїв та осіб які приймали ПММ, за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- документи щодо внутрішнього переміщення ПММ, за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

- платіжні доручення, банківські виписки, рахунки, акти прийому-передачі, листи, тощо, за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

-накази про закріплення за працівниками наступних транспортних засобів:

НОМЕР_329; НОМЕР_330; НОМЕР_3 ; НОМЕР_4 ; НОМЕР_5 ; НОМЕР_6 ; НОМЕР_7 ; НОМЕР_8 ; НОМЕР_9 ; НОМЕР_10 ; НОМЕР_11 ; НОМЕР_12 ; НОМЕР_13 ; НОМЕР_14 ; НОМЕР_15 ; НОМЕР_16 ; НОМЕР_17 ; НОМЕР_18 ; НОМЕР_19 ; НОМЕР_20 ; НОМЕР_21 ; НОМЕР_22 ; НОМЕР_23 ; НОМЕР_24 ; НОМЕР_25 ; НОМЕР_26 ; НОМЕР_27 ; НОМЕР_28 ; НОМЕР_29 ; НОМЕР_30 ; НОМЕР_31 ; НОМЕР_32 ; НОМЕР_33 ; НОМЕР_34 ; НОМЕР_35 ; НОМЕР_36 ; НОМЕР_37 ; НОМЕР_38 ; НОМЕР_39 ; НОМЕР_40 ; НОМЕР_41 ; НОМЕР_42 ; НОМЕР_43 ; НОМЕР_44 ; НОМЕР_45 ; НОМЕР_46 ; НОМЕР_47 ; НОМЕР_48 ; НОМЕР_49 ; НОМЕР_50 ; НОМЕР_51 ; НОМЕР_52 ; НОМЕР_53 ; НОМЕР_54 ; НОМЕР_55 ; НОМЕР_56 ; НОМЕР_57 ; НОМЕР_58 ; НОМЕР_59 ; НОМЕР_60 ; НОМЕР_61 ; НОМЕР_62 ; НОМЕР_63 ; НОМЕР_64 ; НОМЕР_65 ; НОМЕР_66 ; НОМЕР_67 ; НОМЕР_68 ; НОМЕР_69 ; НОМЕР_70 ; НОМЕР_71 ; НОМЕР_72 ; НОМЕР_73 ; НОМЕР_74 ; НОМЕР_75 ; НОМЕР_76 ; НОМЕР_77 ; НОМЕР_78 ; НОМЕР_79 ; НОМЕР_80 ; НОМЕР_81 ; НОМЕР_82 ; НОМЕР_83 ; НОМЕР_84 ; НОМЕР_85 ; НОМЕР_86 ; НОМЕР_87 ; НОМЕР_88 ; НОМЕР_89 ; НОМЕР_90 ; НОМЕР_91 ; НОМЕР_92 ; НОМЕР_93 ; НОМЕР_94 ; НОМЕР_95 ; НОМЕР_96 ; НОМЕР_97 ; НОМЕР_98 ; НОМЕР_99 ; НОМЕР_100 ; НОМЕР_101 ; НОМЕР_102 ; НОМЕР_103 ; НОМЕР_104 ; НОМЕР_105 ; НОМЕР_106 ; НОМЕР_107 ; НОМЕР_108 ; НОМЕР_109 ; НОМЕР_110 ; НОМЕР_111 ; НОМЕР_112 ; НОМЕР_113 ; НОМЕР_114 ; НОМЕР_115 ; НОМЕР_116 ; НОМЕР_117 ; НОМЕР_118 ; НОМЕР_119 ; НОМЕР_120 ; НОМЕР_121 ; НОМЕР_122 ; НОМЕР_123 ; НОМЕР_124 ; НОМЕР_125 ; НОМЕР_126 ; НОМЕР_127 ; НОМЕР_128 ; НОМЕР_129 ; НОМЕР_130 ; НОМЕР_131 ; НОМЕР_132 ; НОМЕР_133 ; НОМЕР_134 ; НОМЕР_135 ; НОМЕР_136 ; НОМЕР_137 ; НОМЕР_138 ; НОМЕР_139 ; НОМЕР_140 ; НОМЕР_141 ; НОМЕР_142 ; НОМЕР_143 ; НОМЕР_144 ; НОМЕР_145 ; НОМЕР_146 ; НОМЕР_147 ; НОМЕР_148 ; НОМЕР_149 ; НОМЕР_150 ; НОМЕР_151 ; НОМЕР_152 ; НОМЕР_153 ; НОМЕР_154 ; НОМЕР_155 ; НОМЕР_156 ; НОМЕР_157 ; НОМЕР_158 ; НОМЕР_159 ; НОМЕР_160 ; НОМЕР_161 ; НОМЕР_162 ; НОМЕР_163 ; НОМЕР_164 ; НОМЕР_165 ; НОМЕР_166 ; НОМЕР_167 ; НОМЕР_168 ; НОМЕР_169 ; НОМЕР_170 ; НОМЕР_171 ; НОМЕР_172 ; НОМЕР_173 ; НОМЕР_174 ; НОМЕР_175 ; НОМЕР_176 ; НОМЕР_177 ; НОМЕР_178 ; НОМЕР_179 ; НОМЕР_180 ; НОМЕР_181 ; НОМЕР_182 ; НОМЕР_183 ; НОМЕР_184 ; НОМЕР_185 ; НОМЕР_186 ; НОМЕР_187 ; НОМЕР_188 ; НОМЕР_189 ; НОМЕР_190 ; НОМЕР_191 ; НОМЕР_192 ; НОМЕР_193 ; НОМЕР_194 ; НОМЕР_195 ; НОМЕР_196 ; НОМЕР_197 ; НОМЕР_198 ; НОМЕР_199 ; НОМЕР_200 ; НОМЕР_201 ; НОМЕР_202 ; НОМЕР_203 ; НОМЕР_204 ; НОМЕР_205 ; НОМЕР_206 ; НОМЕР_207 ; НОМЕР_208 ; НОМЕР_209 ; НОМЕР_210 ; НОМЕР_211 ; НОМЕР_212 ; НОМЕР_213 ; НОМЕР_214 ; НОМЕР_215 ; НОМЕР_216 ; НОМЕР_217 ; НОМЕР_218 ; НОМЕР_219 ; НОМЕР_220 ; НОМЕР_221 ; НОМЕР_222 ; НОМЕР_223 ; НОМЕР_224 ; НОМЕР_225 ; НОМЕР_226 ; НОМЕР_227 ; НОМЕР_228 ; НОМЕР_229 ; НОМЕР_230 ; НОМЕР_231 ; НОМЕР_232 ; НОМЕР_233 ; НОМЕР_234 ; НОМЕР_235 ; НОМЕР_236 ; НОМЕР_237 ; НОМЕР_238 ; НОМЕР_239 ; НОМЕР_240 ; НОМЕР_241 ; НОМЕР_242 ; НОМЕР_243 ; НОМЕР_244 ; НОМЕР_245 ; НОМЕР_246 ; НОМЕР_247 ; НОМЕР_248 ; НОМЕР_249 ; НОМЕР_250 ; НОМЕР_251 ; НОМЕР_252 ; НОМЕР_253 ; НОМЕР_254 ; НОМЕР_255 ; НОМЕР_256 ; НОМЕР_257 ; НОМЕР_258 ; НОМЕР_259 ; НОМЕР_260 ; НОМЕР_261 ; НОМЕР_262 ; НОМЕР_263 ; НОМЕР_264 ; НОМЕР_265 ; НОМЕР_266 ; НОМЕР_267 ; НОМЕР_268 ; НОМЕР_269 ; НОМЕР_270 ; НОМЕР_271 ; НОМЕР_272 ; НОМЕР_273 ; НОМЕР_274 ; НОМЕР_275 ; НОМЕР_276 ; НОМЕР_277 ; НОМЕР_278 ; НОМЕР_279 ; НОМЕР_280 ; НОМЕР_281 ; НОМЕР_282 ; НОМЕР_283 ; НОМЕР_284 ; НОМЕР_285 ; НОМЕР_286 ; НОМЕР_287 ; НОМЕР_288 ; НОМЕР_289 ; НОМЕР_290 ; НОМЕР_291 ; НОМЕР_292 ; НОМЕР_293 ; НОМЕР_294 ; НОМЕР_295 ; НОМЕР_296 ; НОМЕР_297 ; НОМЕР_298 ; НОМЕР_299 ; НОМЕР_300 ; НОМЕР_301 ; НОМЕР_302 ; НОМЕР_303 ; НОМЕР_304 ; НОМЕР_305 ; НОМЕР_306 ; НОМЕР_307 ; НОМЕР_308 ; НОМЕР_309 ; НОМЕР_310 ; НОМЕР_311 ; НОМЕР_312 ; НОМЕР_313 ; НОМЕР_314 ; НОМЕР_315 ; НОМЕР_316 ; НОМЕР_317 ; НОМЕР_318 ; НОМЕР_319 ; НОМЕР_320 ; НОМЕР_321 ; НОМЕР_322 ; НОМЕР_323 ; НОМЕР_324 ; НОМЕР_325 ; НОМЕР_326 ; НОМЕР_327 ; НОМЕР_328 ; накази про прийняття на роботу таких працівників, а також маршрутні листи по вказаним транспортним засобам за період з 01.01.2024 по 30.09.2025;

-інформацію відносно службових осіб та представників ПП « ОСОБА_26 », що здійснювали безпосередню операції по вказаним акцизним накладним, реєстрацію вказаних акцизних накладних, їх коригування, вказавши їх посади, П.І.Б., контактні номери телефонів.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

Роз'яснити особі, у володінні якої знаходяться документи, що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

При виконанні ухвали слідчий в порядку ч.ч. 2, 3 ст. 165 КПК України зобов'язаний пред'явити особі, у володінні якої знаходяться документи, її оригінал і вручити копію.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1