Справа № 203/2900/25
Провадження № 3/204/2662/25
04 листопада 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Токар Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
04 листопада 2025 року на адресу суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення за протоколом ЕПР1 №303963 від 18.04.2025 року відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.130 КУпАП.
Із протоколу серії ЕПР1 №303963 від 18.04.2025 року вбачається, що о 05 год 15 хв 06.03.2025 року, площа Троїцька 2А у м. Дніпрі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував т.з. Mitsubishi Outlander без державного номерного знаку, з явними ознаками наркотичного сп'яніння. Водій погодився пройти медичний огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі КП «ДБКЛПД» ДОР. Згідно з висновку лікаря №822 від 20.03.2025 року ОСОБА_2 перебував у стані наркотичного сп'яніння, чим порушив п. 2.9.а. ПДР України. Так, ОСОБА_2 інкриміноване адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши та дослідивши протокол у справі про адміністративне правопорушення, матеріали справи, проаналізувавши це все між собою та в сукупності, суд приходить до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 мають бути повернуті відповідному органу для доопрацювання, за наступних підстав.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучений до нього рапорт інспектора патрульної поліції, суд встановив, що у протоколі серії ЕПР1 №303963 від 18.04.2025 року зазначено місце складання протоколу: м. Дніпро, площа Троїцька, 2А.
Проте, згідно рапорту інспектора УПП ДПП в Дніпропетровській області, ОСОБА_2 06.03.2025 року близько 05 год 10 хв був зупинений за адресою: вул. Набережна Заводська, буд.3.
За таких обставин, судом встановлено, що описова частина протоколу не містить данних місця вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення.
Зазначені вище недоліки матеріалів у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 унеможливлюють всебічне, повне і об'єктивне з'ясування судом обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено компетенцію суду щодо збору доказів. Такі дії порушили би принцип рівності сторін та фактично свідчили б про прийняття судом сторони обвинувачення, що є неприпустимим.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи, що провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється посадовою особою в рамках пред'явленого обвинувачення, в даному випадку в межах фактичних обставин, викладених у відповідному протоколі, а також виходячи з матеріалів, наданих для розгляду, які були попередньо зібрані та належним чином процесуально закріплені уповноваженою на те посадовою особою, суд приходить до висновку про те, що самостійно виправити зазначені недоліки судом є неможливим, оскільки суд не може перекладати на себе повноваження посадової особи уповноваженої на складання відповідного протоколу, що в противному випадку призведе до порушення принципу рівноправності сторін.
За змістом ст.278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимог ст.256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що проводить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи про адміністративне правопорушення відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на доопрацювання.
При цьому, суд керується положеннями п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року зі змінами, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України №18 від 19.12.2008 року, де зазначено, що визнаноправильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи існуючу необхідність в усуненні зазначених недоліків, відповідно до ст. ст. 256, 278 КУпАП, а також те, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2 повертається для належного оформлення уповноваженій посадовій особі, котра складала даний протокол, оскільки саме вона порушила провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, -
Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130 КупАП, повернути на адресу Відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В.Токар