604/1210/25
3/604/546/25
06 листопада 2025 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Сіянко В.М.,
за участю секретаря судового засідання Феньо О.В.,
прокурора Гук Р.Б.
особа, яка притягується до адміністративної
відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживає за адресою : АДРЕСА_1 , тимчасово не працює,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Підволочиським районним судом Тернопільської області 30 жовтня 2025 року отримано з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України для розгляду матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Як вбачається із протоколу № 362 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП від 23 жовтня 2025 року ОСОБА_1 будучі звільненою з посади старшого державного виконавця Підволочиського відділу державної виконавчої служби у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, та відповідно до підпункту «в» пункту1частини 1статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз.2 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 02 квітня 2024 року о 21:39год подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
До суду 03 листопада 2025 року від прокурора Підволочиського відділу окружної прокуратури Гук Р.Б. надійшов висновок, відповідно до якого прокурор просить визнати ОСОБА_1 виною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн., з підстав викладених у наданому висновку.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, не визнала. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснювала, що несвоєчасне подання декларації було спричинено зависанням веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції та відсутністю електроенергії та засобів зв'язку. Вказує, що не мала умислу несвоєчасно подавати декларацію.
Прокурор в судовому засіданні просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення, так як вважає, що в її діях наявний склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1ст.172-6КУпАП.
Заслухавши пояснення прокурора та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оглянувши та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідностатті 245 КУпАП,завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно достатті 280 КУпАП,орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фотоі кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення N362 від 23.10.2025, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подала до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення).
Як вбачається із матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, наказом начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) №993/03 від 29.12.2022 «Про найменування посад » ОСОБА_1 з 29.12.2022 року обіймає посаду старшого державного виконавця Підволочиського відділу державної виконавчої служби у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Надалі, наказом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції №2378/03 від 04.07.2023 « Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 було звільнено з посади старшого державного виконавця Підволочиського відділу державної виконавчої служби у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 05 липня 2023 року відповідно до пункту 1 частини першої, абзацу третього частини третьої статті 87 Закону України « Про державну службу» у зв'язку із скороченням посади старшого державного виконавця Підволочиського відділу державної виконавчої служби у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державний службовець зобов'язаний дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 5 Закону України «Про державну службу» визначено, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Так, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
За приписами абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про державну службу» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №252/23 від 08.11.2023, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Як державний виконавець Підволочиського відділу державної виконавчої служби у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дудар О.А. відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП та п. п. в п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» відноситься до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024.
Отже, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік ( після звільнення) до 00:00 год. 01.04.2024.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію з позначкою «після звільнення» лише 02.04.2024 о 21:39 год, тобто несвоєчасно.
ОСОБА_1 , будучи державним виконавцем Підволочиського відділу державної виконавчої служби у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції була ознайомлена із Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджується наданим до матеріалів адміністративної справи копією ознайомлення особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, про що свідчить її особистий підпис проставлений ОСОБА_1 05.07.2023.
Відповідно до послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 02.04.2024 21:19:48 год по 02.04.2024 21:39:47 ОСОБА_1 роботу в реєстрі фактично розпочала лише 02 квітня 2024 року о 21:19 год., та того ж дня о 21:39 год. подала декларацію.
Згідно скріншоту сторінки веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 декларацію (щорічну) подала 02 квітня 2024 року о 21:39 год.
01 жовтня 2025 року Управлінням стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту страгегічних розслідувань Національної поліції України на адресу Західного управління Міністерства юстиції скеровано запит про надання необхідних документів.
Згідно копії листа НАЗК №47-06/75745-25 від 11.09.2025 НАЗК встановлено, що в тому числі, і ОСОБА_1 несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. До листа додано повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи. Уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Вказаний лист було надіслано на адресу Департаменту стратегічних розслідувань.
З рапорту ст. о/у сектору (протидії корупції ) УСР в Тернопільській області ДСР НП України капітана поліції Роксолани КАПИЦЯ від 13.10.2025 вбачається, що було виявлено порушення терміну подання декларації ОСОБА_1 та 19.09.2025 року листом Департаменту стратегічних розслідувань виявлено можливе порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства та вказано про необхідність інформування НАЗК та Департамент.
Доказів існування обставин, які б об'єктивно перешкоджали своєчасному поданню декларацій протягом тривалості усього періоду з моменту настання нового календарного року (у випадку щорічних декларацій) та моменту звільнення і до 01 квітня 2024 року, суду не надано.
Зазначені ОСОБА_1 обставини не могли об'єктивно призвести до неможливості подання нею декларації у встановлені законом строки.
Інших доказів та доводів, які б спростовували вищевказані дані та обставини про вчинене адміністративне правопорушення, при розгляді справи не встановлено.
Таким чином у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушеня, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 23 КУПАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Разом з тим, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення суд враховує, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
При накладенні стягнення, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставину, яка пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення це щире розкаяння винного, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, а тому, суд дійшов до переконання, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у виді штрафу, передбаченого санкцією статті, за якою вона притягується до відповідальності і це буде необхідним та достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення.
Тому, у відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 , слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі наведеного, керуючись ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,
Притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наклавши на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В. М. Сіянко