Справа № 210/4960/25
Провадження № 2-о/210/95/25
іменем України
05 листопада 2025 року Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі:
головуючої судді Літвіненко Н.А.,
секретаря судового засідання Таранущенко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про встановлення факту сумісного проживання разом з померлим та перебування фізичної особи на утриманні, -
15 липня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Металургійного районного суду міста Кривого Рогу з заявою про встановлення факту сумісного проживання разом з померлим та перебування фізичної особи на утриманні та просила суд встановити факт сумісного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , по день його смерті включно.
В обґрунтування позову зазначила, що з 23 червня 1973 року вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , який було розірвано 24 травня 1982 року. Однак, після розірвання шлюбу вона продовжила проживати з ОСОБА_2 однією сім'єю як чоловік і жінка без реєстрації шлюбу. 23 листопада 2021 року заявниця повторно уклала шлюб з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловік заявниці помер. За життя ОСОБА_2 перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримував пенсію. Заявник вважає, що вона вдова має право на отримання страхових виплат, що належали її чоловіку ОСОБА_2 . 07 травня 2025 року заявниця звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з заявою про про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. 26 травня 2025 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначені виплати страхових виплат по втраті годувальника, у зв'язку з тим, що вона не надала заінтересованій особі докази перебування заявника на утриманні чоловіка на день смерті. Оскільки заявник позбавлена реалізувати своє право на отримання страхових виплат, вона мусить звернутись до суду з вказаною заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ухвалою суду від 03 жовтня 2025 року відкрито провадження по вказаній справі.
Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні присутня не була, поза межами судового засідання 05 листопада 2025 року від заявниці надійшла заява про розгляд вказаної справи без її участі.
Представник заінтересованої особи Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в судовому засіданні присутній не був, про день та час розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили. Поза межами судового засідання, а саме 04 листопада 2025 року, направили на адресу суду клопотання про розгляд вказаної справи за відсутності представника Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
За правилами ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судом встановлено, що 23 червня 1973 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб, який був зареєстрований Дзержинським відділом РАЦС м. Кривого Рогу зроблено запис №1082, після державної реєстрації шлюбу дружина змінила прізвище на ОСОБА_4 , що підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 23.06.1973.
24 травня 1982 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розірвано, що Дзержинським відділом РАЦС м. Кривого Рогу було зроблено запис №175, що підтверджується Свідоцтвом про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 від 24.05.1982.
23 листопада 2021 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , про що Центрально-Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) було складено запис №1002, що підтверджується Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 23.11.2021.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , про що Центрально-Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 16 квітня 2025 року було складено відповідний актовий запис №215, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 .
Відповідно до Акту складеного 27 травня 2025 року сусідами в будинку АДРЕСА_1 , підписи яких посвідчено головою Житлово-будівельного кооперативу «Восток-27» Тюпіним Д.В., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначено, що ОСОБА_1 дійсно постійно проживала разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , приблизно з 1973 року по 15 квітня 2025 року.
Відповідно до Свідоцтва про право особистої власності на будівництво від 07 серпня 1991 року, квартира АДРЕСА_3 належить ОСОБА_1
ОСОБА_1 07 травня 2025 року звернулася до Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, із заявою яка була зареєстрована за №2132, у якій просила про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Рішенням заступника начальника відділу перерахунків пенсій №4 Управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №912090156975 від 26.05.2025 «Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 », відмовлено в задоволенні заяви гр. ОСОБА_1 , в обґрунтування рішення зазначено, що в пенсійній справі відсутній документ про перебування заявниці на утриманні померлого годувальника, а також не має довідки про сумісне проживання за однією адресою, а тому відсутні підстави для в переведенні гр. ОСОБА_1 в переведені з пенсії за віком на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Перелік фактів, що встановлюються судом при розгляді справи визначено частиною першою статті 315 ЦПК України, який не є вичерпним.
Так, згідно з частиною другою статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. При вирішенні заяв про встановлення факту перебування на утриманні необхідно враховувати, що за загальним правилом право на пенсію в разі смерті годувальника мають непрацездатні члени сім'ї годувальника, які були на його утриманні.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.36 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із п.2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі-Порядку), до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, а також надається документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
У відповідності до п.2.11 Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування: для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника - довідка про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на момент його смерті. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Приписами ч.1 ст. 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено: право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.
Згідно зі ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» члени сім'ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.
Отже, факт перебування фізичної особи на утриманні померлого, має значення для переходу на пенсію в разі втрати годувальника, яку може бути призначено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування навіть, коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.
Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду і що померлий виконував обов'язок з утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги необхідно з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги зі сторони померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Дана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі №520/6518/17.
Положеннями п.п. 9 п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами та доповненнями, до заяви про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника подаються документи про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Пунктом 2.11 вищевказаного Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім'ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Відділом опрацювання документації №4 управління з питань виплат ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 03 червня 2025 року надано довідку, згідно якої ОСОБА_2 , що проживав за адресою: АДРЕСА_4 , знаходився на обліку в Управлінні ПФУ ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за віком по 30.04.2025. Згідно інформації, наданої у довідці, у період січень-лютий 2024 року розмір його пенсії складав 18 465,32 грн, у період з березня 2024 року по лютий 2025 року - 20965, 32 грн, березень-квітень 2025 року - 22465,32 грн.
Відділом опрацювання документації № 4 управління з питань виплат ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 02 червня 2025 року надано довідку щодо страхових виплат ОСОБА_2 , що проживав за адресою: АДРЕСА_4 , який знаходився на обліку в Управлінні ПФУ ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримував страхову виплату по момент смерті, а саме: у період січень-березень 2024 року - 4195, 62 грн, з квітня 2024 року по березень 2025 року - 4529, 59 грн, квітень 2025 року - 5050, 49 грн.
З довідки про доходи №3482 4746 7399 2437, виданій пенсіонеру ОСОБА_1 , яка перебуває на обліку в Криворізькому південному об'єднаному управління ПФУ в Дніпропетровській області і отримує пенсію за віком, встановлено, що у період з травня 2024 року по лютий 2025 року розмір моєї пенсії складав 4189, 42 грн, у період березень-квітень 2025 року - 4577, 42 грн..
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов до висновку про те, що ОСОБА_1 перебувала на утриманні свого померлого чоловіка ОСОБА_2 , постійно мешкаючи разом з ним. Допомога, яка надавалась ОСОБА_2 була для заявниці постійним і основним джерелом засобів до існування. Порівняльний аналіз свідчить про те, що сукупний розмір доходів померлого ОСОБА_2 у 4-5 разів перевищував дохід заявниці ОСОБА_1 . Таким чином, пенсія померлого чоловіка була постійним і основним джерелом засобів до існування заявниці, а відтак слугувала основоположним і систематичним джерелом грошової допомоги з його сторони.
Будь-яких даних, які б спростовували факт перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що з метою захисту права позивача на пенсійне забезпечення позовна заява в частині заявлених вимог про встановлення факту перебування на утриманні підлягає задоволенню.
Враховуючи те, що чинне законодавство не передбачає іншого порядку підтвердження факту перебування на утриманні, його встановлення не пов'язується з вирішенням спору, оскільки ГУ ПФ України не оскаржує право ОСОБА_1 на отримання пенсії, а встановлення заявленого факту є необхідним для подальшого подання заявником документа, що засвідчував би перебування її на утриманні померлого чоловіка, і встановлення вищевказаного факту в порядку окремого провадження не суперечить нормам процесуального права, тому дана справа має розглядатись за правилами цивільного судочинства.
За таких обставин підстав для залишення позовних вимог без розгляду або закриття провадження суд не вбачає.
Керуючись ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 315 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про встановлення факту сумісного проживання разом з померлим та перебування фізичної особи на утриманні - задовольнити.
Встановити факт сумісного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 , по день його смерті включно.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дати його складання шляхом подання апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної
Суддя: Н. А. Літвіненко