Справа № 466/8492/25
Провадження № 3/466/2784/25
07 жовтня 2025 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Невойт П.С. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працездатного, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 04.09.2025 о 22:10 год. у м. Львові на вул. І. Мазепи, 3 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21101» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння: поведінка, що не відповідає обстановці, неприродня блідність шкіри, тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на нагрудні відеореєстратори поліцейських № 471200 та № 470216. Відтак, ОСОБА_1 своїми діями порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
На розгляд справи 17.09., 25.09.2025 року та 07.10.2025 року ОСОБА_1 не прибув, хоч був повідомлений належним чином. Жодних заяв, клопотань від нього не надходило.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст.283 КУпАП виносить постанову.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення стверджується даними протоколу серії ЕПР1 № 443846 від 05.09.2025, згідно якого ОСОБА_1 04.09.2025 о 22:10 год. у м. Львові на вул. І. Мазепи, 3 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21101» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння: поведінка, що не відповідає обстановці, неприродня блідність шкіри, тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на нагрудні відеореєстратори поліцейських № 471200 та № 470216 /арк. спр.1-2 /.
Відповідно до п.2.5 ПДР, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проходження до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння є імперативною нормою, так як передбачає обов'язкове проходження огляду в незалежності від наявності особистих обставин у особи, щодо якої порушується таке питання. Склад правопорушення в діях водія є закінченим вже з моменту його відмови від проходження обстеження.
Так, дослідженими матеріалами справи, провина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення, повністю підтверджена фактичними даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 443846 від 05.09.2025, /арк.спр.1-2/, відеозаписами портативних відеокамер поліцейських, з яких вбачається, що 04.09.2025 о 22:10 год. у м.Львові на вул. І. Мазепи, 3, ОСОБА_1 керував (перебував в кабіні) транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння та йому запропоновано пройти огляд на визначення стану сп'яніння, однак останній відмовився, які узгоджуються із обставинами, вказаними в протоколі та долучені до матеріалів справи. У зв'язку з відмовою від проходження огляду на стан сп'яніння на місці, поліцейським виготовлено направлення на проходження огляду в медичній установі за адресою: м. Львів, вул. Кульпарківська, 95, від якого водій також відмовився (арк. спр. 3-4).
Тому суд приходить висновку, що діяння ОСОБА_1 відповідають кваліфікації за ч.1 ст.130 КУпАП - відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 443846 від 05.09.2025, такий оформлений відповідно до положень ст. 256 КУпАП, оскільки його форма та зміст відповідає вимогам діючого законодавства, і він є складеним та підписаним уповноваженою на те особою та підтверджує подію і обставини правопорушення, дані якого узгоджуються з іншими доказами у справі, достовірність та допустимість яких не викликає сумнівів.
Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відтак, на переконання суду, в матеріалах справи є достатні та належні докази, які за своїм змістом є логічними й послідовними, та такими стверджується факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння та відмова від проходження огляду на визначення стану сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Враховуючи особу ОСОБА_1 та обставини справи вважаю, що до нього необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
На підставі статті 317-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення строк позбавлення спеціального права слід обчислювати з моменту набрання постановою законної сили та вилучення посвідчення водія.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 33, 40-1, 130, 221, 279, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) в доход держави та позбавити права керування транспортними засобами строком на 1 /один/ рік.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Львівській області 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Банк отримувача ГУ ДКСУ у Львівській області, Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA268999980313040149000013001, Код класифікації доходів бюджету 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь державного бюджету України (Отримувач коштів ГУК Львiв/Шевченківський р-н/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA888999980313181206000013955, Код класифікації доходів бюджету 22030101 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня постановлення постанови.
Строк позбавлення спеціального права слід обчислювати з моменту набрання постановою законної сили та вилучення посвідчення водія.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя П. С. Невойт