Ухвала від 05.11.2025 по справі 759/26385/25

пр. № 1-кс/759/7132/25

ун. № 759/26385/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111180000081 від 27.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246, ч. 1 ст. 246 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111180000081 від 27.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246, ч. 1 ст. 246 КК України.

Слідчий за погодженням з прокурором просить розглянути дане клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться з метою запобігання спробам знищити, змінити документи, які мають істотне значення для даного кримінального провадження, а також з метою нерозголошення даних досудового розслідування.

Клопотання мотивоване тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що 26.02.2025 у 5, 7 та 8 виділі 27 кварталу Димарського агролісництва ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які розташовані неподалік с. Поталіївка Вишгородського району Київської області, невстановлені особи здійснили незаконну порубку деревини. Оглядом на місцевості зафіксовано наявність пнів від дерев породи Береза та Вільха, залишків крон, наявність спеціального вантажного автомобіля, в кузові якого знаходилась деревина породи Береза в колодах.

Відповідно до висновку судової інженерно-екологічної експертизи загальний розмір шкоди, спричинений внаслідок порубки дерев у виділах 5, 7, 8 кварталу 27 ІНФОРМАЦІЯ_2 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » становить 8 446 133, 67 грн, що є істотною шкодою.

Відповідно до матеріалів лісовпорядкування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 2022 рік на землі виділів 5, 7, 8 кварталу 27 ІНФОРМАЦІЯ_2 накладаються на земельні ділянки з кадастровими номерами 3222082400:02:001:0035 (площею 37,56 га) та 3222082400:02:020:0019 (площею 10,6 га). У зазначених виділах кварталу 27 Димарського агролісництва затаксовані лісові масиви, вік яких починається з 1967 року.

Відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » має на праві власності наступні земельні ділянки:

1) 3222082400:02:007:0047; 2) 3222082400:02:007:0049;

3) 3222082400:02:007:0048; 4) 3222082400:02:007:0046

5) 3222082400:02:011:0023; 6) 3222082400:02:011:0024

7) 3222082401:01:006:0025; 8) 3222082400:02:010:0039

9) 3222082401:01:007:0049; 10) 3222082400:01:005:0073

11) 3222082400:02:003:0002; 12) 3222082400:01:001:0018

13) 3222082400:02:011:0015; 14) 3222082400:02:007:0042

15) 3222082400:02:005:0002; 16) 3222082400:02:001:0035

17) 3222082400:02:002:0035; 18) 3222082400:02:007:0034

19) 3222082400:01:002:0014.

При цьому, земельні ділянки з кадастровими номерами 3222082400:02:007:0047, 3222082400:02:007:0049, 3222082400:02:007:0048, 3222082400:02:007:0046 утворені внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 3222082400:02:007:0035, право власності на яку СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » набуло 21.12.2018.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 3222082400:02:011:0023, 3222082400:02:011:0024 утворені внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 3222082400:02:011:0016, право власності на яку СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » набуло 21.12.2018.

Відповідно до матеріалів ВО « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та показів свідка в.о. головного лісничого ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 , земельні ділянки з кадастровими номерами 3222082400:02:010:0039, 3222082400:02:011:0015, 3222082400:02:001:0035, 3222082400:02:002:0035, 3222082400:01:002:0014 накладаються на земельні ділянки лісогосподарського призначення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Відповідно до інформації в Державному земельному кадастрі, Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (далі - Технічна документація), на підставі якої зареєстровані вказані земельні ділянки розроблялася наступними сертифікованими інженерами-землевпорядниками: ФОП ОСОБА_5 , ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 та ФОП ОСОБА_8 .

На підставі вказаної технічної документації було зареєстровано зазначені земельні ділянки, щодо яких у подальшому вчинявся ряд інших реєстраційних дій.

Відповідно до відомостей ДРПП, СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » набуло право власності на вказані земельні ділянки на підставі наступних документів:

- Рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 № 20 від 13.12.1995. Відповідно до вказаного рішення, копія якого завантажена у ДРПП, яке винесене 6 сесією 22 скликання ІНФОРМАЦІЯ_6 передано у колективну власність земельну ділянку розміром 3 801 га.

- Виписка з рішення загальних зборів уповноважених працівників трудового колективу ІНФОРМАЦІЯ_7 , протокол № 1 від 11.01.2000. Зазначеним рішенням зборів на базі ІНФОРМАЦІЯ_7 створено сільськогосподарський виробничий кооператив « ІНФОРМАЦІЯ_3 » - правонаступник бувшого ІНФОРМАЦІЯ_7 . Головою загальних зборів ІНФОРМАЦІЯ_7 зазначено ОСОБА_9 , який на даний час є керівником СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

- державний акт на право власності на землю, серія та номер: КВ № 7, виданий 24.05.1996, видавник: ІНФОРМАЦІЯ_8 . При цьому серед завантажених сканованих копій документів у ДРПП для реєстрації права власності використано Державний акт на право колективної власності на землю, який має Серію «КВ», номер Державного акта відсутній, та виданий він для ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до рішення 4 сесії 22 скликання ІНФОРМАЦІЯ_9 від 13.12.1995 на землю площею 2 757,2 га, при цьому номер рішення не зазначено.

При цьому, у заявах про державну реєстрацію прав власності на вказані земельні ділянки, як суб'єкт звернення до державного реєстратора зазначена лише юридична особа, яка звертається для реєстрації права власності - СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 », без заповнення відомостей про Заявника. Враховуючи викладене, при проведені державної реєстрації прав власності на вказані земельні ділянки порушено вимоги п. 6 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 (далі - Порядок № 1141) та п. 8 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 (далі - Порядок № 1127).

Відповідно до п. 10 Порядку № 1127, під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор виготовляє скановані копії документів, поданих заявником для проведення державної реєстрації прав у паперовій формі, з дотриманням вимог, передбачених Порядком ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1141 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 86, ст. 3145; 2018 р., № 52, ст.1827), та долучає їх до відповідної заяви.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1141, формування заяв у сфері державної реєстрації прав у базі даних заяв здійснюється шляхом внесення відомостей про: документи та/або відомості про документи, подані для державної реєстрації прав (за наявності).

У заявах СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » не вказанні документи та/або відомості про документи, подані для державної реєстрації прав (за наявності), що передбачено п. 7 Порядку № 1141.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженої Наказом ІНФОРМАЦІЯ_10 № 28 від 15.04.1993 (далі - Інструкція № 28), до державного акта на право колективної власності на землю додається список громадян - членів колективного сільськогосподарського кооперативу або товариства. Однак, серед документів, які використано для державної реєстрації права власності, відсутній список громадян (членів) до Державного акта від 24.05.1996. Також, п. 2.7 цієї Інструкції визначено, що нумерування всіх бланків державних актів здійснюється окремо по кожному району Республіки Крим, областей, місту обласного підпорядкування, а в містах з районним поділом - по кожному району. Кожна форма державного акта повинна мати окрему нумерацію, починаючи з одиниці. З огляду Державний акт від 24.05.1996 - його нумерація фактично відсутня.

Реєстрацію прав власності за СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на вищевказані земельні ділянки та прийняття відповідних заяв, документів здійснювали такі державні реєстратори:

- ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11

- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, власником СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) є ОСОБА_12 , керівником ОСОБА_9 .

Крім того у вказаному реєстрі відсутні такі відомості щодо СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 »: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа; дані про юридичних осіб - правонаступників. Тобто відомості про те, що СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_7 не зареєстровані.

З огляду на вище викладене, є достатні підстави вважати, що державні реєстратори ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_10 та ІНФОРМАЦІЯ_13 ОСОБА_11 , зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи у вигляді права власності на земельні ділянки, використали документи, що не відповідають встановленим вимогам законодавства, діючи всупереч визначеному порядку вчинили дії з реєстрації права власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення, при цьому дозвіл на приватизацію земельних ділянок лісокористувачем в особі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавався, чим спричинили тяжкі наслідки.

Також, відповідно до інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » має на праві постійного користування наступні земельні ділянки:

1) 3222082400:02:002:0050; 2) 3222082400:02:010:0049

3) 3222082400:02:020:0020; 4) 3222082400:02:020:0019

5) 3222082400:02:020:0021; 6) 3222082400:02:002:0040

7) 3222082400:02:011:0018; 8) 3222082400:02:010:0048

9) 3222082400:02:010:0055; 10) 3222082400:01:003:0111

11) 3222082400:02:009:0016; 12) 3222082400:01:006:0067

13) 3222082400:01:006:0057; 14) 3222082400:01:004:0077

15) 3222082400:01:004:0076;16) 3222082400:02:001:0046

17) 3222082400:01:004:0078.

Право постійного користування за вказані земельні ділянки зареєстровано 19.06.2025 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_14 ОСОБА_13 .

Відповідно до інформації в Державному земельному кадастрі, Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (далі - Технічна документація), на підставі якої зареєстровані вказані земельні ділянки розроблялася землевпорядною організацією ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 ».

На підставі вказаної технічної документації було зареєстровано зазначені земельні ділянки, щодо яких у подальшому вчинявся ряд інших реєстраційних дій.

Відповідно до відомостей ДРПП, документами, які стали підставою для реєстрації права постійного користування є Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 002194, виданий 24.05.1996 ІНФОРМАЦІЯ_16 .

До державного реєстратора ОСОБА_13 із заявами про реєстрацію права постійного користування на вказані земельні ділянки за СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » звертався керівник ОСОБА_9 .

У документах, поданих із заявами, зазначено зокрема: Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 002194, виданий 24.05.1996 ІНФОРМАЦІЯ_16 ; Рішення про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та надання її у постійне користування: Серія та номер документа: 577, дата документа: 23.10.2020, видавник: ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Одночасно із реєстрацією права постійного користування на земельні ділянки за СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 », державний реєстратор ОСОБА_13 вчинив реєстраційні дії з реєстрації права власності на вказані земельні ділянки за ІНФОРМАЦІЯ_17 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

При цьому, відповідно до завантажених державним реєстратором сканованих копій документів наявних у ДРПП встановлено наступне.

Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_5 № 577 від 23.10.2020 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі сільськогосподарського призначення, які перебувають в постійному користуванні СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-КВ № 002194 виданий 24.05.1996 ІНФОРМАЦІЯ_9 для ІНФОРМАЦІЯ_18 відповідно до рішення 4 сесії 22 скликання (номер рішення не зазначено ) ІНФОРМАЦІЯ_9 від 13.12.1995 на землю площею 1 033,8 га.

Жодних документів, які свідчать про правонаступництво прав ІНФОРМАЦІЯ_7 за СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » державним реєстратором не прийнято.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, власником СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) є ОСОБА_12 , керівником ОСОБА_9 .

Крім того у вказаному реєстрі відсутні такі відомості щодо СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 »: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа; дані про юридичних осіб - правонаступників. Тобто відомості про те, що СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_7 не зареєстровані.

Крім того, відповідно до матеріалів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ВО « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та показів свідка в.о. головного лісничого ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 земельні ділянки з кадастровими номерами:

1) 3222082400:02:002:0050; 2) 3222082400:02:010:0049

3) 3222082400:02:020:0020; 4) 3222082400:02:020:0019

5) 3222082400:02:020:0021; 6) 3222082400:02:011:0018

7) 3222082400:02:010:0048; 8) 3222082400:01:003:0111

9) 3222082400:02:009:0016; 10) 3222082400:01:006:0067

11) 3222082400:01:006:0057; 12) 3222082400:01:004:0077

13) 3222082400:01:004:0076; 14) 3222082400:02:001:0046

15) 3222082400:01:004:0078

накладаються на земельні ділянки лісогосподарського призначення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Крім того, відповідно до інформації ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », останнє не надавало та не погоджувало жодним фізичним та юридичним особам дозволів на вилучення чи відчуження вказаних земельних ділянок у власність.

З огляду на вище викладене, є достатні підстави вважати, що державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_19 ОСОБА_13 , зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи у вигляді права постійного користування на земельні ділянки, використав документи, що не відповідають встановленим вимогам законодавства, діючи всупереч визначеному порядку вчинив дії з реєстрації права власності та постійного користування на земельні ділянки лісогосподарського призначення, при цьому дозвіл на приватизацію земельних ділянок лісокористувачем в особі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавався, чим спричинив тяжкі наслідки.

Крім того, ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на праві постійного користування має земельні ділянки з наступними кадастровими номерами у Вишгородському районі Київської області:

1) 3222081200:01:005:0047; 2) 3222081200:01:005:0045

3) 3222082400:02:016:0001; 4) 3222082400:02:018:0001

5) 3222081200:01:001:0001; 6) 3222081200:01:005:0046

7) 3222081201:03:009:0040; 8) 3222082400:02:012:0001.

Вказані земельні ділянки на праві приватної власності належать ІНФОРМАЦІЯ_21 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Право постійного користування на земельні ділянки зареєстрував державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_22 ОСОБА_14 .

Відповідно до інформації в Державному земельному кадастрі, Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (далі - Технічна документація), на підставі якої зареєстровані вказані земельні ділянки розроблялася землевпорядними організаціями ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 », сертифікованими інженерами-землевпорядниками ФОП ОСОБА_15 . Окремо щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3222082400:02:018:0001 розроблялась Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в тому числі при поділі чи об'єднанні земельних ділянок (23.02.2012, розробник не зазначений), та щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3222082400:02:012:0001 розроблялась Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в тому числі при поділі чи об'єднанні земельних ділянок (23.02.2012, КОФ ДП « ІНФОРМАЦІЯ_25 » ІРВВ).

На підставі вказаної технічної документації було зареєстровано зазначені земельні ділянки, щодо яких у подальшому вчинявся ряд інших реєстраційних дій.

Одночасно із реєстрацією права постійного користування на земельні ділянки за ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 », державний реєстратор ОСОБА_14 вчинила реєстраційні дії з реєстрації права власності на вказані земельні ділянки за ІНФОРМАЦІЯ_17 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Таким чином, ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на підставі Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 154761 від 05.06.2012 має в користуванні земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 3222082400:02:018:0001 (площа 818,7 га, розташування: Мусійківська сільська рада Вишгородського району Київської області, власник: ІНФОРМАЦІЯ_26 ).

14.05.2025 між ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » та ФОП ОСОБА_16 укладено договір про надання послуг щодо розліснення чагарників та деревини з вказаної земельної ділянки.

Відповідно до інформації ВО « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та показів свідка в.о. головного лісничого ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 , земельні ділянки з кадастровими номерами 3222081200:01:005:0045, 3222082400:02:016:0001, 3222082400:02:018:0001, 3222081200:01:001:0001, 3222081200:01:005:0046, 3222082400:02:012:0001 накладаються на земельні ділянки лісогосподарського призначення ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

23.06.2025 головним лісничим ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 виявлено незаконну порубки дерев породи Вільха, Берест, Береза у загальній кількості 1 218 дерев у кв. 29 вид. 22 Димарського агролісництва.

23.06.2025 в ході проведення огляду лісової ділянки у кв. 29 вид. 22 Димарського агролісництва виявлено 1229 пнів свіжозрізаних дерев породи Вільха, Берест, Береза діаметром від 8 до 68 см., а також свіжозрізані круглі лісові матеріали дерев породи Вільха у колодах в кількості 119 шт., діаметром від 14 до 26 см. довжиною 5,4 м. кожна.

З огляду на вище викладене, є достатні підстави вважати, що державний реєстратор ІНФОРМАЦІЯ_22 ОСОБА_14 , зловживаючи службовим становищем, з метою отримання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи у вигляді права постійного користування на земельні ділянки, використала документи, що не відповідають встановленим вимогам законодавства, діючи всупереч визначеному порядку вчинила дії з реєстрації права власності та постійного користування на земельні ділянки лісогосподарського призначення, при цьому дозвіл на приватизацію земельних ділянок лісокористувачем в особі ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавався, чим спричинила тяжкі наслідки.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Частиною 2 статті 23 Земельного кодексу України передбачено, зокрема, що землі, придатні для потреб сільського господарства (крім самозалісених земель), повинні надаватися насамперед для таких цілей: ведення сільського господарства.

Частиною 2 статті 23 Земельного кодексу України передбачено, що визначення земель, придатних для потреб сільського господарства, провадиться на підставі даних державного земельного кадастру.

Відповідно до положень 78 Земельного кодексу України, право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до положень 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб. Право власності на земельну ділянку розповсюджується на простір, що знаходиться над та під поверхнею ділянки на висоту і на глибину, необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 90 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок мають право: продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину, довірчу власність; самостійно господарювати на землі; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, лісові насадження, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані: забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 95 Земельного кодексу України, землекористувачі, якщо інше не передбачено законом або договором, мають право: самостійно господарювати на землі; використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, торф, ліси, водні об'єкти, а також інші корисні властивості землі.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі.

Відповідно до ч. 8 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земель лісогосподарського призначення здійснюється за умови відшкодування власником земельної ділянки (а для земель державної та комунальної власності - користувачем) втрат лісогосподарського виробництва, крім випадків, визначених законом.

Згідно ст. 55 Земельного кодексу України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 Земельного кодексу України, земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Відповідно до ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, в тому числі, землі лісогосподарського призначення.

Згідно з ст. 7 Лісового Кодексу України ліси, розташовані в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.

Відповідно до ст. 8 Лісового Кодексу України у державній власності перебувають усі ліси, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається й реалізується державою в особі Кабінету Міністрів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій згідно із законом.

Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Використанню лісогосподарських земель за їх цільовим призначенням законодавство надає пріоритет: складовою охорони земель є захист лісових земель та чагарників від необґрунтованого їх вилучення для інших потреб, що передбачено п. «б» ч. 1 ст. 164 Земельного Кодексу України.

Згідно з п. 5 «Прикінцевих положень» Лісового Кодексу України до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування.

Відповідно до ч. 2 ст. 149 Земельного Кодексу вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Водночас, з урахуванням викладеного, є достатні підстави вважати, що зазначені вище земельні ділянки відносяться до земель лісогосподарського призначення, рішення про припинення права користування на які, в порядку передбаченому законодавством, не приймалися.

На даний час у кримінальному провадженні проводиться судова почеркознавча експертиза на предмет визначення виконання підписів від імені ОСОБА_9 , ОСОБА_17 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 у заявах про державну реєстрацію прав, а саме набуття у власність та постійне користування вищевказаних земельних ділянок за СГВК « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 », у документах, що подавалися із заявою для вчинення реєстраційних дій, у документах, які підписувалися останніми за результатом вчинення реєстраційних дій та повернення поданих документів, що потребує саме оригіналів таких документів, а також документів із порівняльними зразками підписів цих осіб.

Також, на даний час є необхідність у вилученні, дослідженні та проведенні судових експертиз щодо документів, які були прийняті державними реєстраторами для проведення зазначених реєстраційних дій.

Таким чином, на даний час в органу досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів, тобто ознайомитися з ними та вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_27 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме:

- Заяви про державну реєстрацію прав власності, постійного користування, оренди (суборенди), припинення оренди, об'єднання та поділу щодо земельних ділянок з кадастровими номерами: 3222081200:01:005:0047, 3222081200:01:005:0045, 3222082400:02:016:0001, 3222082400:02:018:0001, 3222081200:01:001:0001, 3222081200:01:005:0046, 3222081201:03:009:0040, 3222082400:02:012:0001 з проставленням підпису та печатки державного реєстратора, заявника

- Документи у повному обсязі, прийняті державним реєстратором ОСОБА_14 для вчинення реєстраційних дій з реєстрації права власності, постійного користування, оренди (суборенди), припинення оренди, об'єднання та поділу щодо вказаних земельних ділянок, в тому числі документи про сплату адміністративного збору та документи, які містять у собі перелік документів, поданих заявником

- Рішення, прийняті державним реєстратором ОСОБА_14 про вчинення реєстраційних дій щодо вказаних земельних ділянок з проставленням підпису та печатки державного реєстратора

- Витяги з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав, сформовані державним реєстратором ОСОБА_14 з проставленням підпису та печатки державного реєстратора

- Накази про призначення ОСОБА_14 на посаду державного реєстратора, в тому числі переведення / звільнення, положення про державного реєстратора, посадова інструкція в редакції станом на дати вчинення реєстраційних дій щодо вказаних земельних ділянок із відомостями про ознайомлення ОСОБА_14 під підпис, документи щодо отримання та видачі ОСОБА_14 засобів доступу до Державних реєстрів, в яких останнім вчинялися реєстраційні дії щодо вказаних земельних ділянок (накази, розпорядження, виписки, зобов'язання тощо) (зазначені документи надати у посвідчених копіях)

Документи, які містять у собі вільні зразки почерку та підписів ОСОБА_14 у кількості 10 окремих документів за 2025 рік, (що можуть міститися у заявах, службових записках, автобіографії, тощо).

Зазначені документи та відомості, які в них містяться в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, містять інформацію про повноваження, права та обов'язки державного реєстратора, відомості про прийняття заяв державним реєстратором та вчинення реєстраційних дій, відомості про осіб, які звернулися до державного реєстратора, подавали документи, набули права власності та користування на земельні ділянки, що як наслідок призвело до відчуження у лісокористувача ділянок лісогосподарського призначення, та у подальшому до проведення рубок дерев, нададуть можливість встановити осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, використати їх як докази у кримінальному провадженні обставин, що підлягають доказуванню, а іншими способами, окрім як здійснити тимчасовий доступ до речей і документів встановити і довести зазначені обставини неможливо, оскільки у них містяться.

В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву про слухання клопотання у його відсутності.

Особа у володінні якої знаходяться речі до суду не викликалась у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України.

Дослідивши клопотання та копії матеріалів, якими обґрунтовуються доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Слідчим управлінням ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 12025111180000081 від 27.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246, ч. 1 ст. 246 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи вищевикладене, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що речі та документи, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_27 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення і можуть бути доказами під час судового розгляду, клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 395 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого у кримінальному провадженні - заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, подане у досудовому розслідуванні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025111180000081 від 27.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 246, ч. 1 ст. 246 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл слідчим у кримінальному провадженні: заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 ; старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_18 ; старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_19 ; начальнику відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_20 ; старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_21 на тимчасовий доступ до речей та документів, тобто ознайомитися з ними та вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_27 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ), а саме:

- Заяви про державну реєстрацію прав власності, постійного користування, оренди (суборенди), припинення оренди, об'єднання та поділу щодо земельних ділянок з кадастровими номерами: 3222081200:01:005:0047, 3222081200:01:005:0045, 3222082400:02:016:0001, 3222082400:02:018:0001, 3222081200:01:001:0001, 3222081200:01:005:0046, 3222081201:03:009:0040, 3222082400:02:012:0001 з проставленням підпису та печатки державного реєстратора, заявника

- Документи у повному обсязі, прийняті державним реєстратором ОСОБА_14 для вчинення реєстраційних дій з реєстрації права власності, постійного користування, оренди (суборенди), припинення оренди, об'єднання та поділу щодо вказаних земельних ділянок, в тому числі документи про сплату адміністративного збору та документи, які містять у собі перелік документів, поданих заявником

- Рішення, прийняті державним реєстратором ОСОБА_14 про вчинення реєстраційних дій щодо вказаних земельних ділянок з проставленням підпису та печатки державного реєстратора

- Витяги з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав, сформовані державним реєстратором ОСОБА_14 з проставленням підпису та печатки державного реєстратора

- Накази про призначення ОСОБА_14 на посаду державного реєстратора, в тому числі переведення / звільнення, положення про державного реєстратора, посадова інструкція в редакції станом на дати вчинення реєстраційних дій щодо вказаних земельних ділянок із відомостями про ознайомлення ОСОБА_14 під підпис, документи щодо отримання та видачі ОСОБА_14 засобів доступу до Державних реєстрів, в яких останнім вчинялися реєстраційні дії щодо вказаних земельних ділянок (накази, розпорядження, виписки, зобов'язання тощо) (зазначені документи надати у посвідчених копіях)

- Документи, які містять у собі вільні зразки почерку та підписів ОСОБА_14 у кількості 10 окремих документів за 2025 рік, (що можуть міститися у заявах, службових записках, автобіографії, тощо).

Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.

Відповідно до частини 1 ст.166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.

Слідчий суддя ОСОБА_1