печерський районний суд міста києва
Справа № 757/49516/25-п
05 листопада 2025 року м. Київ
Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Учасники судового провадження:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
21.09.2025 о 23 год. 30 хв. у м. Києві по вул. Бойчука, 18 водій ОСОБА_1 керувала автомобілем «Nissan Juke» д.н.з. НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився зі згоди водія із застосуванням спеціального технічного засобу «Drager Alcotest 7510», результат огляду позитивний 0,41‰, (тест 1549). ОСОБА_1 з результатом огляду не згодна, у зв'язку з чим останню було доставлено для проходження огляду до медичного закладу. Огляд проводився у встановленому законом порядку зі згоди водія лікарем наркологом у КНП «КМНКЛ «Соціотерапія», за адресою: м. Київ, вул. Чорних Запорожців, 20, висновок № 004742 від 22.09.2025. Огляд зафіксовано на бодікамери інспекторів патрульної поліції № 476687, № 472094. Вказаними діями ОСОБА_1 порушила вимоги п. 2.9а ПДР, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 проти обставин викладених у протоколі заперечила, підтримала подані раніше письмові пояснення, у яких зазначила, що дійсно 21.09.2025 близько 23 год. 00 хв. вийшла від подруги та сіла у свій припаркований неподалік автомобіль «Nissan Juke» д.н.з. НОМЕР_2 на місце водія, увімкнула аварійну сигналізацію та здійснювала виклик драйвера, оскільки вживала у цей вечір невелику кількість алкоголю. Крім того, наголошувала, що відеозапис з боді камер поліцейських не вівся від самого початку, а починається вже з моменту, коли поліцейський тримає у руках її водійське посвідчення. Також, зазначила, що ознаки алкогольного сп'яніння у неї виявлено вже у автомобілі поліцейських, по дорозі на АЗС. Відтак, огляд на стан сп'яніння було запропоновано пройти на підставі здійсненого виклику драйвера через додаток «Uklon», тобто до безпосереднього виявлення ознак вживання алкоголю. За такого, наголошує, що транспортним засобом не керувала, та просить закрити провадження у справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , дослідивши матеріали додані до адміністративного протоколу, переглянувши відеозапис з місця події, доходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.
Згідно положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (частини 1, 2 статті 251 КУпАП).
При вирішенні питання щодо доведеності вини особи у скоєнні, в тому числі й адміністративного правопорушення, слід виходити з положень ст. 62 Конституції України про те, що обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи мають тлумачитись на її користь.
Європейським судом з прав людини при доведенні обставин справи активно застосовується стандарт «поза розумним сумнівом» (рішення ЄСПЛ від 21.07.2011 по справі «Коробов проти України», рішення від 18.06.2015 у справі «Ушаков проти України», п. 86 рішення від 11.07.2013 у справі «Вєрєнцов проти України»).
Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною «поза розумним сумнівом», версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду.
Окремим видом адміністративних правопорушень (проступків) є правопорушення на транспорті, в тому числі порушення, вчиненні під час дорожнього руху.
Пунктом 2.9.а Правил дорожнього руху (далі Правила) водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння є адміністративним правопорушенням та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Підстави та порядок виявлення у водіїв транспортних засобів, в тому числі алкогольного сп'яніння, передбачені ст. 266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція).
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.п. 2, 3 4, 7 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану, а саме: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з п.п. 3-4 розділу ІІІ цієї Інструкції, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я з метою встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. (п. 9 розділу ІІІ Інструкції).
Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у п. 12 цього розділу (п.п. 12-13 розділу ІІІ Інструкції).
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду (п. 15 розділу ІІІ Інструкції).
Пунктом п. 17 розділу ІІІ Інструкції, визначено, що зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
Відповідно до положень п. 22 розділу ІІІ вказаної Інструкції, висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 461143 21.09.2025 о 23 год. 30 хв. у м. Києві по вул. Бойчука, 18 водій ОСОБА_1 керувала автомобілем «Nissan Juke» д.н.з. НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився зі згоди водія із застосуванням спеціального технічного засобу «Drager Alcotest 7510», результат огляду позитивний 0,41‰, (тест 1549). ОСОБА_1 з результатом огляду не згодна, у зв'язку з чим останню було доставлено для проходження огляду до медичного закладу. Огляд проводився у встановленому законом порядку зі згоди водія лікарем наркологом у КНП «КМНКЛ «Соціотерапія, за адресою: м. Київ, вул. Чорних Запорожців, 20, висновок № 004742 від 22.09.2025. Огляд зафіксовано на бодікамери інспекторів патрульної поліції № 476687, № 472094.
До протоколу доданий висновок з КНП «Київська міська наркологічна клініка «Соціотерапія» № 004742 від 22.09.2025 за підписом лікаря ОСОБА_2 , згідно якого ОСОБА_1 21.09.2025 о 23 год. 50 хв. перебувала у стані алкогольного сп'яніння (0,37‰).
Відеозаписом з бодікамер інспекторів патрульної поліції № 476687, № 472094 зафіксовано, як поліцейський підходить до транспортного засобу «Nissan Juke» д.н.з. НОМЕР_2 , який знаходиться на узбіччі з увімкненим аварійним сигналом та з увімкненим ближнім світлом фар. За кермом зазначеного транспортного засобу на місці водія перебувала ОСОБА_1 , пристебнута паском безпеки.
У ході спілкування працівником поліції виявлено у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим, останній як водію транспортного засобу «Nissan Juke» д.н.з. НОМЕР_2 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest» або в закладі охорони здоров'я. ОСОБА_1 погодилась пройти огляд за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest 7510», жодних заперечень з приводу того, що не є водієм, чи що не керувала даним транспортним засобом не висловила, про те, що бажає скористатися послугами драйвера не повідомила.
Відтак заперечення ОСОБА_1 у цій частині є неспроможними та жодним чином не підтверджуються відеоматеріалами.
Також відеозаписом зафіксовано, що працівник поліції оглянув прилад «Drager Alcotest 7510», надав для огляду ОСОБА_1 запакований мундштук за допомогою якого здійснюється перевірка на визначення стану алкогольного сп'яніння, зробив контрольний забір повітря, та у відповідності до вимог закону роз'яснив принцип та порядок проведення такої перевірки.
ОСОБА_1 пройшла огляд стан алкогольного сп'яніння. Після продуття, працівники поліції повідомили ОСОБА_1 результати огляду - 0,41‰, що перевищують допустиму норму. (23:44:43 хв. відеозапису).
На запитання працівника поліції, чи згодна ОСОБА_1 з результати проведеного огляду, остання висловила свої заперечення згідно показників газоаналізатору. Після чого поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 , що у разі її незгоди з результатом огляду за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest», остання має право пройти огляд у закладі охорони здоров'я та пояснив порядок його проходження. Після чого, ОСОБА_1 погодилася проїхати до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння (23:47:51 хв. відеозапису).
Також відеозаписом зафіксовано, що працівниками поліції доставлено ОСОБА_1 для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння до закладу охорони здоров'я КНП «КМНКЛ «Соціотерапія». Лікарем ОСОБА_2 проведено поверхневий огляд ОСОБА_1 зафіксовано клінічні ознаки перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння та запропоновано пройти медичний огляд для встановлення стану алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest», пояснивши принцип та порядок проведення такої перевірки, на що ОСОБА_1 погодилася, підписала згоду на проходження огляду установленої форми. Результат огляду позитивний 0,37‰ (00:23:10 хв. відеозапису ).
За результатами дослідження встановлено, що ОСОБА_1 21.09.2025 о 23 год. 55 хв. перебувала у стані алкогольного сп'яніння (0,37‰), висновок № 004742 від 21.09.2025.
Як вбачається з матеріалів, долучених до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 461143 ОСОБА_1 роз'яснено її права та обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП.
Матеріали справи не містять доказів про суттєві порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколів про адміністративне правопорушення та вимоги ч. 2 ст. 251, ст. ст. 256, 262, 266, 268 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» поліцейськими дотримано.
Відеозапис із нагрудного відеореєстратора інспектора є доказом, що може підтверджувати факт вчинення водієм порушення Правил дорожнього руху (постанова КАС ВС у справі № 678/991/17 від 15.11.2018).
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Досліджений судом відеозапис є інформативним і не вказує на упередженість чи суб'єктивне ставлення працівників поліції до ОСОБА_1 , ними роз'яснено права особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, підстави для проходження огляду на стан сп'яніння і наслідки відмови від його проходження. Інформації, що міститься на відеозаписі, достатньо для того, щоб зробити висновок про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за такого заперечення ОСОБА_1 у цій частині є неспроможними.
За такого, вина ОСОБА_1 повністю підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, а саме даними, які містяться в:
-протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 461143 від 22.09.2025;
-результатах проведення тесту на стан алкогольного сп'янінні за допомогою газоаналізатора «Drager Alcotest 7510» №ARMF-0332», результат огляду позитивний 0,41‰, (тест 1549);
-висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування від впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 004742 від 22.09.2025;
-постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5775739 від 21.09.2025;
- відео з бодікамер інспекторів патрульної поліції № 476687, № 472094.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши долучені до матеріалів справи докази, суд приходить до висновку, про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особою у стані алкогольного сп'яніння.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд, у відповідності до положень ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення яке носить суспільно небезпечний характер, дані про особу правопорушника, а тому, вважає необхідним призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 130,ст.ст. 279, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушницею не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушниці стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Світлана ГРЕЧАНА