Номер провадження 3/754/4315/25
Справа №754/17875/25
Іменем України
04 листопада 2025 року місто Київ
Суддя Деснянського районного суду м. Києва Татаурова І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Деснянського УП ГУНП у м. Києві стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, з середньою освітою, не працює, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст. 173-2 ч. 1, 173-8 ч. 2 КУпАП,
23.10.2025 до Деснянського районного суду м. Києва, надійшли матеріали справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 ч. 1, ст. 173-8 ч. 2 КУпАП стосовно ОСОБА_1 ЄУНСС: 754/17875/25 (НП: 3/754/4315/25), ЄУНСС: 754/17878/25 (НП: 3/754/4317/25), ЄУНСС: 754/17881/25 (НП: 3/754/4319/25) та ЄУНСС: 754/17884/25 (НП: 3/754/4320/25).
Положеннями ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).
Відповідно до норм ст. 36 ч. 2 КУпАП якщо особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно п. 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації від 20.08.2019 №814, передбачено зокрема, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
З огляду на те, що до суду надійшли матеріали щодо декількох адміністративних правопорушень, вчинених однією особою, які розглядаються одним суддею та з метою всебічного та повного з'ясування усіх обставин справи, суд дійшов висновку про необхідність об'єднання справ про адміністративні правопорушення ЄУНСС: 754/17875/25 (НП: 3/754/4315/25), ЄУНСС: 754/17878/25 (НП: 3/754/4317/25), ЄУНСС: 754/17881/25 (НП: 3/754/4319/25) та ЄУНСС: 754/17884/25 (НП: 3/754/4320/25) в одне провадження для спільного розгляду.
Так, ОСОБА_1 , 30.09.2025 приблизно о 14:00 год за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство стосовно дружини ОСОБА_2 , а саме: вибивав двері до кімнати, погрожував фізичною розправою,бив ногами по ногам, виражався брутальною лайкою, перебуваючи з явними ознаками в стані алкогольного сп'яніння, чим завдав психологічної, економічної та фізичної шкоди.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, тобто вчинення домашнього насильства психологічного, економічного та фізичного характеру.
Крім того, ОСОБА_1 , 30.09.2025 приблизно о 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , не виконав вимогу термінового заборонного припису серії АА№029104 від 27.09.2025 складеного о 17:00 год терміном на 10 діб, а саме: зобов'язання залишити місце проживання, заборона на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи та заборона контактувати в будь-який спосіб з постраждалою особою, чим порушив умови термінового заборонного припису, повернувся та почав вибивати вхідні двері, погрожував словесно фізичною розправою.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-8 ч. 2 КУпАП, тобто невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Крім того, ОСОБА_1 , 03.10.2025 приблизно о 15:30 год. за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно дружини ОСОБА_2 , а саме: ображав нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, чим завдав психологічної шкоди.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, тобто вчинення домашнього насильства психологічного характеру.
Крім того, ОСОБА_1 , 03.10.2025 приблизно о 15:30 год. за адресою: АДРЕСА_1 , не виконав вимогу термінового заборонного припису серії АА№029104 винесеного о 17:00 год терміном на 10 діб, а саме: зобов'язання залишити місце проживання, заборона на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи та заборона контактувати в будь-який спосіб з постраждалою особою. Даний громадянин прийшов додому, бешкетував, вибивав двері, погрожував фізичною розправою дружині ОСОБА_2 .
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-8 ч. 2 КУпАП, тобто невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
ОСОБА_1 у судове засідання не був доставлений особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення або іншою уповноваженою особою, що перешкодило суду розглянути справу у строки, передбачені ст. 277 ч. 2 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, викликалась у судове засідання на загальних підставах.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні правопорушень визнав за обставин викладених в протоколах про адміністративні правопорушення, щиро покаявся зробив для себе належні висновки. Просив призначити стягнення у виді штрафу.
Крім визнання ОСОБА_1 своєї винуватості у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст. 173-2 ч. 1, 173-8 ч. 2 КУпАП, його винуватість підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №631596 від 30.09.2025;
- даними рапорта від 12.10.2025;
- даними копії заяви ОСОБА_2 від 30.09.2025;
- даними копії письмових пояснень ОСОБА_2 від 30.09.2025;
- даними копії термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА№029104 від 27.09.2025;
- даними копії термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА№484867 від 30.09.2025;
- даними копії форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 30.09.2025;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №631599 від 03.10.2025;
- даними рапорта від 12.10.2025;
- даними копії заяви ОСОБА_2 від 03.10.2025;
- даними копії письмових пояснень ОСОБА_2 від 03.10.2025;
- даними копії форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 03.10.2025;
- даними копії термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА№484799 від 03.10.2025;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №631600 від 03.10.2025;
- даними рапорта від 12.10.2025;
- даними заяви ОСОБА_2 від 03.10.2025;
- даними письмових пояснень ОСОБА_2 від 03.10.2025;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №631595 від 30.09.2025;
- даними рапорта від 12.10.2025;
- даними заяви ОСОБА_2 від 30.09.2025;
- даними письмових пояснень ОСОБА_2 від 30.09.2025.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суд з'ясував обставини, передбачені ст. 280 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши докази в справі, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 173-2 ч. 1, 173-8 ч. 2 КУпАП, доведена повністю зібраними по справі доказами в розумінні ст. 251 КУпАП, які оцінено судом у відповідності до норм ст. 252 КУпАП за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
В даному випадку більш серйозним правопорушенням з числа вчинених ОСОБА_1 є вчинення домашнього насильства психологічного, економічного та фізичного характеру, яке передбачене ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, що вказує на необхідність накладення стягнення в межах санкції ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.
Враховуючи обставини справи, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку, що необхідним й достатнім ОСОБА_1 , з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, буде адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до положень ст. 39-1 ч.1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Однак, беручи до уваги встановлені у справі обставини у їх сукупності стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , суд не вбачає підстав для направлення його на проходження типової програми для кривдників з особами, які вчиняють домашнє насильство.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а тому з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП, суд -
об'єднати справи про адміністративні правопорушення ЄУНСС: 754/17875/25 (НП: 3/754/4315/25), ЄУНСС: 754/17878/25 (НП: 3/754/4317/25), ЄУНСС: 754/17881/25 (НП: 3/754/4319/25) та ЄУНСС: 754/17884/25 (НП: 3/754/4320/25) стосовно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст.ст. 173-2 ч. 1, 173-8 ч. 2 КУпАП, в одне провадження.
Об'єднаній справі присвоїти ЄУНСС: 754/17875/25 (НП: 3/754/4315/25).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 173-2 ч. 1, 173-8 ч. 2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 (шістсот вісімдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 ч.ч. 1, 2 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 291 КУпАП.
Суддя: І. М. Татаурова