Справа № 120/9107/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Дончик Віталій Володимирович
Суддя-доповідач - Матохнюк Д.Б.
05 листопада 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Матохнюка Д.Б.
суддів: Граб Л.С. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
у липні 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» (ТОВ «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ») звернулось в суд з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Вінницькій області (ГУ ДПС у Вінницькій області) в якому просило:
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області від 11.01.2024 №127 про відповідність ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" критеріям ризиковості платника податку;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Вінницькій області виключити ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
17 січня 2025 року Вінницький окружний адміністративний суд прийняв рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Не погоджуючись з судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Заслухавши, суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 11.01.2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Вінницькій області прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку №127, в зв'язку із відповідністю ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Підставою для винесення даного рішення, згідно довідника кодів податкової інформації, затвердженого Наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 року №17, слугувало наступне:
-код 06 - платник податку задіяний у здійсненні групою платників податку, у тому числі щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, циклу операцій один з одним щодо придбання/реалізації одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги;
- код 11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
В якості інформації, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку у рішенні зазначено: тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 04.10.2023 року по 16.11.2023 року, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 30064828 (ТОВ "ЛІТМА"); тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.10.2023 року по 20.12.2023 року, з 01.10.2023 року по 20.12.2023 року, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 43413041 (ТЗОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ"); тип операції - постачання, період здійснення господарської операції - з 16.10.2023 року по 16.10.2023 року, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 43413041 (ТЗОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ").
Не погодившись з таким рішенням позивач оскаржив його до Вінницького окружного адміністративного суду.
За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України (ПК України) встановлено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.62.1 ст.62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статі 39 цього Кодексу.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, у силу вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, що передбачено пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України.
Так, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно п. 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1165 від 11.12.2019р. (Порядок №1165).
Згідно пункту 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
-виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
- відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Так, комісія прийняла спірне рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
На момент прийняття спірного рішення, Критерії ризиковості платника податку визначені додатком 1 до Порядку №1165.
Згідно додатку № 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема п. 8 "У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС".
Таким чином, підставами для прийняття оскаржуваного рішення є:
- відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів) оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
- накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;
- постачання товарів (послуг) платнику податку, щодо якого прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковостиі платника податку;
- постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку.
Наказом ДПС України №17 від 11.01.2023 року затверджений довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, до переліку якого входять, окрім інших, коди:
06 - платник податку задіяний у здійсненні групою платників податку, у тому числі щодо яких прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, циклу операцій один з одним щодо придбання/реалізації одного й того ж товару/послуги для формування штучного обсягу такого товару/послуги;
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Так, підставою для прийняття оскаржуваного рішення слугувало наступне:
-тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 04.10.2023 року по 16.11.2023 року, код УКТЗЕД 6401, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 30064828 (ТОВ "ЛІТМА");
- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.10.2023 року по 20.12.2023 року, код УКТЗЕД 1602323000, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 43413041 (ТЗОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ");
- тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 01.10.2023 року по 20.12.2023 року, код УКТЗЕД 0203291300, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 43413041 (ТЗОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ");
- тип операції - постачання, період здійснення господарської операції - з 16.10.2023 року по 16.10.2023 року, код УКТЗЕД 8427201900, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 43413041 (ТЗОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ").
При цьому, обрані товари за кодами УКТЗЕД:
-6401 - водонепроникне взуття з підошвою і верхом з гуми або пластмаси, який не прикріплюється до підошви і не з'єднується з нею ні нитковим, ні шпильковим, ні гвіздковим, ні гвинтовим, ні будь-яким іншим подібним способом;
-1602323000 - які містять 25 мас. % або більше, але менш як 57 мас .% м'яса чи субпродуктів свійської птиці;
- 0203291300 - корейка та її відруби, необвалені;
- 8427201900 - інші.
Отже, встановлення відповідності платника податків критеріям ризиковості, податковим органом обумовлена операціями з придбання та постачання у контрагентів ТОВ "ЛІТМА" та ТЗОВ "ВТ ДЕВЕЛОПМЕНТ".
Однак, норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певними постачальниками товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону щодо формування витрат та податкового кредиту, тому платник податків (покупець товарів (робіт, послуг)) не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента за умови, якщо судом не було встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.
Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2022 року у справі №160/3364/19.
Таким чином, позивач не може нести відповідальність за невиконання його контрагентами своїх зобов'язань, адже поняття “добросовісний платник», що вживається у сфері податкових правовідносин, жодним чином не передбачає виникнення у платника податків додаткового обов'язку з контролю за дотриманням його контрагентом правил оподаткування.
У даному випадку, платник не наділений повноваженнями податкового контролю для виконання функцій, покладених на податкові органи, а тому, відповідно, і не може володіти інформацією відносно виконання контрагентом податкових зобов'язань.
Тобто, платник податків не повинен зазнавати негативних наслідків за можливу неправомірну діяльність його контрагента.
Відтак, віднесення позивача до ризикових платників з тих підстав, що підприємство мало господарські стосунки із платниками податків, по відношенню до яких податковим органом прийнято рішення про відповідність останніх критеріям ризиковості є безпідставним.
Стосовно іншої підстави, що слугувала включенню позивача до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, колегія суддів зазначає наступне.
Так, 27.09.2023 року між ТОВ "ЛІТМА" (Постачальник, Продавець) та ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" (Покупець) укладений договір поставки №2023/09/27-ЛТ від 27.09.2023 року, відповідно до п. 1.1. Постачальник зобов'язується систематично протягом строку дії Договору постачати і передавати у власність Покупця Товар, визначений у Специфікації до цього договору, а Покупець прийняти та своєчасно здійснювати його оплату на умовах договору.
Відповідно до п. 5.1. загальна сума даного Договору складає загальну вартість поставленого Товару, яка зазначена в усіх рахунках-фактурах, які були виставлені Постачальником для оплати Покупцю по даному Договору та інших додатках до цього Договору та у видаткових накладних Постачальника.
27.09.2023 року ТОВ "ЛІТМА" та ТОВ "ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ" уклали Специфікацію до Договору Поставки №2023/09/27-ЛТ, де узгодили найменування Товару "Гумові чоботи, кількість пар 125 000, ціна за одиницю 399 грн., загальна вартість, з ПДВ 49 875 000,00 грн. Умови поставки: DDP: м. Хмельницький, вул. Чорновола, 39. Умови оплати: попередня оплата Покупцем 70% вартості товару згідно рахунку, виставленого Постачальником, та оплата 30% за день до відвантаження товару згідно графіку.
На виконання вимог договору, продавцем 04.10.2023, 13.10.2023, 24.10.2023, 27.10.2023, 31.10.2023, 01.11.2023, 16.11.2023 здійснено поставку визначеного у специфікації до договору поставки товару.
Із змісту оскаржуваного рішення встановлено, що у контролюючого органу виникли сумніви щодо наявності складських можливостей у позивача, оскільки останнім накопичено значну кількість товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності, що і стало підставою для включення позивача до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Заперечуючи такі доводи контролюючого органу позивачем у їх спростування надано договорами складського зберігання №14/03/23 від 14.03.2023, №16/03/23 від 16.03.2023 року та №27/03/23 від 27.03.2023 року.
З цього приводу колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, 14.03.2023 року між Житомирським комунальним комерціалізованим підприємством “М'ясомолторг» Житомирської обласної ради (Виконавець) та ТОВ “ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» (Замовник) укладений Публічний договір складського зберігання №14/03/23.
Згідно п.1.1 Публічного договору в порядку та на умовах визначених цим Договором Виконавець зобов'язується за плату надавати Замовнику послуги із публічного складського зберігання товару (майно)
Відповідно до п. 2.7. Публічного договору виробниче приміщення Виконавця знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Павла Сингаївського, 3.
16.03.2023 року між Житомирським комунальним комерціалізованим підприємством “М'ясомолторг» Житомирської обласної ради (Виконавець) та ТОВ “ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» (Замовник) укладений Публічний договір складського зберігання №16/03/23.
Згідно п.1.1 Публічного договору в порядку та на умовах визначених цим Договором Виконавець зобов'язується за плату надавати Замовнику послуги із публічного складського зберігання товару (майно)
Відповідно до п. 2.7. Публічного договору виробниче приміщення Виконавця знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Павла Сингаївського, 3.
27.03.2023 року між Житомирським комунальним комерціалізованим підприємством “М'ясомолторг» Житомирської обласної ради (Виконавець) та ТОВ “ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» (Замовник) укладений Публічний договір складського зберігання №27/03/23.
Згідно п.1.1 Публічного договору зберігач приймає від замовника на зберігання товар за плату надавати замовнику зі зберігання товару замовника в холодильній камері з подачею холоду при температурному режимі - 12С * до - 18С * в камері №119
Відповідно до п. 3.0 Публічного договору, склад знаходиться за адресою: м. Житомир, вул. Павла Сингаївського, 3.
Тобто, наданими договорами підтверджено наявність у позивача складських можливостей на зберігання товарів за адресою у м. Житомир.
Разом з тим, згідно товарно - транспортних накладних №2406 від 31.10.2023 року, №2345 від 27.10.2023 року, № 2303 від 24.10.2023 року, № 2169 від 13.10.2023 року, №2073 від 04.10.2023 року, від 01.11.2023 року № 2653, від 16.11.2023 року №3039, у результаті господарської операції, що виникла між позивачем та ТОВ "ЛІТМА", останнім здійснено постачання товару, а саме 125 000 пар гумових чобіт, на загальну вартість 49875000 грн. з ПДВ, за адресою "вул. Чорновола, 39, м.Хмельницький".
В той же час, жодних доказів, які підтверджують наявність у позивача складських можливостей на зберігання товару саме у м.Хмельницькому, матеріали справи не містять та позивачем не вказується, що підтверджує доводи податкового органу щодо накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскаржуване рішення містить належну мотивацію підстав та причин віднесення товариства до ризикових платників податків, а тому у податкового органу були наявні законні підстави для прийняття оскаржуваного рішення про відповідність ТОВ “ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ», критеріям ризиковості платника на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, відтак рішення відповідача від 11.01.2024 №127 є правомірним та не підлягає скасуванню.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими у справі обставинами.
Колегія суддів звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД ЛАЙНС РІТЕЙЛ» залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 січня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Матохнюк Д.Б.
Судді Граб Л.С. Сторчак В. Ю.