Ухвала від 04.11.2025 по справі 568/1709/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 568/1709/25

Провадження № 2-а/568/12/25

04 листопада 2025 р. м.Радивилів

Радивилівський районний суд Рівненської області

в складі головуючої судді Троцюк В.О.

секретаря судового засідання Гуменюк Г.В.

розглянувши в порядку спрощеного письмового позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Радивилівської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №13 від 30 вересня 2025 року про притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП і провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Ухвалою суду від 16 жовтня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі. Одночасно було вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами.

22 жовтня 2025 року від представника Радивилівської міської ради надійшла заява, в якій він вказує, що адміністративна комісія діє у відповідності до ст.215 КУпАП та є колегіальним органом, що утворюється при виконавчому комітеті місцевої ради для розгляду справ про адміністративні правопорушення. За вказаних обставин адміністративна комісія не може самостійно виступати стороною у справі. за вказаних обставин, вважає що до участі у справі необхідно залучити Радивилівську міську раду.

Ухвалою суду від 29 жовтня 2025 року вирішено здійснити перехід від розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання.

В судове засідання учасники справи не з'явились.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вирішуючи питання залучення до участі в справі як співвідповідача Радивилівську міську раду суд враховує наступне.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що делеговані повноваження - повноваження органів ви

конавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Частинами першою та другою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Згідно з підпунктом 4 пункту «б» частини першої статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: розгляд справ про адміністративні правопорушення, віднесені законом до їх відання; утворення адміністративних комісій та комісій з питань боротьби зі злочинністю, спрямування їх діяльності.

Стаття 214 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Розмежування компетенції органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення» визначає, що адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад вирішують усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених цим Кодексом до відання інших органів (посадових осіб).

Згідно вимог ст. 215 КУпАП адміністративні комісії утворюються відповідними органами місцевого самоврядування у складі голови, заступника голови, відповідального секретаря, а також членів комісії. В адміністративних комісіях при виконавчих органах міських рад є посада звільненого відповідального секретаря комісії. Порядок діяльності адміністративних комісій встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.

У силу вимог частини першої статті 218 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема 149-152 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 219 КУпАП виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 152 КУпАП.

Відтак, нормами чинного законодавства встановлено чітке розмежування повноважень, наданих до відання адміністративних комісій при виконавчих органах міських рад, та належних до компетенції виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад щодо притягнення до відповідальності за статтею 152 КУпАП.

Частиною першою статті 288 КУпАП передбачено, що постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено, зокрема, постанову адміністративної комісії - у виконавчий комітет (а у населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) відповідної ради або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.

Отже, адміністративна комісія є колегіальним органом та за своїми функціональними повноваженнями є самостійним суб'єктом владних повноважень, який наділений владними управлінськими функціями на притягнення осіб до адміністративної відповідальності та рішення якого можуть бути оскаржені в установленому КУпАП порядку.

Із матеріалів справи вбачається, що справа про притягнення позивача до адміністративної відповідальності розглядалась адміністративною комісією при виконавчому комітеті Радивилівської міської ради, враховуючи надані повноваження відповідно до статті 218 КУпАП.

У той же час, частина третя статті 46 КАС України визначає, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, у розумінні КАС України, суб'єкт владних повноважень не обов'язково має статус юридичної особи. Такий суб'єкт визначається за наявність у останнього владних управлінських функцій, якими безумовно наділена адміністративна комісія.

Таким чином, з метою об'єктивного і всебічного розгляду справи суд вважає за доцільне залучити до участі у справі співвідповідача - Виконавчий комітет Радивилівської міської ради, оскільки адміністративна комісія створена та діє при виконавчому комітеті Радивилівської міської ради.

Як зазначив Верховний Суд у своїй постанові від 16 листопада 2020 року по справі №149/1698/17 позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Звертаючись до суду з адміністративним позовом, позивач зазначає відповідачем особу, яка, на його думку, повинна відповідати за позовом, проте під час розгляду справи він може заявити клопотання про заміну неналежного відповідача належним. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.

Керуючись ст. 48, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі в справі як співвідповідача Виконавчий комітет Радивилівської міської ради.

Запропонувати співвідповідачу з урахуванням особливостей розгляду справ даної категорії, визначених ст.286 Кодексу, у п'ятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову.

Копія відзиву з доданими до нього документами повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням відзиву до суду.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розгляд справи відкласти на судове засідання для розгляду справи по суті на 11 годину 00 хвилин 11 грудня 2025 року в приміщенні Радивилівського районного суду Рівненської області (вул.І.Франка, 8 м.Радивилів, Рівненська область).

Копію ухвали направити сторонам у справі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на сторінці офіційного вебпорталу судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http:// rdv.rv.court.gov.ua

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя В.О. Троцюк