Постанова від 05.11.2025 по справі 420/9328/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/9328/25

Перша інстанція: суддя Марин П.П.,

повний текст судового рішення

складено 30.06.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурія О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання підготувати та подати до територіального пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

31.03.2025 позивач - ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо письмової відмови за вих. №943/5396 від 12.03.2025 в оформленні і поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої (нової) довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (іпн: НОМЕР_1 ), розрахованого відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-Х11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, a також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 2023 рік для проведення з 07.01.2025 перерахунку основного розміру пенсі;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену (нову) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням у ній посадового окладу і окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів, для здійснення перерахунку пенсії з 07.01.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що він має статус ветерана війни - особи з інвалідністю 2-ї групи внаслідок війни та з 07.01.2025 отримує пенсію, у зв'язку із чим 10.02.2025 звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення виходячи із розрахунку розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023, але листом від 12.03.2025 відповідач протиправно відмовив у задоволенні вказаної заяви.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2025, ухваленим в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/9328/25 від 02.07.2025 повністю, і ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги, у відповіді на відзив на апеляційну скаргу та у додаткових поясненнях, апелянт зазначає, суд першої інстанції під час розгляду справи не застосував правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, який в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України та частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» обов'язково враховується судом під час вирішення спору, що виник в цій справі.

Вказує апелянт і про те, що суд першої інстанції не врахував того, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі позовні акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

На думку апелянта, суд першої інстанції безпідставно залишив поза увагою і той факт, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі №320/29450/24 визнано неправомірною і скасовано п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №481 про внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Пункт 2 постанови КМУ від 12.05.2023 №481 не відповідає нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого встановлено, що для обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням розрахунковою величиною є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Спірний пункт 2 постанови КМУ від 12.05.2023 №481 суперечить рішенню Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.04.2020 р. у справі № 826/9052/18, яке набрало законної сили 22.09.2020 та постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, залишеної без змін постановою Верховного Суду від 22.10.2022, за наслідком чого, зокрема, п.4 постанови Уряду України від 30.08.2017 № 704 відновлено у первісній редакції.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу посилаючись на доводи, що узгоджуються з висновками, викладеними в рішенні суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суд першої інстанції встановив та з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 14.06.2024 встановлена друга група інвалідності, та він з 23.11.2024 звільнений з військової служби.

26.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 було внесене подання до ГУ ПФУ в Одеській області про признання позивачу пенсії, яке отримане пенсійним органом 07.01.2025. До вказаного подання, окрім іншого, були додані грошовий атестат позивача станом на 23.11.2024, довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (додаток №8 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, з 07.01.2025 позивачу призначена пенсія по інвалідності (2-га група) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Відповідно до протоколу розрахунку за пенсійною справою позивача №1501036587, пенсія позивачу призначена в розмірі 80% грошового забезпечення та обчислена виходячи з посадового окладу - 4650 грн, окладу за військове звання - 1340 грн, надбавки за вислугу років (40%) - 2396 грн, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 26926,11 грн, всього - 35312,11 грн.

10.02.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з 07.01.2025, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», у розмірі 2684 грн, відповідно, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт (а.с.12).

Листом від 12.03.2025 за вих.№5369 (а.с.13) ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовив у задоволенні заяви позивача, посилаючись на те, що документи щодо розміру та складових грошового забезпечення для призначення пенсії складаються станом на день звільненні особи з військової служби.

Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позовних вимог щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивачу призначена з 07.01.2025 відповідно до Закону України №2262-ХІІ та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за №135/13402, виходячи з складових грошового забезпечення позивача, вказаного у грошовому атестаті та довідки про додаткові види грошового забезпечення.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, апеляційний суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі Закон №2262-ХІІ в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (в редакції постанови Правління ПФУ від 02.03.2023 №10-1) (надалі Порядок №3-1 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 розділу І Порядку №3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

За приписами п.п. 4 п. 2 розділу ІІ Порядку №3-1, до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи, зокрема як грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку).

Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008, і саме цей порядок передбачає складання довідок про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, спірним в цій справі не є, а ні зміст довідки, а ні грошового атестату позивача, які були підготовлені військовою частиною НОМЕР_2 та надіслані відповідачем в цій справі до територіального пенсійного органну разом із поданням про призначення пенсії.

Колегія суддів зазначає, що, скільки апелянту пенсія була призначена з 07.01.2025, у нього не виникло право на перерахунок цієї пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, зокрема через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, станом на 01.01.2023, який використовується для обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням.

Отже, посилання апелянта, як у позовній заяві, так і в апеляційній скарзі, на норми матеріального права та судові рішення суду касаційної інстанції, які стосується саме перерахунку пенсії, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на 01 січня відповідного року, який використовується для обчислення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, в цій справі є помилковим.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, внаслідок чого апеляційна скарга залишається без задоволення, а оскаржуване судове рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327-329 КАС України апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2025 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач К.В. Кравченко

Судді Н.В. Вербицька О.В. Джабурія