Єдиний унікальний номер: 378/1441/25
Провадження № 2-о/378/37/25
05 листопада 2025 року Ставищенський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Марущак Н. М.
присяжних Куцан Т. О.,
Лемешка В. П.
за участю секретаря Замші В. С., Гончарук Ю .С.
представника заявників ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в селищі Ставище справу за заявою ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Ставищенський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою,
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду з вказаною заявою, з посиланням на те, що вони (заявники) є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У ОСОБА_4 також залишився брат ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дружини та дітей у ОСОБА_4 не було.
13.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 був мобілізований до лав ЗСУ. Згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №127 від 04.05.2023 солдата ОСОБА_4 було зараховано на котлове забезпечення з 04.05.2023.
Згідно з довідкою №797 від 06.02.2024, виданою Військовою частиною НОМЕР_1 , солдат, колишній розвідник - санітар розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_4 дійсно в період з 25.05.2023 по 31.05.2023, 08.06.2023 по 19.06.2023, 16.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Часів Яр Бахмутського району Донецької області.
Сповіщенням сім'ї № 6/ОМР/1701 від 30.08.2023 ОСОБА_3 (заявника) було повідомлено про те, що його син - ОСОБА_4 зник безвісно 16.08.2023 в результаті ворожого штурму позицій в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області.
За заявою ОСОБА_3 по факту зникнення сина 02.09.2023 було внесено відомості до ЄРДР за №12023111030004202 за ч. 1 ст. 115 КК України, органом досудового розслідування виступає Бахмутський районний відділ поліції ГУНП в Донецькій області.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 18.08.2023 №233 снайпер (2 категорії) 1 розвідувального відділення 1 розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 та відповідно до журналу бойових дій вказаної військової частини за 19.08.2023 солдат ОСОБА_4 16.08.2023 зник безвісти.
В акті службового розслідування від 16.09.2023 викладеноінформацію із рапорту від 18.08.2023 командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_6 , відповідно до яког7о в ході ведення бойових дій о 07 годині 30 хвилин 16.08.2023 в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області зникли безвісти ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , та зафіксовані пояснення головного сержанта розвідувальної роти старшого сержанта ОСОБА_8 16.08.2023 (пп. 3.8.), водія 3 розвідувального відділення 1 розвідувального взводу розвідувальної роти солдата ОСОБА_9 (пп. 3.9.), бойового медика взводу 1 розвідувального взводу розвідувальної роти сержанта ОСОБА_10 (пп. 3.10.).
В пп. 3.11. Акту службового розслідування зроблено висновок, щосолдат ОСОБА_4 після штурмових дій противником 16.08.2023 в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області зник безвісти та на момент складання даного акту відомості про його місцезнаходження невідоме.
Отже, матеріали вказаного службового розслідування в сукупності між собою і іншими матеріалами справи формують припущення високого ступеню ймовірності про те, що ОСОБА_4 загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 в районі населеного пункту Богданівка, Бахмутського району, Донецької області.
Заявники просять суд оголосити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який народився в с. Ставище, Ставищенського району, Київської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , загиблим/померлим під час виконання бойового завдання в ході здійснення заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення, встановивши дату смерті: ІНФОРМАЦІЯ_4 та місце смерті: село Богданівка, Бахмутський район, Донецька область.
Ухвалою судді Ставищенського районного суду Київської області від 10 жовтня 2025 року відкрито провадження по справі та призначено судовий розгляд (а. с. 58).
Заявники в судове засідання не прибули, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином (а. с. 72, 73, 102, 103).
В судовому засіданні 31.10.2025 представник заявників ОСОБА_1 в режимі відеоконференції вимоги по заяві підтримав, підтвердив обставини, викладені в заяві, звернув увагу суду на ту обставину, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, активні бойові дії в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області, в районі якого під час виконання бойового завдання зник безвісти ОСОБА_3 , велись з 24.02.2022 по 20.07.2024 року. Тому саме з 20.07.2024 необхідно обраховувати шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК, який на даний час сплинув, з урахування висновків в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2024 в справі № 755/11021/22.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України у судове засідання не прибув, про час і місце судового засідання вказане міністерство повідомлене належним чином (а. с. 87, 114), представником Міністерства оборони України через систему «Електронний суд» подано пояснення щодо викладених у заяві вимог (а. с. 74 - 81), в яких зазначено, що відповідно до ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій, з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, який триває по теперішній час. виходячи з положень частини другої статті 46 ЦК України, коли воєнні дії на території України не закінчилися та про закінчення воєнного стану в Україні не оголошено, особа може бути оголошена померлою лише через два роки, або з урахуванням конкретних обставин і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Звернення заявників до суду із заявою про оголошення фізичної особи померлою є передчасним і виключає можливість визнання особи померлою в порядку ч. 2 ст. 46 ЦК України. В акті службового розслідування викладені пояснення свідків про те, що військовослужбовець зник безвісти під час виконання бойового завдання. В даному акті та інших доданих документах зазначено, що військовослужбовця ОСОБА_4 вважати зниклим безвісти. При прийнятті рішення по даній справ, судом має бути враховано постанову Великої Палати Верховного Суду від 11.12.24 у справі №755/11021/22. По даній справі необхідно встановити, чи відноситься село Богданівка Бахмутського району Донецької області до територій, на якій ведуться бойові дії та чи являється дана територія окупованою на теперішній час.
Представник заінтересованої особи Ставищенського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а. с. 68, 70), вказаний відділ подав заяву про розгляд справи у відсутність представника відділу (а. с. 71, 115).
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника заявників - ОСОБА_1 та дослідивши письмові докази, вважає, що в задоволенні заяви слід відмовити, виходячи з наступного.
Встановлено, що заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого повторно 06.09.2023 Ставищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а. с. 18).
13.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 був мобілізований до лав ЗСУ. Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 04.05.2023 № 127 солдата ОСОБА_4 призначено розвідником-санітаром 1 розвідувального відділення 1 розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується даними акту службового розслідування, викладених в пунктах 3.3, 4.2 акту (а. с. 30 - 35).
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №127 від 04.05.2023 солдата ОСОБА_4 було зараховано на котлове забезпечення з вечері з 04.05.2023 (а. с. 25).
Згідно з довідкою № 797 від 06.02.2024, виданою військовою частиною НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_4 дійсно в період з 25.05.2023 по 31.05.2023, 08.06.2023 по 19.06.2023, 16.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в населеному пункті Часів Яр Бахмутського району Донецькій області (а. с. 26).
31.08.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслав ОСОБА_3 сповіщення сім'ї № 6/ОМР/1701 від 30.08.2025 про те, що його син ОСОБА_4 зник безвісти 16.08.2023 в результаті ворожого штурму позицій в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області (а. с. 27).
01.09.2023 ОСОБА_3 звернувся до відділення поліції № 5 (смт. Ставище) Білоцерківського районного управління поліції ГУНП в Київській області із заявою по факту зникнення сина, в якій повідомив, що 16.08.2023 зник безвісти його син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є військовим військової частини НОМЕР_1 під час штурму в районі населеного пункту АДРЕСА_2 (а. с. 28).
За результатами вказаного звернення 01.09.2023 внесено відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною 1 статті 115 КК України, номер кримінального провадження 12023111030004202 (а. с. 29).
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, сформованого 02.10.2025, ОСОБА_4 зник на території бойових дій (під час воєнних дій), дата набуття статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин - 07.11.2023 (а.с. 109).
16 вересня 2023 року помічником командира 1-го розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 молодшим лейтенантом ОСОБА_11 (а. с. 30 - 35) складено акт службового розслідування (надалі акт) (а. с. 30 - 35), за результатами якого 16.09.2023 командиром військової частини НОМЕР_1 видано наказ за № 4160 (а. с. 47 - 48).
Відповідно до вказаного акту розвідник-санітар 1 розвідувального відділення розвідувального взводу розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_4 після штурмових дій противником 16.08.2023 в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області зник безвісти та на момент складання даного акту, відомості про його місцезнаходження невідоме (п. 3.11 акту).
В п. 6 акту зазначено перелік документів, на які наявне посилання в ньому, та які додані до акту (та додані заявниками до заяви): копія рапорту командира розвідувальної роти військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_6 від 18.08.2023 вх. №28940 (а. с. 36), витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно- господарської діяльності) від 18.08.2023 №2050 (а. с. 37 - 38), витяг із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 18.08.2023 № 233 (а. с. 39), витяг із журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 за 19.08.2023 року від 12.09.2023 №79Т (а. с. 40), письмові пояснення від 19.08.2023 ОСОБА_8 (а. с. 41) ОСОБА_9 (а. с. 43 - 44), ОСОБА_10 (а. с. 45 - 46).
Відповідно до пояснень головного сержанта розвідувальної роти старшого сержанта ОСОБА_8 16.08.2023 снайпер 1 розвідувального відділення 1 розвідувального взводу військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_7 та розвідник-санітар 1 вказаного відділення солдат ОСОБА_4 перебували на бойових позиціях, а саме на спостережному пункті поблизу позицій ворога в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області. Близько 07 год. 00 хв. ворог неодноразово проводив штурмові дії бойових позицій, на яких перебували вищевказані військовослужбовці. Після цього зв'язок з вказаними солдатами було втрачено і відновити його не вдалось. Пошукові заходи на вказаних вище бойових позиціях результату не дали. За командою командира роти на вказане місце була направлена група прикриття на чолі з ним. При прибутті на місце було виявлено, що внаслідок артилерійського обстрілу бойові позиції розвідувальної роти були зруйновані, а вищевказані військовослужбовці зникли безвісти. Проведеними заходами по обстеженню лісосмуги виявлено нікого не було. В зв'язку з постійним артилерійський обстрілом противником, продовжити пошукові дії з метою виявити останніх не представилось можливим (пп. 3.8. акту).
Відповідно до письмового пояснення водія 3 розвідувального відділення 1 розвідувального взводу розвідувальної роти солдата ОСОБА_9 16.08.2023 він разом з солдатом ОСОБА_7 та солдатом ОСОБА_4 перебували на бойових позиціях, а саме на спостережному пункті поблизу позицій ворога в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області. Близько 07 год. 00 хв. ворог неодноразово проводив штурмові дії бойових позицій, на яких перебував він та вищевказані військовослужбовці. Після ворожого артилерійського обстрілу він отримав поранення та надавши собі медичну допомогу втратив свідомість. Прийшовши до тями нікого з військовослужбовців, з якими він перебував на бойових позиціях він не побачив. Після самостійно дійшов до точки евакуації. Про місцезнаходження солдата ОСОБА_7 та ОСОБА_4 йому не відомо (пп. 3.9.акту).
Відповідно до журналу бойових дій військової частини НОМЕР_1 за ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання бойового завдання в районі Богданівка Бахмутського району Донецької області, близько 07 години 30 хвилин, 16.08.2023 року, в результаті ворожого штурму позицій було втрачено зв'язок з військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_4 . У подальшому, впродовж 16.08.2023-18.08.2023 року його місцезнаходження встановити не вдалося (пп. 3.6 акту).
Згідно з частинами третьою-четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Водночас, пункт 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940, деталізує положення статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та встановлює, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о) установленої форми; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о) установленої форми; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Заявники звернулись до суду із заявою про оголошення їх сина ОСОБА_4 , який зник безвісти під час виконання бойового завдання, померлим, посилаючись на необхідність отримання свідоцтва про смерть, отримання гарантованих державою виплат та інших соціальних пільг, пов'язаних із загибеллю військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, оформлення спадщини.
Оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) це судове визнання померлою фізичної особи, щодо якої за місцем її постійного проживання немає будь-яких відомостей про місце перебування протягом встановленого законом строку.
Оголошення фізичної особи померлою є припущенням її смерті (praesumptio mortis), що має наслідком припинення правосуб'єктності. Суд під час оголошення фізичної особи померлою достеменно не може встановити факт її смерті, а лише припускає це на підставі непрямих доказів або у зв'язку із тривалою безвісною відсутністю.
За змістом частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).
За змістом статті 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (станом на час виникнення правовідносин у цій справі):
- воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;
- бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння);
- воєнні дії - організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України;
- район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Відповідно бойові дії є однією із форм воєнних дій. Ці категорії співвідносять як ціле (воєнні дії) та частина (бойові дії). Тому воєнні дії, які законодавець згадує у частині другій статті 46 ЦК України, не обмежуються лише бойовими діями.
Збройний конфлікт - це збройне зіткнення між державами (міжнародний збройний конфлікт, збройний конфлікт на державному кордоні) або між ворогуючими сторонами в межах території однієї держави, як правило, за підтримки ззовні (внутрішній збройний конфлікт) (пункт 7 частини першої статті 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2469-VIII «Про національну безпеку України»).
Законодавець розмежовує категорії «воєнні дії», «збройний конфлікт» і «воєнний стан».
Частина друга статті 46 ЦК України послуговується категоріями «воєнні дії» і «збройний конфлікт», а не «воєнний стан». Тому немає підстав пов'язувати початок перебігу строків, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, із введенням, припиненням або скасуванням воєнного стану в Україні.
Такий правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі 755/11021/22 (провадження № 14-94цс24).
У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду виснувала, що шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території.
Отже, суди можуть використовувати дані, зокрема з вказаного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Велика Палата Верховного Суду наголошувала на тому, що обчислення шестимісячного строку, зазначеного у реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій - правовій визначеності.
У частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
Заявники звернулись до суду із заявою про оголошення їх сина ОСОБА_4 , який загинув під час виконання бойового в селі Богданівка Бахмутського району Донецької області - померлим.
З наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 18 серпня 2023 року №233 вбачається, що солдат ОСОБА_4 16.08.2023 вважається таким, що зник без вісти 16 серпня 2023 під час ворожого артилерійського обстрілу поблизу населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області (а. с. 39).
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, (розділу І Територій, на яких ведуться (велися) бойові дії) активні бойові дії в районі населеного пункту Богданівка Бахмутського району Донецької області, в районі якого під час виконання бойового завдання зник безвісти ОСОБА_3 , велись з 24.02.2022 по 20.07.2024 року.
Разом з тим, відповідно до розділу II зазначеного Переліку «Тимчасово окуповані російською федерецією території України» с. Богданівка Часовоярської міської територіальної громади Бахмутського району Донецької області - тимчасово окупована з 21.07.2024.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Суд враховує, що з даних, зазначених в Переліку, встановлено, що бойові дії в с. Богданівка Бахмутського району Донецької області велись з 24.02.2022 по 20.07.2024, проте в даному випадку необхідно враховувати, що з 21.07.2024 та станом на зараз зазначена територія є тимчасово окупованою.
З огляду на вище зазначене суд дійшов висновку, що оскільки тіло ОСОБА_4 знайдено не було, достовірних та беззаперечних доказів його загибелі заявниками не надано, та те, що наразі с. Богданівка Бахмутського району тимчасова окуповане, заява про оголошення ОСОБА_4 померлим є передчасною та у її задоволенні слід відмовити.
Керуючись ч. 2 ст. 46 ЦК Украни, ст. ст. 12, 13, 76, 81, 259, 264-265, 268, 293, 294, 308 ЦПК України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, Ставищенський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повне найменування учасників справи:
Заявниця: ОСОБА_2 , ( АДРЕСА_3 ).
Заявник: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ).
Заінтересована особа: Міністерство оборони України (місцезнаходження: м. Київ, проспект Повітряний Сил, 6).
Заінтересована особа: Ставищенський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у Білоцерківському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), (місцезнаходження: 09401, селище Ставище вул. Паркова, 3/2).
Повне рішення складено 05 листопада 2025 року.
Суддя Н. М. Марущак
присяжні: Куцан Т. О.
Лемешка В. П.