05 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 340/1154/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Брегей Р.І.) в адміністративній справі №340/1154/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про часткове визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
18.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (з урахуванням ухвали суду про виправлення описки), в якому просить суд, з урахуванням уточненого позову, визнати протиправним та скасувати рішення від 09.10.2024 №112750007576 щодо призначення пенсії з 02.10.2024 та зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію з дня встановлення інвалідності, з 20.05.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з датою призначення пенсії, оскільки вважає, що ним були подані всі документи, що були необхідні для призначення пенсії.
Ухвалою суду від 05.05.2025 до участі у справі залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якості другого відповідача.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09 жовтня 2024 року про призначення пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в частині встановлення дати початку періоду, за який нараховують і виплачують кошти.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 жовтня 2024 року про призначення пенсії по інвалідності в частині встановлення дати початку періоду, за який нараховують і виплачують кошти, врахувавши правовий висновок суду. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Здійснено розподіл судових витрат.
Не погоджуючись з рішення суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій посилалось на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що пенсія по інвалідності призначена відповідачем у відповідності до приписів ст. 45 Закону №1058, оскільки було здійснено розгляд зави позивача від 02.10.2024, а отже висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи та не ґрунтуються на нормах законодавства.
Учасники справи не скористалися правом подання відзиву на апеляційну скаргу.
Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1
20 травня 2024 позивачу встановлено безтерміновий стан інвалідності (3 група) (а.с.8).
04.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зі заявою про призначення пенсії по інвалідності (а.с.120). Заяву було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, яке 11 червня 2024 року відмовило у призначенні пенсії (а.с.120). Підстава - страховий стаж не досяг 13 років.
19.06.2024 позивач знову звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зі заявою про призначення пенсії по інвалідності (а.с.114). Заяву передали на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке 26 червня 2024 року відмовило у призначенні пенсії (а.с.114). Підстава - страховий стаж не досяг 13 років.
01.07.2024 ОСОБА_1 знову звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зі заявою про призначення пенсії по інвалідності (а.с.115). Заяву передали на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, яке 09 липня 2024 року відмовило у призначенні пенсії (а.с.115). Підстава - страховий стаж не досяг 13 рокі.
02.10.2024 позивач знову звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зі заявою про призначення пенсії по інвалідності (а.с.94-97).
Заяву передали на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, яке 09 жовтня 2024 року призначило пенсію по інвалідності з 02 числа того ж місяця і року (а.с.110).
Позивач не погоджуючись із датою з якої призначено пенсію звернувся до суду із цим позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково, дійшов висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повторно повинно розглянути питання щодо дати призначення пенсії, оскільки перше звернення позивача про призначення пенсії по інвалідності відбулось упродовж 3-х місяців з дня встановлення інвалідності.
Колегія суддів не погоджується з висновкам суду першої інстанції про задоволення позову з огляду на наступне.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058), передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону №1058, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Отже вказаними приписами чітко визначений строк призначення пенсії.
На виконання постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.02.2021 за № 339/35961, якою внесено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, органи Пенсійного фонду України застосовують екстериторіальний принцип призначення та перерахунку пенсій.
Принцип екстериторіальності передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій та прийняття відповідних рішень структурними підрозділами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
Згідно п.1.1 розділу І Порядку заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).
Відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Після прийняття рішення про призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Не є спірним, що позивачу 20.05.2024 встановлено ІІІ гр. інвалідності безстроково.
Як свідчать встановлені обставини справи, 02.10.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області зі заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Враховуючи принцип екстериторіальності, розгляд заяви та наданих документів передали на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області. 09.10.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області прийнято рішення №112750007576 про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 02.10.2024 (з дні звернення).
Дата призначення пенсії обґрунтована відповідачем приписами п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону №1058.
Колегія суддів погоджується з доводами відповідача -Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, що дата з якої призначена позивачу пенсія є дата звернення - 02.10.2024, оскільки звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Щодо посилання позивача на те, що він звертався до пенсійного органу та подавав необхідні документи, колегія суддів зазначає наступне.
Так дійсно, відповідно до матеріалів пенсійної справи (матеріали електронної справи), позивач декілька разів звертався до пенсійного органу із заявами про призначення пенсії по інвалідності, а саме: 04.06.2024; 19.06.2024; 01.07.2024.
За результатами розгляду цих заяв структурними підрозділами територіальних органів Фонду були прийняті рішення про відмову у призначенні пенсії, а саме: 11.06.2026 №112750007576 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області; 26.06.2024 №112750007576 Головного управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області; 09.07.2024 №112750007576 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області.
Жодне з цих рішень позивачем не було оскаржене. Вони не оскаржуються і в межах цієї справи, а отже перевіряти правомірність їх прийняття та стверджувати при зверненні для призначення пенсії позивачем були подані всі необхідні документи для її призначення, у суду відсутні правові підстави.
Крім того, порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2005 року №21-1, затвердженого на виконання наведеного вище Закону, встановлено наступне.
Згідно із пунктом 1.8 зазначеного Порядку, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).
Матеріали справи не містять доказів, що пенсійний орган на виконання п. 1.8 Порядку повідомляв позивача про надання необхідних документів. Звернення із заявою 02.10.2024 розглядалось як самостійно подане, а не у зв'язку з поданням додаткових документів.
Враховуючи вищезазначене, апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Дані обставини є підставою для скасування рішення суду першої інстанції, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, із прийняттям нового рішення у справі про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 травня 2025 року в адміністративній справі №340/1154/25 скасувати та ухвалити у справі нове судове рішення.
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 05 листопада 2025 року.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак