Постанова від 04.11.2025 по справі 160/1260/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/1260/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року

у справі № 160/1260/25

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 звернулись до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просили:

- визнати дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку щорічної одноразової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік вдовам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 інвалідів ІІ Світової війни, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії у порядку ст. ст. 7, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII - протиправними;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити у порядку ст. ст. 7, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII щорічну одноразову допомогу до Дня Незалежності за 2024 рік вдовам: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у розмірах: 11155,00 грн кожній;

- стягнути з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у порядку ст. ст. 7, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII щорічну одноразову допомогу до Дня Незалежності за 2023 рік на користь: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 у розмірах: 11805,00 грн кожній, а ОСОБА_2 , ОСОБА_8 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 у розмірах: 11155,00 грн кожній.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачки мають право на виплату разової грошової допомоги до Дня Незалежності України за 2024 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку щорічної одноразової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік вдовам ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 інвалідів ІІ світової війни, учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII щорічну одноразову допомогу до Дня Незалежності за 2024 рік ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що позивачки набули право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачала розмір щорічної разової допомоги до 5 травня для членів сім'ї померлих ветеранів війни у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Судом також враховано, що до ч.5 ст.15 цього Закону були внесені зміни, згідно яким встановлено щорічну разову грошову виплату до Дня Незалежності України, яка виплачується у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Врахувавши висновки Верховного Суду у постанові Верховного Суду від 05.03.2024 під час розгляду подібної справи №440/14216/23, суд зазначив, що своєю природою передбачена ч. 5 ст. 15 Закону №3551-XII виплата є щорічною разовою грошовою допомогою і приурочення її виплати до різних дат, зміна порядку її виплати, не змінює її природи саме як грошової допомоги членам сімей загиблих ветеранів війни. Відтак, суд дійшов висновку, що позивачки як члени сім'ї загиблих ветеранів війни мають право на виплату разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник вказує, що приписи Закону №3551-ХІІ в редакції Закону №2983-ІХ є чинними та підлягають до застосування у спірних правовідносинах; наполягає на відсутності підстав для виплати позивачкам щорічної разової грошової допомоги згідно ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачки є вдовами померлих інвалідів II світової війни, ліквідаторів аварії на ЧАЕС 1 категорії.

16.11.2024 позивачки через свого представника звернулися до відповідача із заявою, в якій просили нарахувати та виплатити їм як вдовам учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії згідно зі ст. ст. 7, 10, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII щорічну одноразову допомогу до Дня Незалежності у 2024 році у розмірі 5 мінімальних пенсій у 2024 році (2361,00 грн. х 5 = 11805,00 грн.).

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.12.2024 №66410-49409/КО-01/8-0400/24 відповідач повідомив, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії (щомісячного довічного грошового утримання). За даними Централізованої підсистеми «Звернення» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України заява про отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України ОСОБА_1 до органів Пенсійного фонду України не надавалася.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.12.2024 №66409-49409/КО-01/8-0400/24 відповідач повідомив, що ОСОБА_5 не перебуває на обліку в органах Пенсійного фонді України як отримувач пенсії (щомісячного довічного грошового утримання). За даними Централізованої підсистеми «Звернення» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України заява про отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України ОСОБА_5 до органів Пенсійного фонду України не надавалася.

Щодо заяви ОСОБА_7 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 12.12.2024 №66413-49409/КО-01/8-0400/24 повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України № 369 установлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24 серпня 2024 року у розмірі, зокрема, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону № 3551-XII, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге - 650 гривень. З урахуванням зазначеного, на серпень 2024 року ОСОБА_7 нарахована разова грошова допомога в розмірі 650,00 грн, яка виплачена разом із пенсією.

Щодо заяви ОСОБА_2 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 12.12.2024 №66414-49409/КО-01/8-0400/24 повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України № 369 установлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24 серпня 2024 року у розмірі, зокрема, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону № 3551-XII, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге - 650 гривень. З урахуванням зазначеного, на серпень 2024 року ОСОБА_2 нарахована разова грошова допомога в розмірі 650,00 грн, яка виплачена разом із пенсією.

Щодо заяви ОСОБА_6 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 12.12.2024 №66414-49409/КО-01/8-0400/24 повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України № 369 установлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24 серпня 2024 року у розмірі, зокрема, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону № 3551-XII, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге - 650 гривень. З урахуванням зазначеного, на серпень 2024 року ОСОБА_6 нарахована разова грошова допомога в розмірі 650,00 грн, яка виплачена разом із пенсією.

Щодо заяви ОСОБА_4 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 12.12.2024 №66418-49409/КО-01/8-0400/24 повідомило, що Постановою Кабінету Міністрів України № 369 установлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24 серпня 2024 року у розмірі, зокрема, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону № 3551-XII, дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, дружини (чоловіки) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге - 650 гривень. З урахуванням зазначеного, на серпень 2024 року ОСОБА_4 нарахована разова грошова допомога в розмірі 650,00 грн, яка виплачена разом із пенсією.

Щодо заяви ОСОБА_3 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 12.12.2024 №66420-49409/КО-01/8-0400/24 повідомило, що підставою для встановлення та виплати до пенсії підвищень, передбачених Законом № 3551-XII, а також надання грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законом № 3551-XII, є наявність відповідного посвідчення. Оскільки у електронній пенсійній справі ОСОБА_3 відсутнє посвідчення, яке б підтвердило право на отримання разової грошової виплати до Дня Незалежності України, нарахування зазначеної виплати ОСОБА_3 не здійснювалося.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку щорічної одноразової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік, позивачки звернулись до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до статті 2 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України. Права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни. Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Перелік пільг сім'ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України встановлений статтею 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема, однією із таких пільг є надання дружинам померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни щорічної разової грошової виплати.

Як правильно зазначено судом першої інстанції, відповідно до статті 15 Закону №3551-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV) щорічно до 5 травня членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

20 березня 2023 року прийнято Закон України № 2983-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань», який набрав чинності 15 квітня 2023 року та яким зміст ч.5 ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в новій редакції такого змісту:

«Щороку до Дня Незалежності України членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10, статті 10-1 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.».

Постановою Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2024 року № 369 установлено, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України виплачується до 24 серпня 2024 особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин в таких розмірах:

I групи - 3100 гривень;

II групи - 2900 гривень;

III групи - 2700 гривень;

учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1000 гривень;

особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, - 3100 гривень;

членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, - 650 гривень;

учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога - 450 гривень.

Запроваджена Законом № 2983-ІХ разова грошова виплата до Дня Незалежності України за своїм змістом та ознаками (щорічна періодичність; разовий характер; обов'язковість виплати; коло осіб, на яких поширюється) є аналогічною разовій грошовій допомозі до 5 травня, що виплачувалася щорічно членам сімей, зазначеним у пункті 1 статті 10, статті 10-1 цього Закону, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, та дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, до внесення Законом № 2983-ІХ відповідних змін до частини п'ятої статті 15 Закону № 3551-ХІІ.

Водночас частина п'ята статті 15 Закону № 3551-ХІІ в редакції Закону № 2983-ІХ змінена, зокрема через заміну дати, до якої приурочена така грошова виплата.

Ухвалюючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Верховний Суд у рішенні від 05 березня 2024 року у справі №440/14216/23 дійшов висновку, що скасування визначення розміру спірної допомоги на рівні закону та делегування повноважень з його визначення Кабінету Міністрів України не може вважатись рівноцінною заміною раніше встановлених пільг в розумінні статті 2 Закону №3551-XII і свідчить про звуження змісту та обсягу існуючих соціальних прав та невідповідність з цих підстав положень Закону №2983-IX статті 22 Конституції України.

Суд першої інстанції при цьому зауважив, із чим погоджується суд апеляційної інстанції, що обставини справи, що розглядається, є подібними до обставин справи №440/14216/23, оскільки питання щодо виплати разової грошової допомоги до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни та дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни регулюється одним розділом Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме: Розділом III «Пільги ветеранам війни та гарантії їх соціального захисту».

Водночас суд апеляційної інстанції враховує, що Велика Палата Верховного Суду переглянула та скасувала рішення Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 440/14216/23, виклавши інший правовий підхід щодо застосування відповідних положень законодавства.

За результатом розгляду апеляційної скарги органу пенсійного фонду на рішення Верховного Суду від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 440/14216/23 Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14 травня 2025 року дійшла, серед іншого, таких висновків: «приурочення зазначеної виплати до іншої дати з мотивів проведення декомунізації, про що чітко викладено в пояснювальній записці, не змінює і не може змінювати її природи саме як грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни, оскільки мета виплати такої соціальної допомоги не змінилася - надання матеріальної підтримки особам з інвалідністю внаслідок війни, вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві.

Оскільки фрагмент цієї статті «у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України» не є новелою у механізмі правового регулювання застосування згаданої виплати для ветеранів війни, тому є підстави для висновку, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України не є зміненою (за умовами та підставами виплати) щорічною разовою грошовою допомогою до 5 травня. Такий правовий результат досягнуто шляхом безпосереднього внесення змін до спеціального Закону № 3551-ХІІ, а не через внесення змін у бюджетне законодавство та надання відповідних повноважень Кабінету Міністрів України з метою подальшого ухвалення ним рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій.

За правовою природою грошову виплату до Дня Незалежності України не можна вважати новим видом соціального забезпечення для осіб з інвалідністю внаслідок війни чи учасників бойових дій, оскільки вона, хоча і відрізняється за назвою, порядком визначення розміру виплати, втім по суті є щорічною разовою грошовою допомогою певним суб'єктам - особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій, а приурочення її виплати до іншої дати і зміна порядку визначення її розміру не змінюють її природи саме як одного з видів соціальної допомоги - періодичної, одноразової виплати (допомоги) за рахунок бюджетних коштів певному колу осіб.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14.05.2025 у зразковій справі №440/12216/23 також зазначила, що Верховна Рада України під час формування соціальної політики держави відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України у законах самостійно визначає, зокрема, основи соціального захисту, та може збільшувати, зменшувати або перерозподіляти соціальні виплати й допомогу з урахуванням принципів пропорційності та соціальної справедливості.

Тимчасове обмеження окремих соціальних пільг (допомог) особам, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність та набули статусу ветеранів війни, а також членам їх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини 1 статті 6 Закону №389-VIII, може відбуватися за умови внесення змін до спеціального Закону № 3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць.

Також Велика Палата Верховного Суду у цій постанові зауважила, що передбачена частиною 5 статті 13 Закону №3551-XII щорічна разова грошова виплата не є основним грошовим забезпеченням, а є додатковою соціальною пільгою (виплатою), яка має разовий характер, є щорічною та поширюється на певне коло осіб.

Зазначена разова грошова виплата не належить до складових конституційного права громадян на соціальний захист, визначених у пунктах 1- 4 частини першої статті 46 Конституції України, які не можуть бути скасовані законом, а тому Верховна Рада України, як єдиний законодавчий орган влади в Україні, з огляду на існуючі фінансово-економічні можливості, шляхом ухвалення законів може змінити умови та порядок виплати такої соціальної пільги за умови дотримання конституційних норм та принципів.

Передбачена частиною п'ятою статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічна разова грошова виплата особам з інвалідністю внаслідок війни є видом державної допомоги в загальній системі соціального захисту населення. Така виплата має допоміжний та стимулюючий характер і надається з метою забезпечення створення належних умов для життєзабезпечення ветеранів війни, захисту їхніх інтересів відповідно до соціальної політики держави в цій сфері.

Оскільки нарахування разової грошової виплати особам з інвалідністю внаслідок війни встановлено законом і конкретно не визначено в Конституції України як складова права на соціальний захист, гарантованого її статтею 46, тому Верховна Рада України має певну свободу дій щодо законодавчого регулювання порядку надання цього виду державної допомоги.

Верховна Рада України у встановленому законом порядку та в межах її власних повноважень внесла зміни до спеціального Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме правила частини п'ятої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону № 2983-ІХ як спеціального закону, який прийнятий в умовах запровадження в Україні воєнного стану з метою реалізації заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів, недопущення втрат Державного бюджету України, забезпечення соціальної підтримки громадян з огляду на фінансові можливості держави.

Отже, з 15 квітня 2023 року по-іншому врегульована процедура здійснення виплати особам з інвалідністю внаслідок війни, передбаченої статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», шляхом внесення змін до спеціального законодавства, яке регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій.

Підсумовуючи, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що, здійснивши позивачу грошову виплату в розмірі 2900 грн., ГУ ПФУ застосувало правила частини п'ятої статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону № 2983-ІХ, яка є чинною як на момент виникнення спірних правовідносин, так і на час вирішення справи, неконституційною не визнавалася, що підтверджує те, що ГУ ПФУ діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначених законом. Суд же першої інстанції допустив порушення процесуальної норми частини четвертої статті 7 КАС України, помилково застосувавши до спірних правовідносин частину п'яту статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону №367-XIV, яка не є чинною».

Застосовуючи такі висновки Великої Палати Верховного Суду до відносин, що є спірними у цій справі, суд апеляційної інстанції зазначає, що з 15 квітня 2023 року по-іншому врегульована процедура здійснення виплати, передбаченої частиною 5 статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме: Верховна Рада України шляхом прийняття закону делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати порядок та визначати розмір разової грошової виплати особам, зазначеним в ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з повноваженнями уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Зміни в правовому регулюванні відбулися в умовах повномасштабного вторгнення, і делегування цих повноважень органу виконавчої влади забезпечує потрібну у цей період гнучкість, беручи до уваги надмірний фінансовий тягар на державу, який виник у зв'язку з необхідністю відсічі зовнішній агресії.

Політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України може регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги на підставі наданого йому Верховною Радою України права встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги.

Виходячи з наведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України слід враховувати висновки Великої Палати Верховного Суду, сформульовані у постанові від 14.05.2025 у зразковій справі №440/14216/23, як такі що є релевантними до спірних правовідносин.

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при визначенні розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності України слід застосовувати приписи частини п'ятої статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону №2983-ІХ.

Відтак, у спірних відносинах пенсійним органом не допущено протиправних дій щодо відмови у перерахунку (нарахуванні) та виплаті позивачкам щорічної одноразової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Суд першої інстанції об'єктивно не міг врахувати висновки Великої Палати Верховного Суду, які сформульовані у постанові від 14.05.2025 у зразковій справі №440/14216/23, оскільки зазначена постанова ухвалена після того, як суд першої інстанції прийняв оскаржуване рішення.

Водночас, з огляду на те, що чинне законодавство України не передбачає виплату разової грошової допомоги до Дня Незалежності України в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим відповідно до ст. 317 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 311, 315, 317, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 березня 2025 року у справі № 160/1260/25 - скасувати, ухвалити нове рішення.

В позові відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров