Постанова від 30.10.2025 по справі 280/3721/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3721/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.08.2025 ( суддя Сацький Р.В.) в адміністративній справі №280/3721/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький тепловозоремонтний завод" до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Запорізькій області до Державної податкової служби України, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області № 12795206/40297125 від 28.04.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 31.03.2025 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку - податкову накладну № 6 від 31.03.2025;

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року вимоги позову задоволено.

З апеляційною скаргою звернувся відповідач, в обґрунтування якої зазначив, що позивач не надав на розгляд Комісії необхідні документи для розгляду та прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Щодо позовних вимог про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну, реєстрацію якої було зупинено то вона є передчасною, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання Державної податкової служби України повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Апеляційним переглядом справи встановлено, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами економічної діяльності за КВЕД позивача зазначено: 33.17 Ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (основний); 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 88.99 Надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у.; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель; 30.20 Виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів.

Для ведення організаційної діяльності адміністративного персоналу ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» орендує нежитлове приміщення у приватного підприємця ОСОБА_1 згідно Договору майнового найму №1 від 26.06.2021, за адресою: 69067, м. Запоріжжя, вул. Демократична, буд.73, загальною площею 110,0 кв. м для використання під офіс.

Для ведення виробничої діяльності ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» орендує у ТОВ «ЗТРЗ» (ЄДРПОУ 42518543), згідно Договору оренди площі виробничих приміщень, який знаходиться у власності орендодавця № 09-22 від 26.09.2022, загальною площею 413,3 кв. м, інструментально-роздавальну майстерню ІМК-10, за адресою: 69041, м. Запоріжжя, пров. Вологодський, 30.

Відповідно до протоколу № 1/07-2017 загальних зборів учасників ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» від 18.07.2017 згідно Наказу № б/н від 11.10.2017. Генеральним директором Товариства призначений Перекрест Віталій Сергійович.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , а саме відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи: Керівник: Перекрест Віталій Сергійович, представник: Відющенко Віктор Іванович. Повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах Товариства надаються на підставі довіреностей, що оформлюються відповідно до норм чинного законодавства та передаються контрагентам при отриманні товару.

Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХРЕМПОСТАВКА» (Замовник) був укладений Договір № 2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, відповідно до пп 1.1 якого, Пiдрядник приймає на себе зобов'язання на свiй ризик i за завданням Замовника виконати з власних матеріалів роботи з поточного ремонту в об'ємi ПР-2 (Код ДКПП 33.17.11) локомотиву серії ТГМ6А № 1941. Безпосередній перелiк, об'єм, вартість робіт узгоджуються Сторонами в Додатках, що є невiд'ємними частинами Договору.

Замовник, в свою чергу, згідно пп 1.3 Договору, зобов'язується прийняти i сплатити Підряднику виконані відповідно до умов Договору роботи.

Місце виконання робіт, яке визначено згідно пп 1.4 Договору: Запорізька область, м. Запорiжжя, провулок Вологодський, 30, де і розташована виробнича база Підрядника.

Як зазначено в п 3.2 Договору, загальна сума Договору складає 1440000,00 грн (один мільйон чотириста сорок тисяч гривень 00 копійок), в тому числi ПДВ 240 000 грн (двiстi сорок тисяч гривень 00 копійок). Кiнцева вартість ремонту визначається пiсля складання i пiдписання сторонами дефектного Акту. Вона може бути як менше, так i бiльше загальної суми договору.

Згідно п 3.5.Договору Замовник здiйснює оплату робiт за Договором шляхом безготiвкового перерахування грошових коштiв на поточний рахунок Підрядника у наступному порядку:

- попередню оплату частини вартості робіт у розмiрi 40% вiд загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днiв з дати пiдписання уповноваженими представниками сторін договору на пiдставi вiдповiдного рахунку, виставленого Пiдрядником.

- здiйснює оплату частини вартості робiт у розмiрi 50% вiд загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днiв з дати підписання уповноваженими представниками сторін акта приймання-передачi виконаних робiт та на пiдставi вiдповiдного рахунку, виставленого Пiдрядником.

- здiйснює оплату частини вартості робіт у розмiрi 10% вiд загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днiв з дати пiдписання уповноваженими представниками сторін акту введення локомотива в експлуатацію та на пiдставi вiдповiдного рахунку, виставленого Пiдрядником.

Отже, відповідно до умов договору в частині порядку розрахунків, після підписання договору № 2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025, Підрядником був виписаний рахунок № 16 від 31.03.2025 та наданий Замовнику для проведення оплати.

31.03.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод», по рахунку фактурі № 16 від 31.03.2025 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передплати в сумі 576000,00 грн, в тому числі ПДВ 96000,00 грн, про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 3926530. Отримання коштів відображена в картці рахунка 6811 (інформаційне повідомлення про зарахування коштів, рахунок, картка рахунка 6811 додавались до пояснення).

По факту отримання передплати була виписана податкова накладна № 6 від 31.03.2025 на суму 576 000,00 грн, в тому числі ПДВ 96 000,00 грн, яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 01.04.2025 та отримано квитанцію № 9084050103 Документ прийнято. Реєстрація зупинена.

Відповідно до пп. 4.2 Договору, доставка тепловозу до мiсця виконання робiт здійснюється силами та засобами АТ «Укрзалiзниця» за рахунок Замовника, тому після оплати передплати згідно договору № 2-ТРП ДЛТ від 24.03.2025 Замовник розпочав підготовку до відправки тепловозу на виробничу базу Підрядника. На момент отримання передоплати та реєстрації податкової накладної тепловоз ще не прибув до м. Запоріжжя, а відповідно й ремонтні роботи не були розпочаті.

Квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.03.2025 реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. В якості підстави для зупинення реєстрації розрахунку коригування відповідачем вказано, що: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 02.12.2024 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=13.6303%, "Pпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

17 квітня 2025 року позивачем подано повідомлення про надання пояснень № 1 та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, у кількості 24 шт., що підтверджують суть господарської операції.

За результатом розгляду, наданих позивачем пояснення та копій документів, Комісією 22.04.2025 було направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, № 12772689/40297125 в якому зазначено про необхідність надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; відповідно до п. 5 додатку 1 договору № 2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 відсутній бухгалтерський облік спеціалізованої ремонтної бази-необхідного обладнання, інструментів для ремонту локомотиву; Відповідно до п. 3 додатку 1 договору № 2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 відсутня інформація та підтверджуючі документи.

Позивач 23.04.2025 надав на розгляд Комісії повідомлення № 1 про надання додаткових пояснень та/або копій документів, необхідних для розгляду прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, із додатками в кількості 11 шт. (Оборотно сальдові відомості по рахунках 10,11, Атестат виробництва UA2.276.340.01-22 від 06.12.2022, Атестат виробництва від 04 лютого 2025 р. № UA.AT. 188.0033-25, Атестат виробництва від 07 лютого 2025 р. № UA.AT. 188.0035-25, Декларація МТБ від 15.06.2022 під реєстровим № 4233, Відомості про об єкти оподаткування, Сертифікат виробництва від 07 лютого 2025 р. № UA.PN. 188.2153-25, Сертифікат відповідності № UA.QM.8О107.273.01-22 від 30.09.2022, Сертифікат Відповідності від 04 лютого 2025 р. № UA.PN. 188.2143-25, та додаткові пояснення до ПН 6 від 31.03.2025).

Рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області від 28.04.2025 № 12795206/40297125, відмовлено в реєстрації податкової накладної від 31.03.2025 № 6 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України..

Відповідно до пункту 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (Порядок № 1165) У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Положеннями пункту 10 Порядку № 1165 передбачено, що У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

В Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520 (пункти 4 та 5) передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

-договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Як визначено у пункті 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

-або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

-або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

-або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За змістом пункту 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

Досліджуючи матеріали справи встановлено, що між позивачем ТОВ «ЗТЗ»( Підрядник) та ТОВ «ТЕХРЕМПОСТАВКА» (Замовник) укладено Договір №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 року, відповідно до пп 1.1 якого, Підрядник приймає на себе зобов'язання на свій ризик і за завданням Замовника виконати з власних матеріалів роботи з поточного ремонту в об'ємі ПР-2 (Код ДКПП 33.17.11) локомотиву серії ТГМ6А №1941.

Місце виконання робіт ,яке визначено згідно пп 1.4 Договору : Запорізька обл, м.Запоріжжя, провулок Вологодський, 30, де розташована виробнича база Підрядника.

Як зазначено в п 3.2 Договору загальна сума Договору складає 1 440 000,00 грн (один мільйон чотириста сорок тисяч гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 240 000 грн (двісті сорок тисяч гривень 00 копійок.). Кінцева вартість ремонту визначається після складання і підписання сторонами дефектного Акту. Вона може бути як менше, так і більше загальної суми договору.

Згідно п 3.5.Договору Замовник здійснює оплату робіт за Договором шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника у наступному порядку:

- попередню оплату частини вартості робіт у розмірі 40% від загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками сторін договору на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником.

-здійснює оплату частини вартості робіт у розмірі 50% від загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками сторін акта приймання- передачі виконаних робіт та на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником.

- здійснює оплату частини вартості робіт у розмірі 10% від загальної вартості робіт впродовж 10 календарних днів з дати підписання уповноваженими представниками сторін акту введення локомотива в експлуатацію та на підставі відповідного рахунку, виставленого Підрядником.

Відповідно до пп 4.2 Договору Доставка тепловозу до місця виконання робіт здійснюється силами та засобами AT "Укрзалізниця" за рахунок Замовника, тому після оплати передплати згідно договору №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 р Замовник розпочав підготовку до відправки тепловозу на виробничу базу Підрядника .

Відповідно до умов договору в частині порядку розрахунків, після підписання договору №2-ТРП_ДЛТ від 24.03.2025 року, Підрядником був виписаний рахунок №16 від 31.03.2025 року та наданий Замовнику для проведення оплати.

31.03.2025року на розрахунковий рахунок №UA883348510000000002600119819, відкритий в Запорізькому ПУМБ "РЦ ЦЕНТРАЛЬНИЙ" на ім'я ТОВ «ЗТЗ», по рахунку - фактурі № 16 від 31.03.2025року від Замовника - ТОВ «ТЕХРЕМПОСТАВКА» надійшли грошові кошти в якості передплати в сумі 576 000,00 грн., в тому числі ПДВ 96 000,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 3926530 . Отримання коштів відображена в картці рахунка 6811 (інформаційне повідомлення про зарахування коштів, рахунок, картка рахунка 6811 додаються до пояснення).

Факт отримання передплати став підставою для формування податкової накладної №6 від 31.03.2025року на суму 576 000,00 грн., в тому числі ПДВ 96 000,00 грн, яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 01.04.2025р. та отримано квитанцію № 9084050103.

Вподальшому, реєстрація податкової накладної №6 від 31.03.2025року була зупинена.

17 квітня 2025 року позивачем подано повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, у кількості 24 шт., що підтверджують реальність господарської операції.

Вподальшому, за результатами розгляду наданих пояснень, позивачем отримано повідомлення № 12772689/40297125 від 22.04.2025року про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На виконання отриманого повідомлення, додатково позивачем на підтвердження наявності спеціалізована ремонтна бази, необхідне технологічне обладнання, інструменти та виробничі потужності, яких достатньо для виконання поточного ремонту локомотиву серії ТГМ6А №1941 надано: атестат виробництва зареєстрований у Реєстрі Системи сертифікації «Укрекспертиза» 06 грудня 2022 р. № UA2.276.340.01-22 , який дійсний до 05 грудня 2025 р. даний атестат підтверджує ,що наше підприємство має можливість надання якісних послуг з технічного обслуговування (ТО-2,ТО-3,ТО-4,ТО-5), поточного ремонту (ПР-1 ,ПР-2,ПР-3), капітального ремонту (КР-1,КР-2),капітального ремонту з продовженням строку(терміну)служби (КРП), модернізації тепловозів серій ТЕМ,ТГМ,ТГК,ЧМЕ(всіх модефікацій), ремонту їх устаткування,вузлів та деталей з дотриманням вимог нормативних, сертифікат управління якістю , зареєстрований у Реєстрі Системи сертифікації «Укрекспертиза» 30 вересня 2022 року № UA.QM.80107.273.01-22 , який дійсний до 29 вересня 2025 року, атестат виробництва зареєстрований в Реєстрі органу з сертифікації «СЕРТ АСУ» 04 лютого 2025 р. під реєстровим № UA.AT. 188.0033-25, який дійсний до 03.02.2028р.

Відповідно до якого виконання послуг з проведення ремонту мотовозів МПТ, дрезини ДГКу, автомотрис АГД,АДМ,АГВ, кранів залізничних дизель-електричних типів КДЕ, КЖДЕ, КЖ, КЖС, гідропередач «Лвів-3», ГМПМ-220,УГП-230,УГП-300,УГП-750,УГП-1200,ГП-300,дизельних двигунів 12VFE,HM3-238 проводиться відповідно до нормативних документів,з забезпеченням стабільності за показниками, Сертифікат управління якістю , зареєстрований Реєстрі органу з сертифікації «СЕРТ АСУ» 04 лютого 2025 р. під реєстровим № UA.PN. 188.2143-25, який дійсний до 03.02.2028року, атестат виробництва зареєстрований в Реєстрі органу з сертифікації «СЕРТ АСУ» 07 лютого 2025 р. під реєстровим № UA.AT. 188.0035-25, який дійсний до 06.02.2028р.

Відповідно до якого виконання послуг з проведення капітального ремонту обсягом КР-1 ,КР-2 і капітального ремонту з продовженням терміну служби (КРП) тепловозів серії ТЕМ2 в/і ,ЧМЕЗ в/і, М62, 2М62, 2М62У, 2ТЕІ0М, 2ТЕ10МК, 2ТЕ10У, 2ТЕ10УТ, 2ТЕ116, ТЕМ 18, ТЕМ18Д, ТЕМ18ДМ, ТЕМ7 в/і, ТГМ4 в/і, ТГМ40, ТГК2,ТГМ6 в/і, ТГМ23 в/і, їх модернізацію, ремонт їх устаткування, вузлів та деталей проводиться відповідно до нормативних документів, з забезпеченням стабільності за показниками, сертифікат управління якістю , зареєстрований Реєстрі органу з сертифікації «СЕРТ АСУ» 07 лютого 2025 р. під реєстровим № UA.PN. 188.2153-25, який дійсний до 06.02.2028року, Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, яка зареєстрована у територіальному органі Держпраці 15.06.2022 р. під реєстровим № 4233, наявність кваліфікованих працівників підтверджується штатним розписом підприємства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Враховуючи вищевказане, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у частині визнання протиправними та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області № 12795206/40297125 від 28.04.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної від №6 від 31.03.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну від №6 від 31.03.2025 року датою її фактичного подання, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність зобов'язання Державну податкову служби України зареєструвати податкову накладну від №6 від 31.03.2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.08.2025 в адміністративній справі №280/3721/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 30 жовтня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 04 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова