Постанова від 30.10.2025 по справі 340/3531/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Дніпросправа № 340/3531/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 ( суддя Дегтярьова С.В.) в адміністративній справі №340/3531/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернулася до суду з позовом, у якому просить:

визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622, в редакції від 20.07.2024 року із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 року № 823, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 201-Ф від 23.09.2024 року та довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі № 200-Ф від 23.09.2024 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області поновити з 04.12.2024 року ОСОБА_1 виплату пенсії на підставі Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622, в редакції від 01.01.2020 року, виходячи із розрахунку 60% суми заробітної плати зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.01.2024 року № 47-Ф та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 17.01.2024 року № 45-Ф та виплатити різницю з урахуванням виплачених сум пенсії.

Позовні вимоги обгрунтовані тим 17.01.2024 звернулася до ГУ ПФУ із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу». До заяви долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 47-Ф від 17.01.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 45-Ф від 17.01.2024, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. На підставі вищевказаних довідок Рішенням № 111650001337 її переведено на пенсію за віком за нормами закону №889 з 17.01.2024. Основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 19306,04 грн. ГУ ПФУ позивачу з 01.10.2024 здійснено новий перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) у зв'язку із прийняттям Постанови № 823, якою внесено зміни до Порядку №622, після якого розмір її пенсії з 01.10.2024 становить 9518,10 грн. Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору. В апеляційній скарзі зазначає, що відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримувала пенсію за віком, призначену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) при досягненні пенсійного віку та наявного трудового стажу, визначеного Законом України "Про пенсійне забезпечення", з 25.11.2023.

Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 38 років 8 місяців 2 дні (порахований по 31.12.2023). Коефіцієнт страхового стажу, обчислений згідно із ст. 25 Закону, становить 0,38667. Заробітна плата за період з 01.07.2000 по 31.12.2023, обчислена відповідно до ст. 40 Закону, яка становить 17080,25 грн (13559,41 грн х 1,25966, де: 13559,41 грн - проіндексована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2021, 2022 та 2023 роки; 1,25966 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

Розмір пенсійної виплати з 25.11.2023 складав 6771,86 грн, де:

- 6604,42 грн - розмір пенсії за віком (17080,25 грн х 0,38667);

- 167,44 грн - доплата за 8 років понаднормового стажу (2093,00 грн х 8 %).

Наказом від 11.01.2024 № 25-О ОСОБА_1 звільнено з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 12.01.2024 (а.с.49).

3 17.01.2024, на підставі заяви від 17.01.2024 № 73, ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію за віком відповідно до Закону № 889.

До заяви про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889 позивач надала довідки:

- від 17.01.2024 № 47-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області;

- від 17.01.2024 № 45-Ф про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців за грудень 2023, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Заява опрацьовувалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (ІІ22001-ОКУ) та прийнято рішення від 19.01.2023 № 111650001337 про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком за нормами Закону № 889 з 17.01.2024 (а.с.61 зв).

Розмір пенсійної виплати після проведеного перерахунку з урахуванням усіх складових заробітної плати, що включаються у заробіток, у тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, грошових доходів та премій, визначених у довідках від 17.01.2024 № 45-Ф та № 47-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, з 17.01.2024 складав 19306,04 грн, де:

- 19306,04 грн - основний розмір пенсії від заробітку (32176,73 грн. х 60%, де 32176,73 грн - оклад 5800,00 грн, ранг 400,00 грн, надбавка за вислугу років 2900,00 грн) та інші складові заробітної плати, а саме: 21104,85 грн - надбавка за інтенсивність праці; 1954,20 грн - премія; 17,69 грн - інші виплати.

12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 823, якою внесено зміни до Порядку № 622). Постановою № 823 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024. Розмір пенсії, призначеної у 2024 році, обчислюється з урахуванням довідок про заробітну плату, що видані за формами, наведеними в додатках 1-6 до Порядку № 622, з дати її призначення.

На виконання листа Пенсійного Фонду України від 03.09.2024 № 2800-030102-9/53221 Головним управлінням здійснено перевірку прийнятого рішення про призначення пенсії на умовах Закону № 889, що прийняте відповідно до поданої ОСОБА_1 заяви від 17.01.2024 на відповідність порядку обчислення заробітної плати вимогам Постанови № 823.

За результатами такої перевірки відповідач дійшов висновку про те, що надані позивачем довідки не відповідають додаткам 1, 3 до Постанови № 823, а тому направлено запит до Головного управління, щодо витребування нових довідок згідно з додатками 1-6 до Постанови № 823.

24.09.2024 Головним управлінням надано довідки про заробітну плату, згідно з додатками 1-3 до Постанови № 823 за січень 2024 року:

- додаток 1 за вих. від 23.09.2024 № 201-Ф із зазначенням посадового окладу 10309,00 грн, надбавки за ранг 400,00 грн, надбавки за вислугу років 3092,70 грн;

- додаток 3 від 23.09.2024 № 200-Ф із зазначенням премії місячної 2061,80 грн.

Розмір пенсійної виплати після проведеного перерахунку з 01.10.2024 складав 9518,10 грн, де:

- 9518,10 грн - основний розмір пенсії від заробітку (15863,50 грн х 60%, де 15863,50 грн - оклад 10309,00 грн, ранг 400,00 грн, надбавка за вислугу років 3092,70 грн) та інші складові заробітної плати, а саме: 2061,80 грн - премія.

З 01.03.2025, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (далі - Постанова № 209) органами Пенсійного фонду України автоматично перераховано раніше призначені пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсій, для пенсій призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для призначення пенсії у 2023 році - 1,115.

Розмір пенсії позивача з 01.03.2025 по теперішній час складає 10612,68 грн.

Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024, призначеної відповідно до Закону № 889-VIII, з урахуванням положень Постанови № 823.

З огляду на вищезазначене, ключовим правовим питанням, яке підлягає вирішенню в цій справі є правомірність застосування відповідачем положень Порядку № 622 у редакції Постанови № 823 для перерахунку пенсії позивача, призначеної 17.01.2024.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 р. визначалися Законом України "Про державну службу" від 19.12.1993 р. № 3723-VIII (далі - Закон №3723-VIII).

В силу вимог ст.37 Закону №3723-VIII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом з тим, з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 р. (далі - Закон №889-VІІІ).

Згідно підп.1 п.2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, визнано таким, що втратив чинність Закон №3723-VIII, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

За правилами пункту 10 і 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст.37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

З вищенаведених правових норм вбачається, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 Закону №3723-ХІІ і розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Постановою КМУ від 14.09.2016 р. №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).

Відповідно до п.4 Порядку №622 (у редакції від 01.01.2020 р.), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

20.07.2024 р. набрала чинності Постанова КМУ №823, якою затверджені зміни до Порядку №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Згідно з п.3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024 р.) та застосовується з 01.01.2024 р.

Пунктами 5 та Порядку №622 із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 р. №3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (далі - Постанова №1-3; діяла на момент призначення пенсії позивачеві). Цією постановою було затверджено форми наступних довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що за заявою позивачки від 17.01.2024 р. її переведено на пенсію за віком згідно ст.37 Закону №3723-ХІ

До заяви долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 47-Ф від 17.01.2024 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 45-Ф від 17.01.2024, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

На підставі вищевказаних довідок Рішенням № 111650001337 її переведено на пенсію за віком за нормами закону №889 з 17.01.2024. Основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 19306,04 грн. ГУ ПФУ позивачу з 01.10.2024 здійснено новий перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) у зв'язку із прийняттям Постанови № 823, якою внесено зміни до Порядку №622, після якого розмір її пенсії з 01.10.2024 становить 9518,10 грн.

Тобто, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01.10.2024 р., призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень Постанови №823.

Колегія суддів вважає необґрунтованою позицію пенсійного органу щодо набрання чинності Постановою №823, якою внесено зміни до Порядку №622, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024 р., в той час як позивачку було переведено на пенсію державного службовця в січні 2024 року.

Так, відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тобто, вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Згідно ч.3 ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 р. №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою ст.58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 р. №8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Колегія суддів також зазначає, що зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням ст.22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та ст.58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.04.2024 року по справі №580/6509/23.

Пенсія за віком згідно ст.37 Закону №3723-ХІІ призначена позивачці з 17.01.2024 р., тобто до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.

Тобто, положення Постанови №823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій з урахуванням положень ст.58 Конституції України, про що вірно зазначив і суд 1-ї інстанції.

Більш того, Постановою №823 пенсійним органам не надано повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01.01.2024 року.

Окрім того, суд зауважує, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 р. №3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Резюмуючи усе вищевикладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача та наявності підстав для задоволення позову.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо спірних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 в адміністративній справі №340/3531/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 30 жовтня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 03 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко