Справа № 161/19420/25
Провадження № 2-о/161/554/25
23 жовтня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі :
головуючого судді Антіпової Т.А.
за участю секретаря судового засідання Семенової І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду цивільну справу за заявою Луцької міської ради про визнання спадщини відумерлою,-
22 вересня 2025 року Луцька міська рада звернулась до Луцького міськрайонного суду Волинської області з заявою про визнання спадщини відумерлою, в якій просила спадщину у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1 визнати відумерлою, та передати її у власність Луцької міської територіальної громади в особі Луцької міської ради.
Позов обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , померла та спадкоємців у неї немає.
Смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується Повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 11.04.2025 №00050599505, відповідно до якого ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зазначено адресу: АДРЕСА_1 .
Відповідно до листа департаменту державної реєстрації Луцької міської ради від 19.03.2025 №4991 ОСОБА_1 проживала за адресою: АДРЕСА_1 , та знята із зареєстрованого місця проживання 30.09.2024, інші зареєстровані особи у квартирі відсутні. Поховання ОСОБА_1 проводилось Луцьким спеціалізованим комбінатом комунально-побутового обслуговування в жовтні 2024 за кошти місцевого бюджету.
ОСОБА_1 належить на праві власності квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане підтверджується листом департаменту ЖКГ Луцької міської ради від 31.03.2025 №31.1-11/278, відповідно до якого вказана квартира приватизована розпорядженням відділу по приватизації житлового фонду Луцької міської ради №200-р від 30.05.1996 громадянами: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 . Також право власності ОСОБА_1 на квартиру підтверджується листом КП «Волиньпроект» від 31.03.2025 №1651/01-04, відповідно до якого право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване за ОСОБА_1 , згідно свідоцтва про право власності та свідоцтва про право на спадщину за законом. Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 19.08.2025 №82260390 спадщина після смерті ОСОБА_1 ніким не прийнята.
З метою розшуку спадкоємців померлої ОСОБА_1 на офіційному сайті Луцької міської ради 18.08.2025 року розміщено оголошення про розшук спадкоємців. Станом на день звернення до суду з цією заявою спадкоємці ОСОБА_1 відсутні.
На підставі наведеного Луцька міська рада просить визнати відумерлою спадщину, а саме: квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 26 вересня 2025 року у вказаній справі було відкрито провадження, та призначено її до судового розгляду в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні (а.с.46).
Представник заявника Луцької міської ради у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. У вказаній заяві представник заявника просив заяву про визнання спадщини відумерлою задовольнити (а.с.48-50).
Враховуючи наведене, та вимоги ч. 2 ст. 211, ч. 1 ст. 223 ЦПК України, суд вважає можливим слухати справу у відсутності представника заявника.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, наявні в ній,дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Судом при розгляді справи встановлено наступні фактичні обставини та зміст виниклих правовідносин.
Як вбачається із копії повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 11.04.2025 №00050599505, ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання зазначено адресу: АДРЕСА_1 . (а.с. 28-30).
Поховання ОСОБА_1 проводилось Луцьким спеціалізованим комбінатом комунально-побутового обслуговування в жовтні 2024 за кошти місцевого бюджету (лист від 22.04.2025 №101-12-01-10/51) (а.с.27).
ОСОБА_1 належить на праві власності квартира за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказане підтверджується листом департаменту ЖКГ Луцької міської ради від 21.03.2025 №31.1-11/278, відповідно до якого вказана квартира приватизована розпорядженням відділу по приватизації житлового фонду Луцької міської ради №200-р від 30.05.1996 громадянами: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (а.с.18-26).
Також право власності ОСОБА_1 на квартиру підтверджується листом КП «Волиньпроект» від 31.03.2025 №1651/01-04, відповідно до якого право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване за ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право власності та свідоцтва про право на спадщину за законом (а.с.34-36).
Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 19.08.2025 №82260390, за параметрами запиту: ОСОБА_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , у спадковому реєстрі інформація відсутня (а.с.17).
Відповідно до ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Відповідно до положень ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до положень ст. 1272 ЦК якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її, що позбавляє його на права на отримання спадщини, а його частка має бути визнаною відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Заява про визнання спадщини відумерлої подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.
Згідно ст. 140 Конституції України та ст. 2 закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування є правом територіальної громади жителів села, селища, міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключна компетенція сільських, селищних, міських рад вирішувати питання щодо передачі іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених ЦК, подається до суду органом місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Місце відкриття спадщини може підтверджуватися свідоцтвом органу реєстрації актів цивільного стану про смерть спадкодавця, якщо останнє постійне місце проживання і місце його смерті збігаються, довідкою житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу про його постійне місце проживання, записом у будинковій книзі про постійне проживання спадкодавця, а якщо місце проживання померлого невідоме документом (витягом з Реєстру прав власності тощо) про місцезнаходження нерухомого спадкового майна або його частини. Оскільки для спадкоємців, що мають право на спадкування за законом та заповітом надається шестимісячний строк для прийняття спадщини, законодавець встановив додатковий запас часу для випадків, коли спадкоємець не встигає прийняти спадщину, про право на її отримання він може не втратити. У зв'язку з цим ЦК встановлено, що заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття такої спадщини.
Відповідно до статті 335 ЦПК України, у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що до органу місцевого самоврядування може переходити спадкове майно в силу закону, хоча орган місцевого самоврядування не є спадкоємцем ані за законом, ані за заповітом. Причому частина перша статті 1277 ЦК України передбачає власне обов'язок, а не право органу місцевого самоврядування подати відповідну заяву до суду.
Тобто, спадкове майно, яке залишилось без визначеного законом правонаступника (спадкоємця), повинно перейти у власність до певного суб'єкта цивільних правовідносин, і в конкретних обставинах справи, за допомогою правового механізму визнання спадщини відумерлою, суд забезпечує перехід такого права до органу місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що спадкоємці щодо майна ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні. З моменту відкриття спадщину минуло більше одного року, спадкове майно має всі ознаки відумерлої спадщини, адже у встановлені законом строки про її прийняття ніхто не звертався. Відтак, наявні всі підстави для визнання такої спадщини відумерлою та передачу її територіальній громаді на праві власності.
Внаслідок чого суд вважає, що є підстави для задоволення заявлених вимог про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги заявника є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1220, 1221, 1270, 1277 ЦК України, ст. ст.10, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 11, 76, 81, 265, 293, 337, 338, 352, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву Луцької міської ради про визнання спадщини відумерлою,- задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , у місті Луцьк, Волинської області, а саме - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Передати відумерлу спадщину, а саме - квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , у власність Луцької міської територіальної громади в особі Луцької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасника справи:
Заявник: Луцька міська рада, адреса: 43025, м. Луцьк, вул. Богдана Хмельницького, 19, ЄДРПОУ 34745204
Повний текст судового рішення складено 03 листопада 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Т.А.Антіпова