Копія
Справа № 560/5797/25
іменем України
05 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оскільки його мати - ОСОБА_2 є особою з інвалідністю та потребує постійного стороннього догляду. Позивач зазначає, що 22 листопада 2024 року звернувся до відповідача із заявою про оформлення відстрочки, в якій просив оформити відстрочку на підставі зайнятості постійним доглядом за хворою матір'ю (п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Однак, відповідач протиправно відмовив у наданні відстрочки, внаслідок чого позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив про безпідставність вказаних відповідачем у відзиві на позов тверджень.
Ухвалою від 20.05.2025 суд витребував в Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірену копію протоколу Комісії від 03.12.2024 №71, в частині відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 .
Комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 вимог ухвали суду від 20.05.2025 не виконала, належним чином завірену копію протоколу Комісії від 03.12.2024 №71, в частині відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 , до суду не надала.
Ухвалою від 25.06.2025 суд зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 виконати вимоги ухвали суду від 20.05.2025, а саме, надати до суду належним чином завірену копію протоколу Комісії від 03.12.2024 №71, в частині відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 .
03.07.2025 на адресу суду від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов лист №7443 від 03.07.2025, в якому останній повідомив суд, що протокол від 03.12.2024 №71 в архіві ІНФОРМАЦІЯ_1 - відсутній.
Хмельницький окружний адміністративний суд 30.07.2025, у зв'язку з умисним невиконанням вимог суду, викладених в ухвалах Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.05.2025 та від 25.06.2025, в частині ненадання у встановлений строк витребуваних судом документів, постановив окрему ухвалу та надіслав ІНФОРМАЦІЯ_3 для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та вирішення питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 і начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 - до відома та вжиття відповідних заходів реагування, контролю. Повідомив ІНФОРМАЦІЯ_4 та начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про виявлені порушення норм процесуального права з метою належного реагування в межах наданих законом повноважень задля недопущення подібних порушень в подальшому. Зобов'язав начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , забезпечити належне виконання вимог ухвали суду від 20.05.2025, а саме вжити заходів щодо надання відповідачем до суду доказів - належним чином завіреної копії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.12.2024 №71, в частині відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 . Встановив строк до 15.08.2025 (включно) для повідомлення суду про вчинені заходи за наслідками розгляду окремої ухвали.
Вимоги окремої ухвали суду не виконано.
08.09.2025 окремою ухвалою суд зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_4 забезпечити належне виконання вимог зазначеної окремої ухвали суду від 30.07.2025 у справі №560/5797/25 та довів до відома Міністра оборони України про виявлені судом обставини для вжиття відповідних заходів реагування.
Відповідач протоколу Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.12.2024 №71, в частині відмови в наданні відстрочки ОСОБА_1 , до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .
22 листопада 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення відстрочки, в якій просив оформити відстрочку на підставі зайнятості постійним доглядом за хворою матір'ю - ОСОБА_2 (п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Разом із заявою позивач надав такі документи: нотаріально засвідчена копія свідоцтва про народження ( ОСОБА_1 ), нотаріально засвідчена копія довідки до акту МСЕК ( ОСОБА_2 ), нотаріально засвідчена копія висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ (Філь Л.М.), нотаріально засвідчена копія військово-облікового документу ( ОСОБА_1 ), витяг з додатку «Резерв+» ( ОСОБА_1 ), витяг про задеклароване/зареєстроване місце проживання ( ОСОБА_1 ), нотаріально засвідчена копія паспорта громадянина України ( ОСОБА_1 ), акт про встановлення фактичного місця проживання ( ОСОБА_1 ), нотаріально засвідчена копія картки про присвоєння індивідуального податкового номеру ( ОСОБА_1 ), витяг про задеклароване/зареєстроване місце проживання ( ОСОБА_2 ), довідка про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, нотаріально засвідчена копія паспорта громадянина України (ID-картка) ( ОСОБА_2 ), акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.
Згідно повідомлення від 03.12.2024 №25491 наданого ІНФОРМАЦІЯ_6 встановлено, що протоколом від 03.12.2024 №71 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Підставою для відмови в оформленні відстрочки, в вищевказаному повідомленні було зазначено, відсутність даних про проходження військово-лікарської комісії (ВЛК): У даній копії військового квитка (серія НОМЕР_1 ) відсутні дані про проходження ВЛК, що порушує вимоги статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; зняття з військового обліку: Заявник був знятий з військового обліку відповідно на Наказу № 342, однак документальне підтвердження не було надане; неактуальні дані в Єдиному державному реєстрі (ЄДР): У ЄДР відсутні дані про постанову ВЛК та її дату, що унеможливлює розгляд заяви про відстрочку.
Позивач вважаючи відмову відповідача щодо надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абз. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", змушений звернутися до суду для захисту своїх законних прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-XII).
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені статті 23 Закону №3543-XII.
За змістом пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.
Відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
За змістом додатку 5 до Постанови №560 до заяви, поданої на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, долучаються наступні документи, які підтверджують право на відстрочку: для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд).
Згідно з пунктом 59 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. Зокрема, у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови.
Суд враховує, що до заяви від 22.11.2024 позивач долучив свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 30.01.1985, яке підтверджує родинні зв'язки з ОСОБА_2 .
Підставою для відмови слугували:
- відсутність даних про проходження військово-лікарської комісії (ВЛК): У даній копії військового квитка (серія НОМЕР_1 ) відсутні дані про проходження ВЛК, що порушує вимоги статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- зняття з військового обліку: Заявник був знятий з військового обліку відповідно на Наказу № 342, однак документальне підтвердження не було надане;
- неактуальні дані в Єдиному державному реєстрі (ЄДР): У ЄДР відсутні дані про постанову ВЛК та її дату, що унеможливлює розгляд заяви про відстрочку.
Суд зазначає, що наведені відповідачем підстави для відмови у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не ґрунтуються на вимогах законодавства.
Так, посилання відповідача на відсутність у копії військового квитка (серія НОМЕР_1 ) даних про проходження військово-лікарської комісії не може вважатися законною підставою для відмови у відстрочці, оскільки така обставина не передбачена Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» як умова для її надання чи відмови, зокрема відповідно до пункту 9 частини першої статті 23 цього Закону. Відсутність у військовому квитку відомостей про проходження ВЛК не є порушенням вимог статті 24 зазначеного Закону та не впливає на право особи на отримання відстрочки.
Також посилання відповідача на зняття заявника з військового обліку відповідно до наказу Міністерства оборони України №342 від 09 червня 2006 року не може бути підставою для відмови, оскільки документальне підтвердження цього факту відповідачем не надано, а зазначений наказ був скасований, що зумовило повторне взяття позивача на військовий облік.
Крім того, обставина щодо відсутності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про постанову військово-лікарської комісії та дату її проведення також не може бути підставою для відмови у наданні відстрочки, оскільки недоліки ведення або оновлення реєстру не можуть покладатися на заявника та обмежувати його законне право на відстрочку, гарантоване пунктом 9 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ.
Таким чином, до поданої заяви позивач долучив усі необхідні документи, передбачені додатком 5 до Порядку №560, що мають бути подані для отримання відстрочки на підставі пункту 9 частини першої статті 23 Закону України №3543-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відтак, підстави відмови, вказані відповідачем, є необґрунтованими і протиправними.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час судового розгляду відповідач не довів правомірність відмови позивачу у наданні відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаному ОСОБА_1 , оформлену протоколом Комісії від 03.12.2024 № 71.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення, яким надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом"
Суддя І.І. Тарновецький