Рішення від 05.11.2025 по справі 560/937/25

Копія

Справа № 560/937/25

РІШЕННЯ

іменем України

05 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію, яка призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Відповідач на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі №560/14020/23 видав довідку від 24 травня 2024 року №ХС53642 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року в якій вказані розміри грошового забезпечення, розрахованих із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2023 року. Проте, розмір посадового окладу та окремих складових грошового забезпечення, що зазначені у вказаній довідці не відповідають вимогам Постанови №704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, окремого доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року №2683/з, директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 27 липня 2021 року №Д-321/3/ДСК. Позивач вважає зменшення у виданій довідці окремих складових грошового забезпечення безпідставним та звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

У поданому до суду відзиві на позов відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні. Вказує, що в 2020-2023 роках розмір прожиткового мінімуму, що використовується для обчислення грошового забезпечення військовослужбовців, не змінювався, відповідно законні підстави для надання нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відсутні. При цьому під час складання довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсій розміри додаткових видів грошового забезпечення (премія та надбавки тощо) обраховувалися з розміру 1762,00 грн відповідно до роз'яснення Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку від 24 травня 2024 року №ХС53642 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії позивача.

Відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, виданої станом на 01.01.2023: посадовий оклад становить 10310,00 грн, оклад за військовим званням (підполковник) - 2150,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 6230,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 0% - 00,0 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 1546,50 грн, премія 10% - 1031,00 грн, всього 21267,50 грн.

Позивач звернувся з заявою до відповідача, у якій зазначив про помилковість розміру (зменшення) окремих складових грошового забезпечення та просив виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, яку використати для обчислення усіх складових грошового забезпечення та із зазначенням посадового окладу визначеного, виходячи з 37 тарифного розряду, а не з 36.

Позивач, вважає, що відповідач протиправно обчислив розмір його посадового окладу, а саме визначив його виходячи з 36 тарифного розряду, а не з 37, та розмір окремих основних та додаткових видів грошового забезпечення не з розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, а з прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, внаслідок чого звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наведені положення статті 43 Закону №2262-ХІІ безпосередньо визначають складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.

У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, відповідно до частин першої, другої, четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови №704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналогічні положення закріплені Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, що розроблено відповідно до Постанови №704, яким затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), згідно якого пунктом 1 розділу I визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз приписів пункту 5 Порядку №45 дає підстави для висновку, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

В матеріалах справи міститься інформація, що надав відповідач, у якій зазначено, що за відповідною (прирівняною за тарифним розрядом) посадою до посади позивача станом на 01.01.2023, відповідно до рішення Міністра оборони України №2683/з від 01.02.2023, виплачувалась надбавка за особливості проходження служби - 65% та премія - 140%.

Натомість на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі №560/14020/23 ІНФОРМАЦІЯ_2 підготував та видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, у якій вказав: надбавку за виконання ОВЗ (НОПС) (0%) 0,00 грн.; премія (10%) та посадовий оклад визначений, виходячи з 36 тарифного розряду.

Тобто відповідач у довідці про розмір грошового забезпечення позивача зменшив розмір надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0% та премії з 140% до 10% та тарифний розряд з 37 на 36.

Суд звертає увагу, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який, своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу.

Відповідно до телеграми-розпорядження Міністра оборони України від 14.01.2020 №248/291 з 01.01.2020 у Збройних Силах України встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також премію, в залежності від тарифного розряду.

Відповідно до телеграми-розпорядження Міністра оборони України від 27.01.2021 №248/612 з 01.01.2021 у Збройних Силах України встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також для категорії офіцерів з тарифним розрядом з 23 по 60 премію 35%.

Відповідно до телеграми-розпорядження Міністра оборони України від 18.01.2022 №248/269 з 01.01.2022 у Збройних Силах України встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також для категорії офіцерів з тарифним розрядом з 23 по 60 премію 35%.

Відповідно окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/3 з 01.01.2023 у Збройних Силах України встановлено надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а також для категорії офіцерів з тарифним розрядом з 23 по 60 премію 35%.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та правильність визначення у довідці відсоткових розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії, а отже такі дії суд визнає протиправними.

Окрім того, суд звертає увагу, що за результатом розгляду справи №380/19324/23 як зразкової, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону №2262-XII на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Враховуючи вищевказане, у відповідача були відсутні підстави для зменшення тарифного розряду для розрахунку посадового окладу з 37-го до 36-го, відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0 та 140% розміру премії до 10% у довідці, виданій позивачу, станом на 01.01.2023.

За нормами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 968,96 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 тарифного розряду для розрахунку посадового окладу з 37-го до 36-го, відсоткового значення розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0 та розміру премії з 140% до 10%, зазначених у довідці від 24.05.2024 №ХС53642, виданій на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №560/14020/23.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.11.2023 у справі №560/14020/23 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, з урахуванням тарифного розряду для розрахунку посадового окладу - 37, надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії в розмірі 140% посадового окладу.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький