Рішення від 05.11.2025 по справі 560/8782/25

Справа № 560/8782/25

РІШЕННЯ

іменем України

05 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової частини НОМЕР_1 , у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні відстрочки від призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації на особливий період, що виражено у протоколі №7 від 17.02.2025 та повідомленні №1193 від 06.03.2025;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 №11 від 07.03.2025 року в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він має достатні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (на підставі п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»). Разом з тим, рішенням комісії другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №7 від 17.02.2025 відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як наслідок незаконно призвано на військову службу і направлено для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 . Вважає, що відповідачем здійснено його призов на військову службу з порушенням законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Від представника другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, у якому він заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що 17.02.2025 за наслідками розгляду заяви позивача про надання йому відстрочки, комісія прийняла протокольне рішення №7 про відмову у надані позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Причина відмови: невиконання Постанови №560. 06.03.2025 позивач з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 і за відсутності підстав встановлених ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", був направлений для проходження медичного огляду військово - лікарською комісією для визначення його придатності до військової служби. 07.03.2025 за відсутності підстав на відстрочку та бронювання, з урахуванням висновку ВЛК про придатність до військової служби позивача на загальних підставах призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та направлено для її проходження до військової частини НОМЕР_1 . А тому, комісія прийняла правильне та законне рішення.

Від представника військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що чинним законодавством не передбачено звільнення з військової служби шляхом прийняття рішення чи виключення зі списків особового складу військової частини чи скасування наказу про призов на військову службу під час мобілізації, в частині призову на військову службу під час мобілізації до військової частини. Відтак, дії військової частини НОМЕР_1 не можуть бути визнанні протиправними, а підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2025 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2025 продовжено позивачу на п'ять днів з моменту отримання копії цієї ухвали строк для усунення недоліків позовної заяви, визначених в ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.05.2025 у справі №560/8782/25 щодо подання позовної заяви (відповідно до кількості учасників справи), яку привести у відповідність до змісту та характеру спірних правовідносин.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.06.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку".

17.02.2025 комісія другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 прийняла протокольне рішення №7 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з не виконанням вимог Постанови №560.

В подальшому наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №11 від 07.03.2025, ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Вважаючи протиправною відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду з даним позовом.

ІV. ОЦІНКА СУДУ.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 №3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-XII).

Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

За змістом пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Відповідно до пункту 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, військовозобов'язаних СБУ чи розвідувальних органів) особисто через центри надання адміністративних послуг подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Заява повинна містити такі обов'язкові відомості про військовозобов'язаного:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності);

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);

дату народження;

адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування);

адресу електронної пошти;

контактний номер телефону.

До заяви додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Адміністратор центру невідкладно засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг формує та передає заяву відповідно до Порядку подання через центри надання адміністративних послуг із використанням засобів Єдиного державного вебпорталу електронних послуг заяв про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2979), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2025 р. № 1364.

Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (Центральним управлінням або регіональним органом СБУ чи відповідним підрозділом розвідувального органу) не пізніше ніж протягом одного робочого дня з дня її отримання.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).

Згідно із пунктом 58-1 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку, інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.

За змістом додатку 5 до Постанови №560 до заяви, поданої на підставі пункту 9 частини 1 статті 23 Закону №3543-XII, долучаються наступні документи, які підтверджують право на відстрочку: для особи, яка потребує постійного догляду, - довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Згідно з пунктом 59 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

За приписами пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. Зокрема, у разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови.

Суд встановив, що позивач звернувся до другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Підставою для відмови у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації слугувало невиконання вимог Постанови №560. Водночас вказана підстава містить загальний характер, оскільки не вказана конкретна невідповідність норми.

Посилання представника відповідача у відзиві на позовну заяву, що позивач подав не посвідченні у встановленому порядку документи, суд не бере до уваги, оскільки вказане не відображене у повідомленні від 06.03.2025, як причина для відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Отже, відмовляючи у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації позивачу у зв'язку із невиконанням вимог Постанови №560, відповідач діяв протиправно, не вказавши конкретної підстави для відмови.

Відтак, відповідач не надав належної оцінки змісту заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу та не розглянув належним чином усі додані до заяви документи.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що слід визнати протиправним та скасувати рішення другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 17.02.2025 №7 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу.

Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 №11 від 07.03.2025 року в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та зобов'язання військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ початком проходження військової служби вважається день відправлення у військову частину з відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або день прибуття до Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України - для громадян, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період та на військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Тобто, мобілізацією є комплекс заходів, спрямованих на забезпечення можливостей держави здійснювати оборону в умовах відкритої збройної агресії російської федерації, зокрема, шляхом комплектування особовим складом підрозділів Сил оборони України.

Як встановив суд, на момент прийняття наказу про зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , відповідач не встановив наявність у позивача підстав для відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, визначених статті 23 Закону №3543-ХІІ.

Наведене також свідчить, що військова частина НОМЕР_1 не наділена повноваженнями щодо перевірки наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу та, відповідно, щодо здійснення її оформлення.

Відповідно до пункту 12 Положення №1153/2008 встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу.

Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах.

Згідно з абзацом 2 пункту 2.8 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 №333, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.06.2014 за №611/25388, підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини (про прийом на роботу працівника) є для військовослужбовців - іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

Суд встановив, що відповідно до пункту 1 статті 39 глави VII Закону №2232-XII солдата ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 на посаду старшого водія 1 відділення охорони 2 зводу охорони 1 роти охорони військової частини НОМЕР_1 , який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , з 07 березня 2025 року зарахувати на всі види забезпечення і вважати таким, що з 07 березня 2025 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків, підстава Указ Президента України № 69/2022 від 24.02.2022, рапорт солдата ОСОБА_1 (вх. №115 від 07.03.2025).

Отже, видання командиром військової частини НОМЕР_1 наказу від 07.03.2025 №11 про зарахування позивача до списків особового складу військової частини є правомірним і таким, що виданий у межах повноважень командира військової частини, передбачених пунктом 12 Положення №1153/2008.

Таким чином, позовна вимога про скасування наказу військової частини НОМЕР_1 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , задоволенню не належить.

Як наслідок, позовні вимоги про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби, задоволенню не належать.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 17.02.2025 №7 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань другого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )

Головуюча суддя Д.Д. Гнап