Рішення від 05.11.2025 по справі 520/23948/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 р. № 520/23948/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" до Головного управління ДПС у місті Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12900315/39293096 від 26.05.2025;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» № 7 від 30.10.2024 днем її фактичного подання на реєстрацію;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12900316/39293096 від 26.05.2025;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» № 10 від 31.10.2024 днем її фактичного подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з рішенням Головного управління ДПС у м. Києві про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних по операції з контрагентом ТОВ «КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ». Позивач уважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної, оскільки ним надано всі необхідні документи для розблокування податкової накладної, реєстрація якої відповідачем була зупинена. Таким чином, позивач уважає, що оскаржуване рішення є неправомірним, необґрунтованим, безпідставним через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, у зв'язку з чим, просить зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну.

Ухвалою судді від 08.09.2025 в межах справи №520/23636/25 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачам надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 у справі №520/23636/25 роз'єднано в самостійні провадження позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" до Головного управління ДПС у місті Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

Копія ухвали про роз'єднання позовних вимог доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Позовній заяві Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" до Головного управління ДПС у місті Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12900316/39293096 від 26.05.2025, та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» № 10 від 31.10.2024 днем її фактичного подання на реєстрацію - присвоєно номер №520/23948/25 та за протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 08.09.2025 даний позов було передано до провадження судді.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 прийнято адміністративну справу № 520/23948/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" до Головного управління ДПС у місті Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - до розгляду.

Копія ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Представник Головного управління ДПС у м. Києві 24.09.2025 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації податкової накладної прийняте в межах чинного законодавства, а твердження позивача щодо його протиправності є необґрунтованим та недоведеним належними та допустимими доказами.

Представник Державної податкової служби України 24.09.2025 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем не було надано обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів зі сторони органів податкової служби та неправомірності дій останніх, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог. Указує, що у квитанції вказано конкретні підстави неприйняття податкових накладних, проте позивачем ні до податкового органу ні до суду першої інстанції не було надано документів, котрі б підтвердили реальність здійснення господарської операції.

Представник позивача 27.09.2025 та 29.09.2025 надав до суду відповіді на відзиви на позовну заяву, в яких зазначила, що відповідач не мав правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації поданої позивачем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 15.п.3 Перехідних положень КАСУ та п. 1 розділу VII Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України № 814 від 20.08.2019 (зі змінами) суддею, у провадженні якого перебуває адміністративна справа №520/23948/25, прийнято рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи в змішаній (паперовій та електронній) формі, про що свідчить довідка від 08.09.2025, яка міститься в матеріалах справи (а.с.41).

Дослідивши матеріали справи, суд установив таке.

Судом установлено, що ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 39293096.

Головним управлінням ДПС у м. Києві було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12900316/39293096 від 26.05.2025 (а.с.25-26).

Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Відповідно до підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» було виписано податкову накладну №10 від 31.10.2024 на суму 168804,00 грн., в т.ч. ПДВ 28134,00 грн., яка виписана за правилом першої події (передоплата товару) та яку було внесено до Єдиного реєстру податкових накладних для її подальшої реєстрації та сплати ПДВ (а.с.27-28).

Проте, позивачем було отримано від Головного управління ДПС у м. Києві квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної №10 від 31.10.2024 з посиланнями на вимоги п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Зазначено, що платник відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналізуючи зазначені вище положення, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд доходить висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Так, судом установлено, що контролюючим органом реєстрація податкової накладної №10 від 31.10.2024 була зупинена та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.10.2024 №9326040307.

Судом установлено, що ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» до контролюючого органу було надіслано повідомлення №2 від 06.05.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, яким надано пояснення щодо здійснення господарської операції з ТОВ "КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ" та всі копії наявних документів на підтвердження реальності господарських операцій.

Указані пояснення та повідомлення було отримано контролюючим органом та прийнято до розгляду, що підтверджується квитанцією №2.

Головним управлінням ДПС у м. Києві було направлено повідомлення від 13.05.2025 №12854319/39293096 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, зокрема: пояснення та документальне підтвердження щодо наявності та місць їх зберігання ТМЦ, що обліковуються на 2 класі плану рахунків на теперішній час; пояснення та документальне підтвердження придбання взуття та використання у господарській діяльності.

Позивачем було надіслано повідомлення від 20.05.2025 №3 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Указане повідомлення було отримано контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №2, яка міститься в матеріалах справи.

Комісією Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення №12900316/39293096 від 26.05.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.10.2024 №10 на загальну суму - 168804,00 грн., в т.ч. ПДВ 28134,00.

Позивачем було подано скаргу від 06.06.2025 щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідачем було прийнято рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2025 №24969/39293096/2, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погодившись із указаним рішенням, ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» звернулось до суду з даним позовом.

Судом установлено, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ТОВ «Компанія «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 39293096.

Податкова накладна, в реєстрації якої було відмовлено, була виписана на виконання умов договору поставки №30/10/2024 від 30.10.2024, укладеного між ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» (Постачальник) та ТОВ «КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ» (Покупець).

Відповідно до п. 1.1 указаного Договору визначено, що Постачальник зобов'язується поставити у власність Покупця технологічне обладнання та запчастини до технологічного обладнання (далі - Товар), а Покупець зобов'язується прийняти цей Товар і сплатити за нього суму згідно з рахунками на Товар.

Пунктом 1.2 Договору передбачено, що кількість, вартість, умови оплати, термін поставки, асортимент та інші характеристики Товару зазначені в Специфікаціях на Товар, які є невід'ємними додатками до даного Договору.

Згідно з п. 2.1 установлено, що поставка Товару здійснюється на умовах, визначених в Специфікації на Товар або в рахунках. Постачальник зобов'язаний поставити товар Покупцю протягом визначених термінів в Специфікації з моменту отримання передплати від Покупця.

Відповідно до п. 2.3 Договору передбачено, що факт передачі Товару від Постачальника Покупцеві підтверджується видатковою накладною, що підписується уповноваженими представниками Сторін (повноваження представника Покупця підтверджуються дорученням на одержання матеріальних цінностей, оформленим Покупцем у встановленому порядку).

Пунктом 3.3 Договору передбачено, що за першу поставку партії Товару Покупець сплачує в наступному порядку, що зазначено в специфікації 70% - від вартості Товару в якості попередньої оплати протягом 5 банківських днів з моменту отримання рахунку; 30% - від вартості Товару протягом 5 календарних днів з моменту отримання Товару.

Специфікацією №1 до Договору поставки №30/10/2024 від 30.10.2024 передбачено, що Постачальник повинен поставити Покупцю товар, а саме: камера інтенсивного охолодження ZKM 2002 на суму 1688040,00 грн (без ПДВ). Умови: 1) термін поставки Товару - до 20 календарних днів з дати внесення передплати; 2) транспортування Товару проводиться транспортом Покупця (або третьої особи) і за рахунок Покупця; 3) попередня оплата в розмірі 70% за товар сплачується протягом 5 (п'яти) календарних днів від дати підписання Специфікації, 30% протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати поставки Товару.

На виконання договору поставки ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» виставив рахунок на оплату №76 від 30.10.2024 на загальну суму 1688040,00 грн, у т.ч. ПДВ 281340,00.

На виконання вказаного вище Договору 31.10.2024 ТОВ "КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ" було здійснено часткову оплату рахунку, що підтверджується інформаційним повідомленням про зарахування коштів №522 від 31.10.2024 на суму 168804,00 грн (призначення платежу: за товар, рахунок на оплату покупцю від 30.10.2024, у т.ч. ПДВ 20% - 28134,00 грн), у зв'язку з чим була виписана податкова накладна №10 від 31.10.2024 за правилом першої події.

ТОВ «КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ» було надіслано лист ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» від 25.04.2025 вих. №КІТ1, в якому зазначено, що ТОВ «КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ» просить повернути перераховані кошти в сумі 337608,00 грн в оплату рахунка №76 від 30.10.2024, оскільки необхідність в обладнанні зникла.

Як було установлено судом, п. 2.3 договору поставки №30/10/2024 від 30.10.2024 та Специфікацію №1 до Договору поставки №30/10/2024 від 30.10.2024 передбачено, що, зокрема, попередня оплата в розмірі 70% за товар сплачується протягом 5 (п'яти) календарних днів від дати підписання Специфікації, 30% протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати поставки Товару.

ТОВ «АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ» зазначив, що, з огляду на те, що вказані умови виконано не було, оскільки фактично сплачено лише 20%, що в загальній сумі становить 337608,00 грн (168804,00 грн щодо податкової накладної №7 від 30.10.2024 (яка розглядається в межах справи №520/23636/25) та 168804,00 грн щодо податкової накладної №10 від 31.10.2024) замість 70%, 25.04.2025 здійснено повернення ТОВ «КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ» загальної суми передоплати, що підтверджується платіжною інструкцією №196 від 25.04.2025 (призначення платежу: повернення авансового платежу, рахунок №76 від 30.10.2024, лист від 24.04.2025, у т.ч. ПДВ 20% - 56268,00 грн).

Суд зазначає, що вказані первинні документи та пояснення стосовно здійсненої господарської операції позивачем було надано до контролюючого органу, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі.

Доказів наявності ознак фіктивності в діяльності контрагенту позивача, нікчемності або недійсності угод укладених позивачем з вказаним контрагентом або відсутності реального характеру цієї операції матеріали справи не містять, а відповідачем таких доказів до суду не надано.

Щодо повідомлення від 13.05.2025 №12854319/39293096 Головного управління ДПС у м. Києві, яким було запропоновано надати пояснення та документальне підтвердження щодо наявності та місць їх зберігання ТМЦ, що обліковуються на 2 класі плану рахунків на теперішній час; пояснення та документальне підтвердження придбання взуття та використання у господарській діяльності, суд зазначає, що позивачем було надано додаткові пояснення із відповідним документальним підтвердженням, зокрема, але не виключно, оборотно-сальдова відомість по рахунку 281 станом на 19.05.2025, якою підтверджується наявність ТМЦ, договір оренди нерухомого майна №07/07-2 від 07.07.2014, яким підтверджується наявність місць для зберігання ТМЦ. Також, позивачем надано пояснення та документальне підтвердження придбання взуття та використання у господарській діяльності.

Водночас, суд зазначає, що надання вказаних документів не впливає на вирішення питання розблокування податкової накладної, з огляду на те, що контролюючому органу були надані відповідні пояснення, що сторони вирішили припинити зобов'язання з поставки товару, а передплата була повернена покупцю, що підтверджено матеріалами справи. Витребувані контролюючим органом документи не можуть спростувати або підтвердити інформацію, зазначену у відповідній податковій накладній.

Суд зазначає, що відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій товариства є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванню оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи товариства.

Таким чином, враховуючи викладене вище, надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи підтверджують настання обставин, з якими закон пов'язує виникнення податкових зобов'язань та права виписки податкової накладної позивачем.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12900316/39293096 від 26.05.2025, яким ТОВ "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" відмовлено у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних по операції з контрагентом ТОВ "КИЇВСЬКІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ" є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено, а тому є таким, що підлягає скасуванню, а вимога зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.10.2024 №10, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ", є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

З наданих до матеріалів справи документів та документів, які надавались контролюючому органу, було можливо встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію спірної податкової накладної.

При цьому, суд уважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної.

Крім того, суд ураховує позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 07.12.2022 по справі №500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Крім того, в постанові від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22 Верховний Суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Отже, предметом розгляду повинна бути стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд указує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

А згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень не довели правомірності прийнятих ними рішень.

Враховуючи викладене, суд уважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд ураховує, що відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 в межах справи №520/23636/25 роз'єднано в самостійні провадження позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" до Головного управління ДПС у місті Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, на користь позивача в межах даної справи підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 2422,40 грн.

Суд зазначає, що представником позивача 15.10.2025 було подано до суду заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, в якій зазначено, що докази понесення позивачем витрат на правничу допомогу будуть подані протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду. Отже, наразі питання щодо розподілу витрат на професійну правничу допомогу не вирішується.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" (вул. Центральна, буд. 87, с. Рокитне, Харківський р-н, Харківська обл., 63211, ЄДРПОУ 39293096) до Головного управління ДПС у місті Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, ЄДРПОУ 44116011), Державної податкової служби України (площа Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві №12900316/39293096 від 26.05.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.10.2024 №10.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.10.2024 №10 днем її фактичної подачі.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОПРОМІНЖИНІРІНГ" за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН