Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
05 листопада 2025 року № 520/10972/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради (вул. Чернишевська, буд.55,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ26489104) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, яке надано у вигляді листа № 143/0/202/25 від 11.02.2025 року про розгляд питання щодо надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 доньці позивача ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради повторно розглянути питання щодо надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 доньці позивача ОСОБА_1 та прийняти одне з рішень, яке передбачено пунктом 10 Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року №268.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, яке надано у вигляді листа № 143/0/202/25 від 11.02.2025 року про розгляд питання щодо надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 доньці позивача ОСОБА_1 є протиправним.
Представником відповідача надано відзив на позов, у якому останній зазначив, що Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради у спірних правовідносинах діяло згідно чинного законодавства, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з донькою зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_2 .
З 20.12.2023 року мають статус внутрішньо переміщених осіб та взяті на облік за адресою: АДРЕСА_3 .
12.04.2024 року ОСОБА_1 подана заява про розгляд питання щодо надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з пакетом всіх необхідних документів відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» до служби у справах дітей по Основ'янському району м. Харкова.
Листом від 03.10.2024р. № 07-22/1604/24 служба у справах дітей по Основ'янському району м. Харкова повідомила позивача, що надані нею документи не підтверджують обставини передбачені підпунктами 1-5 пункту 3 Порядку, а саме проживання/перебування малолітньої ОСОБА_2 , в умовах воєнних дій, збройних конфліктів або тимчасової окупації.
31.10.2024 року ОСОБА_1 подала аналогічну заяву Директору Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради.
Листом від 29.11.2024 р. № 1100/0/202-24 Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради повідомив позивача, що надані нею документи не відповідають вимогам та встановленому переліку документів передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2017 № 268.
16.01.2025 року ОСОБА_1 подала аналогічну заяву на ім'я Харківського міського голови І.Терехова.
Листом від 11.02.2025 № 143/0/202-25 за дорученням керівництва Харківської міської ради Департамент служб у справах дітей розглянув вказане звернення та повідомив, що надані документи не підтверджують обставини передбачені підпунктами 1-5 пункту 3 Порядку, а саме проживання/перебування малолітньої ОСОБА_2 , в умовах воєнних дій, збройних конфліктів або тимчасової окупації.
Вважаючи права неповнолітньої ОСОБА_2 порушеними, позивач звернулася до суду з відповідним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до частини 7 статті 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, надається органом опіки та піклування за місцем реєстрації дитини, як внутрішньо переміщеної особи. Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону дитинства» (далі - Закон № 2402-III) дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, - дитина, яка внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту отримала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, у тому числі в полоні.
Механізм надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів визначено Порядком надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року № 268 (далі - Порядок № 268).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 268 право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка під час воєнних дій та збройних конфліктів не досягла віку 18 років (повноліття) (далі - особа з числа дітей), що:
1) отримала поранення, контузію, каліцтво;
2) зазнала фізичного, сексуального насильства;
3) була викрадена, депортована або примусово переміщена;
4) залучалася до участі у військових формуваннях;
5) незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;
6) зазнала психологічного насильства;
7) її батьки або один з них, інший законний представник зникли безвісти за особливих обставин або померли (загинули) через отримані внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів поранення, контузії або каліцтва на території України чи за кордоном;
8) була позбавлена батьківського піклування внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини, зазначені в пункті 3 цього Порядку. Під час надання дитині статусу заявником визначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров'я та розвиток дитини.
Пунктом 5 Порядку № 268 установлено, що статус надається органом опіки та піклування за місцем звернення чи за місцем виявлення дитини або особи з числа дітей місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Пунктом 6 Порядку № 268 передбачено, що для надання статусу один із батьків або інший законний представник дитини, або, якщо дитина переміщується без супроводу батьків або осіб, які їх замінюють, один з її родичів (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування, або особа з числа дітей подає до служби у справах дітей заяву про надання статусу і засвідчені в установленому порядку копії таких документів:
свідоцтва про народження дитини або паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у разі відсутності - єДокумент в мобільному додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) або е-паспорт чи е-паспорт для виїзду за кордон) або документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
документа, що підтверджує громадянство України, посвідчує особу чи спеціальний статус заявника: паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон (у разі відсутності - єДокумент в мобільному додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія) або е-паспорт чи е-паспорт для виїзду за кордон) або тимчасового посвідчення громадянина України, або посвідки на постійне або тимчасове проживання, або посвідчення біженця, або посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту;
документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (якщо дитина постійно проживає/перебуває у закладі охорони здоров'я, закладі освіти або іншому закладі для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, - документа, що підтверджує факт проживання/перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником.
Крім документів, визначених в абзацах першому - четвертому цього пункту, з урахуванням фактичних обставин до заяви про надання статусу додаються інші документи перелічені у цьому пункті.
Відповідно до п. 9 Порядку заява про надання статусу реєструється в журналі обліку таких заяв, що ведеться за формою, затвердженою Мінсоцполітики. За результатами розгляду заяви робиться відповідна відмітка: надано статус/відмовлено в наданні статусу.
Пунктом 10 Порядку № 268 встановлено, що Рішення про надання або відмову в наданні статусу приймається органом опіки та піклування протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку.
У рішенні зазначаються прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, серія та номер свідоцтва про народження/паспорта, адреса місця проживання/перебування дитини, визначені у пункті 3 цього Порядку обставини, за яких вона постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (за винятком сексуального насильства, яке позначається літерою “А»), документи, що підтверджують такі обставини, а також дата і номер протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини.
Рішення про відмову в наданні статусу приймається в разі відсутності одного з документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку (крім випадку, зазначеного в пункті 8 цього Порядку), та може бути оскаржене в суді.
Матеріалами справи підтверджено, що за результатами звернення позивача відповідачем наданий листа № 143/0/202/25 від 11.02.2025 року, який носить інформаційний характер та не є рішенням за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини документів, зазначених у пункті 6 цього Порядку. Вказаний лист не містить відмови в наданні статусу.
Враховуючи вищевикладені обставини та факт не прийняття відповідачем по суті рішення про надання або відмову в наданні статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.01.2025 про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2025 про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення передбачене пунктом 10 Порядку №268.
Отже, розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради (вул. Чернишевська, буд.55,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ26489104) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.01.2025 про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язати Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2025 про надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів ОСОБА_2 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення передбачене пунктом 10 Порядку №268.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради (вул. Чернишевська, буд.55,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ26489104) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.