Рішення від 05.11.2025 по справі 480/374/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року Справа № 480/374/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/374/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003р. № 1058-IV із застосуванням при обчисленні розміру пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2017-2019 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком починаючи з дати призначення з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2022, 2023 та 2024 роки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, при призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 03.01.2025, визначив розмір пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, страхові внески за 2017-2019 роки. Вважає, що до розрахунку пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати по України за останні три роки, що передували року (2025 рік) звернення із заявою про призначенням пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто за 2022- 2024 роки.

Ухвалою суду позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/374/25, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що за матеріалами пенсійної справи, а саме відповідно до штампу про призначення пенсії на титульному аркуші трудової книжки (вид пенсії не зазначено) вперше ОСОБА_1 було призначено пенсію з 21.12.2010 року та застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2009 рік. Відповідно до поданої заяви, заявницю з 23.10.2024 переведено на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки.

Застосування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 середньої заробітної плати за три календарні роки за 2022-2024 роки суперечить нормам частини 3 статті 45 Закону України № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». А саме, середня заробітна плата (дохід), визначена частиною 2 статті 40 цього Закону для призначення пенсії (за три календарних роки, що передують року звернення), застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Відповідно, для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення ОСОБА_1 , підстави відсутні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 03.01.2025 ОСОБА_1 звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.12).

За результатами розгляду заяви позивача 10.01.2025 Білопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України прийняло рішення № 183950008820 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23.10.2024 (дата досягнення 60 річного віку) (а.с. 13-14).

При цьому, при обчисленні пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, з яких сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки, що не заперечується відповідачем та підтверджується розрахунком (а.с. 15).

Не погодившись з вищезазначеними діями, позивач звернулася до суду з даним позовом для захисту своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 44 Конституції України).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058-IV).

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку (пункт 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV).

Як встановлено судом, у зв'язку з досягненням пенсійного віку (60 років) ОСОБА_1 звернулася до територіального управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 03.01.2025 про призначення пенсії за віком (а.с.12).

За результатами розгляду заяви позивача 10.01.2025 Білопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України прийняло рішення № 183950008820 (а.с. 13-14) про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 23.10.2024 (за днем досягнення пенсійного віку, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку).

Відтак, враховуючи, що позивач звернулася для призначення пенсії 03.01.2025, при обчисленні позивачу пенсії за віком у 2025 році на підставі норм Закону № 1058-IV відповідач мав врахувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням цієї пенсії, тобто, за 2022, 2023, 2024 роки.

А тому дії відповідача у проведенні обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки є протиправними.

Щодо доводів представника відповідача про призначення ОСОБА_1 пенсії з 21.12.2010 року, що підтверджується штампом про призначення пенсії на титульному аркуші трудової книжки, суд враховує наступне.

Ухвалою суду від 05.09.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати копію протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 з 21.12.2010 року, у випадку відсутності - надати відповідні пояснення.

На виконання вимог ухвали Сумського оуружного адміністративного суду від 05.09.2025 ГУ ПФУ в Сумській області надано відповідь, про те, що протокол про призначення пенсії ОСОБА_1 з 21.12.2010 надати не має можливості, у зв'язку зі знищенням документів при пожежі в УПФУ в Білопільському районі, яка виникла внаслідок агресії, що підтверджується актом про пожежу.

Разом з тим, посилання відповідача на те, що доказом призначення позивачу пенсії раніше є штамп про призначення пенсії на титульному аркуші трудової книжки, суд вважає необґрунтованими, оскільки трудова книжка не є документом який підтверджує призначення пенсії. Таким документом може бути пенсійна справа, виписка з пенсійної справи, пенсійне посвідчення, тощо.

При цьому, суд зазначає, що зі штампу про призначення пенсії на титульному аркуші трудової книжки (зв. бік а.с.43) взагалі не вбачається, який вид пенсії було призначено.

Таким чином, матеріали справи не містять жодних належних доказів призначення позивачу пенсії з 21.12.2010 (пенсійне посвідчення, протокол призначення пенсії та/або довідка пенсійного органу, яка містить відповідну інформацію, доказів припинення виплати пенсії, тощо).

При цьому, відповідачем не надано до суду та матеріали справи не містять доказів нарахування та виплати позивачу пенсії з 21.12.2010.

Суд звертає увагу, що як вбачається з записів трудової книжки НОМЕР_1 (а.с. 7-9) 20.12.2010 ОСОБА_1 звільнено по ст. 38 КЗпП за власним бажанням, згідно наказу № 195 від 17.12.2019, а 27.12.2010, тобто менше ніж за 7 днів, ОСОБА_1 прийнято на посаду фельдшера лаборанта, згідно наказу № 201 від 27.12.2010.

Згідно з висновками Верховному Суду, викладеними в постанові від 22.09.2021 у справі № 308/3864/17 відсутність паперової пенсійної справи не є підставою для відмови у відновленні виплати пенсії, оскільки позивач не може нести негативних наслідків у зв'язку із відсутністю його пенсійної справи, а протилежне позбавляє його права на її відновлення.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищенаведеного, позивачем, на переконання суду, доведено протиправність дій відповідача щодо обчислення пенсійної виплати з урахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки. У свою чергу, відповідач не надав суду достатніх та переконливих доказів, які б спростовували правову позицію позивача.

З урахуванням вищенаведеного, усі інші доводи і заперечення сторін по справі на висновки суду не впливають.

За наведених обставин, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування та виплати позивачу пенсії за віком відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки, та зобов'язати відповідача з 23.10.2024 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022, 2023, 2024 роки, з урахуванням проведених виплат.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 968,96 грн., сплачений позивачем при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, буд. 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2022, 2023, 2024 роки, з 23.10.2024, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, буд. 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко