05 листопада 2025 року Справа № 480/3194/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Савицької Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3194/25 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального управління сил ТРО " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Регіонального управління сил ТРО " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ), і просить суд:
- визнати протиправними дії Регіонального управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо повернення заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Регіональне управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) повторно розглянути заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду та надати статус учасника бойових дій.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що був добровольцем добровольчого формування Сумської міської територіальної громади ГС «Центр військово- патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини» територіальної громади № 7 м. Суми (далі - ДФТГ № 7 СМТГ).
Відповідно до Довідки військової частини НОМЕР_2 від 17.11.2023 № 2/3899 ОСОБА_1 з 25.02.2022 по 25.03.2022 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в м. Суми, Сумський район, Сумської області.
Постановою КМУ від 12.07.2024 № 837 внесено зміни до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413 (далі - Порядок № 413).
Порядок № 413 був доповнений Додатком 7 «Довідка про безпосередню участь добровольця територіальної громади у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»
З метою отримання зазначеної довідки, 19.11.2024 до Військової частини НОМЕР_2 направлено відповідну заяву про отримання довідки про безпосередню участь добровольця територіальної громади у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Військовою частиною НОМЕР_2 надано відповідь від 27.01.2025 №2/490, відповідно до якої: «…відсутні будь-які відомості стосовно безпосередньої участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечень оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України.
Повідомляю, що відповідно до абзацу і пункту 3 названого Положення командир добровольчого формування є відповідальним за діяльність добровольчого формування. Командир визначає завдання члена добровольчого формування з урахуванням їх спроможностей та за потреб структуру добровольчого формування. Довідка форми 7 затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N? 41 видається командиром добровольчого формування і затверджується командиром військової частини, таким чином видавання довідки за формою не відноситься до компетенції командира військової частини НОМЕР_2 .».
У зв'язку з тим, що правонаступника ДФТГ № 7 встановити не вдалось, а командир військової частини НОМЕР_2 , в оперативному підпорядкуванні якої перебувало ДФТГ № 7 СМТГ, не уповноважений видавати довідки за формою згідно з Додатком 7 до Порядку №413, 19.02.2025 на адресу Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій направлено заяву про надання статусу учасника бойових дій за формою згідно з Додатком 8, до якої додано заяву про витребування довідки командира ДФТГ про безпосередню участь добровольця в бойових діях.
Відповідно до пункту 22 Порядку № 413, у разі відсутності оригіналів або електронних копій оригіналів паперових документів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 цього Порядку, вони витребовуються комісіями, утвореними міністерствами, центральними органами виконавчої влади чи іншими державними органами, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, в командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дати надходження заяви (звернення).
27.03.2025 отримано відповідь Регіонального управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( НОМЕР_1 , далі - Відповідач) на заяву від 19.02.2025, відповідно до якої: «…повертаємо на доопрацювання надані Вами документи, як такі, що не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413, а саме відсутня належним чином оформлена довідка за формою згідно з додатком 7 до Порядку.»
Таким чином, вважає, що відповідачем проігноровано звернення представника позивача про витребування з уповноваженого органу військового управління довідки за формою згідно з Додатком 7 до Порядку № 413.
Наполягає, що позивач не має можливості жодним чином отримати Додаток 7, оскільки ДФТГ № 7 СМТГ розформовано 27.01.2023, а командуванням Сил територіальної оборони ЗСУ не призначено правонаступника, а відтак - відсутній суб'єкт владних повноважень, уповноважений на видачу Додатку 7.
Відповідач повернув на доопрацювання пакет документів позивача, при цьому не врахувавши обставин, що склалися, що, на думку позивача, призвело до прийняття протиправного рішення. Відтак, позивач вважає, що своїми діями відповідач унеможливлює отримання статусу учасника бойових дій позивачем, порушує його законні права та інтереси.
Ухвалою суду від 25.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі № 480/3194/25. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду.
У відзиві на позовну заяву відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що відповідно до абз. 2 пп. 4 п. 4 Постанови № 413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України є довідка за формою згідно з додатком 7.
Довідка за формою згідно з додатком 7 у пакеті документів позивача була відсутня, тому вважає, що Комісія військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій правомірно повернула на доопрацювання наданий пакет документів позивачеві.
Крім того, звертає увагу суду на те, що до 13.04.2022 добровольчого формування №7 «ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини» Сумської міської територіальної громади Сумського району Сумської області не існувало. Контракт добровольця ОСОБА_1 було укладено 14.04.2022, а безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України він брав, згідно даних, наведених у позовній заяві, у період з 25.02.2022 по 25.03.2022, тобто на час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України позивач не був членом добровольчого формування №7 «ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини» Сумської міської територіальної громади Сумського району Сумської області. Тобто, до моменту підписання контракту особа не має офіційного статусу добровольця територіальної оборони та не несе відповідних прав і обов'язків, передбачених законодавством. Участь у заходах територіальної оборони до підписання контракту може розглядатися як добровільна допомога, але не як виконання обов'язків добровольця на підставі укладеного контракту.
Відтак, вважає, що у відповідача відсутні правові підстави для надання статусу учасника бойових дій позивачу відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву і, зокрема зауважує, що ним укладено контракт добровольця територіальної оборони з командиром добровольчого формування Сумської міської територіальної громади ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини, відповідно до пункту 13 контракт діє з 25.02.2022, що підтверджується також посвідченням добровольця серії НОМЕР_3 . Отже, позивач був членом добровольчого формування з 25.02.2022 та приймав безпосередню участь у період з 25.02.2022 по 25.03.2022, що підтверджується Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виданою військовою частиною НОМЕР_2 від 17.11.2023 №2/3899.
Наполягає, що відповідач, не виконавши обов'язок для витребування довідки, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (додаток 7) порушив вимоги пункту 22 вказаного Порядку, що свідчить про недотримання встановленого законодавством алгоритму дій при розгляді заяви про надання статусу учасника бойових дій, а також позбавило позивача можливості реалізувати гарантоване державою право на отримання статусу учасника бойових дій.
Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 14.04.2022 позивачем укладено контракт добровольця територіальної оборони з командиром добровольчого формування Сумської міської територіальної громади ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини (а.с. 9-10).
Згідно Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, виданою військовою частиною НОМЕР_2 від 17.11.2023 №2/3899 позивач приймав безпосередню участь у період з 25.02.2022 по 25.03.2022 ( а.с.11-12).
Позивач звернувся до Міністерства у справах ветеранів України з відповідною заявою про надання статусу учасника бойових дій на підставі п. 25 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тобто як особа, що з 24 лютого по 25 березня 2022 року відповідно до Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" або у складі добровольчих формувань у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Національною поліцією, Національною гвардією України, Службою безпеки України та іншими утвореними відповідно до закону військовими формуваннями та правоохоронними органами брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Рішенням міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера i деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 28 серпня 2024 р. № 11/III/24/127 Позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки відповідно до контракту добровольця територіальної оборони, укладеного між позивачем та Добровольчим формуванням № 7 Сумської міської територіальної громади ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини», заявник з 25.02.2022 був зарахований до складу цього добровольчого формування територіальної громади (а.с. 12-13).
У подальшому представником позивача до Військової частини НОМЕР_2 направлено відповідну заяву про отримання довідки про безпосередню участь добровольця територіальної громади у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (а.с.13-14).
Військовою частиною НОМЕР_2 надано відповідь від 27.01.2025 №2/490, відповідно до якої: «…відсутні будь-які відомості стосовно безпосередньої участь ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечень оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією російської федерації проти України.
Повідомляю, що відповідно до абзацу і пункту 3 названого Положення командир добровольчого формування є відповідальним за діяльність добровольчого формування. Командир визначає завдання члена добровольчого формування з урахуванням їх спроможностей та за потреб структуру добровольчого формування. Довідка форми 7 затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 видається командиром добровольчого формування і затверджується командиром військової частини, таким чином видавання довідки за формою не відноситься до компетенції командира військової частини НОМЕР_2 .» (а.с.14 зворотній бік).
19.02.2025 на адресу Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій представником позивача направлено заяву про надання статусу учасника бойових дій за формою згідно з Додатком 8, до якої додано заяву про витребування довідки командира ДФТГ про безпосередню участь добровольця в бойових діях (а.с.15-20).
Позивачем отримано відповідь військової частини НОМЕР_1 від 19.03.2025 №1433/2/1/3726 на заяву від 19.02.2025, відповідно до якої подані позивачем документи повернули останньому на доопрацювання як такі, що не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, а саме відсутня належним чином оформлена довідка за формою згідно з додатком 7 до Порядку (а.с.15 зворотній бік).
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно приписів ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 4 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно зі статтею 5 Закону № 3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Механізм надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 19 частини 1 статті 6 Закону № 3551-XII, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 "Про затвердження Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення", якою затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі - Порядок № 413).
За умовами пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Відповідно до положень абзацу першого пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Підставою для надання статусу учасника бойових дій для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 7.
Для надання статусу учасника бойових дій документи подаються командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації стосовно заявників, зазначених в пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону, або самостійно заявником з їх числа у разі неподання документів командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації.
Для надання статусу учасника бойових дій заявникам з числа осіб, зазначених у пункті 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій протягом 30 календарних днів з дня участі осіб у виконанні бойових (службових) завдань, у проведенні розвідувальних заходів, отримання травм (поранень, контузій, каліцтв) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.
Тобто Постанова №413 встановлює обов'язок командиру військової частини подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 6 або додатком 7.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1449 «Положення про добровольчі формування територіальних громад»:
«3. Командир добровольчого формування є відповідальним за діяльність добровольчого формування. Командир визначає завдання членам добровольчого формування з урахуванням їх спроможностей та за потреби структуру добровольчого формування.
Діяльність добровольчого формування провадиться під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил за територіальним принципом.».
У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії (пункт 5 Порядку № 413).
Враховуючи те, що командуванням Військової частини НОМЕР_2 та ДФТГ № 4 м. Суми матеріали щодо позивача на комісію не направлялися, останній вирішив скористатись своїм правом самостійно звернутися до відповідної комісії, передбаченим Постановою КМУ №413.
У той же час, Постановою КМУ від 12.07.2024 № 837 внесено зміни до Порядку №413. Порядок № 413 був доповнений Додатком 7 «Довідка про безпосередню участь добровольця територіальної громади у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України».
Відповідно до абзацу 2 підпункту 4 пункту 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 підставою для надання статусу учасника бойових дій для заявників з числа осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 7.
Відповідно до пункту 22 Порядку №413, у разі відсутності оригіналів або електронних копій оригіналів паперових документів, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 4 цього Порядку, вони витребовуються комісіями, утвореними міністерствами, центральними органами виконавчої влади чи іншими державними органами, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу заявники, в командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дати надходження заяви (звернення).
З матеріалів справи вбачається, що 19.02.2025 на адресу Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій представником позивача направлено заяву про надання статусу учасника бойових дій за формою згідно з Додатком 8, до якої додано заяву про витребування довідки командира ДФТГ про безпосередню участь добровольця в бойових діях. Однак вказана заява не була розглянута відповідачем, причини не витребування довідки суду не повідомлені.
Так, у наданій відповіді та відзиві на позовну заяву відповідач зазначає виключно про те, що Довідка за формою згідно з додатком 7 у пакеті документів позивача була відсутня, тому Комісія військової частини НОМЕР_1 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повернула на доопрацювання наданий пакет документів позивачу.
З урахуванням встановлених у даній справі обставин та вище зазначеного, суд дійшов висновку про те, що відповідач, не виконавши обов'язок щодо витребування довідки, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (додаток 7), порушив вимоги пункту 22 вказаного Порядку, що свідчить про недотримання встановленого законодавством алгоритму дій при розгляді заяви про надання статусу учасника бойових дій, що у свою чергу позбавило позивача можливості реалізувати гарантоване державою право на отримання статусу учасника бойових дій.
При цьому відповідачем при розгляді заяви не була врахована та обставина, що позивач не має можливості отримати Додаток 7, оскільки ДФТГ № 7 СМТГ розформовано 27.01.2023, а командуванням Сил територіальної оборони ЗСУ не призначено правонаступника, а відтак відсутній суб'єкт владних повноважень, уповноважений на видачу Додатку 7.
З урахуванням викладеного, суд визнає позовні вимоги про протиправність дій Регіонального управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо повернення заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду, обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, суд звертає увагу відповідача, що він позбавлений можливості прийняти рішення про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій з підстав, які вже були предметом розгляду в цій справі і яким суд вже надав правову оцінку.
У той же час, суд не вбачає підстав покласти на відповідача обов'язок прийняти позитивне рішення про надання позивачу статусу учасника бойових дій, з огляду на наступне.
Як наведено судом вище, відповідач не розглядав надані позивачем документи по суті, з точки зору наявності у позивача права на отримання статусу учасника бойових дій та підтвердження цими документами обставин, з якими Порядок № 413 і Положення № 1048 пов'язують можливість присвоєння такого статусу, а прийшов до висновку про наявність підстав для повернення йому документів через відсутність у пакеті документів позивача Довідка за формою згідно з додатком 7/
Суд не вправі перебирати на себе повноваження відповідача щодо перевірки наданих позивачем документів на предмет можливості надання йому статусу учасника бойових дій.
З приводу посилання відповідача на те, що до 13.04.2022 добровольчого формування №7 «ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини» Сумської міської територіальної громади Сумського району Сумської області не існувало, а контракт добровольця ОСОБА_1 було укладено 14.04.2022, а безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України він брав, згідно даних, наведених у позовній заяві, у період з 25.02.2022 по 25.03.2022, тобто на час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України позивач не був членом добровольчого формування №7 «ГС «Центр військово-патріотичного виховання допризовної молоді Сумщини» Сумської міської територіальної громади Сумського району Сумської області, суд зауважує, що вказані обставини не були підставою для повернення заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 на доопрацювання, а тому суд не може надавати їм оцінку у межах розгляду даної справи.
Суд також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки судовий збір не сплачувався позивачем відповідно до ст.5 Закону України “Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 2. 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Регіонального управління сил ТРО " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Регіонального управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) щодо повернення заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .
Зобов'язати Регіональне управління Сил ТРО « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) повторно розглянути заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 ) з додатками, подану 19.02.2025, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька