Рішення від 05.11.2025 по справі 460/15541/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року м. Рівне №460/15541/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

28.08.2025 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку; зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно інформації наявної у паперовому тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ; визнання протиправною та скасування довідки №28 від 20.04.2022 як такої, що прийнята з порушенням процедури передбаченої наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008.

Ухвалою від 29.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/15541/25 та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з позовною заявою, вимоги ґрунтуються на тому, що 21.03.2022 ОСОБА_1 пройшов військово-лікарську комісію і його було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за графою ІІ ст.26 «б» Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008. Відомості про непридатність до проходження військової служби за станом здоров'я внесені до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 24.03.2022. 14.06.2025 позивачу стало відомо про те, що він поновлений на обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних і резервістів міститься інформація наступного змісту: Постанова ВЛК: «Тимчасово непридатний»; Дата ВЛК: «20.04.2022». В той же час, 20.04.2022 позивач не проходив жодного медичного огляду військово-лікарською комісією про ІНФОРМАЦІЯ_2 , не був визнаний обмежено придатним, не направлявся відповідачем на медичний огляд. Причин та підстав для проходження такого ВЛК у квітні 2022 року в нього не було. ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою, якою просив внести інформацію про виключення з військового обліку згідно його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , однак такі відомості відповідачем так і не були внесені до Реєстру. Вважаючи дії відповідача протиправними, просить суд задовольнити позов.

ІНФОРМАЦІЯ_3 , як юридична особа до складу якої входить Перший відділ, подав відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає. На обґрунтування заперечень покликається на те, що рішенням військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.03.2022 (протокол №23) ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за графою ІІ ст.26 «б» Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008. Стаття 26 «б» за графою ІІ передбачає винесення постанови ВЛК про непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально, в свою чергу непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються громадяни за статтею 26 «а». У зв'язку з вищенаведеним військово - лікарською комісією було ухвалено змінити рішення ОСОБА_1 , стосовно його придатності до військової служби під час мобілізації, що підтверджується протоколом №28 від 20.04.2022, і стало наслідком повернення позивача на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 . При цьому, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду в даній справі, а означені питання є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії.

Дослідженими по справі доказами суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянин України, має тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , видане 24.03.2022 на підставі наказу Міністерства оборони України № 610 від 21.11.2017, як військовозобов'язаному, визнаному призовною комісією Володимирецького району непридатним в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я із зарахуванням в запас 11.05.2011.

До такого тимчасового посвідчення, 24.03.2022 внесено запис: «ВЛК при 1 від. ІНФОРМАЦІЯ_7 - визнаний неприд. до в/сл. з виключенням з військового обліку (прот. РС 23/67 від 21.03.22)». У графі 14 міститься запис « 21.02.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних 1 від. ІНФОРМАЦІЯ_7 , гр.2 ст. 26 «б» - наказу №402-2008».

Відомості про це були внесені і до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервистів, де позивачу було визначено статус невійськовозобов'язаного, а підставою для зняття/виключення з обліку зазначено п.3 ч.6 ст.37 Закону (визнаний непридатним до військової служби).

В липні 2025 року, позивач сформувавши через застосунок «Резерв+» військово-обліковий документ дізнався, що перебуває у статусі військовозобов'язаного та тимчасово непридатного на підставі постанови ВЛК від 20.04.2022.

Заперечуючи проходження такої ВЛК, звернувся до відповідача за роз'ясненнями та дізнався, що рішення військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.03.2022 (протокол №23), яким його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за графою ІІ ст.26 «б» Розкладу хвороб наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 в односторонньому порядку змінене тією самою військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 20.04.2022 (протокол №28), яким його визнано тимчасово непридатним до військової служби до 14.06.2022.

Оскільки про таке засідання він не повідомлявся і таку ВЛК не проходив, заперечує чинність довідки №28 від 20.04.2022 як такої, що прийнята з порушенням процедури передбаченої наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008.

Матеріалами справи підтверджено реєстрацію протоколів №23 від 21.03.2022 та №28 від 20.04.2022 в Книзі протоколів засідань військово-лікарських експертиз ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов'язаних, рядового, сержантського та старшинського складу на 2022 рік. При цьому, запис до протоколу №28 від 21.03.2022 містить примітку, що постанова винесена не вірно і слід дивитися протокол №28 від 20.04.2022.

Довідка за №68, видана ВЛК 21.03.2022 містить записи про те, ОСОБА_1 з діагнозом «Пігментна дистрофія сітківки очей» на підставі статті 26 «б» графи 2 розкладу хвороб до в/с непридатний з виключенням з в/обліку.

Довідка за №28, видана ВЛК від 20.04.2022 містить записи про те, що ОСОБА_1 з діагнозом «Пігментна дистрофія сітківки очей» на підставі статті 32 графи 2 розкладу хвороб до в/с тимчасово непридатний.

Обидві довідки містять підписи голови та секретаря ВЛК і скріплені печатками.

В матеріалах справи наявна також довідка про огляд ОСОБА_1 , лікарем-окулістом 24.03.2022, де також підтверджено діагноз «Пігментна дистрофія сітківки очей». В довідці також міститься запис про те, що «у зв'язку з дистофічними змінами сітківки, розташованими у периферії до центру - патологічні зміни виключають можливість відновлення сутінкового зору. ст.26 «б» - непридатний.».

ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявою, якою просив внести інформацію про виключення з військового обліку згідно його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , однак такі відомості відповідачем не внесені до Реєстру.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зауважує на такому.

Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992. Ним також визначаються загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з частиною сьомою статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, у тому числі: проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено на території України воєнний стан, який триває і на даний час.

А Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII, з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Згідно з положеннями пункту 1.1. Положення №402 (у редакції, що діяла на час визначення придатності позивача до проходження військової служби за станом здоров'я) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, і ВЛК територіального центру комплектування (ВЛК ТЦК). Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей. До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону. Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК. (підпункти 2.6.1. - 2.6.4. пункту 2.6 глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

В свою чергу, до вищих штатних ВЛК належать Центральна військово-лікарська комісія ( ЦВЛК) та ВЛК регіону. ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. За рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування. На ВЛК регіону покладається, зокрема, організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; контроль за організацією та проведенням лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, обстеженням та медичним оглядом призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів, надання методичної та практичної допомоги органам та закладам охорони здоров'я України та військовим комісаріатам у цій роботі. ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК (пункти 2.2, 2.3, 2.4. глави 2 розділу I Положення №402 у відповідній редакції).

Розділом II Положення №402 у відповідній редакції визначено правила проведення медичного огляду. Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності. Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Пунктом 1.4 цього розділу визначено, що медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею. Таблицею, в свою чергу, визначено, осіб, які підлягають медичному огляду, якою ВЛК проводиться медичний огляд та графи Розкладу хвороб, ТДВ, за якими проводиться медичний огляд.

Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби затверджений у Додатку 1 до Положення №402.

На момент виникнення спірних правовідносин стаття 26 цього додатку містила такі положення:

хвороби склери, рогівки (рубці та помутніння), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика (усі види катаракти), судинної оболонки; хвороби скловидного тіла та очного яблука; неврит зорового нерва, хвороби та ураження зорового нерва та зорових шляхів, інші хвороби ока та його придаткового апарату Н15-Н22; Н25-Н28; Н30-Н36; Н43-Н45; Н46-Н48:

а) різко виражені з прогресуючим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах - Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку (для усіх категорій);

б) те ж саме на одному оці або помірно виражені на обох очах - Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (для громадян під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби). Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально (для громадян, військовослужбовців, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани) та для осіб офіцерського складу).

в) помірно виражені, непрогресуючі з рідкими загостреннями на одному оці -Придатні (для усіх категорій).

Стаття 32 цього ж Додатку містила таке: положення: «Стани після перенесених гострих хвороб ока та придаткового апарата або хірургічного лікування - Тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення тощо (для усіх категорій).

Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 у відповідній редакції передбачалося, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Відповідно до матеріалів справи, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно позивача 21.03.2022 винесла постанову, оформивши її довідкою №68 від 21.03.2022 із формулюванням «На підставі статті 26 «б» графи 2 розкладу хвороб до в/с непридатний з виключенням з в/обліку.»

Пізніше, а саме 20.04.2022 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно позивача винесла постанову, оформивши її довідкою №28 від 20.04.2022 із формулюванням «На підставі статті 32 графи 2 розкладу хвороб до в/с тимчасово непридатний до 14.06.2022».

При цьому, матеріалами справи підтверджено реєстрацію протоколів №23 від 21.03.2022 та №28 від 20.04.2022 в Книзі протоколів засідань військово-лікарських експертиз ІНФОРМАЦІЯ_5 на військовозобов'язаних, рядового, сержантського та старшинського складу на 2022 рік, і запис до протоколу №28 від 21.03.2022 містить примітку, що постанова винесена не вірно і слід дивитися протокол №28 від 20.04.2022.

Відповідач має статус позаштатної постійно діючої ВЛК, яка підпорядковується ВЛК регіону, і оскарження постанов якої в судовому порядку з урахуванням Положення № 402 не передбачено.

Так, згідно з Положенням №402 у разі незгоди із постановами штатних (позаштатних) ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.

У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Дії/бездіяльність чи рішення ВЛК регіонів можуть бути оскаржені у ЦВЛК або у судовому порядку.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що перевірка рішень ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402 при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК, а остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності/непридатності позивача до військової служби ВЛК регіону чи ЦВЛК (у межах справи) не приймали.

Доказів оскарження позивачем постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.04.2022 матеріали справи не містять. Не оскаржував він також і відповідні дії вказаного відповідача.

За наведеного, жодних правових підстав для задоволення вимог ОСОБА_1 , заявлених в межах даного позову про визнання протиправною та скасування довідки №28 від 20.04.2022 як такої, що прийнята з порушенням процедури передбаченої наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008, немає.

При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин, суд враховує також висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18, від 09 грудня 2020 року у справі №814/2722/16, від 12 лютого 2021 року у справі №820/5570/16, відповідно до яких надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду. Виключно до компетенції ВЛК належить повноваження надавати оцінку стану здоров'я позивача та, відповідно, вирішувати питання про придатність останнього для проходження військової служби, тому адміністративний суд позбавлений можливості підміняти інших суб'єктів владних повноважень.

Відповідно, суд не може надавати оцінку діям відповідача при прийняті постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.04.2022 щодо тимчасової непридатності позивача до військової служби за встановленими медичними діагнозами, оскільки такі повноваження ВЛК є виключними, і така оцінка не є правовою.

Що стосується решти позовних вимог, то суд зауважує на такому.

Відповідно до п.3 ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» №2232-XII в редакції від 21.03.2022, що діяла на момент здійснення процедури виключення з військового обліку позивача, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016, який діяв на момент здійснення процедури виключення з військового обліку позивача, Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.

Згідно ч.1 ст.6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017, до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ст. 7 Закону №1951-VIII До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: … 17) відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.

Стаття 8 Закону №1951-VIII визначає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про виконання ним військового обов'язку та військово-облікові ознаки, перелік яких визначається Порядком ведення Реєстру, затвердженим володільцем Реєстру.

Частинами 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII передбачено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Отже, Закон №1951-VIII визначає певні права та обов'язки районних (об'єднаних районних), міських (районних у місті, об'єднаних міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки щодо ведення Реєстру, зокрема, обов'язок вносити відомості про військовозобов'язаного та забезпечувати актуальність таких відомостей.

Як слідує із досліджених судом доказів, у тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , що видане позивачу 24.03.2022, було внесено запис про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відомості про це були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервистів, де позивачу було визначено статус невійськовозобов'язаного, а підставою для зняття/виключення з обліку зазначено п.3 ч.6 ст.37 Закону (визнаний непридатним до військової служби).

Разом із тим актуальний витяг із інформаційної системи «Резерв+» містить інформацію про те, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває у статусі тимчасово непридатного на підставі постанови ВЛК від 20.04.2022.

Із наведеного слідує, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів взамін попередньої інформації про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку внесено інформацію по довідці №28, що видана ВЛК 20.04.2022 про те, що ОСОБА_1 тимчасового непридатний до військової служби.

Відповідно до цього на сьогоднішній день позивач, як військовозобов'язаний, що перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 та може бути виключений з військового обліку лише із дотриманням існуючої процедури.

Суд констатує, що наразі суттєво змінились правові норми, які регулюють порядок визнання не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Так відповідно до пунктів 79, 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: … організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; … здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; .. проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; … Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Так пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008, в редакції на час звернення позивача до суду передбачено, що Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), постанови про тимчасову непридатність оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність або тимчасову непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 . Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_8 та ІНФОРМАЦІЯ_9 та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.

Відтак станом на сьогодні існує процедура перевірки постанов ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних.

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд дійшов висновку про відсутність станом на час звернення позивача до суду підстав для зобов'язання відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення позивача з військового обліку без дотримання процедури, передбаченої пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Наказу Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008.

Відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

ОСОБА_1 в позові до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку; зобов'язання внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» згідно інформації наявної у паперовому тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 ; визнання протиправною та скасування довідки №28 від 20.04.2022 як такої, що прийнята з порушенням процедури передбаченої наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008, відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05 листопада 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Суддя Н.В. Друзенко