Ухвала від 05.11.2025 по справі 440/5734/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

05 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/5734/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/5734/25 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) в особі Сектору з пенсійних питань з обслуговування Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 24.01.2025 №31/32/17-10 станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії з 01.02.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% та премії в розмірі 10%. Зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023 відповідно. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2025 апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) - залишено без задоволення. Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 по справі № 440/5734/25 - залишено без змін.

29.10.2025 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/5734/25, у якій просить зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) подати до суду звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк.

В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) підготовлено та надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням надбавки за особливості проходження служби у відсотковому розмірі 27,56870 % та премії у відсотковому розмірі 10 %. Позивач вважає, що боржником не виконано рішення суду від 02.07.2025 та просить встановити судовий контроль за виконанням цього судового рішення в адміністративній справі, посилаючись на те, що відповідач при виготовленні довідки повинен був врахувати висновки суду про обов'язкове зазначення, у тому числі, надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки звільнився на пенсію.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 призначено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25 до розгляду в порядку письмового провадження. Витребувано від Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) письмові пояснення про стан виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25 та докази на підтвердження цих пояснень.

05.11.2025 року до суду надійшли пояснення Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС), в яких відповідач просить відмовити у задоволенні заяви позивача, посилаючись на те, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі №440/5734/25 залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2025 року у справі №440/5734/25 РСЦ ГСЦ МВС виготовлено нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року (довідка від 07.10.2025 №31/32/17-104) з урахуванням інформації надісланої листом ГУ ДСНС України в Полтавській області від 03.10.2025 №61-01-8156/61-10 та у межах винесеного рішення. Зазначено, що відповідно до інформації наданої ГУ ДСНС України в Полтавській області зазначено, що на сьогодні рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 1 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалося, тому розміри посадових окладів та окладів за військовими званнями осіб рядового та начальницького складу головних управлінь ДСНС України з 1 березня 2018 року і по теперішній час не змінювалися. У зв'язку з тим, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення обраховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розмір надбавки за особливості проходження служби та премії в довідці був визначений таким чином, щоб грошове забезпечення в довідці для перерахунку пенсії відповідало розміру грошового забезпечення діючих осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року та становило - 23 808,50 грн. На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року по справі № 440/5734/25 РСЦ ГСЦ МВС Харківській, Полтавській та Сумській областях виготовлено та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області оновлену довідку про грошове забезпечення за посадою начальник сектору, відділення у складі управління, відділу територіального округу, яка є відповідною посаді начальник 2-го спецвідділення УМВС України в Полтавській області з основними та додатковими видами грошового забезпечення розрахованих з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року (2684,00 грн.) помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт в межах винесеного рішення та за чинними нормами Постанови № 704.

За посадою начальник сектору, відділення у складі управління, відділу За посадою начальник сектору, відділення у складі управління, відділу територіального округу, яка є відповідною посаді начальник 2-го спецвідділення УМВС України в Полтавській області станом на 01.01.2023р. за 26 тарифним розрядом, окладом за спеціальним званням «підполковник» та надбавкою за вислугу років 50 %, розмір грошового забезпечення, який був визначений шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт становив 23 808,50 грн.

Таким чином, надбавка за особливості проходження служби визначена у розмірі -27,5687% від посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, що становить 4263,50 грн. ((8160,00+ 2150+ 5155,00)х 27,5687%, що відповідає п.п. 1 п. 5 Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704; премія визначена у розмірі 10% від окладу, що становить 816,00 грн. (8160,00 х 10% = 816,00 грн.) , що відповідає п.п. 2 п.5 Постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704 . Враховуючи вищевикладене, РСЦ ГСЦ МВС Харківській, Полтавській та Сумській областях до довідки включило основні та додаткові види грошового забезпечення, які були визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (2684,00 грн.) помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, що відповідає середньому грошовому забезпеченню встановленому за відповідною посадою - 23 808,50 грн. відповідно до інформації наданої листом ГУ ДСНС України в Полтавській області від 03.10.2025 № 61-01-8156/61-10.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вирішуючи заяву представника про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі Горнсбі проти Греції суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь - яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Згідно з частиною 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

За приписами частин 4, 7 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.

Частинами 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Окрім того, в Рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України значив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Відтак, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".

Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною 4 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність виконавчого провадження з примусового виконання судового рішення не перешкоджає розгляду заяви.

Отже, статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено процесуальний механізм реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення у формі встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом подання відповідачем-суб'єктом владних повноважень звіту про виконання судового рішення.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25 визнано протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 24.01.2025 №31/32/17-10 станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії з 01.02.2023 із зазначенням у ній надбавки за особливості проходження служби в розмірі 1% та премії в розмірі 10%. Зобов'язано Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі, із зазначенням надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача з 01.02.2023 відповідно.

Слід окремо зазначити, що в мотивувальній частині цього рішення суду зазначено, що відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах С, у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром Байконур, якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Підпунктами 1, 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

- установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

- здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що надбавка за особливості проходження служби та премія не є складовими грошового забезпечення військовослужбовця, конкретний розмір яких установлений Кабінетом Міністрів України. Розмір цих складових грошового забезпечення не є постійним і визначається керівником в залежності від певних обставин, зокрема виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік.

Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Також, Другий апеляційний адміністративний суд у мотивувальній частині постанови від 24.09.2025, при перегляді рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025, зазначив, що 30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (набрала чинності 1 березня 2018 року) (далі за текстом - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати:

посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;

посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;

надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;

3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу визначені наказом Міністерства внутрішніх справ України № 623 від 20.07.2018 "Про затвердження Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту" (далі - Наказ № 623).

Відповідно до п. 2 розділу І Наказу № 623, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.

У пункті 3 розділу 1 Наказу № 623 встановлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із положеннями пунктів 1-2 розділу 5 Наказу № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років. Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Розділом 16 Наказу № 623 визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів. Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Разом з цим у силу приписів пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, форма якої є додатком 2 до Порядку, передбачає зазначення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби та відсоткового розміру премії.

На виконання рішення суду від 02.07.20025 у справі №440/5734/25 Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) підготував та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 №31/32/17-104 від 07.10.2025 за посадою "начальник 2-го спецвідділення УМВС України в Полтавській області", у якій зазначено посадовий оклад - 8160,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 2150,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) - 5155,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (27,56870%) - 4263,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) - 1632,00 грн, надбавка за безперервний стаж у шифрувальній роботі (20%) - 1632,00 грн, премія (10%) - 816,00 грн., всього - 23808,50 грн.

При цьому, листом ГУ ДСНС у Полтавській області від 03.03.2025 №61-01-04-13-ЗПІ/61-10 "Про надання інформації", наданим відповідачем до апеляційної скарги, зазначено, що оскільки в штатах Головного управління посада з 26 тарифним розрядом відсутня, надати інформацію про розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені у січні 2023 року за 26 тарифним розрядом немає можливості. Водночас повідомлено, що в штатах Головного управління є посада начальника відділу у складі управління, якому відповідає 28 тарифний розряд, посадовий оклад 5640,00 грн. Основні та додаткові види грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою з 28 тарифним розрядом становили 22630,50 грн, з яких: посадовий оклад - 5640,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковник - 1410,00 грн, відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3525,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 50% - 5287,50 грн, премія 120% - 6768,00 грн

Згідно письмових пояснень відповідача на заяву про встановлення судового контролю, підтверджено, що посада начальник сектору, відділення у складі управління, відділу територіального округу ГУ ДСНС у Полтавській області є відповідною посаді начальник 2-го спецвідділення УМВС України в Полтавській області за 26 тарифним розрядом.

Листом ГУ ДСНС у Полтавській області від 03.10.2025 №61-01-8156/61-10 "Про надання інформації" підтверджено, що середній розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою, яка відповідає посаді з 26 тарифним розрядом станом 01.01.2023 становив 5077,50 гри., що становить 50 відсотків від посадового окладу, окладу за спеціальним званням (підполковник) та надбавки за вислугу років (50%) визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р« на відповідний тарифний коефіцієнт: (5360,00 + 1410,00 + 3385,00) х 50% = 5077,50 грн. Середній розмір премії за посадою, яка відповідає посаді з 26 тарифним розрядом станом 01.01.2023 - 120 відсотків від посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р. на відповідний тарифний коефіцієт (5360,00 х 120% = 6432,00 грн).

Таким чином, розмір фактично виплаченої за січень 2023 року за відповідною посадою надбавки за особливості проходження служби становив 50%, а не 27,56870%, як зазначено відповідачем у довідці №31/32/17-104 від 07.10.2025, а розмір фактично виплаченої за січень 2023 року за відповідною посадою премії становив 120%, а не 10%, як зазначено відповідачем у довідці №31/32/17-104 від 07.10.2025.

Отже, у довідці Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року №31/32/17-104 від 07.10.2025 відповідачем вказано відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби та премії усупереч рішенню суду у справі №440/5734/25 не у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідними посадами у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року.

Отже, відповідачем усупереч статті 129-1 Конституції України, статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», статей 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України на даний час не виконано рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25, що набрало законної сили 24.09.2025 року.

Відповідно до положень частин 2, 3 статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25.

При цьому, суд вважає достатнім строк для підготовки звіту - 30 днів з дати отримання копії цієї ухвали.

Відтак, заява позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25 підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись статтями 229, 248, 256, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №440/5734/25 - задовольнити.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 у справі №440/5734/25.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва